і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

Вічний біль серця України

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Вічний біль серця України

(до Дня пам’яті жертв Голодомору)

Мета виховного заходу:

виховна: виховувати почуття скорботи, жалю кожного учня, пам’яті про мільйони знищених життів співвітчизників, виховувати патріотів України;

освітня: ознайомити учнів з трагічним минулим нашого народу, розкрити основні причини голодомору в Україні в 1932-1933 –х рр. та наслідки для держави в цілому, вчити дітей бережно ставитися до історії своєї країни, своєї малої Батьківщини;

розвиваюча: розвивати вміння учнів аналізувати, узагальнювати і систематизувати надану інформацію, формувати особисте ставлення до трагедії 1932-1933 – рр., робити самостійні висновки.

Форма проведення: розповідь з елементами бесіди, повідомлень.

Місце проведення: навчальна кімната.

Тривалість: 45 хвилин.

Обладнання: комп’ютер, дошка, проектор або інтерактивна дошка, хлібина,

свіжі квіти, свічки, виставка книг і газетних матеріалів, присвячених голодомору, свідчення очевидців, факти Голодомору (додатки 1-2), музичне супроводження (пісня Н. Май «Свіча», А. Салогуба «Голодомор», «Реквієм» А. Моцарта), кадри з фільму «Жовтий князь», запис ритму метронома.

Лунає музика — «Реквієм» А. Моцарта (дві дівчинки – ведучі виходять на сцену).

Ведуча 1.

В руках, що виростили хліб.

Не залишили і зернини

Ні, рід наш в горі не осліп -

Ти все згадаєш, Україно!

Ведуча 2.

Згадай усе ти, щоб воздать

Близьким і дальнім людоморам.

... Хоч радість легше пам'ятать.

Та треба пам'ятать і горе.

Ведуча 1. Пам'ять – нескінченна книга, в якій записано все: і життя людини, і життя країни. Там багато сторінок вписано кривавими і чорними кольорами. Чорне вороння зграями летіло над селами, заціпенілими в тяжкому смертельному сні 1933 року.

Ведуча 2. 1932, 1933. Не було тоді ні війни, ні біди, ані потопу. А була тільки зла воля одних людей проти інших. І ніхто не знав, скільки невинного люду зійшло в могилу — старих, молодих, дітей, і ще не народжених.

Відео 1

Голодомор мовою фактів

Ведуча 1. Складовими політики Голодомору були:

Ведуча 2. Насильне вилучення всіх продовольчих припасів

Ведуча 1. Липень 1932 р. – радянська влада ухвалила завідомо нереальні до виконання плани хлібозаготівель;

Ведуча 2. Серпень 1932 р. – прийнято закон ”Про п’ять колосків”, за яким засуджували навіть дітей, які збирали колоски пшениці на полях;

Ведуча 1. Листопад 1932 р. – запроваджено натуральні штрафи, що означало вилучення всіх харчів у селян;

Ведуча 2. Грудень 1932 р. – примусово вивезено із колгоспів усі фонди, в тому числі і насіннєві.

Ведуча 1. Блокада мешканців окремих територій та всієї України:

Ведуча 2. Січень 1933 р. – забороняється виїзд за межі України. Відповідно до директиви Сталіна території УСРР і Кубані, в той час переважно заселеної українцями, були оточені збройними законами для блокування виїзду селян ”за хлібом” в інші регіони. Таких заходів більше ніде і ніколи не застосовувалося в СРСР.

Ведуча 1. У той час, як від голоду умирали мільйони українців, влада продовжувала вивозити зерно за кордон. Також в Україні у той час на повну потужність працювали спиртзаводи, які переробляли зерно на горілку, що йшла на експорт.

Відео 2

Ведуча 2. Зараз щороку Україна прихиляє коліна перед мільйонами жертв Голодомору 1932-1933 років, перед тими страждальцями, могили яких розкидані по садках, балках, дворах, узбіччях доріг та на цвинтарях, де насипані великі могили або колективні.

Відео 3

Ведуча 1. Та скільки ж гинуло невинних людей? Знищувалися метричні книги, фальсифікувалися відомості про смертність. Облік жертв голодомору ніхто не вів. Всі дані про кількість жертв були засекреченими.

Ведуча 2. Аналіз даних демографічної статистики 30-х рр. свідчить, що прямі втрати населення України від голоду 1932 р. становили близько 150 тисяч чоловік. 1933 р. голодною смертю загинуло від 3 до 3,5 млн. чоловік. Повні демографічні втрати сягали в 1932-1934 рр. 5 млн. чоловік. Деякі дослідники вважають, що справжня кількість померлих від голоду складає приблизно 7 млн. 500 тис осіб. А на міжнародній конференції з питань голодомору в Україні була оприлюднена цифра 10 млн. людей.

Ведуча 1. На території нинішньої Запорізької області найбільше постраждалих було у Мелітопольському районі. Підтверджено, що з 67 населених пунктів Мелітопольського району 49 постраждало від Голодомору 1932-1933 років.

Ведуча 1. Верещак Явдоха Павлівна, 1925 р.н., с. Терпіння, Терпіннівська сільська рада, Мелітопольський район.

У Терпінні величезна кількість людей голодувала. А скільки було опухлих! Батько помер 20 грудня 1932 р. Помер при повній свідомості з голоду. Весною 33-го року помер мій братик. Десь через місяць померла і моя сестричка. Ми з мамою удвох і вижили.

Ведуча 2. Костоглотова Ганна Мефодіївна, 1911 р.н.

У 1933 р. залишилося нас двоє – я і мати. Голод, мабуть, розпочався через неврожай. Але в колгоспі нам нічого не давали, ми їздили до Мелітополя, обмінювали речі на хліб. Ото і вижили.

Ведуча 1. Коваленко Валентин Олексійович, 1928 р.н.

У 33-му мені було п’ять років, пам’ятаю, як з хлопцями бігали шукали їжу по селу. Мати варила борщ з кропиви та щавлю, кілька картоплин, і більше нічого. Вижили завдяки колгоспному молоку, яке давали батькові, який працював у колгоспі. Так і вижили.

Співають коники у житі,
А жито мріє на ланах.
Отак би в світі жити й жити,
Аби лиш хліб у хаті пах.

Аби лиш хліб... А як немає?
Тоді немає і життя.
Народ мій ціну й крихті знає –
Він повернувся з небуття.

Він повернувся знов ростити
Дітей своїх і сіяти хліби.
Він повернувся жити, жити, жити.
І пам'ять про минуле берегти.

Танок зі свічками

Ведуча 1. Відлуння подій 1932-1933 рр. в українській літературі:

Марія" — найсенсаційніший твір Уласа Самчука, перший художній документ української літератури про голодомор. Сильнішого твору про Голодомор в Україні нема й досі.

Ведуча 2. Роман Василя Барки “ Жовтий князь ”, у якому розказана жорстка права про життя українського селянства у страшні 1932-33рр.. За мотивами роману у 1992 році був знятий художній фільм “Голод-33”. Це була перша спроба українського кінематографу розповісти про геноцид.

Відео 4 Жовтий князь

Ведуча 1. 28 листопада 2006 р. Верховна Рада України визнала голодомор 1932-1933рр. геноцидом українського народу

Того ж дня було прийнято президентський Закон “ Про голодомор ”:

Ведуча 2. “ Маємо визнати,- констатував Президент України у зверненні до народу України, - це був геноцид. Цілеспрямований, ретельно спланований геноцид проти Українців.

Ведуча 1. Тож пом'янімо хоч сьогодні великомучеників нашої української історії. Пом'янімо і знайдемо в собі силу пройти за ними дорогою їхнього хресного путі. Не їм це потрібно, а нам. Все, що вони могли сказати світові, вони вже сказали. Тепер наша черга.

Хвилина мовчання

Ведуча 2. Світ мав би розколотися надвоє, сонце мало б перестати світити, земля перевернутися - від того, що це було на землі. Але світ не розколовся, сонце сходить, земля обертається, як їй і належить. І ми ходимо по цій землі зі своїми тривогами і надіями, ми, єдині спадкоємці всього, що було.

Відео 5 – свічі

Ведуча 1. Відроження України можливе тільки тоді, коли народ поверне свою історичну пам'ять.

Пройдуть роки, минуть десятиліття, а трагедія 1933 року все одно хвилюватиме серця людей. І тих, кого вона зачепила своїм чорним крилом, і тих, хто народився після тих страшних років. Вона завжди буде об'єднувати всіх живих одним спогадом, одним сумом, однією надією.

Ведуча 2. Озиратися в минуле треба кожному. Треба осмислити власне минуле, зрозуміти його, бо історія повторюється. І коли люди не зроблять сьогодні висновків, то вони будуть ходити по колу.

Ведучі. Пам’ятайте свою історію!

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Мета виховного заходу: виховна: виховувати почуття скорботи, жалю кожного учня, пам’яті про мільйони знищених життів співвітчизників, виховувати патріотів України; освітня: ознайомити учнів з трагічним минулим нашого народу, розкрити основні причини голодомору в Україні в 1932-1933 –х рр. та наслідки для держави в цілому; розвиваюча: розвивати вміння учнів аналізувати, формувати особисте ставлення до трагедії 1932-1933 – рр.
 • Додано
  28.02.2018
 • Розділ
  Історія України
 • Клас
  9 Клас, 10 Клас, 11 Клас
 • Тип
  Інші методичні матеріали
 • Переглядів
  166
 • Коментарів
  0
 • Завантажень
  0
 • Номер матеріала
  DP796931
 • Вподобань
  0
Курс:«Інтегрований курс «Мистецтво»: теоретико-прикладний аспект»
Просіна Ольга Володимирівна
36 годин
1400 грн
590 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь