• Всеосвіта
  • Бібліотека
  • НУШ
  • Вчителю НУШ.Додатковий матеріал до уроків математики Стародавні одиниці вимірювання величин

Вчителю НУШ.Додатковий матеріал до уроків математики Стародавні одиниці вимірювання величин

Опис документу:
Уміння бачити цікаве й дивуватися приносить дітям ра¬дість, породжує творчі поривання, розвиває уяву, що особливо важливо на уроках математики. Таке вміння потрібно вихову¬вати і розвивати в учнів систематично. Наданий матеріал цьому сприяє.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Вчителю НУШ. Додатковий матеріал до уроків математики. Стародавні одиниці вимірювання величин

Одиниць вимірювання є дуже багато. Насамперед, тому, що вимірювати доводиться різні величини: довжину, масу, час і т.д. Навіть при вимірюванні однієї величини не можна обійтися однією одиницею. Ось, наприклад, довжина. Довжина олівця вимірюється у сантиметрах, довжина будинку - у метрах, довжина шляху по залізниці - у кілометрах.

У різні часи і в різних країнах користувалися різними одиницями. За довгі віки одиниць вимірювання змінилось дуже багато. Деякі відмерли сотні років тому. Інші дожили до нашого століття. Нагадаємо деякі з них.

Аршин - старовинна одиниця довжини. Прийшов аршин у наші краї 500 років тому разом з купцями з далеких східних країн. Купці намотували тканину на власну руку до плеча. Це й називалося міряти аршинами. Але руки у людей різні. Тому й аршини були різними. Хитрі купці швидко зметикували, що потрібно шукати прикажчиків з короткими руками - той самий сувій, а аршинів більше. З часом продавати "на свій аршин" влада заборонила. Користуватися дозволялось тільки "казенним аршином".

Найголовніший казенний аршин - лінійку, завдовжки з чиюсь руку, - виготовили у Москві. Потім з нього зробили точні копії і розіслали в усі кінці Росії. Щоб дерев'яний аршин не можна було вкоротити, його кінці обковували залізом і позначали казенною печаткою.

Аршин дорівнює приблизно 71 см 1 мм; 28 дюймам.

Льє - міра відстані, яка застосовувалася у Франції. Було суходільне льє розміром близько чотирьох кілометрів і морське льє - 3 морські милі (це 5 кілометрів 556 метрів). Саме такими льє вимірювався шлях "Наутілуса" у знаменитому романі Жюля Верна "Двадцять тисяч льє під водою".

Миля - одиниця відстаней, якою користуються тисячі років на всій землі. Російська миля становила 7 верст (1 верста - 1 км 67 м) і дорівнювала 7 км 500 метрів.

Існують милі і нині. Ними користуються в країнах, де існують англійські міри. Одна сухопутна миля становить 1 км 609 м. Проте є ще одна миля - морська, спільна для всіх країн. Корабель, під яким би прапором він не плавав, залишає за кормою не кілометри простору, а милі.

Морська миля дорівнює 1 км 852 м.

П'ядь - старовинна міра довжини, що існувала у слов'янських народів і виражала відстань між витягнутими великим і вказівним пальцями руки. Назва походить від слова "п'ясти", пнути, розтягати. П'ядь складала одну чверть аршина.

Дюйм - міра довжини, якою користуються у багатьох країнах уже протягом кількох віків. Це - невелика довжина.

Дівчинка ростом з дюйм - чарівна Дюймовочка з казки Андерсена - спала у лакованій шкаралупі волоського горіха, укривалась пелюсткою троянди.

Походить дюйм від ширини великого пальця. В Англії розмір дюйма встановили точніше - це довжина трьох сухих зернин ячменю, вийнятих із середньої частини колоска і приставлених один до одного своїми кінцями.

У наш час дюйм використовується у деяких галузях техніки. Дюймами позначають розміри шин велосипедів та автомашин.

Дюйм дорівнює 2 см 5 мм.
Сажень - міра довжини. Його розмір пов'язаний з людиною: сажень - це відстань між великими пальцями витягнутих у сторони рук.

У нашій країні давно ніхто нічого не вимірює сажнями, крім моряків, які й досі користуються морським чи англійським сажнем, довжина якого 183 см. Сажень дорівнює 213 см 3 мм.

Фут - міра довжини й означає довжину ступні людини. У різних країнах існують різні фути - від 28 до 33 см. Але найпоширеніший фут - англійський, що дорівнює 30 см 48 мм. Такої самої довжини був і російський фут.

Ярд - англійська одиниця довжини. її розмір був встановлений у XII ст. королем Генріхом І. Він повелів зробити залізну лінійку по своїй руці - від кінця середнього пальця до кінчика носа. Довжина цієї лінійки і є ярд.

Ярдами вимірюють канати, тканини, короткі і середні спортивні дистанції. Хоч на міжнародних змаганнях зараз дистанції вимірюють не в ярдах, а у метрах. Проте на футбольних полях стадіонів усіх країн світу ворота і штрафний майданчик вимірюються ярдами - тому їхня величина у метрах виражається дробовими числами.

Ярд дорівнює 91 см 4 мм; 3 футам.

Пуд - міра маси, відома у слов'ян з найдавніших часів. Пудами міряють тільки зерно. Пуд дорівнює 16 кг 380 г.

Фунт - міра маси, Якою користуються вже багато століть.

У різних країнах фунти різні - від 320 до 560 грамів. Для нас фунт - застаріла одиниця. Проте у деяких країнах він і нині основна міра ваги. Там фунтами вимірюють масу людей, продуктів, машин.

Російський фунт дорівнює приблизно 409 грамів, англійський -453 грами.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»