Виховна година «Поговоримо про добро та милосердя»

Опис документу:
Визначення й окреслення суті категорій добра і зла. Формування чуйності, доброзичливості, засудження почуття заздрості й злості,а також бажання зростати добрими, справедливими, чуйним ,спонукати учнів до вивчення казок, українського фольклору, розвивання літературних та драматичних навиків, виховування в учнів естетичності, розуміння прекрасного.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Виховна година «Поговоримо про добро та милосердя»

(для учнів 7-9 класів)

Підготувала Сумченко Оксана Миколаївна, заступник директора з виховної роботи ДівичківськогоНВО «ЗЗСО І-ІІІ ступенів-ЗДО»,

Переяслав-Хмельницького району, Київської області

Мета: Визначити й окреслити суть категорій добра і зла.Формувати чуйність, доброзичливість, засуджувати почуття заздрості й злості. Виховувати бажання зростати добрими, справедливими, чуйним ,спонукати учнів до вивчення казок, українського фольклору, розвивати літературні та драматичні навики, виховувати в учнів естетичність, розуміння прекрасного.

Наочне оформлення: на дошці напис «Поговоримо про добро та милосердя», поруч малюнки, дидактичний матеріал.

Музичне оформлення: пісня «Не зобидь ні старця, ні дитину»сл.та муз. Луків Микола ,фонова музика.

Обладнання: ілюстрації , тексти віршів, оповідань і казок, комп’ютер, квітки.

Місце проведення: актова зала або клас.

ХІД виховної години:

І.ОРГАНІЗАЦІЯ УЧНІВ.

ІІ.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ.

ІІІ. Вступна бесіда.

Епіграф:
Для краси народжується квітка,
Для родин народжується рід,
Для польоту – лебідь і лебідка,
А людина для добра і щастя

Учитель :Дорогі діти!

Сьогодні у нас відбудеться розмова про найцінніше, вічний людський скарб – доброту.Діти, подивіться на це сонечко, що так гарно нам посміхається. (Прочитайте слова помічників сонця). Крім доброти, у світі є й інші людські почуття, вічні цінності людини: любов, повага, чесність, милосердя, взаємодопомога. Їх не придбаєш у магазині, їх ні в кого не позичиш, їх просто можна виховати і виростити в собі. Кожному під силу навчитися бути добрим, людяним, милосердним. Наш народ завжди дотримувався заповідей Божих, склав багато прислів’їв про духовні цінності людини.

Гра „Доповни прислів’я

Хто добра людям бажає, той і сам …добро має.
Добре діло твори …сміло.
Добро не пропадає, а зло …вмирає.
Добро не лихо, ходить у світі … тихо.
Добрі діла тихо ходять, а злі дзвонять, …як дзвони.
Коли люди до тебе добрі, то ти будь ще … добрішим.
Добро роби скільки можеш, від того ніколи не … занеможеш.
Від добра добра …не шукають.
Не всяка стежечка без спориша, не в кожної людини …добра душа.
Робиш добро не кайся, робиш зло …на зло і сподівайся.
Не одежа людину красить, …а добрі діла.

На сьогоднішній годині спілкування я хочу звернутися до вашої душі.

Учитель : Питання для розгляду. Що ми вкладаємо у поняття добра і зла?  Що таке добро?Добро – це життя людини заради інших, щире бажання допомогти, любов до батьків, ближніх, Батьківщини, здатність до самопожертви.

Як проявляються добро і зло у людському житті?

Що таке зло? Зло – це прагнення людини отримати від життя усе, не рахуючись ні з ким, замкнутість і зацикленість на власних проблемах, інтересах, амбіціях.

Послухайте невеличкі оповідання, що потребують великих роздумів.

Розповідь із життя

Учитель :Якось старенька мати приїхала до свого сина, який жив у місті, привезла різних гостинців із села. Син попросив матір прогулятися містом. Гуляючи, старенька часто зупинялась, щоб перепочити. Вони сіли в сквері на лавку. Син відійшов і сказав, що скоро повернеться. Довго виглядала мати свого наймилішого сина, але він не повернувся. Коли люди питали, як вона сюди потрапила, старенька відповіла, що заблукала. Адже її син учений, він не міг залишити її, запевняла мати. Вона не могла й подумати, що він її залишив назавжди.

 • Чи є серце в такої людини? Якщо є, то яке воно?

 • Чи достатньо одного розуму для морально вихованої людини?

Святковий обід

Учитель :Ніна живе у великій родині. Бабуся найстарша: їй уже вісімдесят два. Коли сім’я обідає, в бабусі тремтять руки. Несе вона ложку до рота, ложка тремтить, і з неї капає на стіл.

Незабаром у Ніни день народження. Мама сказала, що на іменини приготує святковий обід. На свято Ніна запросить своїх подруг. Ось і гості прийшли. А Ніна думає: «Це ж і бабуся за стіл сяде, а в неї руки тремтять. Подруги сміятимуться».

Ніна тихенько каже:

– Мамо, нехай бабуся з нами за стіл не сідає.

 • Чого?- дивується мати.

 • У неї руки тремтять. На стіл капає.

Мама зблідла. Вона довго сиділа мовчки. А потім сказала: «Бабуся нездужає. Тому святкового обіду не буде. Вітаю тебе, Ніно, з днем народження. Моє тобі побажання: бути людиною».

Нова учениця

Учитель :Стояла тиша. Раптом у двері хтось постукав. У клас зайшов директор і сказав: «Сьогодні у нас нова учениця». Всі побачили маленьку дівчинку. Тридцять пар очей дивилися на нову школярку. Дівчинка була горбатою. В учителя забилося  серце. Він дивився в очі школярам, сам відчував, що в його очах – молитва: «Хай не побачить дівчинка у ваших поглядах, дорогі діти, ні подиву, ні насмішки».В дитячих очах учитель побачив радість: приїхала нова учениця. Вони дивилися тільки в очі і ласкаво посміхалися.

Учитель сказав: «Її звати Оля. Вона приїхала до нас здалеку. Хто поступиться їй своїм місцем за першою партою? Бачите, яка вона маленька». Всі шість хлопчиків і дівчаток, які сиділи за першою партою, підняли руки і стали просити:   «Я…я..». Оля сіла за першу парту.

Рольова гра „У трамваї” 

Ролі: бабуся, контролер, два зловмисники, пасажири.

Сюжет. Старенька бабуся їде в трамваї, вона щойно отримала невеличку пенсію і підраховує по дорозі, скільки потрібно заплатити за електроенергію, водопостачання та інші комунальні послуги. Гроші також підуть на злиденний харч, який не дасть померти з голоду. Проте на ліки грошей уже  не вистачає. У цей час двоє зловмисників витягують у неї гаманець. Це помітив контролер. Він підходить і просить показати квитки. Звичайно, квитків у них немає, але за них вступається бабуся: їй шкода дітей, і вона ладна за них заплатити…

Учитель :Я пропоную учасникам гри придумати закінчення. (Перед початком гри треба пояснити суть рольової гри, у якій учасники уявляють себе на місці тих людей, про яких йдеться в навчальній ситуації, мотивують свою поведінку і обгрунтовують її доцільність. Проведення рольової гри обов’язково включає визначення теми і мети заняття. )

 • Як ви думаєте, що впливає на гарні і погані вчинки людини?

 • Що штовхає дітей на такий шлях? (Відповіді учнів) 

 • Бути добрим не легко. Треба менше говорити про добро, а просто постійно його робити.

Вчитель: «Не говори про доброту»

Не говори про доброту,
Коли ти нею сам не сяєш,
Коли у радощах витаєш,
Забувши про чужу біду.
Бо доброта не тільки те,
Що обіймає тепле слово.
В цім почутті така основа,
Яка з глибин душі росте.
Коли її не маєш ти,
То раниш людяне в людині.
Немає вищої святині,
Ніж чисте сяйво доброти. О. Довгий

Татова порада

Прибіг щодуху син додому,
До тата голосно гука:
-А я провідав у лікарні
Свого товариша-дружка!
То ж правду, тату, я – чутливий
І маю серце золоте?
Замисливсь тато на хвилину
І так сказав йому на те:
– Коли тебе в тяжку годину
Людина виручить з біди,
Про це добро, аж поки віку,
Ти, синку, пам’ятай завжди.
Коли ж людині щиросердно
Ти зробиш сам добро колись,
Про це забудь, аж поки віку,
Мовчи й нікому не хвались. Л. Компанієць

Учитель :У будь-якої людини є потенціал добра і зла. Кожен вчинок, а то і думка людини є вибором добра чи зла. Відомий письменник Ч. Айтматов сказав : Зло протистоїть добру навіть тоді, коли добро хоче допомогти тим, хто став на шлях зла.  Діти, вчіться доброти і ніжності. Вчіться піклуватися про інших, співчувати тим, хто в скруті, допомогати їм і словом і ділом.

Є багато людей, в яких можна цього навчитися: батьки, вчителі, інші люди.

Чимало є і казок. Давайте пригадаємо, між чим завжди йде боротьба в народних казках?-Між добром і злом.

-А з чим асоціюється добро в цих казках?– Із красою.

Учитель :Згадайте Кривеньку Качечку, її чуйне ставлення до стареньких. Мабуть у вашій пам’яті залишилася казка „Дикі лебеді” і самовіддана сестричка крилатих братів. Не зможете ви ніколи забути  і Попелюшку, що випромінювала ніжність і доброту.

-А зло?-Із потворністю. Конфлікт між красивим і некрасивим зрозумілий, Але в житті буває, що за зовнішньою красою криється внутрішня потворність. Життя людей – це вічна боротьба добра і зла.

І сьогодні я хотіла б вас  познайомити з оповіданням Б. Грінченка „Украла” (читання уривків оповідання) і запитати потім, як вірш Миколи Луківа „Не зобидь ні старця, ні дитину” перегукується з цим оповіданням.

Бесіда. Учитель:

 • Чому Олександра вкрала хліб?

 • Чи праві були діти, засуджуючи її?

 • Хто допоміг порозумітися, знайти вихід із цієї ситуації?

 • Що вас найбільше вразило?

 • Чому навчило це оповідання?

Наведіть приклади милосердя, допомоги, добрих справ, про які ви знаєте. (Відповіді учнів : безкорисливий порив мільйонів людей, які прийшли на допомогу народові Вірменії, Туреччини, Індії після страшних землетрусів; та під час аварії на ЧАЕС).

Учитель :У всі часи були і є прекрасні люди, які в кожну хвилину готові прийти на допомогу, подати руку в біді, доглядають інвалідів, замінюють сиротам батьків, займаються меценатством. І роблять вони це не напоказ, не для винагород і слави, а тому, що так велить їхня совість. Можна згадати матір Терезу, принцесу Діану, Індіру Ганді, та інших людей, відомих своєю доброчинністю. Але якщо ми уважніше подивимося довкола, впевнимося у тому, що такі люди живуть поряд, які заслуговують на характеристику:  ”Людина, що творить добро”.

Милосердя і доброта  –  як два крила, на яких тримається людство.  Ми часто чуємо ці слова і навіть вживаємо їх у мовленні, іноді не відчуваючи їх змісту. Лікування добротою потребують усі: хворі, самотні, благополучні, здорові й ті люди, в яких душа черства і глуха до чужого горя.  Лікування милосердям потрібне і тим, хто не бачить і не чує кривди, несправедливості, горя.

Пісня „Не зобидь ні старця, ні дитинусл.та муз. Луків Микола

1.Не зобидь ні старця, ні дитину,
Поділись останнім сухарем,
Тільки раз ми на землі  живем,
У могилу не бери провину.

2.Зло нічого не дає, крім зла,
Вмій прощати, як прощає мати.
За добро добром спіши воздати,  –
Мудрість завше доброю була.

3.Витри піт солоний із чола
І трудись, забувши про утому,
Бо людина ціниться по тому,
Чи вона зробила, що могла,

4.Бо людина ціниться по тому,
Чи вона зробила, що могла,
Скільки сил у неї вистачало,
Щоб на світі більше щастя стало. М.Луків

Вчитель: Гра «Якщо людина добра» 

– Якщо людина добра, то з нею хочеться говорити, сміятись, її всі поважають і люблять.Діти, давайте пограємо в гру. Умови гри: якщо людина повинна робити те, що я називаю, ви плескаєте в долоні, а якщо ні  – нічого не робите. Уважно слухайте:

 • бути милосердним, чуйним, сердечним, щирим;

 • насміхатися з чужого горя;

 • допомагати людям похилого віку;

 • захищати слабкого;

 • бути завжди ввічливим;

 • ображати інших;

 • піклуватися про тварин;

 • шанувати працю інших людей;

 • хвалитися, коли зробив добрий вчинок;

 • шанувати батьків.

 • А що б ви хотіли зробити для людей?

(Діти можуть провести конкурс на кращу м’яку іграшку, поробку, вишиванку з метою передачі виробів школам-інтернатам, для інвалідів, сиріт, дитячим будинкам,  подарувати іграшки, книжки, речі , також підготувати благодійний концерт, дитячу виставу, розважальну програму).

Вчитель: Гра „Я дарую тобі” 

(Зірочка «Доброти» дарує  нам свічку – символ добра і чистоти, дерев’яну писанку – символ добра .Діти по черзі передають один одному писанку по колу )

Я тримаю в руках писанку – символ добра і кожен, до кого потрапляє писанка, має сказати своє слово з приводу сьогоднішньої розмови, яка б розпочиналася словами: «я думаю», «я хочу», «мені здається». 

І ось писанка знову потрапила до мене.

Пам’ятайте, діти! Ми завжди повинні нести іншим світло любові й доброти.

Нехай існує істина стара –

Людина починається з добра.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!