Відкритий виховний захід "Конституційне право",

Опис документу:
Формувати знання з основ права,знайомити учнів з громадянськими правами людини і громадянина України.Ознайомити учнів з політичними та соціально-економічними правами людини і громадянина України мета заходу.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

МЕЛІТОПОЛЬСЬКИЙ ПРОФЕСІЙНИЙ АГРАРНИЙ ЛІЦЕЙ

«ГРОМАДЯНСЬКІ ПРАВА ТА СВОБОДИ ЛЮДИНИ І ГРОМАДЯНИНА УКРАЇНИ»

(Методична розробка виховного заходу «Самий розумний»)

Класний керівник:

Бут Ганна

Вікторівна

Мета:

1. Формувати знання з основ права.

2. Знайомити учнів з громадянськими правами людини і громадянина України.

3. Ознайомити учнів з політичними та соціально-економічними правами людини і громадянина України.

4. Виховувати у учнів культуру поведінки та формувати важливість сумлінного ставлення до своїх обов’язків.

Обладнання:

1. Конституція України.

2. Конвенція прав дитини.

3. Музичне оформлення.

ХІД РОБОТИ

1. Вступне слово вчителя.

Основний закон по якому живуть громадяни України є «Конституція України».

Він був прийнятий на 5 сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року. ІІІ Розділ основного закону і визначає конституційне право.

3. КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО

3.1. ГРОМАДЯНСЬКЕ ПРАВО УКРАЇНИ

3.1.1.Чи мають право особи у зазначених ситуаціях на набуття громадянство України? Якщо мають то за якими підставами?

а) Дитина, що народилася в Україні, батьки якої громадяни Польщі, мають дозвіл на тимчасове проживання в Україні;

б) Дитина, що народилася в Україні під час переїзду її батьків із Росії на постійне проживання до Німеччини;

в) Особа без громадянства, дід якої народився на території Закарпатської України та емігрував до США у 1939 році;

г) Дитина (громадянин Росії), що була усиновлена, коли батько громадянин Росії, а мати – громадянка України;

д) Громадянин України встановив Опіку над своїм товаришем, громадянином Білорусії, який проживає в Україні і визнаний недієздатним;

е) Громадянин Німеччини, що придбав в Україні готельний комплекс;

є) Громадянин Росії визнаний судом батьком дитини, що народилася в Україні у громадянки України?

3.1.2. Чи мають право особи у зазначених ситуаціях на набуття громадянства України внаслідок прийняття до громадянства України?

а) Громадянин Польщі, який є співвласником приватного спільного підприємства, розташованого в Україні;

б) Особа без громадянства, що вчинила зумисне вбивство у Туреччині;

в) Особа (громадянин Румунії), що вийшла із в’язниці в Україні, де відбувала покарання (позбавлення волі на 5 років) за подвійне вбивство з необережності);

г) Професор Кембриджського університету, громадянин США;

д) Громадянин однієї із арабських країн, який є власником заводу в Україні і підозрюється у фінансування палестинських терористів.

   1. Громадянин Білорусії хоче прийняти громадянство України. Він вільно розмовляє українською мовою, але має власне кафе в Україні не порушав законів України. Яких умов йому слід іще дотриматися, щоб стати громадянином України?

   2. Особа без громадянства, що проживає в Україні протягом останніх чотирьох років, має власну квартиру, отримує пенсію, вивчила українську мову, не притягувалася до юридичної відповідальності, подала заяву про прийняття до громадянства України. Яку відповідь вона отримає?

   3. Батьки чотирнадцятирічного Антона К. Переїжджають на постійне проживання у Росію, змінюючи громадянство України на російське. Антон не бажає переїжджати, змінювати громадянство і хоче далі жити з бабусею. Як буде вирішено ситуацію? Чи буде враховано думку Антона?

   4. Громадянин України переїхав на постійне проживання до Португалії. Через 10 років він вирішив повернутися в Україну і звернувся у посольство України в Португалії із проханням продовжити його закордонний паспорт, термін якого закінчився. У посольстві заявили, що його позбавлено громадянства України у зв’язку з довгим проживанням за межами країни і закінченням терміну дії його паспорта. Чи правильно поступили працівники посольства?

   5. Сім’я громадян України вирішила переїхати до Італії і набути італійського громадянства, попередньо відмовившись від українського. Які кроки їм потрібно здійснити для відмовлення від громадянства України?

   6. Знайдіть помилки у тексті:

Верховний Суд України прийняв рішення про позбавлення громадянина Шаробури громадянства України у зв’язку з тим, що він без згоди державних органів України добровільно вступив на службу у французький іноземний легіон та брав участь у військових діях в Африці.

   1. У сім’ї громадян України із Хмельницького, що перебуває на заробітках в Італії, народилася дитина. Громадянином якої країни буде дитина?

   2. У сім’ї громадянина Росії та громадянки України, що постійно проживає в Україні, є донька, яка народилася у Києві, та син, який народився у Москві під час перебування у батьків чоловіка. Як буде вирішено питання громадянства у даних ситуаціях?

   3. У сім’ї осіб без громадянства, що тимчасово перебувають на території України, народилася дитина. Чи має право вона на громадянство України?

   4. Громадянка України народила дитину в Польщі, перебуваючи там в довгостроковому службовому відрядженні. Батьком дитини є особа без громадянства. Як буде вирішено питання із громадянством дитини?

   5. Жінка, громадянка України, народилася в Україні дитину, батьком якої є її чоловік, громадянин Марокко, який навчається в КПІ. Як буде вирішено питання із громадянством дитини?

   6. Сім’я Орлових (чоловік, дружина, тринадцятирічна донька, шістнадцятирічний син), що проживає у США п’ять років, отримала дозвіл від уряду країни на прийняття громадянства США. Передбачте дії батьків. Чи враховуватимуться у даній ситуації інтереси дітей?

ОСОБИСТІ (ГРОМАДЯНСЬКІ) ПРАВА ТА СВОБОДИ

ЛЮДИНИ І ГРОМАДЯНИНА В УКРАЇНІ

1. Визначте, які права людини порушено у зазначених ситуаціях:

а) Водій автомобіля збив пішохода. Від отриманих травм останній помер у лікарні;

б) У літньому таборі відпочинку старшокласники час від часу ввечері заходили до кімнат, де проживали діти молодшого віку і заставляли їх віджиматися, пересуватися на чотирьох кінцівках, гавкати, як собаки тощо, погрожуючи за невиконання та повідомлення вожатим фізичною розправою;

в) Двох неповнолітніх при виході із кінотеатру затримав наряд міліції. У відділені міліції повідомили причини затримання. Через чотири дні про це було повідомлено їхніх батьків, які прийшли і забрали дітей;

г) Із міліцейського протоколу: „...Двоє осіб (за свідченням очевидців чоловік та жінка) 3.07.2003 року, виламавши двері ломом, проникли до дачного будинку у масиві „Озерний”. Проте вони не встигли нічого вкрасти і змушені були втекти, оскільки до будинку під’їхав автомобіль...”;

д) Директор приватного підприємства, використовуючи міні- АТС, часто прослуховував і час від часу втручався у телефонні розмови працівників, що працювали у його фірмі;

е) Із газетної статті: „... Незабаром пройдуть слухання в суді, за позовом гр. К., щодо друку у місцевій газеті недостовірної інформації про нього та членів його сім’ї, коли він балотувався у депутати до міської ради”;

є) Сімнадцятилітній Андрій К. вирішив з’їздити у Польщу на запрошення свого друга. Але йому відмовили у видачі закордонного паспорта, оскільки через 8 місяців він підлягає призову до Збройних Сил України і раптом до цього часу не повернеться в Україну;

ж) За рішенням глави обласної державної адміністрації місцевій телерадіостанції, кореспонденти якої у своїх репортажах гостро критикували дії місцевої влади, було відмовлено у виділенні частотного ефіру, за „підрив державної безпеки і авторитету влади”;

з) Із оголошення: „До російської школи приймаються діти, які розмовляють російською мовою, а їхні батьки є православними християнами”.

ПОЛІТИЧНІ ПРАВА ГРОМАДЯН УКРАЇНИ

1. Визначте які політичні права громадян України було порушено у зазначених ситуаціях:

а) Групі громадян України Міністерство юстиції України відмовило у реєстрації політичної партії. Всі необхідні матеріали та документи було надано;

б) Громадянин Р. (79 років, хворий і не може ходити) написав заяву голові виборчої дільниці, щоб у день виборів до Верховної Ради України йому додому принесли бюлетень і скриню для голосування, та через велику кількість бажаючих голосувати про нього забули;

в) Задля запобігання скоєння можливих безпорядків, начальник обласного управління прийняв рішення відтіснити мітинг українських націоналістів із центральної площі у вузьку вулицю і там його розігнати. Дозвіл, час і місце на проведення мітингу надав міський голова;

г) Заступник голови державної адміністрації відмовився прийняти скаргу громадян на свого підлеглого, за вини якого відбуваються регулярні затримки із виплатою пенсій у районі.

2. Чотирнадцятилітній громадянин Петров звернувся до місцевих органів виконавчої влади із заявою, що містила прохання про реєстрацію молодіжної організації, засновником якої він є. Мета даної організації (за заявою громадянина Петрова) – вивчення прийомів рукопашного бою, правил користування холодною та вогнепальною зброєю, вивчення вибухових пристроїв та вибухових речовин. Чи буде зареєстровано дану організацію? Чому?

3. Громадянин Вітвицький надіслав заяву до обласної державної адміністрації із скаргою про недостатнє опалення у квартирі в зимовий період (температурний стовпчик ледь досягає +160С). Через 40 днів він отримав відповідь, що дане питання не у компетенції адміністрації. Дайте оцінку ситуації.

4. Чи отримають дозвіл на створення політичної партії в Україні близько 12 тисяч громадян України та Польщі віком від 16 до 25 років, що проживають компактно на прикордонних територіях, котрі вирішили утворити політичну партію, мета якої – поєднання до Польщі частини Західноукраїнських земель, на яких вони проживають?

5. Особа без громадянства, що має дозвіл на постійне проживання в Україні, вирішила створити політичну партію. За яких умов це можливо? Які кроки для здійснення своєї мети їй потрібно зробити?

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ ПРАВО ЛЮДИНИ І

ГРОМАДЯНИНА В УКРАЇНІ

1. Визначте, які права людини було порушено чи дотримано у зазначених ситуаціях:

а) Працівниками підрозділу міліції по боротьбі із економічними злочинами було заарештовано групу осіб, що займалися виготовленням та збутом не ліцензованих аудіо- та відеокасет;

б) Громадянин К. після закінчення університету довгий час не міг знайти роботу за фахом і за порадою друзів вирішив розпочати власну справу, відкривши магазин;

в) Громадянка Н. працює майстром на великому заводі. У зв’язку із складним економічним становищем уже 3 місяці їй не виплачують заробітну плату, у зимовий період не опалюють цехи, не вмикають освітлення;

г) Міська рада заборонила проведення страйку робітників, котрі вимагають виплат заборгованої заробітної плати за 10 місяців і попередила керівників профспілки, що у випадку проведення несанкціонованого страйку він не буде розігнаний нарядами міліції;

д) У зв’язку з тим, що у громадянки Н. є двоє неповнолітніх дітей їй було надано до основної щорічної відпустки оплачувану відпустку у 5 днів;

е) Згідно зі змінами до Державного бюджету України на 2005 рік збільшується розмір одноразової допомоги при народженні дитини і становить 8000 грн;

є) За рішенням міської ради громадянину О. (89 років, інвалід Великої Вітчизняної війни, пересувається на інвалідному візку) було надано нову квартиру на першому поверсі із пологим підйомом для інвалідної коляски;

ж) Подружжя Узварових – пенсіонери за віком. Чоловік із жінкою отримують пенсії відповідно 350 і 350 грн. Незважаючи на те, що вони мають пільги при сплаті комунальних послуг, їхніх пенсій їм ледве вистачає на те, щоб прогодуватися. Вони вже кілька років не купували собі нового одягу та взуття;

з) Громадянку Д. Було доставлено до лікарні швидкою допомогою із діагнозом приступ апендициту, і вона потребує операції. Проте лікар не поспішає проводити операцію, а хоче зустрітися із родичами Д., натякаючи їй, що він не буде проводити операцію поки її родичі не „про спонсорують” його;

і) Громадяни, постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, отримують від держави компенсації та пільги у зв’язку із втратою здоров’я, евакуацією, відселенням або самостійним переселенням

Підведення підсумків роботи. Заключне слово вчителя.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»