Відкритий урок з теми: Дивовижна подорож на острів „Відчаю" … чи „Надії": Урок-подорож за романом Даніеля Дефо «Робінзон Крузо»

Зарубіжна література

Для кого: 6 Клас

15.04.2021

82

0

1

Опис документу:
Мета: перевірити знання учнями тексту, їхнє розуміння назви острову "Відчаю" чи "Надії"; розвивати уміння давати характеристику героя; довести, що розум та праця - головні рушійні сили прогресу людства; розвивати логічне та асоціативне мислення, усне мовлення учнів; виховувати працелюбність, віру в силу та розум людини. Обладнання: звукозапис музики, ілюстративний матеріал
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема уроку. 
Дивовижна подорож на острів „Відчаю" … чи „Надії":
Урок-подорож за романом Даніеля Дефо «Робінзон Крузо»

Мета: перевірити знання учнями тексту, їхнє розуміння назви острову "Відчаю" чи "Надії"; розвивати уміння давати характеристику героя; довести, що розум та праця - головні рушійні сили прогресу людства; розвивати логічне та асоціативне мислення, усне мовлення учнів; виховувати працелюбність, віру в силу та розум людини.
Обладнання: звукозапис музики, ілюстративний матеріал
Тип уроку: комбінований

Епіграф: Мандри навчають терпінню.

      І. Дізраелі

Наполеглива праця все переможе.

Латинське прислів'я


Хід уроку:
Слово вчителя:

1.                  Вступне слово вчителя.

   Чи любите ви мандрувати? А які країни вас найбільше приваблюють? В яких країнах ви вже побували? А чи доводилося вам подорожувати морем?
Мандрівки не тільки розширюють кругозір людини, а й дають інформацію про щось нове і невідоме. За словами англійського письменника і літературознавця І. Дізраеля, подорожі навчають терпіння, бо люди змушені відмовитися на деякий час від звичного, розміреного ритму життя, комфорту. Справжніх ентузіастів це не може зупинити. Тож вирушаймо у подорож на острів Робінзона. Мандрувати будемо кораблями, а курс будемо тримати на острів „Відчаю" чи „Надії", (на дошці розташовані уявні острови)
   Який острів ми оберемо, маємо з'ясувати протягом уроку і в кінці обрати потрібний нам острів.

2.    Слово вчителя.       

 На морі може піднятися сильний вітер і тоді ми потрапляємо у шторм, а може хтось із вас знає, як називається дуже велика хвиля? Найбільша хвиля називається - вал, а самий більший вал - 9. Отже, ми з вами маємо пройти 9-ть валів, допливти до острова, обстежити його і щасливо повернутися додому.  

3.          Запитання. 

 Що змусило Робінзона вирушити у мандри?

Відповідь на це запитання може дати сам Робінзон, а ви спробуйте проаналізувати його вчинки. 

   I вал - інсценізація «Сповідь Робінзона».

Входить Робінзон Крузо. Робінзон. Я народився у заможній родині у місті Йорку. Я не знав аніякого ремесла. Батько віддав мене навчатися права, але мені страшенно хотілося бути моряком: далекі подорожі, морські пригоди вабили мене значно більше. Батько засуджував мої прагнення, називав це все дурницями і врешті-решт пообіцяв мені багато чого, як я їх полишу. Я ж не послухався. Незважаючи на прохання батьків, не попередивши їх, без їхнього благословіння я відплив із Лондона на кораблі мого приятеля. Це був нещасливий рейс, бо корабель затонув, а я разом з іншими ледве врятувався на шлюпці. Здавалося, тепер уже ніщо не може заманити мене у море, але якась невідома мені сила штовхала мене знову сісти на корабель. Цього разу на наш корабель, що плив до берегів Гвінеї, напали пірати, і я потрапив у рабство. Через два роки доля допомогла мені втекти. Я опинився у Бразилії, став власником цукрової плантації, розбагатів, та приятелі знову підбурювали мене вирушити на кораблі до Гвінеї для купівлі рабів. І ось я на кораблі. Я ступив на нього 1 вересня 1659 року, саме того дня, коли вісім років тому втік від батька і матері, коли повстав проти їхньої волі і так безглуздо розпорядився своєю долею. Що з цього вийшло — судіть самі.

   II вал – із історії створення твору.  Запитання   

  • Як з’явився образ Робінзона Крузо? ( розповідь учнів про Олександра

Селькірка, що став прототипом Робінзона)

   IІI вал - роздуми.  Запитання   
- Якби вам запропонували зараз відправитися на безлюдний острів, які три речі, що є у вас вдома, ви взяли б з собою?

IV вал - „морська пошта"

(з уявної морської пляшки учні виймають завдання: дописати слова в тексті, які пошкодила вода)

Текст 1: - Скоро після того, як я поселився на острові, мені раптом спало на думку, що я втрачу лік часу і навіть не зможу відрізнити неділі від буднів, якщо не … (заведу календаря)

Текст 2: Побачивши ці … , я посміхнувся.

  • Непотрібний мотлох, - подумав я, - навіщо ти мені тепер? Всю цю купу … (золота) я охоче віддав би за будь-який із цих дешевих ножів. Якби ти лежало на підлозі, не варто було б навіть нахилятися, щоб підняти тебе.

4. Запитання. 

Що найбільше в житті слід цінувати людині? Чи можна обійтись без грошей в цивілізованому суспільстві?

V вал - „Зустріч з піратами"

Пірати впевнені, що ви пливете на острів «Відчаю», тому радіють з того, що ви там не зможете вижити. Ми доведемо на прикладі життя Робінзона , що на безлюдному острові можна вижити, і не просто вижити, а залишитись людиною. ( Робінзон збудував житло, і не одне, а три; зробив календар, щоб розрізняти будні і свята; навчився полювати, приручати кіз, готувати черепах, виготовляти посуд, шити одяг, зміг порозумітися з людиною із іншого племені…

VІ вал -Ти – мені, я - тобі"

(Учні по черзі ставлять запитання стосовно процесу отримання хліба Робінзоном, відповідаючий в свою чергу також ставить запитання і т.д.)

  • Де взялися паростки зерен на острові?

  • Навіщо Робінзону знадобились мішечки?

  • Чому він в перший же день, як знайшов зерна, не напік собі хліба?

  • Де Робінзон зберігав зерно?

  • В чому герой перемелював зерна на муку?

  • Чим Робінзон замінив піч?

  • Як ви поясните наступне: «Мені здалося, що ніколи в житті я не їв таких чудових ласощів»

VII вал Думки вслух

Зачитати есе-роздум: «Жити в гармонії з душею»

VIIІ вал Завдання: встановити відповідність стрілками

Наполегливість цілий рік ставив огорожу
Старанність 28 років відмічав прожиті на острові дні
Працелюбність кожного дня займався різними справами, щоб вдосконалювати себе
Стійкість духу постійно переконував себе в тому, що йому поталанило
Винахідливість знайшов спосіб приручити кіз
Настійливість таки зробив човен, схожий на пірогу
Передбачливість переніс порох у безпечне місце

IX вал „Повернення додому"
9-ий вал – найважчий: нам необхідно зробити висновок: яким для Робінзона став його острів – відчаю чи надії (кожен учень приклеює свій кораблик на відповідний острів)

Підведення підсумків уроку. Заключне слово вчителя.
   Отже, ми щасливо повернулися додому. Ви сьогодні долали багато перешкод, потрапляли у важкі ситуації, скажіть, які поради ви дали б тому, хто потрапив у важку ситуацію?

5. Домашнє завдання: створити карту острова Робінзона.

  •  I вал - інсценізація «Сповідь Робінзона».

  •   II вал – із історії створення твору

  •   IІI вал – роздуми

  • IV вал - „морська пошта"

  • V вал - „Зустріч з піратами"

  • VІ вал -Ти – мені, я - тобі"

VII вал Думки вслух

  • VIIІ вал Завдання: встановити відповідність стрілками

  • IX вал „Повернення додому"

   II вал – із історії створення твору.  Запитання   

Як з’явився образ Робінзона Крузо?

   IІI вал - роздуми.   
- Якби вам запропонували зараз відправитися на безлюдний острів, які три речі, що є у вас вдома, ви взяли б з собою?

V вал - „Зустріч з піратами"

Пірати впевнені, що ви пливете на острів «Відчаю», тому радіють з того, що ви там не зможете вижити. Ми доведемо на прикладі життя Робінзона , що на безлюдному острові можна вижити, і не просто вижити, а залишитись людиною.

VІ вал -Ти – мені, я - тобі"

Система запитаннь стосовно процесу отримання хліба Робінзоном.

VII вал Думки вслух

Зачитати есе-роздум: «Жити в гармонії з душею»

VIIІ вал Завдання: встановити відповідність стрілками

Скоро після того, як я поселився на острові, мені раптом спало на думку, що я втрачу лік часу і навіть не зможу відрізнити неділі від буднів, якщо не …

  • Непотрібний мотлох, - подумав я, - навіщо ти мені тепер? Всю цю купу … (золота) я охоче віддав би за будь-який із цих дешевих ножів. Якби ти лежало на підлозі, не варто було б навіть нахилятися, щоб підняти тебе.

Мандри навчають терпінню.

      І. Дізраель

Наполеглива праця все переможе.

Латинське прислів'я


Роздуми на тему:
1. Чому Д. Дефо настільки збільшив перебування свого героя на острові (Селькірк - 4 роки, а Р. Крузо - 28 років)?
2. 3. Якби Робінзон Крузо не повернувся на Батьківщину, чи зміг він і надалі жити на острові і чи змінив би своє життя на краще?



VI вал „визволення з полону"
Острів вже видніється на горизонті, але ви не знаєте що там. Зараз маєте відрядити когось одного на шлюпці, щоб він обстежив острів.
(виходять три учні з кожної команди, які стають „полоненними" місцевих аборигенів-людожерів, які погрожують їх „з'їсти", якщо команди не розв'яжуть кросворди)
1.    Головний герой твору Д. Дефо.
2.    Місце, де герой прожив 28 років.
3.    Вірний друг Робінзона.
4.    Хто був головним співрозмовником Робінзона протягом перших років?

1.    До кого найбільше прив'язався Робінзон перебуваючи на острові?
2.    Без чого не може зупинитися корабель?
3.    Те, що вирощував Робінзон Крузо.
4.    Річ, яку подарував Робінзон Крузо П'ятниці.

1.    М'ясо і яйця цієї тварини дуже по¬добалися Робінзону.
2.    Автор твору „Робінзон Крузо".
3.    Для чого пристосував Робінзон стовпа на острові?
4.    Що виготовив Робінзон з звичай¬них нашийних хустинок.
Поки ви виконували завдання і були дуже зайняті, втратили керування кораблем, покинули штурвал і ваші кораблі потерпіли аварію (учні розбирають паперові кораблики) . Вам потрібно якось допливти до острова, чи всі ви маєте рятувальні круги?
VII вал Завдання для „екскурсоводів, господарників, вчителів"
Ми врятувалися. А що зробив Робінзон Крузо, коли врятувався і залишився живий? (учні читають молитву).
На розібраних корабликах написані завдання:
1. Ви - „екскурсоводи", разом з Робінзоном Крузо проведіть нас по острову, познайомте з рослинним і тваринним світом .
2. Ви - „господарники", розкажіть як Робінзон Крузо господарював на острові ї
3. Ви - „вчителі", кого і як навчав Робінзон Крузо?
VIII вал „Гра по колу"
Ви дізналися багато про Робінзона, в тепер по колу швидко назвіть:
1. Риси характеру Робінзона.
2. Якими професіями оволодів Робінзон Крузо на острові?
3. Що їв на острові Робінзон Крузо?
IX вал „Повернення додому"
(Складаємо паперові кораблики, виконуючи завдання: встановити відповідність стрілками)
Наполегливість цілий рік ставив огорожу
Старанність 28 років відмічав прожиті на острові дні
Працелюбність кожного дня займався різними справами, щоб вдосконалювати себе
Стійкість духу постійно переконував себе в тому, що йому поталанило
Винахідливість знайшов спосіб приручити кіз
Настійливість таки зробив човен, схожий на пірогу
Передбачливість переніс порох у безпечне місце
Повага до людей
    переселився на іншу частину острова

Підведення підсумків уроку. Заключне слово вчителя.
   Отже, ми щасливо повернулися додому, то який же острів ми залишимо „Відчаю" чи „Надії"? (один з островів знімаємо з дошки). "Бортові журнали" віддасте вчителю, щоб він вас оцінив.
   У якої команди найбільше рятувальних кругів? (Оголошення результатів).
   Ви сьогодні долали багато перешкод, потрапляли у важкі ситуації, скажіть які б поради ви дали б тому, хто потрапив у важку ситуацію?
   Я приготувала вам подарунки від Робінзона Крузо „Пам'ятка для тих, хто потрапив у важку ситуацію" (зачитується пам'ятка і роздається кожному учневі ) . Нехай ці поради допоможуть вам вийти з будь-якого скрутного становища у вашому житті.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.