Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«Реалізація професійної діяльності та розвиток цифрової компетентності педагога через обмін методичними матеріалами в цифрових бібліотеках»

Відеолекторій Пам’яті видатного музиканта Святослава Ріхтера.

Музика

17.06.2020

205

0

0

Опис документу:
В лекції розповідається про життєвий та творчий шлях відомого музиканта з використанням фрагментів з відомого фільму Бруно Монсенжора «Ріхтер - людина загадка» ( вказаний фрагмент та хронометраж з даного фільму). Лекція буде цікавою до перегляду абсолютно всім.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Памяті видатного музиканта Святослава Ріхтера.

(20 березня 1915Житомир — †1 серпня 1997Москва)

( за фільмом Бруно Монсенжора «Ріхтер - людина загадка»)

"Ріхтер сам по собі - це цілий світ. Те, що він один з найвидатніших піаністів, що коли-небудь існували на Землі, знає кожен. Він любив кіно, але не камеру, він був нетерпимий до аналізу, балачок і показухи, байдужий до політики, до похвали, до благ навколишнього світу... ні політичні режими, ні загальновизнані канони світу музики ніколи не могли повністю опанувати його свідомістю, порушити чистоту його сприйняття. Одержимий Ріхтер тільки музикою. Коли він грав, він не переслідував жодної мети, не думав про ефект, який справить. Він просто грав ... Він вільний ... "

Народився Святослав 20 березня 1915 року – помер 1 серпня 1997 року. Для України це особлива постать, адже великий митець народився в Житомирі.

Фрагмент фільму (2.00-3.25 хв.)

Його батько, німець Теофіл Данилович Ріхтер, піаніст і композитор, закінчив консерваторію у Відні, давав там концерти. У Житомирі він одружився зі своєю ученицею, Ганною, донькою дворянина Павла Петровича Москальова і Єлизавети фон Рейнке. 

Дядько Святослава Семен, не набагато старший за свого племінника, згадував, що коли немовля принесли з пологового будинку, у метушні не знали, куди його покласти, і знайшли місце… на роялі! Малюк сильно кричав, і хтось вигукнув: "Кричи-кричи, будеш кричати на весь світ!" Невідомо, що мав на увазі той родич, але його слова виявились пророчими.

Малюк рано виявив схильність до музики. Перший його твір, "Дощик", записала мати, бо сам "композитор" іще не знав нот. Наступні твори вже записував сам Святослав ("Плетіння вінків", "Свято", "Конячки" та інші). На жаль, композиторською діяльністю молодому музиканту займатись не судилось, оскільки він вважав, що й так уже створено багато першокласної музики, а другосортної писати не варто.

Вчитися грати на фортепіано Ріхтер почав самотужки, але він не був самоучкою, як вважають багато дослідників. Першою вчителькою Святослава була його власна мати . Недовгий час і навіть його батько Теофіл намагався навчати своє чадо музиці. Але вони не зійшлися характерами. Учень попався непокірним: він геть відмовлявся грати гами, вправи, етюди. Свєтік заявляв, що гами і вправи не мають до музики ніякого відношення. Святослав плюнув на гами і почав грати все, що попадалося під руку. Будь-який нотний листок , залишений без нагляду, причому не дитячий репертуар, а зразу твори Шопена . Він не вчився в музичній школі, але набутий виконавський рівень дозволив йому посісти місце акомпаніатора Одеського оперного театру. Пригадують, як до театру вперше приїхав диригент Самуїл Столерман і провів першу репетицію опери "Євгеній Онєгін" П.І.Чайковського. Після репетиції він подякував співакам, сказавши, що, мабуть, все було добре, але він їх не чув, слухав лише акомпаніатора!

Фрагмент фільму (13.30-15.00 хв.)

У 1937-му Ріхтер вступив до Московської консерваторії (клас професора Генріха Густавовича Нейгауза). Славетний педагог і піаніст зразу відчув, що доля подарувала учня, про якого він давно мріяв. Між ними виникло повне взаєморозуміння. Інколи вчитель навіть вважав, що вчиться у свого учня.

Фрагмент фільму (25.55-28.45 хв.)

26 листопада 1940 р. відбувся дебют молодого піаніста. У програмі – твори С.С.Прокоф'єва, який довірив мало кому відомому студенту перше виконання своєї нової, Шостої сонати. Після прем'єри він вигукнув: "І так можна грати цю сонату!" Молодий музикант починає стрімко опановувати нові і нові твори, багато гастролює. Програми вражають різноманітністю, і незрозуміло, коли він встигає все вивчити. Сам піаніст згадував: «Моя кар’єра розпочалась з війни».

Фрагмент фільму (45.00-47.30)

Неможливо виразити словами естетичну насолоду, яка охоплювала слухачів його концертів. Люди виходили із залів просвітленими. Після почутого і пережитого  для них, здавалося б, ставали неможливими непорядні вчинки – адже ницість неприпустима, коли ти стаєш свідком такої висоти і чистоти. За часів Сталіна виступав Ріхтер та і інші музиканти лише на території СРСР. Також за ним постійно стежили, але він цим не дуже переймався та ставився до цього з іронією.

Фрагмент фільму (1. 03. 50-1. 05. 00)

Лише після смерті Сталіна для багатьох музикантів відкрилась «залізна завіса», але не для Ріхтера, йому дозволили відїздити за кордон на гастролі лише з 60-х років. Ріхтер грав на похоронах Сталіна, ось як він про це згадує:

Фрагмент фільму (1. 12. 20-1. 15. 0

ПублікаСША та Західної Європи бачать у ньому зірку найвищої величини. Він стає бажаним гостем у будь-якій країні, у найвідоміших концертних залах, виступає з видатними диригентами та кращими оркестрами. Італійська газета "Епока" писала: "Будь-який інший піаніст грає десятьма пальцями, в Америці писали, що Ріхтер грає десятьма руками, французи стверджували, що Ріхтер грає десятьма головами. Але це не так: Ріхтер грає всією своєю сутністю!" Та жодні рецензії,  схвальні відгуки чи овації прихильників не впливають на митця – він, попри всесвітню славу, сприймає себе як виконавця волі великих композиторів, тим самим ніби відсуваючи себе на другий план. Ріхтер знявся в художньому фільмі в епізодичній ролі.

Фрагмент фільму (1. 18. 00-1. 22. 30)

Маестро майже не спілкується з пресою, відповідаючи: "Мої інтерв'ю – мої концерти". Фільм Бруно Монсенжора «Ріхтер- людина загадка» дуже цінний для нас тому, що в ньому звучать спогади музиканта про його творчість, про його рідних , його біографічні дані та поради .

  1. 30. 25-1. 32. 10) – поради маестро

Інші цікаві фрагменти фільму:

(1.41.03- 1. 47. 00) – гра в темноті

(2.02.00- 2.04.55) – знайомство з Шостаковичем

Святославу Ріхтеру присвячено багато статей, книжок зі спробами проаналізувати його виняткове виконавське мистецтво, що не має аналогів, будить думку і відкриває нові горизонти. Виникло поняття "феномен Ріхтера". Кожен дослідник намагався осмислити це унікальне явище в мистецтві. В історії виконавства проводиться межа: до Ріхтера, і з часу його появлення в музиці. Ніхто не ставить таких велетенських художніх завдань, як він, і не дає такої переконливої відповіді. Але сам Музикант при цьому вважав, що виконавець не може бути геніальним, геніями є творці шедеврів. Коли у Ріхтера запитали: «За чим в своєму житті він найбільше жалкує?», він відповів: «Ще залишились фортепіанні твори, яких я не зіграв».

Закінчення фільму (2. 26. 40- 2. 34. 25)

Памятка для учнів:

  1. Якщо довго та наполегливо займатись, то настане той час коли «вода закипить»

  2. Читка нот з листа

  3. Звук та свобода

  4. «Якщо я граю, то значить мені не холодно»

  5. «Те, що легко – вчиться швидко, те, що важко - довго; спочатку одну сторінку, потім наступну – все дуже просто»

  6. Не інструмент, а музика.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Вітаємо зі святом працівникі́в осві́ти

та даруємо 100 грн

кешбеку!

Кешбеком можна оплатити 50% вартості будь-яких цифрових товарів та послуг на порталі «Всеосвіта»

Отримати кешбек можна з 1 до 14 жовтня 24 жовтня та використати протягом всього місяця.