Вчителю 1 класу НУШ. ДОСЛІДИ-ФОКУСИ З ВОДОЮ

Опис документу:
Діти 1 класу люблять досліджувати світ навколо себе. Особливо цікаві їм об’єкти неживої природи: вода повітря, грунт. Запропоновані досліди зацікавлять їх. Вчитель обов’язково повинен все це продемонструвати, допомогти учням зробити висновки. Мета проведення ціх фокусів – показати дітям, що світ навколо них має багато таємниць, які досліджувати дуже цікаво.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Вчителю НУШ . ДОСЛІДИ-ФОКУСИ З ВОДОЮ

Хустинка, що не згорає

Намочи хустинку водою (але не кажи про це глядачам). На очах у всіх мокру хустинку облий спиртом, прикріпи до штатива і підпали. Коли полум'я згасне, хустка залишиться неушкодженою.

Пояснення. Тепло, що виділиться під час згоряння спирту, знадобиться на нагрівання води та її випаровування.

«Заморожений» сірник , .
Наповни ванночки для приготування льоду або будь-яку невелику плоску
посудину водою. Поклади на воду сірник, він не потоне. Постав ванночку в морозильну камеру, щоб вода замерзла. Як витягнути сірник, вморожений у лід, не очікуючи, поки вода розтане?

Пояснення. Посип сірник сіллю. Упродовж ЗО секунд поверхневий шар
льоду розтане, і ти зможеш легко витягнути сірник. Чиста вода замерзає при 0°С, а солона — при мінус 20°С. Тому взимку вулиці посипають сіллю.-З цієї самої, причини в охолоджувальну рідину, що заливають у радіатори автомобіля, додають антифриз, Така суміш не замерзає до -ЗО°С.

Сірники, що бояться мила :
Акуратно поклади сірники на поверхню води, налитої в широку посудину.

У центр посудини занур кусочок цукру. Сірники зберуться у центрі. А тепер опусти у центр мило. Сірники розійдуться до стінок посудини.

Пояснення. Цукор поглинає воду і виникає слабкий потік. Що втягує сірники. Але коли ти опускаєш у центр мило, поверхневий натяг води у центрі
зменшується і плівка води біля країв тазу, що сильніше натягнена, розсуває
сірники в різні боки.

Нитка, що «проникає» крізь лід

Як змусити нитку проникнути крізь лід? Прив'яжи ножики до кінців міцної нитки. Поклади кубик льоду на кришку банки, а зверху — нитку з ножами так, щоб нитка була натягнута, а ножики знаходилися на одному рівні. Обережно постав цю конструкцію в холодильник. Нитка повільно пройде крізь лід, а він залишиться цілим.

Пояснення. Нитка тисне на лід і він плавиться, але над ниткою відразу ж замерзає. Це тому, що при високих тисках під ниткою понижується температура замерзання води, а над ниткою точка замерзання води залишається такою самою — 0 °С.

«Добування» води з кави»

У склянці гарячої води розчини ложку кави. Візьми суху холодну ложку
і потримай її над кавою, що парує. Через декілька секунд на ложці з'являться краплини. Зачекай, поки вони вистигнуть і скуштуй. Ти переконаєшся, що це — чиста вода, а не кава.

Пояснення. Випаровується чиста вода. Пара, що торкається холодної ложки, перетворюється у краплини води. Спробуй повторити дослід із підсоленою або солодкою водою: на ложці знову буде чиста вода.

«Добування» солі з води

Як добути сіль із водного розчину? Цей дослід-фокус продемонструй своїй молодшій сестричці або братчикові — він триватиме декілька днів. У гарячу воду досипай солі та розмішуй її до тих пір, поки сіль не припинить розчинятись. Отриманий розчин налий у дві склянки і з'єднай їх бавовняною ниткою так, щоб більша частина нитки звисала між склянками, а кінці ниток занурились у воду. Під ниткою постав блюдце. Через декілька днів на нитці та на блюдечку утвориться сіль.

Пояснення. Розчин солоної води піднімається по нитці вверх (пам'ятаєш
про капілярність?).
Вода випаровується {і з блюдця також), залишається
тільки сіль, що утворює кристали.
:

Що важче? ,

Покажи глядачам дві однакові склянки, до країв наповнені водою, в одній із яких плаває кусок дерева або льоду. Запитай, яка склянка переважить, якщо їх поставити на терези. Хтось скаже, що переважить склянка, у якій плаває дерево, бо «крім води у відрі, є ще й дерево», а хтось — навпаки, уважатиме, що переважить інша склянка, бо «вода тяжча за дерево».

Пояснення. Обидві склянки мають однакову вагу. Згідно із законом плавання, тіло, що плаває, витісняє зануреною частиною стільки рідини (за вагою), скільки воно важить саме. Терези будуть у рівновазі.

Голка і копійка, що не тонуть у воді

Почніть з легших предметів — голок. Покладіть на поверхню води шматок папіросного паперу, а зверху — суху сталеву голку. Іншою голкою обережно занурюй краї паперу у воду, поступово підбираючись до середини. Коли весь папірець намокне, він упаде на дно, а голка лежатиме на поверхні води. З допомогою магніту, піднесеного до стінок склянки на рівні води ти можеш управляти рухом голки; що плаває на воді. А тепер спробуй пустити у плавання копійку!

Пояснення. Вода погано змочує метал, що ти тримав у руках, бо він покрився тонким шаром жиру. Поверхнева плівка води прогинається, і, намагаючись розпрямитись, тисне вверх на голку, підтримуючи її.

Паперова квітка, що розцвітає

Намалюй квітку на малюнку, розфарбуй її, виріж і склади листочки разом. Коли ти покладеш квітку на воду, листки повільно розкриються — квітка «розцвіте».

Пояснення. Вода поступово піднімається по капілярах, папір намокає і листки розкриваються, як у справжньої квітки.

Незвичний спосіб утримати воду

Чи намокає твій носовичок? Дивне питання! Звісно, так... Намочи носову
хустинку, налий у банку води. Щільно натягни хустинку на горловину банки і закріпи з допомогою нитки або гумки. Переверни банку вверх дном. Вода не витікає!

Пояснення. Хустинка зіткана з волокон, між якими є малесенькі дірочки. Поверхневий натяг діє, наче шкірка і не дає воді виливатися крізь дірочки. Саме тому не пропускають воду парасольки. Заховаєшся під парасольку — згадай про поверхневий натяг.

Вода, що тече вздовж мотузки '

Вода, витікаючи з крана плавним струменем, утворює гладку трубку. Такої форми вода набуває внаслідок поверхневого натягу. Спробуй лити воду вздовж мотузки — і ти сам у цьому переконаєшся. Одним кінцем прив'яжи мотузку до ручки глечика, наповненого водою. Натягни мотузку через горлечко глечика, а другий кінець мотузки тримай над склянкою. Тримаючи глечик вище від склянки, повільно й обережно починай лити воду. Вода потече вздовж мотузки у склянку.

Пояснення. Поверхневий натяг притискає воду до мотузки, тому вода тече вздовж неї.

Перегляд відеодослідів із водою можна знайти за посиланням:

http://uk.com/prostaya_nayka.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»