До ЗНО з АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
5
міс.
2
4
дн.
1
8
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

Виховна година "Геній - є терпіння"

Опис документу:
Виховна година присвячена неординарній особистості -великому італійському художнику епохи Ренесансу; інженеру- винахіднику, який першим винайшов самобіглу коляску - предка автомобіля, та багато вузлів і агрегатів до нього -- Леонарда да Вінчі. Цей великий винахідник все життя працював над створенням літака, але його літак так і не полетів, тому, що винаходи да Вінчі були не співзвучні добі . Ця літературно-музична композиція буде цікавою як для учнів так і для вчителів та викладачів

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Літературно – музична композиція

«Геній є терпіння»

Мета. Познайомити учнів із життям і творчістю величного генія епохи Відродження, неординарною особистістю, конструкторм, геніальним живописцем, скульптором, архітектором, математиком, фізиком, механіком, інженером, астрономом, геологом, ботаніком, анатомом - фізіологом, патологоанатомом, військовим інженером, мислителем - матеріалістомЛеонардо да Вінчі.

Обладнання: ноутбук, проектор, екран, музичний супровід «Для душі».

Вступне слово вчителя (на фоні музики).(Слайди 1,2).

Очевидці розповідають, що коли в паризькому Луврі зустрічаєшся з поглядом Мони Лізи – Джоконди – живописним шедевром Леонардо да Вінчі, ніким і ніколи не перевершеним, то виникає моторошне, але чітке відчуття того, що ти бачиш за вікном живу жінку, і це відчуття посилюється від її невловимої усмішки.

Як же запрограмовано це могутнє враження живого, що не вмирає ось уже п’ять століть?! Таємниця... Таємниця генія! Загадкою залишається і те, як вдалось художнику схопити усмішку, швидкоплинність, не зупинити, не закарбувати, а дарувати живу. (Слайд 3).

Всі ці слова не передають того, що зробив Леонардо – він продовжив швидкоплинність на століття, зробив те, що не вдалось жодному смертному.

Згодом, з іншого приводу, Стефан Цвейг сказав несподівані слова: „Рідко дарують боги смертному більше одного безсмертного діяння”.

Якби ця фраза була проголошена в часи Леонардо, її можна було б вважати пророцтвом.

Вдихнувши життя в полотно, він пристрасно сподівався вдихнути його в машину!!! Пройшло п’ять століть і машини генія запрацювали, даруючи нам подив і захоплення цією неординарною людиною.

„Художнику, ти пілігрим віків,

Йдеш по святих місцях людського духу,

Уздовж твоєї смертної дороги

Зелені очі заздрості горять.

Непереможна безборонність –

твій меч єдиний і єдиний щит”

( Л. Костенко)

(На фоні музики виходять двоє ведучих)

1 в. „Геній є терпіння” – ці слова Боффона повністю стосуються Леонардо да Вінчі. (Слайд 4).

В молодості це був надзвичайно гарний чоловік атлетичної будови, учасник усіх змагань і турнірів, прекрасний плавець, фехтувальник, вершник, чудовий розповідач, ерудит-оратор, кавалер і танцюрист, співак, поет, музикант, конструктор, геніальний живописець, скульптор, архітектор, математик, фізик, механік, інженер, астроном, геолог, ботанік, анатом-фізіолог, патологоанатом, військовий інженер, мислитель-матеріаліст – увесь цей спектр сконцентрувався в одній людині. Леонардо да Вінчі являв собою особистість, яка найяскравіше окреслила діапазон творчих пошуків епохи. Його вважають засновником мистецтва Високого Відродження.

2в. Леонардо першим пояснив, чому небо синє. У книзі «Про живопис» він писав: «Синява неба досягається завдяки товщі освітлених часток повітря, що розташоване між Землею та чорнотою угорі».

1в. Да Вінчі був вегетаріанцем. Йому належать слова: «Якщо людина прагне до волі, чому вона птахів і звірів тримає у клітках?.. Людина воістину цар звірів, адже вона жорстоко винищує їх. Ми живемо, умертвляючи інших. Ми ходячі цвинтарі! Ще в ранньому віці я відмовився від м’яса». (Слайд 5)

2в. Серед захоплень Леонардо були навіть кулінарія і мистецтво сервірування. У Мілані він протягом тринадцяти років був розпорядником придворних бенкетів. Він винайшов кілька кулінарних пристосувань, що полегшують працю кухарів, на кресленнях ми можемо побачити пристрій для виготовлення спагеті. Оригінальна страва «від Леонардо» – тонко нарізане м’ясо, тушковане з овочами, що покладені зверху, – була дуже популярною на придворних бенкетах.

1в. Да Вінчі збагатив пронизливими спостереженнями і здогадами майже всі області знань. І, як би, напевно, здивувався б геній, коли б дізнався, що багато його винаходів використовуються через стільки століть після їх народження.

Леонардо дійсно був винахідником, тобто, інженером, і найбільшим з усіх винахідників, яких знала історія. Особливу увагу вчений приділяв механіці, називаючи її «раєм математичних наук» .

2в . Історики техніки нараховують сотні винаходів Леонардо, розкиданих по його зошитах у вигляді креслень, деколи з короткими виразними ремарками, але частіше – без єдиного слова пояснення, так, ніби стрімкий політ фантазії генія не дозволяв йому спинитись на словесних поясненнях. (Слайди 6,7,8).

1в. Часто креслення повторюються, вже описані пристрої модифікуються і вдосконалюються, при цьому це все відбувається через багато років, що свідчить про серйозне ставлення конструктора, а не про мінливі капризи художника.

. Винаходи Леонардо да Вінчі знавці ділять на 4 категорії – літальні машини, військові машини, архітектурні роботи та тип “інше”, в який входять деякі інші апарати, які не можна віднести до попередніх трьох категорій .(Слайди 9,10,11,12,13,14 ).

Пригадаємо деякі найбільш відомі з них: пристрої для перетворення і передачі руху(ланцюгові, пасові передачі, різноманітні шестеренні передачі).

1 в. Цей дивний флорентієць, якого сучасники вважали божевільним, зробив спроби визначити коефіцієнт тертя і ковзання, вивчав опір матеріалів, займавсь гідравлікою. (Слайди 15,16).

Розробляючи креслення опорних підшипників, в записнику Леонардо занотував: „Я не бачу великої різниці – використовувати в подібних підшипниках кульки чи ролики, виключаючи ту, що кульки можуть обертатися в усіх напрямках, а ролики лише в одному.

Але, коли підчас руху кульки ролики будуть стискатися, рух буде більш повільним, так, як при їх стисканні сили тертя будуть діяти в протилежному напрямку. Коли ж кульки або ролики будуть знаходитись на відстані один від одного, це полегшує рух.

2в. Цей винахід був забутий на три століття і лише в 1829р. чеський механік Йозеф Рессел запатентував свій винахід на кулькові і роликові підшипники, його і вважають їх винахідником .

1 в. Леонардо да Вінчі влаштовував грандіозні феєрії, будував бойові машини, був керівником зрошувального каналу св. Христофора в 1509 р. Він винаходить пристосування і механізми, які полегшують будівельні, меліоративні, фортифікаційні роботи.(Слайди 17, 18,19,20,21,22).

2 в. Йому доручають здійснити грандіозні для того часу проекти: осушити Понтійські болота, змінити русло річки Арно біля Пізанського мосту, провести меліорацію Ломелліни, пустити гідроспоруди в Наваррі. (Слайд 23).

1 в. Слава Леонардо як винахідника міцна і непохитна. Леонардо конструює бойові машини, хоч і не схвалює війну, і називає її „жорстким божевіллям”. Військові винаходи Леонардо да Вінчі включають в себе броньовану машину. Це попередник сучасного танка. Вона могла пересуватися в будь-якому напрямку і використовувати різноманітні знаряддя. Такий винахід міг мати дуже сильний страхітливий ефект на армію супротивника.

2в. Машина являла собою безліч легких гармат на круглій платформі, вона повинна була бути покрита захисним матеріалом, схожим на панцир черепахи. У центрі було місце для головного направляючого. Рух машини забезпечували восьмеро людей, які приводили в дію особливі важелі. Проблема використання винаходу була в тому, що машина не могла рухатися через неправильне влаштування важелів. Припускають, що пацифіст да Вінчі навмисне зробив свою роботу недосконалою, щоб було неможливо використовувати броньовану машину з метою знищення людей.(Слайд 24).

1в.Обертальний міст, розроблений Леонардо да Вінчі, міг би знадобитись тогочасним арміям. Міст, що складається з одного прогону, кріпився до берега вертикальним шарніром, і це дозволяло йому обертатися. Такі мости можна було досить швидко встановити. (Слайди 25,26,27,28,29,30,31,32,33,34,35).

2в. Колісниці для знищення ворогів, військова машина для взяття на абордаж, різноманітні катапульти, арбалет, пристрої для осади міст, віялоподібна дванадцятиствольна гармата, бойові барабани, кілевидні гарматні ядра. 1в.Експерементуючи з потоками води, Леонардо виявив, що повітря впливає на траєкторію польоту гарматного ядра. Цю проблему він вирішив за допомогою аеродинамічнного контуру і направляючих крил. (Слайд 36).

2в. Ця конструкція кулемета була названа вченим «мушкет в формі органної труби». На візку встановлювались три стійки із дулами (по 11 дул на кожній) потужністю в 33 заряди. Установка оберталась. Коли одна стійка стріляла, інша перезаряжалась, а третя охолоджувалась, але збільшувалась сила вогню і безперервність обстрілу. Конструкція мала гвинтовий механізм, який регулював підіймання дул. (Слайди 37,38,39,40,41,42).

1в. Беззаперечним є й те, що і у військово-транспортному мореплавстві Леонардо випереджував свій час, він винайшов підводний човен (точніше його простий прототип), корабель з гребними колесами, човен з педальним приводом,рукавички для плавання під водою, водолазні костюми, рятувальний круг – всього і не перелічити! (Слайди 43, 44,45).

2в. Численні машини, механізми, і... окуляри, про які да Вінчі говорив: „Щоб бачити Місяць великим”.

Важко знайти і серйозні відмінності між велосипедом Леонардо та його нинішнім побратимом. (Слайд 46).

1в. Леонардо представляє давні розробки автомобіля. Саморушний віз мав рухатися за допомогою складного арбалетного механізму, який передавав би енергію приводам, сполученим iз кермом. (Слайд 47).

2в.Єдиний винахід, що отримав визнання за життя Леонардо- коліщатковий замок для пістолета (заводиться ключем), був настільки досконалий, що продовжував використовуватися ще і в XIX столітті. (Слайд 48).

1в.Леонардо надзвичайно близько підійшов до формулювання першого закону Ньютона — закону інерції. Відповідно до цього закону, тіло перебуває в стані спокою рівномірного прямолінійного руху до тих нір, поки діючі на нього сили не змусять його змінити цей стан. Леонардо не зводить свою думку до однієї пропозиції, однак вона безсумнівно присутня в розкиданому виді в його замітках. В одному місці можна прочитати: “Ніщо не може рухатися саме собою, рух викликаний впливом чогось іншого. Цим іншим є сила”. Ще він написав, що “рух прагне до збереження, чи, скоріше, що тіла, які рухаються, продовжують рухатися доти, поки в них продовжує діяти сила рушія (початкового імпульсу)”. Було б занадто сміливим стверджувати, що Леонардо передбачив Ньютонові закони механіки в яких-небудь інших аспектах, крім цього, але правда і те, що принцип інерції багато років називався принципом Леонардо. (Слайди 49,50) .

2в. Займаючись архітектурою, він розробляє різні варіанти ідеального міста і центрально-купольного храму.

(читець читає вірш Л. Костенко „Виходжу в ніч”)

Виходжу в ніч. Іду назустріч долі.

Ітиму, доки вистачить снаги.

Ідуть мої супутники – тополі.

Лежать мої сучасники – сніги.

А темрява! Іду, не спотикаюсь.

А люди, люди! Десь вони та є.

І все – таки, до чого я торкаюсь,

воно ж таки хоч трохи відтає.

1 в. Хто ж дав життя цьому неперевершеному генію, в якій сім’ї він народився і зростав? Яким був його життєвий шлях? (Слайд51).

15 квітня 1452 року в тосканському містечку Вінчі поблизу Флоренції, в сім’ї багатого нотаріуса народився хлопчик, якого назвали Леонардо.

1468 рік - вступає для навчання в майстерню флорентійського скульптора і живописця Андреа Вероккіо.

1472 рік – закінчив навчання і був зарахований в гільдію живописців

св. Луки. (Слайди 52,53,54,55 ).

2 в. 1472 – 1482 роки. Залишається в майстерні, допомагає Вероккіо , займається анатомією та іншими науками, обдумує деякі технічні проекти. За це десятиріччя з – під пензля знаменитого художника виходять картини „Благовіщення”, „Св. Ієронім”, так звана „Мадонна Бенуа”,“Портрет Дженеври ді Америго Бенчі”, Останньою і незавершеною роботою першого Флорентійського періоду є картина „Поклоніння волхвам”.

1482-1499 роки. їде в Мілан, там зарахований в колегію герцогських інженерів, залишається в Ломбардії більше сімнадцяти років, віддаючи багато часу науковим дослідженням.( Слайди 56,57,58).

1в. За ці роки були написані картини „Тайна вечеря” і „Мадонна в скелях”, а також відтворено колосальну кінну статую Франческо Великого Сфорца.

1509-1513 р. – служба в Мілані. Гідротехнічні роботи, заняття анатомією. (Сл.59,60,61 62) .

1514-1515рр. Експериментує з дзеркалами в приміщенні папського палацу, яке було обладнане спеціально для нього і пише „Джоконду” і

Св. Анну”.

1516 р. Після поразки Сфорца в битві з французами король Франції пропонує Майстру укриття в замку Клу у Франції.

2 травня 1519 року у віці 67 років помирає в замку Клу поблизу Амбуаза у Франції.

(Виходить читець. Вірш Л. Костенко „День за днем”)

День за днем, вони вже звуться – дати.

Густо смутків чорного литва.

Дні мої, а чим же вас згадати,

Всі мої зацьковані слова.

Люди мої, рідна моя радість!

Щось мені так сумно, аж лякаюсь.

Щось приходжу я в невідповідність,

І чомусь зовсім не каюсь!

Хтось там галасує, голосує.

Хтось танцює ритуальний танець.

Час – він мудрий, фікції скасує,

а, між іншим, я таки зостанусь.

1 в. Останні двадцять п’ять років життя Леонардо да Вінчі були отруєні драмою нездійснених мрій. Закинувши пензлі, полотно і фарби, Леонардо проводить ночі над кресленнями літака, про який мріє із пристрастю італійця і запалом невизнаного винахідника. (Сл.63,64,65,66).

2 в. Сміливі, розгонисті, єдиним поривом намічені контури. Тяги, приводи, важелі... Формули, пояснення. Леонардо да Вінчі уявляв собі, як його машина гордо злітає над горою Лебедя ( Монте – Чечері), набирає висоту і ... під крилом проносяться обриси Італії, Іспанії... На поверхні океану, який з висоти польоту здається смирним і умиротвореним, плавно пливуть крихітні кораблики.

1 в. Ні, це не нічна галюцинація стомленого фантазера. В записнику Леонардо пише: „Почне перший політ великий птах – із спини гігантського Лебедя, сповнюючи світ подивом, сповнюючи поголосом про себе всі писання і вічною славою гніздо, де він народився”. (Сл. 67,68,69).

2 в. Навряд чи Леонардо приваблювали пошуки золота і перлів. Він запалювався думкою поглянути на Землю з висоти пташиного польоту, побачити своїми очима кулю, на якій знайшло притулок людство. Ніде правди діти, хоч було вже XVI століття, але більшість людей усе ще уявляли собі Землю у вигляді плоского диска, за межами якого... Ніхто не уявляв собі, що виявиться за цими межами. Можливо, неймовірна суміш води й повітря... Можливо, Царство Боже.

1 в. Минають роки, десятиріччя. Мрії – все ще тільки на папері. З наполегливістю маніяка художник досліджує проблему польоту. Проте літального апарату не створено. Виникли лише легенди про дивака, і одна з них твердить, що Леонардо – пришелець з інших планет або син пришельця, і він будує апарат, щоб полетіти на батьківщину.

(Пісня „ Мне приснился шум дождя”)

1 в. То хто ж він насправді – божевільний? Авантюрист? Легковажний мрійник? (Сл. 70, 71,72)

Ні, Леонардо не легковажний мрійник. Щоб переконатись в цьому, досить відкрити написані ним томи. Вони рясніють силуетами літальних апаратів, парашутів, підводних човнів, водолазних костюмів, архітектурних споруд і т. д. Але це не замальовка, не етюди для майбутніх картин... Це інженерні розрахунки, креслення, схеми.

2 В. Неординарна особистість, геній в повному розумінні цього слова, його конструкції літальних апаратів були бездоганні, була правильна його вихідна позиція. То чому ж Леонардо спіткала невдача. Можливо тому, що він був кабінетним вченим і не вмів працювати руками?( Сл.73,74).

1 в. Невдача Леонардо повчальна для всіх часів. Незважаючи на те, що він був феноменально різнобічним – і конструктор, і інженер, і анатом, і фізик, і математик – грандіозна особистість! – він не втілив замислення, не створив літака.

Ті, хто здійснив цю мрію, були не видатнішими інженерами і вченими, ніж Леонардо. І, проте, їм пощастило. Їм допоміг час. Їхня робота була співзвучна добі – добі досконаліших технічних засобів.

2 в. А Леонардо при всій своїй обдарованості і багатоликості не впорався з завданням. Чи помилився він у розрахунках? І помилка, яку він не виявив, переходила з конструкції в конструкцію?

Ні, Леонардо не винен у своїй невдачі. Він зробив все, що міг, і помилився лише в тому, що переоцінив свої можливості, не зрозумів, що техніка не визріла для здійснення його мрій. Це приклад несвоєчасної геніальності або геніальної несвоєчасності.(Сл. 75,76,77,78,79).

1 в. Незважаючи на те, що його головні мрії нездійсненні – нащадки шанують його, як найбільшого інженера з усіх, яких знала історія. Адже жодної конструкції неможливо створити без знання і володіння геометрією.

Жодної машини – без попереднього розрахунку. І Леонардо не тільки користувався геометричними і математичними знаннями відомими до нього, але й створює свої методи, свої теореми, вносячи значний вклад в науки, здавалося б, вичерпані Евклідом, Архімедом та іншими великими математиками.

2 в. Якось да Вінчі зіткнувся з проблемами рівноваги тіла, і він займається вивченням питання про центр ваги плоских і об’ємних фігур, хоча міг би зробити кілька варіантів механізму і вибрати найстійкіший з них. Але він знаходить центр ваги тетраедра, а пізніше піраміди, вивівши нову теорему, яка є тепер золотим фондом математики.

( Вірш Л. Костенко „ О не взискуй гіркого меду слави”)

О, не взискуй гіркого меду слави!

Той мед недобрий, від кусючих бджіл.

Взискуй сказать поблідлими вустами,

хоч кілька людям необхідно слів.

Взискуй прожить несуєтно і дзвінко.

Взискуй терпіння витримати все.

А справжня слава – це прекрасна жінка.

Що на могилу квіти принесе.

(Пісня „ Мої квіти осінні, останні”).

1в. Людство виявилось не дуже уважним до спадщини Леонардо да Вінчі, якщо його картини, - їх відомо приблизно десять – займали найпочесніші місця в палацах і в музеях, то багато наукових праць валялись на горищах. І їх почали видавати лише наприкінці 19 ст. До цього його праці у вигляді записників і окремих нотаток – усього їх виявилось 7 тисяч сторінок рукопису – були розкидані по різних бібліотеках Лондона, Парижа, Мілана, Туріна, Віндзора. (Сл.80,81,82,83,84,85 ).

2 в. Тепер у 12 наукових томах люди двадцятого століття знайшли 14 технічних шедеврів: бурові вишки і кулемети, танки і літальні апарати, підводні човни і водолазні костюми – і всі ці розрахунки зроблені п’ять століть тому! Паризький „Експресі” писав: „Леонардо винайшов все, що дозволила механіка без застосування пари і електроніки”.

(Л. Костенко „Настане день”)

Настане день, обтяжений плодами.

Не страшної їм ні слави, ні хули.

Мої суцвіття, биті холодами,

ви добру зав’язь все – таки дали.

І то нічого, що чигали круки,

що проминуло так багато літ.

З такого болю і з такої муки,

душа не створить бутафорський плід.

(Відео про виставку робіт за кресленнями да Вінчі в Москві.)

Вчитель. От і підійшов до закінчення наш захід, з вашої реакції бачу ,що сподобалось, і ви сьогодні дізнались багато нового про Леонардо да Вінчі, хочу подякувати всім учням групи за підготовку і проведення заходу. До нових зустрічей.

9

  • 07.11.2019
  • Виховна робота
  • 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас, Дорослі
  • Інтерактивні матеріали
  • 49
  • 0
  • 2
  • Стежити

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Впровадження веб-квестів в освітній процес»
Левченко Ірина Михайлівна
36 годин
590 грн