Сьогодні о 18:00
Кабінет психолога:
«
Здатність до саморегуляції – основа духовного розвитку. Нові інструменти й підходи
»
Взяти участь Всі події

Відкритий урок на тему: "Технологічний етап. Тема проекту ( панно). Проектування поробки панно методом фантазування. Практична робота: Виготовлення виробу. ІБЖД."

Трудове навчання

Для кого: 5 Клас

13.01.2020

1967

138

0

Опис документу:
Мета: навчальна: навчити навичкам розробляти технологічний проект; аналізувати різні моделі; графічно зображувати виріб; розвивальна: розвивати образне мислення, творчі здібності; створити умови для збагачення індивідуального досвіду; розвивати естетичний смак та допитливість, креативне мислення. виховна: виховувати в учнів потребу в дотриманні кул
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Розробка відкритого уроку

Клас 5

Урок № 27-28

Дата:

Тема уроку: Технологічний етап. Тема проекту ( панно). Проектування поробки панно методом фантазування.

Практична робота: Виготовлення виробу. ІБЖД.

Мета: навчальна: навчити навичкам розробляти технологічний проект; аналізувати різні моделі; графічно зображувати виріб;

розвивальна: розвивати образне мислення, творчі здібності; створити умови для збагачення індивідуального досвіду; розвивати естетичний смак та допитливість, креативне мислення.

виховна: виховувати в учнів потребу в дотриманні культури поведінки, старанне ставлення та уважність під час виконання роботи, акуратність та естетичний смак;

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: план-конспект, презентація, наочність, моделі-аналоги, готові вироби.

Хід уроку

І Організаційний момент (1 хв.).

Привітання, перевірка присутніх та готовності учнів до заняття.

Створення позитивного емоційного стану учнів.

2. Перевірка зовнішнього вигляду учнів, готовності їх до уроку, організації робочих місць.

3. Визначити чергових, відмітити відсутніх.

4. Психологічне налаштування на урок.

Сьогодні наш урок я хочу розпочати словами французького літератора Клода Адріана Гельвеція: «Щоб здивуватися, потрібна мить, а щоб зробити дивовижну річ, потрібні роки терпіння і наполегливої праці». Ці слова будуть слугувати епіграфом до уроку.

У давньогрецького письменника Плутарха є така притча про працівників, що везли тачку з камінням. Працівників було троє. До них підійшла людина і задала кожному одне й саме питання:

- Чим займаєтеся?

Перший відповів:

- Везу цю кляту тачку.

Другий сказав:

- Заробляю собі на хліб.

Третій з наснагою вимовив:

- Будую прекрасний храм.

Працівники виконували одну і ту саму роботу, але думали про неї і виконували її по-різному. Отже, яку б ви роботу не виконували, обов’язково повинні усвідомлювати корисність своєї роботи, робити її з інтересом, бажанням. І тоді будь-яка робота буде приносити радість вам і вашим людям. Давайте і ми з вами попрацюємо на уроці так само.

Одразу нагадаю, що до правил внутрішнього розпорядку входить:

1. Нікому не заважати (як вчителю, так і своїм товаришам);

2. Дотримуватися порядку та чистоти на робочому місці.

ІІ. Актуалізація опорних знань (3 хв.)

На минулому уроці ви закінчили виготовлення вишитого виробу - серветки.

У когось вийшло добре, а декому потрібно ще вдосконалювати свої вміння з виконання ручних робіт з голкою та ножицями. Та не засмучуйтеся. Ми з вами будемо ще оздоблювати вироби вишивками, використовуючи різні види технік. Сьогодні ми з вами розпочинаємо новий проект, а назву якого ми дізнаємося пізніше.

Ми з вами вже вивчили декілька швів, якими оздоблюють вироби. Я пропоную вам згадати їх. Для цього давайте розгадаємо завдання «Шов! Я тебе знаю!». Уважно роздивіться шви та їх назви, визначте правилні відповіді й назвіть відповідність їх номерів.

Завдання Перед вами візуальний ряд назв швів та їх зображення. Встановіть відповідність між назвою шва та його зображенням.

Але перед тим, як приступити до вивчення нової теми й виконання практичних завдань, я перевірю ваші знання, розв’язавши кросворд.

Питання до кросворду:
1.Творче поєднання рiзних елементiв узору в єдине цiле (композиція)

2. Тканина для вишивання (канва)

3. Назва ниток для вишивання (муліне)

4. Як називається послiдовне повторення окремих елементiв (орнамент)

5. Закiнчений процес переплетення ниток на тканинi (стежок)

1.к

о

м

п

о

з

и

ц

і

я

2.к

а

н

в

а

3.м

у

л

і

н

е

4.о

р

н

а

м

е

н

т

5.с

т

е

ж

о

к

Молодці, ви гарно впорались з цим завданням.

.

ІІІ. Повідомлення теми уроку (2 хв):

Тема сьогоднішнього уроку записана на дошці: «Технологічний етап. Тема проекту (панно). Проектування поробки панно методом фантазування.

Практична робота: Виготовлення виробу. ІБЖД».

Учні повинні:

  • знати: ознаки й етапи проектної діяльності, порівнювати зразки виробів-аналогів, визначати кращі ознаки й створювати конструктивні елементи чи виріб в цілому;

  • уміти: використовувати метод фантазування для створення чи вдосконалення проектованого виробу.

Питання, які розглядатимуться на уроці:

1. Етапи проектної діяльності.

2. Розробка технічної пропозиції. Моделі-аналоги. Виявлення найкращих ознак у кожному зразку.

3. Виготовлення виробу.

Відкрийте ваші робочі зошити та запишіть число, тему заняття (тема написана на дошці).

ІV. Мотивація навчальної діяльності (1 хв.)

Для того щоб оточувати себе новими, цікавими, корисними та красивими речами, слід вчитися спостерігати, запам’ятовувати, аналізувати й за допомогою методу фантазування створювати авторські роботи. Знання та вміння, набуті в ході виконання подібних завдань, стануть у пригоді у вашому житті. Сьогодні ми будемо розвивати власну уяву.

У створенні сьогоднішнього нашого виробу ми можемо широко застосовувати метод фантазування. Під час виготовлення нашої роботи ви можете використати буть яку прикрасу, яку можна додатково оздобити.

Хотіла вам процитувати слова американського громадського діяча Мартіна Лютера Кінга. Він казав:

«Всередині нас криються потенційні творчі можливості, й ми повинні працювати щосили, щоб розкрити цей потенціал»

V. Викладення нового матеріалу (10 хв)

1. Виступ учениць з доповіддю (завдання було задано раніше)

1 учениця. Перші панно знайдені в печерах первісних людей-на кам’яних стінах зображували тварин і явища природи. Що це було-бажання прикрасити своє житло, спосіб зафіксувати побачене або захист від злих духів, тепер історики можуть тільки здогадуватися про це. Пізніше з’явилися панно з каменю, мозаїки, ліпнини, венеціанської штукатурки. Цей вид творчості став невід’ємною частиною культурного розвитку.

2 учениця. Що таке панно, запитаєте ви, і для чого потрібно? :) Дуже багато всяких речей підходить під визначення «панно». Потрібно виходити з функціональності. А функція у всіх панно одна, і правду про неї ще багато років тому відкрила мама Дяді Федора з відомого мультика «Простоквашино».

Пам'ятайте, там був такий діалог. Папа запитує, а яка, мовляв, користь від цієї непотрібної картини на стіні? А мама відповідає: «Від цієї картини навіть дуже велика користь. Вона дірку на стіні закриває!» Грубувато, звичайно, сказано, але факт: панно прикривають промахи дизайну. Це ще далеко не картина, але вже не шматок стіни. Це пункт, який здається непотрібним, але разом з тим прибери його, і зрозумієш, як роздрібнився на фрагменти весь інтер'єр.

3 учениця. Панно — це останній штрих в оздобленні будинку, що додає шик і завершеність інтер'єру. Це кілька предметів, красиво розкладених і поміщених в рамці. От і все. Загадка в тому, що і як розкласти.

Панно нікому не зобов'язане бути шедевром. Воно повинно бути вдалою колірною плямою, і розташовуватися в потрібному місці. Воно повинно відповідати саме вашого будинку, тому нерозумно купувати щось більш-менш підходяще. Краще зробити панно своїми руками, використовуючи те, що під цими руками є і докуповуючи лише необхідне.

Дуже добре. Сідай будь ласка.

2. Панно як об'єкт виготовлення

Панно сучасний і дуже стильний спосіб прикрасити будь-який інтер'єр.

Чим у такому разі панно відрізняється від звичайної картини, адже і те і інше служить для прикраси інтер'єру? Перш за все, способом свого виготовлення. Якщо картиною вважається твір живописного мистецтва, то панно може бути скульптурним, мозаїчним, тканинним, дерев'яним і навіть пластиковим.

----------------------------------------------------

Панно це елемент декору приміщення,

який покликаний прикрашати стіни,

стелі, а іноді навіть фасади будівель

-----------------------------------------------------

Сучасні види настінних панно


Розрізняють наступні види декоративних панно: 

  • тканинні (різноманітні вишиті картини, гобелени та аплікації на тканині. Вони можуть бути виконані вручну або серійно у формі машинної вишивки);

  • з каменю (найчастіше використовується натуральний камінь – граніт, мармур, базальт та інші. Дуже красиво виглядають панно з каменю в мозаїчній техніці);

  • дерев'яні (найчастіше це панно з абстрактним сюжетом, наприклад, різьблені дерев'яні панно з дуба, берези, бука, сосни та інших порід дерева. Іноді їх доповнюють інкрустацією з напівкоштовних каменів, що відмінно виглядає в класичному інтер'єрі);

  • керамічні (являють собою мозаїчні картини з керамічної плитки, придатні для розміщення у ванній кімнаті або робочій зоні кухні (мал.1));

  • скульптурні (є об'ємними, що якісно відрізняє їх від інших видів панно. Такі міні-скульптури виконуються з гіпсу, фактурної штукатурки, металу (мал.2));

  •  графічні (на відміну від мальованих або написаних картин, цей вид панно виконується за допомогою сучасних видів друку, включаючи фотодрук. Сюди ж можна віднести репродукції картин (мал.3));

  • інші (панно ручної роботи, зроблені з використанням різних матеріалів (морських черепашок, сухоцвітів, круп і зерен, глини, солоного тіста тощо) (мал.4)).

Мал.1 Мал.2

Мал.3 Мал.4

А зараз давайте згадаємо що таке проект?

3. Проект – це самостійна творча трудова діяльність із виготовлення самостійно вибраного виробу.

У проектній діяльності виділяють такі етапи:

- організаційно-підготовчий;

- конструкторський;

- технологічний;

- заключний.

Запишемо етапи проектної діяльності.

Нагадайте, будь ласка, що таке проектування? (Проектування — це процес створення передбачуваного або можливого об’єкта)

Давайте ще раз прочитаємо тему нашого заняття. Добре, так - це Проектування поробки панно методом фантазування.

Як ви розумієте що таке метод фантазування? (відповіді дітей)

Ось наприклад на підприємствах люди різних професій перебувають у постійному пошуку, вдосконалюючи техніку та технології виробництва, задля задоволення потреб споживачів. У створенні нових зразків технологічних об’єктів широко застосовують метод фантазування. Суть методу фантазування полягає в тому, що конструктор уявляє образ виробу, який будуть виготовляти, якщо навіть конструкція виробу невідома. Цей образ переносять на папір у вигляді рисунка. Дизайнер на початковій стадії проектування застосовує свою творчу уяву аби створити нову форму об’єкта. Фантазуючи, дизайнер тимчасово не враховує ті вимоги, що ставлять до виробу, і може вигадувати будь-яку форму майбутнього виробу.

Тобто, метод фантазування передбачає перенесення об’єкта проектування у фантастичні умови, уявлення фантастичного образу й відтворення його.

Намалюйте будь ласка в зошиті будь-який образ, що може допомогти вам в оздобленні виробу (2 хвилини).

Я пропоную вам переглянути мій варіант декорування виробу. (Продемонструвати вироби-аналоги.)

Я впевнена в тому, що всі ви здібні, багато чого вмієте і це треба оцінювати. Сьогодні ви продовжите виготовлення панно. Ваша робота може бути гарним подарунком вашим рідним або прикрасою вашої оселі.

Фізкульхвилинка - 2 хв:

Діти роблять фізкульт хвилинку під музикальне відео.

VI. Практична робота (20 хв)

Повторення правил техніки безпеки

Перед початком практичної роботи нам необхідно повторити загальні правила техніки безпеки.

Вправа «Закінчи речення». Не викрикуєте, а піднімаєте руку.

- Перед початком роботи слід підготувати своє (робоче місце).

- Перевірити … (інструменти).

- Ножиці зберігають? (у футлярі)

- Ножиці передають? (кільцями вперед з зімкнутим лезом)

- Ножиці розташовують на робочому місці?(зімкнутими лезами до себе)

- Сидіти потрібно …(рівно)

- Світло повинно падати…(зліва або ззаду)

Добре.

А зараз ви можете продовжити виготовлення панно, заготовки ми вже з вами підготувати на попередньому уроці. Ну і ваше завдання методом фантазування закінчити роботу.

Приступаємо до роботи. Виконуємо роботу. Бажаю всім натхнення й успіхів, приступаємо до роботи.

Поточний інструктаж

Слідкую за виконанням роботи. При наявності типових помилок зупиняю роботу і пояснюю незрозуміле ще раз. Допомагаю при виконанні роботи.

Заключний інструктаж. Оцінюю та перевіряю роботи дітей. Виставляю оцінки за практичну роботу мотивуючи їх.

VІІ. Підсумок уроку (5 хв). (Рефлексія)

  1. Що ми сьогодні вивчили?

  2. Що вам найбільше запам’яталося та було цікаве?

  3. Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

  4. Що таке проектування? (Проектування — це процес створення передбачуваного або можливого об’єкта)

  5. Що таке метод фантазування? (метод фантазування передбачає перенесення об’єкта проектування у фантастичні умови, уявлення фантастичного образу й відтворення його)

  6. Де ви можете використати ваші знання?

Отже, сьогодні ми з вами завершили проектування нашого виробу Панно.

VІІІ. Домашнє завдання (1 хв): розробити кольорове зображення візерунка власного панно. Взяти необхідні інструменти та матеріали для виготовлення та визначитися з її розміром.

Прибирання робочих місць.

Дякую за увагу і бажаю усім торбинку щастя і здоров’я!

1.Хай здійсняються бажані мрії,
Рік новий стане роком надії.
Хай здоров’я міцного прибуде,
Щастя, радості, посмішок всюди!

2.І достаток хай буде в оселі,
Щоб були всі гуляння веселі!
Творчих успіхів, сил і наснаги.
Від близьких — розуміння й поваги.

3.Від колег — допомоги в роботі.
І хай місця не буде турботі.
Керівництво хай збільшить доходи
За природність красивої вроди.


4.Хай рік Новий дає надій,
Здоров’я, виповнення мрій,
Прибутків вам, автівку, дім
І море щастя в домі тім,
Тепла та ніжності в родині
Та миру в нашій Україні!

І я в свою чергу теж хочу побажати вам, любі гості теплі слова

Нехай веселі дзвіночки наповнять серце радістю, нехай яскраві вогники подарують добру надію! Бажаю з новими силами та щасливими відчуттями досягати нових успіхів та здійснювати свої мрії у новому році. Нехай щастить кожного дня, нехай вдача буде поруч увесь рік!

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.