До ЗНО з МАТЕМАТИКИ залишилося:
0
5
міс.
0
5
дн.
0
5
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

Відомості про античний театр Ольвії, Херсонесу, Боспору. Агони.

Опис документу:
Відлуння античних мотивів у сучасному українському мистецтві

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок 10 клас

Тема. Відомості про античний театр Ольвії, Херсонесу, Боспору. Агони. Відлуння античних мотивів у сучасному українському мистецтві.

Мета: ознайомлювати учнів і з витоками української культури; поглиблювати знання з історії античного театру міст Північного Причорномор»я: розвивати вміння аналізувати та характеризувати особливості різних культур; виховувати інтерес та поважне ставлення до культурної спадщини.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1.Бесіда

Що вам відомо з курсу історії про поселення трипільців?

На яких землях мешкали скіфи та сармати?

Які пам'ятки давніх міст Північного Причорномор'я збереглися до нашого часу?

III. Мотивація навчальної діяльності

1. Вступне слово учителя про античний театр.

IV. Викладення нового навчального матеріалу.

1. Розповідь учителя

Перші поселення греків виникли в Криму.ще у V I I I ст. до н. е. Заснування грецьких колоній Пантікапей, Тірітака, Німфей вихідцями з Мілету датують

VI ст. до н. е., а у 422 р. до н. е. було засновано Херсонес. Заснувавши нові міста, греки перенесли до них своє світосприйняття тг високу культуру. Тут вони будували храми, театри й стадіони, займались ремеслами

ткацтвом, ювелірною справою, виготовленням кераміки тощо. Тканини, зброя, ювелірні вироби та кераміка грецьких майстрів відзначалися високим художнім смаком і використовувалися не тільки для потреб грецького населення, але й для торгівлі з варварами та скіфською знаттю. У перекладі з грецької Херсонес означає «півострів». Тут жили землероби й ремісники, лікарі й скульптори, архітектори та художники, історики й поети. У порт Херсонеса заходили торговельні судна із Греції, міст узбережжя Середземного й Егейського морів. Вони привозили чудовий чорнолаковий посуд, статуетки, дорогі тканини, дзеркала, ювелірні вироби. Мешканці міста будували оселі, обробляли виноградники, ловили рибу. Унаслідок монголо-татарської навали (кін. X I V ст.) місто припинило своєіснування. До сьогодні серед руїн Херсонеса підносяться у небо величні колони із проконеського мармуру. Майже 200 років тривають розкопки Херсонеса, але його сховища й досі дивують археологів й істориків. Ще одним містом-полісом був Пантікапей, заснований у І половині VI ст. до н. е., що був розташований на території майже 100 га. Назва міста походить від іранського «пантікапа», що означає «рибний путь». Пантікапей — головний торговельний, ремісничий та культурний центр. Як і в багатьох грецьких містах, на вершині гори знаходився акрополь із храмами і громадськими спорудами, а на схилах — штучні земляні тераси, де прокладали вулиці, споруджували будівлі. З II половини VI ст. до н. е. у Пантікапеї почали карбувати власні срібні монети (з IV ст. до н. е.— мідні й золоті), але у I I I — IV ст. н. е. ремісниче виробництво скоротилося й місто поступово занепало. Пантікапей було зруйновано гунами наприкінці IV ст. н. е., збереглося лише невеличке містечко, що мало назву Боспор.

Ольвія Понтійськая (у перекладі з грецької — щаслива) — одна з чотирьох найзначніших античних держав Північного Причорномор'я, яка значно вплинула на історію регіону. Давні греки з'явилися тут у 650 р. до н. е. Офіційна назва міста засвідчена у декретах міської влади тих часів, написах на монетах, літературних джерелах. У деяких творах античних авторів Ольвію називають Борисфеном (грецька назва річки Дніпро, поблизу гирла якого і знаходилася Ольвія), а його жителів — борисфенітами. У місті був театр, спогади про який дійшли до нас у літописах. Мешканці міста активно займалися спортом, змагалися з бігу, стрільби з луку, метання списа та диска, рукопашного бою. Навіть повсякденний посуд ольвіополітіввідзначався вишуканістю, а вироби для святкового столу були посудини вишуканих форм і пропорцій, із художньо виконаними розписами на міфологічні, історичні, побутові, орнаментальні сюжети. Будинки обов'язково прикрашали невеликими теракотовими, рідше — мармуровими статуетками, що зображали богинь (Деметру, Кору, Кибелу), богів, сіленів, сатирів, еротів, тварин, звичайних людей — дітей, жінок у вишуканому одязі, маски акторів та ін. Багато виготовлення. Місто проіснувало майже тисячу років — з VI ст. до н. е. до IV ст.н. е., поки не було зруйноване варварами. Нині значну частину міста затоплено лиманом; заповідна територія міста та некрополя, що збереглася, складає 270 га. Перші наукові розкопки тут було проведено 1801 р., систематичні дослідження розпочалися з 1901 р. Історики стверджують, що знайдено поки лише 1/&0 історичного скарбу Ольвії.

2. Запис у зошитах

Образотворче мистецтво Трипільської культури. Скульптура Гончарство Вироби з міді, (статуетки, фігурки (з орнаментом) бронзи: зброя, жінок і тварин для використання прикраси, посуд із кістки, каменю в господарстві та глини) Образотворче мистецтво скіфської культури Скульптура Живопис Декоративно - (скіфські баби) (реалістичні методи прикладне мистецтво зображення) (вироби з місцевого та привезенного золота) Візуальні мистецтва грецьких міст Північного Причорномор'я Скульптура Архітектура Декоративно-прикладне Живопис мистецтво (ткацтво, кераміка, деревообробка, ювелірне мистецтво)

V. Актуалізація набутих знань (рефлексія)

1. Прийом «Мікрофон» Закінчіть речення:

«Трипілля для мене — це...»;

«Скіфська культура вражає мене...»;

«Загадковість міст Північного Причорномор'я виражається...».

VI. Підбиття підсумків уроку

VII. Домашнє завдання

Групова робота: клас об'єднується у групи. Кожна група отримує завдання — підготувати повідомлення про печерні міста

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація інклюзивного середовища в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
30 годин
590 грн