Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Особливості використання арттерапевтичних технік у роботі з дошкільниками
»

Виділення - важливий етап обміну речовин. Будова і функції сечовидільної системи.

Біологія

Для кого: 8 Клас

06.03.2021

120

3

0

Опис документу:
Тема: Виділення - важливий етап обміну речовин. Будова і функції сечовидільної системи. Мета уроку: розглянути виділення як важливий етап обміну речовин; вивчити будову нирок як головного органу сечовиділення, процес утворення первинної і вторинної сечі людини, її склад і властивості, процеси фільтрації і реабсорбції;
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Виділення - важливий етап обміну речовин. Будова і функції сечовидільної системи.

Мета уроку: розглянути виділення як важливий етап обміну речовин; вивчити будову нирок як головного органу сечовиділення, процес утворення первинної і вторинної сечі людини, її склад і властивості, процеси фільтрації і реабсорбції;

розвивати вміння порівнювати будову та функції органів людини, які беруть участь у виділенні продуктів обміну; удосконалювати вміння логічно мислити та робити відповідні висновки; виховувати бережливе ставлення до власного організму та усвідомлення необхідності дотримання здорового способу життя.

Очікувані результати: учні називають органи та функції сечовидільної системи; розпізнають органи на малюнках; характеризують будову і функції нирок, нефрона, будову і функції сечових шляхів, порівнюють механізм утворення та склад первинної і вторинної сечі, процеси фільтрації та реабсорбції, пояснюють біологічне значення виділення продуктів обміну речовин; можуть застосовувати знання для профілактики захворювань сечовидільної системи.

Основні поняття: нирки, нефрон, петля Генгле, капсула Шумлянського, фільтрація, реабсорбція, первина сеча, вторинна сеча.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Форма проведення: урок – дослідження

Обладнання: підручники, плакати, схеми, мультимедія

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку. Налаштування на робочий настрій.

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку

Визначення теми і завдань уроку.

Завдання: - ознайомитись із значенням видільної системи;

- вивчити будову сечовидільної системи;

- встановити взаємозв’язок між будовою та функціями органів

виділення.

Мозковий штурм

  • Пригадайте, що таке виділення?

  • Які органи забезпечують процес виділення?

(Легені, шкіра, кишечник, нирки)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Щоб жити, організм повинен не лише харчуватися, але й очищатися від продуктів розпаду, що постійно утворюються, – вуглекислого газу, надлишку води, азотистих сполук: сечовини, аміаку, сечової кислоти.

Які органи беруть участь у виділенні речовин? (Відповідь учнів.)

«Охоронцями» чистоти нашого внутрішнього середовища є такі органи виділення:

•  легені — вуглекислий газ;

•  кишечник — неперетравлені рештки;

•  шкіра (потові залози) — вода, мінеральні солі;

•  нирки (сечовина).

Їхня спільна функція — видаляти з організму продукти обміну, підтримуючи гомеостаз — постійний склад внутрішнього середовища. Важливу роль у процесі виділення відіграє сечовидільна система.

Повідомлення теми уроку. Спільне з учнями визначення мети і завдань уроку.

IV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

1. Виділення. Органи виділення.

Виділення — процес виведення з організму кінцевих продуктів, що утворилися в ході обміну речовин у клітинах тіла при розщепленні органічних речовин. Цю функцію виконують як спеціалізовані видільні органи, так і інші органи чи системи, для яких видільна функція може бути побічною, другорядною.

2. Будова і функції нирок.

Запитання

• Пригадайте, які органи утворювали сечовидільну систему ссавців? (Відповідь: учнів.)

Розповідь учителя

Сечовидільну систему людини складають такі органи:

1.  Нирки — функція сечоутворення і сечовиділення.

2. Сечоводи — функція сечовиведення.

3. Сечовий міхур — сечонакопичення.

4. Сечівник — сечовідведення сечі назовні.

кіркова речовина

малі ниркові чашечки

ниркова миска

великі ниркові чашечки

сечовід мозкова речовина

3. Нефрон. Будова нефрону.

Розповідь учителя, розгляд ілюстрацій в підручнику.

Нефрон – структурна і функціональна одиниця нирки. Нирка містить близько 1 млн. нефронів. Нефрон складається з ниркового тільця і системи звивистих канальців.

Будова нефрону

4. Утворення сечі

Розповідь учителя

Як утворюється первинна сеча?

Фільтрація – механізм, який забезпечує утворення з крові первинної сечі.

Фільтрація відбувається в капсулах нефрону. Приносна артерія більша діаметром, ніж виносна, і тому тиск крові в капілярах клубочка досить значний (70-80 мм рт.ст.). Завдяки такому високому тискові плазма крові разом із розчиненими в ній неорганічними та органічними речовинами видавлюється крізь тонку стінку капіляра у порожнину капсули. При цьому профільтровуються речовини з відносно малим діаметром молекул. Великі молекули (білків, жирів), а також формені елементи крові залишаються в крові. Таким чином, у результаті фільтрації в порожнині ниркової капсули утворюється рідина, що називається первинною сечею. До її складу входять всі компоненти плазми крові (солі, амінокислоти, глюкоза та інші речовини), за винятком білків. Отже, первинна сеча - це профільтрована плазма крові. До складу первинної сечі входять також сечовина, сечова кислота. За добу у людини утворюється 150-170 л первинної сечі.

Як утворюється вторинна сеча?

З капсули нефрону первинна сеча надходить до першого звивистого канальця. Тут починається реабсорбція - механізм, під час якого з первинної сечі назад у кров всмоктуються всі потрібні організму речовини: глюкоза, амінокислоти, вітаміни, мінеральні солі, значна кількість води (99%).

Крім реабсорбції, у канальцях нирки відбувається й активний процес секреції. Завдяки секреторній функції канальців із організму виділяються речовини, які з якихось причин не можуть профільтруватися із клубочка капілярів у порожнину капсули ниркового тільця (фарби, лікарські речовини). У результаті реабсорбції та канальцевої секреції утворюється вторинна сеча. Вона містить воду, сечовину, сечову кислоту, аміак тощо. Якщо нирки функціонують нормально, то у вторинній сечі відсутні білок і глюкоза. Із канальців вторинна сеча збирається в ниркову миску, а потім по сечоводах надходить у сечовий міхур.

За добу в організмі людини утворюється 1-1,5 л вторинної сечі. Кількість добової сечі змінюється при зміні питного режиму, температури довкілля, надмірному вживанні солі. Аналіз сечі, який роблять у клініках, дає лікарю важливу інформацію і про роботу нирок, і про процеси обміну речовин, що протікають в інших органах.

Таким чином, під час хвороб склад сечі різко змінюється: в ній з'являється білок, цукор, ацетон, жовчні кислоти, кров'яні тільця. З віком змінюються кількість і склад сечі. Сечі у дітей виділяється порівняно більше, ніж у дорослих, а сечовипускання відбувається частіше внаслідок інтенсивного водного обміну і відносно більшої кількості води та вуглеводів у раціоні харчування дитини.

Як відбувається сечовипускання?

Нирки функціонують безперервно, однак сеча виділяється з організму періодично.

Акт сечовипускання відбувається рефлекторно внаслідок імпульсів у центр сечовипускання, що знаходиться в крижовому відділі спинного мозку і перебуває під контролем кори головного мозку. Сеча, яка надходить у сечовий міхур, спричинює підвищення тиску в ньому, що подразнює рецептори, які містяться у стінці міхура. Імпульси йдуть від надмірно розтягнутих стінок сечового міхура. Збудження, що виникає в рецепторах, іде по доцентрових нервах у центр сечовипускання, переходить там на відцентрові нерви і надходить по них до м'язів міхура і сфінктерів. Стінки міхура скорочуються, а сфінктери в цей час розслабляються - відбувається сечовипускання.

У немовлят протягом першого року життя має місце мимовільне (безумовно-рефлекторне) сечовипускання, що пов'язане з недостатнім розвитком кори великих півкуль. Лише поступово, в міру розвитку кори головного мозку, в дитини виробляється умовний рефлекс затримування сечовипускання. Довільне виділення сечі встановлюється до 2-3 років життя.

V. Узагальнення і закріплення знань

Складаємо таблицю:

Особливості будови та функції сечовидільної системи людини

Органи

Особливості будови

Функції

Нирки

Парні бобовинні органи, масою 160 г. Зовні кірковий шар, всередині мозковий, складається з ниркових пірамід, що відкриваються до ниркових чашок та миски - порожнини. Структурна і функціональна одиниця – нефрон.

Утворення сечі шляхом фільтрації та реабсорбці плазми крові.

Сечоводи

Парні циліндричні трубки з внутрішнім діаметром 4-9 мм, завдовжки 30 см. Стінки побудовані з трьох шарів: сполучнотканинного, м`язового, епітеліального.

Забезпечують рух сечі від нирок до сечового міхура 

Сечовий міхур

М`язовий порожнистий орган, резервуар для сечі об`ємом 500-700 мл, вистелений зсередини епітелієм, в нижній частині є сфінктер.

Накопичення та виведення сечі 

Сечівник

Непарний трубчастий орган, що сполучає сечовий міхур із зовнішнім середовищем. 

Слугує для виведення сечі з організму 

 

VІ. Підбиття підсумків уроку

«Закінчи речення» До органів сечовиділення належать ... (нирки, сечовий міхур, сечоводи, сечівник).

Маса кожної нирки в дорослої людини становить ... (120–200 г).

Зовні нирки вкриті ... (сполучно-тканинною оболонкою).

Кожна нирка складається з величезної кількості (понад 1 млн) складних утворень ... (нефронів).

Початковий відділ нефрону ... (ниркове тільце).

Від капсули відходить ... (звивистий каналець першого порядку).

Відкривається у збірну трубочку ... (звивистий каналець другого порядку).

Стінки звивистих канальців утворені ... (одним шаром епітеліальних клітин).

Сечоводи відкриваються у ... (сечовий міхур).

Об’єм сечового міхура в дорослої людини становить ... (500–700 мл).

VIII. Домашнє завдання.

1).Опрацюйте відповідний матеріал в підручнику.

2) зробіть опорний конспект &20

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.