Взяти участь
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень 2.0».
Головний приз 500грн + безкоштовний вебінар.
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Предмети »

Вічний біль серця України

Курс:«Інтернет-ресурси для опитування і тестування»
Левченко Ірина Михайлівна
24 години
1000 грн
249 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №DP796931
За публікацію цієї методичної розробки Сечкар Юлія Олександрівна отримав(ла) свідоцтво №DP796931
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Вічний біль серця України

(до Дня пам’яті жертв Голодомору)

Мета виховного заходу:

виховна: виховувати почуття скорботи, жалю кожного учня, пам’яті про мільйони знищених життів співвітчизників, виховувати патріотів України;

освітня: ознайомити учнів з трагічним минулим нашого народу, розкрити основні причини голодомору в Україні в 1932-1933 –х рр. та наслідки для держави в цілому, вчити дітей бережно ставитися до історії своєї країни, своєї малої Батьківщини;

розвиваюча: розвивати вміння учнів аналізувати, узагальнювати і систематизувати надану інформацію, формувати особисте ставлення до трагедії 1932-1933 – рр., робити самостійні висновки.

Форма проведення: розповідь з елементами бесіди, повідомлень.

Місце проведення: навчальна кімната.

Тривалість: 45 хвилин.

Обладнання: комп’ютер, дошка, проектор або інтерактивна дошка, хлібина,

свіжі квіти, свічки, виставка книг і газетних матеріалів, присвячених голодомору, свідчення очевидців, факти Голодомору (додатки 1-2), музичне супроводження (пісня Н. Май «Свіча», А. Салогуба «Голодомор», «Реквієм» А. Моцарта), кадри з фільму «Жовтий князь», запис ритму метронома.

Лунає музика — «Реквієм» А. Моцарта (дві дівчинки – ведучі виходять на сцену).

Ведуча 1.

В руках, що виростили хліб.

Не залишили і зернини

Ні, рід наш в горі не осліп -

Ти все згадаєш, Україно!

Ведуча 2.

Згадай усе ти, щоб воздать

Близьким і дальнім людоморам.

... Хоч радість легше пам'ятать.

Та треба пам'ятать і горе.

Ведуча 1. Пам'ять – нескінченна книга, в якій записано все: і життя людини, і життя країни. Там багато сторінок вписано кривавими і чорними кольорами. Чорне вороння зграями летіло над селами, заціпенілими в тяжкому смертельному сні 1933 року.

Ведуча 2. 1932, 1933. Не було тоді ні війни, ні біди, ані потопу. А була тільки зла воля одних людей проти інших. І ніхто не знав, скільки невинного люду зійшло в могилу — старих, молодих, дітей, і ще не народжених.

Відео 1

Голодомор мовою фактів

Ведуча 1. Складовими політики Голодомору були:

Ведуча 2. Насильне вилучення всіх продовольчих припасів

Ведуча 1. Липень 1932 р. – радянська влада ухвалила завідомо нереальні до виконання плани хлібозаготівель;

Ведуча 2. Серпень 1932 р. – прийнято закон ”Про п’ять колосків”, за яким засуджували навіть дітей, які збирали колоски пшениці на полях;

Ведуча 1. Листопад 1932 р. – запроваджено натуральні штрафи, що означало вилучення всіх харчів у селян;

Ведуча 2. Грудень 1932 р. – примусово вивезено із колгоспів усі фонди, в тому числі і насіннєві.

Ведуча 1. Блокада мешканців окремих територій та всієї України:

Ведуча 2. Січень 1933 р. – забороняється виїзд за межі України. Відповідно до директиви Сталіна території УСРР і Кубані, в той час переважно заселеної українцями, були оточені збройними законами для блокування виїзду селян ”за хлібом” в інші регіони. Таких заходів більше ніде і ніколи не застосовувалося в СРСР.

Ведуча 1. У той час, як від голоду умирали мільйони українців, влада продовжувала вивозити зерно за кордон. Також в Україні у той час на повну потужність працювали спиртзаводи, які переробляли зерно на горілку, що йшла на експорт.

Відео 2

Ведуча 2. Зараз щороку Україна прихиляє коліна перед мільйонами жертв Голодомору 1932-1933 років, перед тими страждальцями, могили яких розкидані по садках, балках, дворах, узбіччях доріг та на цвинтарях, де насипані великі могили або колективні.

Відео 3

Ведуча 1. Та скільки ж гинуло невинних людей? Знищувалися метричні книги, фальсифікувалися відомості про смертність. Облік жертв голодомору ніхто не вів. Всі дані про кількість жертв були засекреченими.

Ведуча 2. Аналіз даних демографічної статистики 30-х рр. свідчить, що прямі втрати населення України від голоду 1932 р. становили близько 150 тисяч чоловік. 1933 р. голодною смертю загинуло від 3 до 3,5 млн. чоловік. Повні демографічні втрати сягали в 1932-1934 рр. 5 млн. чоловік. Деякі дослідники вважають, що справжня кількість померлих від голоду складає приблизно 7 млн. 500 тис осіб. А на міжнародній конференції з питань голодомору в Україні була оприлюднена цифра 10 млн. людей.

Ведуча 1. На території нинішньої Запорізької області найбільше постраждалих було у Мелітопольському районі. Підтверджено, що з 67 населених пунктів Мелітопольського району 49 постраждало від Голодомору 1932-1933 років.

Ведуча 1. Верещак Явдоха Павлівна, 1925 р.н., с. Терпіння, Терпіннівська сільська рада, Мелітопольський район.

У Терпінні величезна кількість людей голодувала. А скільки було опухлих! Батько помер 20 грудня 1932 р. Помер при повній свідомості з голоду. Весною 33-го року помер мій братик. Десь через місяць померла і моя сестричка. Ми з мамою удвох і вижили.

Ведуча 2. Костоглотова Ганна Мефодіївна, 1911 р.н.

У 1933 р. залишилося нас двоє – я і мати. Голод, мабуть, розпочався через неврожай. Але в колгоспі нам нічого не давали, ми їздили до Мелітополя, обмінювали речі на хліб. Ото і вижили.

Ведуча 1. Коваленко Валентин Олексійович, 1928 р.н.

У 33-му мені було п’ять років, пам’ятаю, як з хлопцями бігали шукали їжу по селу. Мати варила борщ з кропиви та щавлю, кілька картоплин, і більше нічого. Вижили завдяки колгоспному молоку, яке давали батькові, який працював у колгоспі. Так і вижили.

Співають коники у житі,
А жито мріє на ланах.
Отак би в світі жити й жити,
Аби лиш хліб у хаті пах.

Аби лиш хліб... А як немає?
Тоді немає і життя.
Народ мій ціну й крихті знає –
Він повернувся з небуття.

Він повернувся знов ростити
Дітей своїх і сіяти хліби.
Він повернувся жити, жити, жити.
І пам'ять про минуле берегти.

Танок зі свічками

Ведуча 1. Відлуння подій 1932-1933 рр. в українській літературі:

Марія" — найсенсаційніший твір Уласа Самчука, перший художній документ української літератури про голодомор. Сильнішого твору про Голодомор в Україні нема й досі.

Ведуча 2. Роман Василя Барки “ Жовтий князь ”, у якому розказана жорстка права про життя українського селянства у страшні 1932-33рр.. За мотивами роману у 1992 році був знятий художній фільм “Голод-33”. Це була перша спроба українського кінематографу розповісти про геноцид.

Відео 4 Жовтий князь

Ведуча 1. 28 листопада 2006 р. Верховна Рада України визнала голодомор 1932-1933рр. геноцидом українського народу

Того ж дня було прийнято президентський Закон “ Про голодомор ”:

Ведуча 2. “ Маємо визнати,- констатував Президент України у зверненні до народу України, - це був геноцид. Цілеспрямований, ретельно спланований геноцид проти Українців.

Ведуча 1. Тож пом'янімо хоч сьогодні великомучеників нашої української історії. Пом'янімо і знайдемо в собі силу пройти за ними дорогою їхнього хресного путі. Не їм це потрібно, а нам. Все, що вони могли сказати світові, вони вже сказали. Тепер наша черга.

Хвилина мовчання

Ведуча 2. Світ мав би розколотися надвоє, сонце мало б перестати світити, земля перевернутися - від того, що це було на землі. Але світ не розколовся, сонце сходить, земля обертається, як їй і належить. І ми ходимо по цій землі зі своїми тривогами і надіями, ми, єдині спадкоємці всього, що було.

Відео 5 – свічі

Ведуча 1. Відроження України можливе тільки тоді, коли народ поверне свою історичну пам'ять.

Пройдуть роки, минуть десятиліття, а трагедія 1933 року все одно хвилюватиме серця людей. І тих, кого вона зачепила своїм чорним крилом, і тих, хто народився після тих страшних років. Вона завжди буде об'єднувати всіх живих одним спогадом, одним сумом, однією надією.

Ведуча 2. Озиратися в минуле треба кожному. Треба осмислити власне минуле, зрозуміти його, бо історія повторюється. І коли люди не зроблять сьогодні висновків, то вони будуть ходити по колу.

Ведучі. Пам’ятайте свою історію!

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Мета виховного заходу: виховна: виховувати почуття скорботи, жалю кожного учня, пам’яті про мільйони знищених життів співвітчизників, виховувати патріотів України; освітня: ознайомити учнів з трагічним минулим нашого народу, розкрити основні причини голодомору в Україні в 1932-1933 –х рр. та наслідки для держави в цілому; розвиваюча: розвивати вміння учнів аналізувати, формувати особисте ставлення до трагедії 1932-1933 – рр.
 • Додано
  28.02.2018
 • Розділ
  Історія України
 • Клас
  9 Клас, 10 Клас, 11 Клас
 • Тип
  Інші методичні матеріали
 • Переглядів
  147
 • Коментарів
  0
 • Завантажень
  0
 • Номер матеріала
  DP796931
 • Вподобань
  0
Курс:«Створення та ведення власного блогу на платформі WordPress»
Левченко Ірина Михайлівна
24 години
1000 грн
249 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №DP796931
За публікацію цієї методичної розробки Сечкар Юлія Олександрівна отримав(ла) свідоцтво №DP796931
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Шкільна міжнародна дистанційна олімпіада «Всеосвiта Зима – 2018-2019»

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти