Відкритий урок. 7 клас. Дієприслівниковий зворот. Розділові знаки при дієприслівниковому звороті

Опис документу:
Мета: на основі вивченого матеріалу поглибити знання учнів про зворот; познайомити з поняттям дієприслівниковий зворот; формування комунікативної компетентності: мовленнєвої компетенції (уміння застосовувати знання мови на практиці, користуватися мовними одиницями); мовної компетенції (знання одиниць мови та правил їх поєднання); предметної компетенції (уміння на основі активного володіння загальною лексикою відтворювати в свідомості картину світу).

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Дієприслівниковий зворот. Розділові знаки при дієприслівниковому звороті

Мета:

  • на основі вивченого матеріалу поглибити знання учнів про зворот; познайомити з поняттям дієприслівниковий зворот;

  • формування комунікативної компетентності:

  • мовленнєвої компетенції (уміння застосовувати знання мови на практиці, користуватися мовними одиницями);

  • мовної компетенції (знання одиниць мови та правил їх поєднання);

  • предметної компетенції (уміння на основі активного володіння загальною лексикою відтворювати в свідомості картину світу);

  • прагматичної компетентності (здатність до здійснення мовленнєвої діяльності, зумовленої комунікативною метою, до вибору необхідних форм, типів мовлення, урахування функціонально стильових різновидів мовлення).

  • домогтися засвоєння учнями правил утворення, розпізнавання дієприслівникового звороту; знаходження дієслова – присудка, яке він пояснює, постановки розділових знаків при звороті; формувати вміння користуватися цими правилами на практиці;

  • розвивати творче мислення, удосконалювати культуру мовлення;

  • виховувати любов до Батьківщини, патріотизм, інтерес до народознавства.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Форми роботи: колективна, індивідуальна, робота в парах (робота з підручником, з дидактичним матеріалом).

Обладнання: підручник, електронна презентація, відеоматеріал, дидактичні завдання. 

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

1. «Створення сприятливої атмосфери» (на дошці записано число, тему уроку).

Доброго дня, вдивляючись у ваші допитливі очі, маю певність: на уроці ми встигнемо зробити багато! Але найголовніше – зможемо збагнути одну з таємниць людського існування. Послухайте…

Іде собі Хлопчик по лісу. Аж зустрічає Діда, що повертається з лісу. Старий утомився, але всміхається радісно.

Чого Ви всміхаєтеся, Діду? – питає Хлопчик. – Мабуть, у лісі є щось дуже гарне?

Так, Хлопчику, у лісі є Краса, Натхнення, Радість і Таємниця. Я побачив їх, і мені захотілося жити ще багато – багато літ.

Хлопчик побіг до лісу.

Розглянувся навколо. Усе красиве: і дуб могутній, і ялинка ошатна, і верба плакуча, і береза білокора. Але найкрасивішою видалася Хлопчикові маленька квітка фіалки. Вона підвела з трави свою синю голівку з фіолетовим оком і заворожено дивилася на Хлоп’я.

Це краса, - тихо прошепотів Хлопчик.

Прислухався і почув далеко – далеко тиху пісню дикого голуба: тур… тур… І тої ж миті згадалося Хлопчикові щось ласкаве й добре. Згадалися йому материні руки. Захотілося самому співати пісню про маму.

Це Натхнення, - тихо прошепотів Хлопчик.

Ще пильніше подивився він навколо себе. Яскраво сяяло сонечко, високо у синьому небі літали пташки, до самого обрію пливли зелені хвилі лісу.

Як добре, що я це все бачу й відчуваю, - подумалося Хлопчикові. – Світ – це Радість. Жити – це Радість.

Але ж де Таємниця? Довго, дуже довго придивлявся й прислухався Хлопчик, але Таємниці так і не помітив.

- А чи зможемо ми розгадати цю Таємницю? Про яку таємницю говорив дідусь?

ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Від виділених дієслів утворити дієприслівники доконаного і недоконаного виду, позначити суфікси.

До вишиванки доторкнусь вустами,

I чорнобривцiв аромат вдихну.

Знов Ваших рук тепло вiдчую, мамо,

Сльозу з щоки непрохану змахну

Далеко Ви… I, водночас, Ви – поряд:

У злетi птаха, в шелестi трави…

Мене хтось боронить вiд зла i горя;

Якщо це янгол, то, напевно, - Ви…

Після перевірки:

Доторкнусь – доторкаючись, доторкнувшись.

Вдихну – вдихаючи, вдихнувши.

Відчую – відчуваючи ( відчуючи), відчувши.

Змахну – змахуючи, змахнувши.

Боронить – боронячи, боронивши.

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

- Сьогодні ми познайомимось із дієприслівниковим зворотом і помандруємо в сиву давнину, поговоримо про українську вишивку, її історію та сучасне відродження.

- Тож тема нашого уроку – «Дієприслівниковий зворот. Розділові знаки при дієприслівниковому звороті». Відкрийте зошити, запишіть число, тему уроку.

- Як ви думаєте, на що ж ми повинні звернути увагу на уроці (чим повинні зайнятися на уроці)? Визначтеся самостійно, адже тема перед вами (учні формулюють мету уроку).

Так, на уроці ми:

  • З’ясуємо поняття «дієприслівниковий зворот».

  • Засвоїмо правила відокремлення ДЗ у реченні.

  • Навчимося розпізнавати, утворювати ДЗ; інтонувати речення з ДЗ.

  • Розвиватимемо вміння влучно використовувати ДЗ в усному та писемному мовленні.

2. Вправа «Я знаю…»

Я знаю, що дієприслівник - це…

Я знаю, що дієприслівник буває доконаного і недоконаного виду.

Я знаю, що дієприслівник виступає в реченні…

Я знаю, що дієприслівник незмінна особлива форма дієслова.

ІV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

3. Спостереження над мовним матеріалом

Пропоную прочитати текст. Будьте уважні. Ваше завдання визначити тип і стиль мовлення.

Українське вишивання – це не тільки вид рукоділля, який передавався з покоління в покоління. Ручна народна вишивка – це унікальна духовно-матеріальна ознака нашого народу, скарбниця вірувань, звичаїв та обрядів. Слугуючи оберегом, вона впродовж багатьох століть була невід’ємним атрибутом у кожній українській родині.

Ручна вишивка має дуже давню історію. Дані археологічних розкопок підтверджують, що вишивання було поширене ще у ІІ ст. до н.е.

В Україні налічувалось близько сотні технік вишивання, які відзначаються безмежною фантазією, колоритом, дивують багатством і різноманітністю.

У наш час вишивка, переживаючи своє відродження, зазнає великого впливу сучасної культури. Тому художній стиль вишивки помітно змінюється. Багато народних технік забуто, зараз більшість робіт виконується хрестиком та гладдю. Колірна гамма на сучасних вишиванках стала дуже яскравою.

Звернімо увагу на виділені речення в тексті. Виконаємо кілька завдань:

- Визначити дієприслівники разом із залежними словами.

- Поставити питання до дієприслівника.

- Звернути увагу на розділові знаки.

Ручна народна вишивка – це унікальна духовно-матеріальна ознака нашого народу, скарбниця вірувань, звичаїв та обрядів. Слугуючи оберегом, вона впродовж багатьох століть була невід’ємним атрибутом у кожній українській родині. У наш час вишивка, переживаючи своє відродження, зазнає великого впливу сучасної культури.

Отже, Коментар учителя

Дієприслівник разом із залежними словами утворює дієприслівниковий зворот.

4. Робота з підручником (ознайомлення з правилами).

5. Лінгвістичний пошук. Запишіть речення, підкресліть головні та другорядні члени речення, визначте дієприслівниковий зворот.

Стуливши барвисті пелюстки, заснули квіти на білому полотні.

А бабуся, нахиливши посивілу голову, гаптувала чарівні візерунки.

Коментар учителя Як бачите, в усному мовленні дієприслівниковий зворот, як і окремий дієприслівник, відділяється паузами, а на письмі — комами. Відокремлення дієприслівникового звороту не залежить від його місця в реченні. (ДЗ може стояти на початку, всередині а також у кінці речення).

Спробуйте змінити позицію дієприслівникового звороту у поданих реченнях

(Заснули квіти на полотні, стуливши барвисті пелюстки. Або: На білому полотні, стуливши барвисті пелюстки, заснули квіти).

Дієприслівниковий зворот у реченні виконує роль… (обставини)

Отже, ми для себе визначили: 1, 2, 3.

6. Завдання «Дослідник».

Не виділяються комами:

1. Дієприслівникові звороти виражені фразеологізмами, якщо вони стоять після присудка.

Дівчата працювали не покладаючи рук. (запис., визн.,чл. реч. )

2. Одиничні дієприслівники, якщо вони стоять після присудка і вказують на спосіб дії (відповідають на питання як? яким способом?)

А я стою похилившись, думаю, гадаю. (запис., визн.,чл. реч. )

7. Робота в парах

Поставити, де потрібно, розділові знаки.

1. Підносячи хліб-сіль на вишиваному рушнику ми бажаємо гостям щастя та добробуту. 2. Співають ідучи дівчата. 3. На всі запитання хлопець відповів не моргнувши оком. 4. Цілу ніч працювала не стуливши очей матуся а вранці одягла на мене диво-сорочку.

8. Творче конструювання. Самостійна робота

- Скласти і записати речення, використавши слова з таблиці.

предмет

Основна дія

Додаткова дія

Бабуся

Усі

мама

Подарувала

Чекають

вишивала

радіючи

сподіваючись

милуючись

9. Релаксична народознавча хвилинка (перегляд відеоматеріалу)

А що ви знаєте про вишиванку?

1. Перші вишивки на території слов’янських країн мали більш релігійний зміст і оберігали їх власників від зла. Саме тому сорочки оздоблювали візерунками на рукавах, комірах, подолі та всюди, де тіло було відкритим. Існували особливі вишиванки для релігійних ритуалів та святкових подій. А діткам при народженні дарували вишиту сорочу, аби та оберігала їх від злих духів.
2. Першим модником, котрий поєднав вишиванку з буденним одягом став Іван Франко, котрий носив її під піджак і з сучасним вбранням. Саме у такому вигляді письменник зображений на 20-гривневій купюрі.
3. Кожен регіон України має свою особливу вишиванку, яка відрізняється від інших технікою та орнаментом. Фактично, кожна область може повихвалятись унікальними вишитими сорочками, притаманними тільки їй.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

10. Сміливий експериментатор

Перебудуйте та запишіть речення, замінивши один із присудків дієприслівниковим зворотом.

1. Здавалось, сонце зупинилось посеред неба і далі не рухалося. 2. Микола взявся за іншу вудочку і став пильно дивитися на поплавок. (Наприклад: Здавалось, сонце зупинилось посеред неба, далі не рухаючись. Микола, взявшись за іншу вудочку, став пильно дивитися на поплавок).

11. «Народознавець»

Пояснити значення фразеологічних зворотів. Скласти з ними речення, звернувши увагу та те, що коми в них не ставлять, тому що ці дієприслівники набули значення прислівників.

1. Говорити не переводячи подиху.

2. Працювати не покладаючи рук.

3. Ходити задерши ніс.

12. Робота з деформованими висловленнями

Прочитати речення з учнівських творів. Знайти помилки в уживанні дієприслівникових зворотів і правильно побудувати речення. Записати зредаговані речення.

1) Заходячи в кімнату, мати сиділа й читала книгу.

2) Слухаючи музику, у мене виникло бажання вчитися грати на якомусь інструменті.

3) Сидячи на березі, до нас підійшли школярі шостого класу.

4) Під’їжджаючи до свого села, у мене злетіла бейсболка.

5) Говорячи про зимову красу, дівчинка писала твір.

 Матеріал для вчителя.

1) Увійшовши в кімнату, я побачив матір, яка сиділа й читала книгу.

2) Прослухавши музику, я захотів навчитися грати на якомусь інструменті.

3) Коли ми сиділи на березі, до нас підійшли школярі шостого класу.

4) Під’їхавши до свого села, я помітив, що загубив бейсболку.

5) Дівчинка писала твір про зимову красу.

VІ. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

13. Мозковий штурм 
1.Що називається дієприслівниковим зворотом ?

2. Розказати про розділові знаки при дієприслівниковому звороті.

3. Чи може дієприслівниковий зворот чи дієприслівник не відокремлюватися?

4.Яку синтаксичну роль виконує дієприслівниковий зворот у реченні?

 14. «Перевір себе» тестова робота

1.  Одиничний дієприслівник не виділяється комами в реченні  (розділові знаки опущено): 
А) Остап стояв вагаючись. ( М. Коцюбинський) 
Б) У траві прилігши лось міг сховатися до половини. (Є. Гуцало ) 
В) А навкруги розвидняючись світліло. (Є. Гуцало ) 
Г) І до кохання я незчувшися доріс. (М. Рильський) 

2. Знайдіть речення з дієприслівниковим зворотом, який стоїть на початку речення.

А) Не спечеш калачі, сидячи на печі.

Б) Хто землі дає, тому земля утроє віддає.

В) Скажи мені, хто твій друг, то я скажу, хто ти.

Г) Не подумавши, кілочка не заструмиш.

3. Знайдіть речення з дієприслівниковим зворотом, який стоїть в кінці речення.

А) Кажи завжди правду, то не будеш нічого придумувати.

Б) Правда і в огні не горить, і у воді не тоне.

В) Зайшовши за Дунай, та й додому не думай.

Г) Шкода перемішувати тісто, вийнявши з печі.

4. Укажіть речення, в якому правильно розставлені розділові знаки при дієприслівниковому звороті.

А) Завзятий, відпочиває обтираючи піт.

Б) Хлоп’ята насторожено вслухалися у тишу, намагаючись щось почути в повитій туманом долині.

В) Щебечуть жайворонки в’ючись, над весняним степом.

Г) Раділи люди, встаючи.

VІІ.ОЦІНЮВАННЯ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Виписати з творів художньої літератури 6-7 речень з дієприслівниковими зворотами, підкреслити їх, пояснити розділові знаки.

КАРТКА №1

Українське вишивання – це не тільки вид рукоділля, який передавався з покоління в покоління. Ручна народна вишивка – це унікальна духовно-матеріальна ознака нашого народу, скарбниця вірувань, звичаїв та обрядів. Слугуючи оберегом, вона впродовж багатьох століть була невід’ємним атрибутом у кожній українській родині.

Ручна вишивка має дуже давню історію. Дані археологічних розкопок підтверджують, що вишивання було поширене ще у ІІ ст. до н.е.

В Україні налічувалось близько сотні технік вишивання, які відзначаються безмежною фантазією, колоритом, дивують багатством і різноманітністю.

У наш час вишивка, переживаючи своє відродження, зазнає великого впливу сучасної культури. Тому художній стиль вишивки помітно змінюється. Багато народних технік забуто, зараз більшість робіт виконується хрестиком та гладдю. Колірна гамма на сучасних вишиванках стала дуже яскравою.

КАРТКА №1

Українське вишивання – це не тільки вид рукоділля, який передавався з покоління в покоління. Ручна народна вишивка – це унікальна духовно-матеріальна ознака нашого народу, скарбниця вірувань, звичаїв та обрядів. Слугуючи оберегом, вона впродовж багатьох століть була невід’ємним атрибутом у кожній українській родині.

Ручна вишивка має дуже давню історію. Дані археологічних розкопок підтверджують, що вишивання було поширене ще у ІІ ст. до н.е.

В Україні налічувалось близько сотні технік вишивання, які відзначаються безмежною фантазією, колоритом, дивують багатством і різноманітністю.

У наш час вишивка, переживаючи своє відродження, зазнає великого впливу сучасної культури. Тому художній стиль вишивки помітно змінюється. Багато народних технік забуто, зараз більшість робіт виконується хрестиком та гладдю. Колірна гамма на сучасних вишиванках стала дуже яскравою.

КАРТКА №1

Українське вишивання – це не тільки вид рукоділля, який передавався з покоління в покоління. Ручна народна вишивка – це унікальна духовно-матеріальна ознака нашого народу, скарбниця вірувань, звичаїв та обрядів. Слугуючи оберегом, вона впродовж багатьох століть була невід’ємним атрибутом у кожній українській родині.

Ручна вишивка має дуже давню історію. Дані археологічних розкопок підтверджують, що вишивання було поширене ще у ІІ ст. до н.е.

В Україні налічувалось близько сотні технік вишивання, які відзначаються безмежною фантазією, колоритом, дивують багатством і різноманітністю.

У наш час вишивка, переживаючи своє відродження, зазнає великого впливу сучасної культури. Тому художній стиль вишивки помітно змінюється. Багато народних технік забуто, зараз більшість робіт виконується хрестиком та гладдю. Колірна гамма на сучасних вишиванках стала дуже яскравою.

КАРТКА №2

Запишіть речення, підкресліть головні та другорядні члени речення, визначте дієприслівниковий зворот.

Стуливши барвисті пелюстки, заснули квіти на білому полотні.

А бабуся, нахиливши посивілу голову, гаптувала чарівні візерунки.

КАРТКА №2

Запишіть речення, підкресліть головні та другорядні члени речення, визначте дієприслівниковий зворот.

Стуливши барвисті пелюстки, заснули квіти на білому полотні.

А бабуся, нахиливши посивілу голову, гаптувала чарівні візерунки.

КАРТКА №2

Запишіть речення, підкресліть головні та другорядні члени речення, визначте дієприслівниковий зворот.

Стуливши барвисті пелюстки, заснули квіти на білому полотні.

А бабуся, нахиливши посивілу голову, гаптувала чарівні візерунки.

КАРТКА №2

Запишіть речення, підкресліть головні та другорядні члени речення, визначте дієприслівниковий зворот.

Стуливши барвисті пелюстки, заснули квіти на білому полотні.

А бабуся, нахиливши посивілу голову, гаптувала чарівні візерунки.

КАРТКА №2

Запишіть речення, підкресліть головні та другорядні члени речення, визначте дієприслівниковий зворот.

Стуливши барвисті пелюстки, заснули квіти на білому полотні.

А бабуся, нахиливши посивілу голову, гаптувала чарівні візерунки.

КАРТКА №2

Запишіть речення, підкресліть головні та другорядні члени речення, визначте дієприслівниковий зворот.

Стуливши барвисті пелюстки, заснули квіти на білому полотні.

А бабуся, нахиливши посивілу голову, гаптувала чарівні візерунки.

КАРТКА №2

Запишіть речення, підкресліть головні та другорядні члени речення, визначте дієприслівниковий зворот.

Стуливши барвисті пелюстки, заснули квіти на білому полотні.

А бабуся, нахиливши посивілу голову, гаптувала чарівні візерунки.

КАРТКА №3

Поставити, де потрібно, розділові знаки.

1. Підносячи хліб-сіль на вишиваному рушнику ми бажаємо гостям щастя та добробуту. 2. Співають ідучи дівчата. 3. На всі запитання хлопець відповів не моргнувши оком. 4. Цілу ніч працювала не стуливши очей матуся а вранці одягла на мене диво-сорочку.

КАРТКА №3

Поставити, де потрібно, розділові знаки.

1. Підносячи хліб-сіль на вишиваному рушнику ми бажаємо гостям щастя та добробуту. 2. Співають ідучи дівчата. 3. На всі запитання хлопець відповів не моргнувши оком. 4. Цілу ніч працювала не стуливши очей матуся а вранці одягла на мене диво-сорочку.

КАРТКА №3

Поставити, де потрібно, розділові знаки.

1. Підносячи хліб-сіль на вишиваному рушнику ми бажаємо гостям щастя та добробуту. 2. Співають ідучи дівчата. 3. На всі запитання хлопець відповів не моргнувши оком. 4. Цілу ніч працювала не стуливши очей матуся а вранці одягла на мене диво-сорочку.

КАРТКА №3

Поставити, де потрібно, розділові знаки.

1. Підносячи хліб-сіль на вишиваному рушнику ми бажаємо гостям щастя та добробуту. 2. Співають ідучи дівчата. 3. На всі запитання хлопець відповів не моргнувши оком. 4. Цілу ніч працювала не стуливши очей матуся а вранці одягла на мене диво-сорочку.

КАРТКА №3

Поставити, де потрібно, розділові знаки.

1. Підносячи хліб-сіль на вишиваному рушнику ми бажаємо гостям щастя та добробуту. 2. Співають ідучи дівчата. 3. На всі запитання хлопець відповів не моргнувши оком. 4. Цілу ніч працювала не стуливши очей матуся а вранці одягла на мене диво-сорочку.

КАРТКА №3

Поставити, де потрібно, розділові знаки.

1. Підносячи хліб-сіль на вишиваному рушнику ми бажаємо гостям щастя та добробуту. 2. Співають ідучи дівчата. 3. На всі запитання хлопець відповів не моргнувши оком. 4. Цілу ніч працювала не стуливши очей матуся а вранці одягла на мене диво-сорочку.

КАРТКА №3

Поставити, де потрібно, розділові знаки.

1. Підносячи хліб-сіль на вишиваному рушнику ми бажаємо гостям щастя та добробуту. 2. Співають ідучи дівчата. 3. На всі запитання хлопець відповів не моргнувши оком. 4. Цілу ніч працювала не стуливши очей матуся а вранці одягла на мене диво-сорочку.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
1
міс.
2
4
дн.
1
9
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!