МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
САМБІРСЬКИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ ЕКОНОМІКИ ТА ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
Відкрите заняття на тему:
ВАСИЛЬ СИМОНЕНКО.
ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ.
АНАЛІЗ ПОЕЗІЙ:
«ЗАДИВЛЯЮСЬ У ТВОЇ ЗІНИЦІ…», «Я…»
Підготував:
викладач української мови та літератури
Віктор ТИМЦІВ
САМБІР
2024
Тема: ВАСИЛЬ СИМОНЕНКО. ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ.
АНАЛІЗ ПОЕЗІЙ:
«ЗАДИВЛЯЮСЬ У ТВОЇ ЗІНИЦІ…», «Я…»
Мета:
Ознайомити здобувачів освіти з біографією та творчим шляхом Василя Симоненка.
Проаналізувати основні мотиви та ідеї віршів «Задивляюсь у твої зіниці…» та «Я…».
Розвинути вміння аналізувати поетичні твори та розуміти їхню художню цінність.
Сформувати особисте ставлення до поетичних образів і громадянських мотивів у творчості поета.
План заняття:
Вступне слово викладача.
Огляд життєвого шляху Василя Симоненка.
Особливості творчості Василя Симоненка.
Літературний аналіз поезії «Задивляюсь у твої зіниці…».
Літературний аналіз поезії «Я…».
Дискусія та обговорення основних ідей твору.
Підсумки заняття.
Хід заняття:
1. Вступне слово викладача
Коротке ознайомлення з темою заняття та її актуальністю. Василь Симоненко – один із провідних поетів українського шістдесятництва, чиї твори відіграли значну роль у формуванні національної самосвідомості та відродженні української культури в післявоєнний період.
Запитання до здобувачів освіти :
Як ви розумієте термін «шістдесятники»?
Назвіть мені представників руху шістдесятництва.
Чи знайомі вам раніше творчість Василя Симоненка?
2. Огляд життєвого шляху Василя Симоненка
Народився Василь Симоненко 8 січня 1935 року в селі Біївці Полтавської області.
Був вихований у сім'ї матері, оскільки його батько залишив родину. Тяжкі дитячі роки позначилися на формуванні характеру майбутнього поета.
Закінчив факультет журналістики Київського університету, працював журналістом у різних редакціях.
Симоненко виступав проти радянської політики, що пригнічувала національну культуру, за що був підданий переслідуванням. Помер 13 грудня 1963 року у віці 28 років після тяжкої хвороби, спричиненої, ймовірно, побиттям представниками КДБ.
Поезія Симоненка сповнена глибокого патріотизму, любові до України, а також мотивів особистісного самоствердження.
3. Особливості творчості Василя Симоненка
Основні мотиви його творчості: любов до України, критика радянського тоталітаризму, пошук власної ідентичності, віра в людську гідність і свободу.
Симоненко виступав проти формалізму і штучності в літературі, віддаючи перевагу щирості та правді.
Його поезія – це голос покоління, що шукало нових шляхів розвитку української культури та національної свідомості.
Ключові риси стилю Симоненка:
Простота і чіткість мови.
Глибокий патріотизм і моральна сила.
Емоційна насиченість та особистісний характер творів.
Теорія літератури
Епітет — це художнє означення, яке підкреслює характерну ознаку предмета чи явища, надаючи образності та емоційності. Часто виражається прикметником або іменником.
Приклад: "Очі тривожні, ніби рань" (тривожні очі — епітет).
Гіпербола — це художній засіб, який полягає в навмисному перебільшенні властивостей або ознак предмета чи явища, щоб підсилити виразність або емоційний вплив.
Приклад: "Я проллюся крапелькою крові" (перебільшення жертви).
Метафора — це приховане порівняння, де ознаки одного предмета чи явища переносяться на інший предмет за схожістю чи аналогією. Метафора допомагає створити нові образи.
Приклад: "Ми — не безліч стандартних 'я', а безліч всесвітів різних" (порівняння людини з цілим всесвітом).
Метонімія — це заміна одного поняття іншим, пов'язаним із ним за змістом чи асоціацією. Замість прямого називання використовується близьке поняття.
Приклад: "Хай мовчать Америки й Росії" (назви країн замінюють народи чи уряди).
Літота — це художній прийом, протилежний гіперболі. Полягає у навмисному применшенні характеристик предмета або явища для досягнення певного художнього ефекту.
Приклад: "Крапелькою крові" (зменшення значення жертви).
Розміри вірша
Розмір вірша — це ритмічна організація тексту, яка визначається кількістю складів у рядку та їх наголошеністю. Основні розміри віршів:
Ямб — наголос на парному складі ("Дарма ти себе уявляєш пупом…")
Хорей — наголос на непарному складі ("Україно, ти моя молитва…").
Дактиль — наголос на першому складі в стопі.
Амфібрахій — наголос на другому складі.
Анапест — наголос на третьому складі.
4. Літературний аналіз поезії «Задивляюсь у твої зіниці…»
«ЗАДИВЛЯЮСЬ У ТВОЇ ЗІНИЦІ»
Задивляюсь у твої зіниці
Голубі й тривожні, ніби рань.
Крешуть з них червоні блискавиці
Революцій, бунтів і повстань.
Україно! Ти для мене диво!
І нехай пливе за роком рік,
Буду, мамо горда і вродлива,
З тебе дивуватися повік…
Одійдіте, недруги лукаві!
Друзі, зачекайте на путі!
Маю я святе синівське право
З матір’ю побуть на самоті.
Рідко, нене, згадують про тебе,
Дні занадто куці та малі,
Ще не всі чорти живуть на небі,
Ходить їх до біса на землі.
Бачиш, з ними щогодини б’юся,
Чуєш — битви споконвічний грюк!
Як же я без друзів обійдуся,
Без лобів їх, без очей і рук?
Україно, ти моя молитва,
Ти моя розпука вікова…
Гримотить над світом люта битва
За твоє життя, твої права.
Ради тебе перли в душу сію,
Ради тебе мислю і творю…
Хай мовчать Америки й Росії,
Коли я з тобою говорю.
Хай палають хмари бурякові,
Хай сичать образи — все одно
Я проллюся крапелькою крові
На твоє священне знамено.
ХУДОЖНІЙ АНАЛІЗ
Літературний рід: патріотична лірика.
Жанр: ліричний вірш.
Віршовий розмір: шестистопний ямб.
Тема: роздуми над долею рідної землі, її історії; розкриття щирих синівських почуттів поета до своєї Батьківщини.
Ідея: возвеличення любові до рідної землі, заклик до земляків любити вітчизну, дбати про її майбутнє.
Художньо-стильові особливості: вірш написано у формі монологу ліричного героя. Логіка зображення, естетична цілісність, світоглядна позиція поета, чітка орієнтація на читача зумовлюють побудову твору. Монолог ліричного героя відтворює патріотизм цілого покоління. Твір сповнений почуттів, експресії, які передають різноманітні тропи та фігури.
Головний образ твору — ліричний герой, у монолозі якого передається любов до України, ненависть до ворогів, яких він називає "недругами", "чортами". У творі зримо наявний образ України, яку ліричний герой називає "матір'ю", "молитвою", "віковою розпукою".
Художні засоби, стилістичні фігури:
Епітети: "червоні блискавиці", "мамо, горда і вродлива", "святе синівське право", "дні занадто куці та малі", "зіниці голубі, тривожні", "розпука вікова", "хмари бурякові", "священне знамено" — змальовують тривожний світ, у якому ми живемо;
метафори: "пливе за роком рік", "перли в душі сію", "мовчать Америки й Росії", "чорти живуть на небі", "палають хмари", "сичать образи";
порівняння: "зіниці голубі, тривожні, ніби рань"; звертання: "Україно!", "недруги лукаві", "друзі", "нене";
гіпербола "битви споконвічний грюк" створює різноманітну, строкату картину реальності, у якій частіше панує неспокій, бій;
риторичне запитання: "Як же я без друзів обійдуся, без лобів їх, без очей і рук?";
риторичні оклики: "Ти для мене диво!", "Одійдіте, недруги лукаві!", "Друзі, зачекайте на путі!", "Чуєш — битви споконвічний грюк!";
літота "Я проллюся крапелькою крові" передає думку про те, що кожен з нас — це немов маленька крапелька, але всі ми — частина матері-України.
ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ :
Вкажіть автора вірша:
а) Ліна Костенко
б) Василь Симоненко
в) Тарас Шевченко
г) Іван ФранкоЯкий образ використовується в рядках “З матір’ю побуть на самоті”?
а) Україна як мати
б) Природа як матір
в) Молитва до матері
г) Друзі як матірЯкий художній прийом використано в рядку “Крешуть з них червоні блискавиці”?
а) Метафора
б) Епітет
в) Персоніфікація
г) ПорівнянняЩо символізує "крапелька крові на знамено"?
а) Життя і смерть
б) Самопожертву за Україну
в) Перемогу над ворогами
г) Слізну молитвуЯкий настрій домінує у вірші?
а) Розчарування
б) Боріння і віра
в) Смуток і туга
г) Веселощі
ТВОРЧІ ЗАВДАННЯ:
Аналіз образу України.
Розкрийте, як автор змальовує Україну в цьому вірші. Які епітети, метафори та символи допомагають створити цей образ?Напишіть листа до України.
Уявіть, що ви маєте можливість звернутися до України як до живої істоти. Що б ви їй сказали? Чи були б у вас прохання, подяки чи сподівання?Створіть власний вірш.
Надихнувшись словами “Україно, ти моя молитва,” напишіть короткий вірш, у якому передаєте свої почуття до рідного краю.Роздум на тему:
Як у сучасному світі можна виявляти свою любов і відданість батьківщині? Порівняйте це з тим, як про це говорить автор.Діалог із поетом.
Уявіть, що у вас є можливість поговорити з Василем Симоненком. Про що б ви його запитали? Які рядки з вірша хотіли б обговорити?
ДИСКУСІЙНІ ПИТАННЯ:
Патріотизм у творчості Симоненка: емоція чи обов’язок?
Як автор передає своє ставлення до України? Чи є його любов до Батьківщини лише почуттям, чи вона також спонукає до дії?Роль образу матері у вірші.
Чому Україна уособлюється як мати? Як цей образ підсилює емоційність ідеї? Чи погоджуєтеся ви з таким порівнянням?"Ще не всі чорти живуть на небі..."
Що, на вашу думку, символізують "чорти" у вірші? Чи можемо ми провести паралелі з сучасними викликами, що стоять перед Україною?"Хай мовчать Америки й Росії..."
Як ви розумієте цей рядок? Чи є це закликом до суверенітету? Як це висловлює позицію автора щодо впливу інших держав на Україну?Взаємозв’язок індивідуального і національного.
Ліричний герой каже: "Ради тебе мислю і творю". Як патріотизм, на вашу думку, впливає на особистість і її самореалізацію?Сучасна актуальність вірша.
Чи відображають рядки цього вірша реалії сьогодення? У чому саме актуальність послання Симоненка?Жертва заради Батьківщини.
У вірші звучить ідея готовності "пролитися крапелькою крові" за Україну. Як ви ставитеся до такої жертовності? Чи можлива вона в сучасному світі?Проблема забуття.
У рядках "Рідко, нене, згадують про тебе…" піднімається тема байдужості до Батьківщини. Чи є це актуальною проблемою? Чому люди можуть відчужуватися від своєї країни?Особиста відповідальність за долю країни.
Ліричний герой відчуває відповідальність за Україну ("Гримотить над світом люта битва за твоє життя, твої права"). Як ви вважаєте, чи має кожна людина таку ж відповідальність? Чому?Україна як "молитва" і "розпука".
Як ви розумієте ці слова? Чи можуть вони відображати одночасно гордість за Батьківщину і біль за її страждання?
5. Літературний аналіз поезії «Я…».
Дискусія та обговорення основних ідей твору
«Я …»
Він дивився на мене тупо
Очицями, повними блекоти:
— Дарма ти себе уявляєш пупом,
На світі безліч таких, як ти. —
Він гримів одержимо і люто,
І кривилося гнівом лице рябе,
Він ладен був мене розіпнути
За те, що я поважаю себе.
Не стала навколішки гордість моя…
Ліниво тяглася отара хвилин…
На світі безліч таких, як я,
Та я, їй-Богу, один.
У кожного «Я» є своє ім’я,
На всіх не нагримаєш грізно,
Ми — не безліч стандартних «я»,
А безліч всесвітів різних.
Ми — це народу одвічне лоно,
Ми — океанна вселюдська сім’я.
І тільки тих поважають мільйони,
Хто поважає мільйони «я».
ХУДОЖНІЙ АНАЛІЗ ПОЕЗІЇ
Щоб було зрозуміло, звідки в автора такі образи, варто пригадати його біографію. Василь Симоненко належить до тих поетів-шістдесятників, які прожили зовсім недовго. Коли поет помер, йому було всього 28 років. Найімовірніше, що причиною смерті стало побиття у міліції, яке спричинило загострення хвороби нирок, в результаті поет помер у 1963 році нібито від раку нирок. Автор викликає зацікавленість у органів внутрішніх справ, КДБ через те, що в якості журналіста піднімає тему злочинів НКВС, а як поет пише низку віршів, де прославляє гідність людей і любов до Батьківщини.
Вірш, у якому автор описує намагання зламати духовно ліричного героя, найімовірніше, є автобіографічним. Автор бачив чимало митців, яких радянська влада ламала й використовувала їхній талант у власних цілях і знав, як людині можуть заважати самореалізуватися, оскільки йому перешкоджали два останні роки життя видавати все написане.
Головна ідея вірша – вимога бачити у кожній людині неповторну особистість. Вторинна ідея – вимога дати кожній людині право на неповторність і унікальність. І нарешті третя ідея – людська гідність це чеснота, яка допоможе перемогти у найскрутнішій ситуації («У кожного «Я» є своє ім’я, На всіх не нагримаєш грізно»).
Художні засоби:
Епітети – «одвічна», «вселенське», «рябе»;
Повтори – «на світі безліч таких», «ми», «я», «безліч», «мільйони»;
Гіпербола – «безліч таких, як ти», людина порівнюється з всесвітом, «океанна вселюдська сім᾿я»;
Протиставлення – «На світі безліч таких, як я, Та я, їй-Богу, один», «Ми — не безліч стандартних «я», А безліч всесвітів різних»;
Метафора – «Ліниво тяглася отара хвилин», «уявляєш пупом», очиці, повні блекоти;
Персоніфікація – «Не стала навколішки гордість моя»;
Інверсія – «Не стала навколішки гордість моя».
Автор використовує зневажливу лексику стосовно чоловіка, який проявляє агресію щодо ліричного героя. Очиці, повні блекоти – символ одурманеності. Дивився тупо – ліричний герой має уявлення про те, що опонент – людина недалека.
По суті, конфлікт у творі між цінностями європейського спрямування – повага до особистості, право на індивідуальність протиставляються радянській системі, де людина – це просто гвинтик у соціальній системі, функціональна одиниця.
У творі присутні й християнські мотиви – ліричного героя прагнуть «розіпнути» або зламати й перетворити на ще один фрагмент сірої маси.
ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
Яка тема є центральною у вірші Василя Симоненка?
а) Патріотизм
б) Гуманізм і людська гідність
в) Любов до природи
г) СамотністьЩо символізує "я" у вірші Симоненка?
а) Звичайну людину
б) Індивідуальність і унікальність кожного
в) Слабкість перед суспільством
г) Непомітну частину натовпуЯк ставиться ліричний герой до критики чи зневаги?
а) Поступається і мовчить
б) Протестує і захищає свою гідність
в) Погоджується зі словами критиків
г) Уникає конфліктуЯка риса героя найбільше підкреслюється у вірші?
а) Гордість і самоповага
б) Злість і мстивість
в) Байдужість
г) ПокораЯке значення має рядок "І тільки тих поважають мільйони, хто поважає мільйони 'я'"?
а) Люди повинні ставитися однаково до всіх
б) Повага до інших починається з самоповаги
в) Повага є рисою сильної людини
г) Повага залежить від соціального статусу
ТВОРЧІ ЗАВДАННЯ
Есе на тему: "Чому повага до себе і до інших є основою людяності?"
Розкрийте свої думки, спираючись на ідеї Симоненка.Напишіть вірш або прозовий текст, який розвиває думку "Кожне 'я' — це всесвіт".
Подумайте, як можна відобразити унікальність кожної людини.Створіть діалог між ліричним героєм і його опонентом. Як би вони обговорювали ідею індивідуальності та поваги?
Намалюйте символічний образ унікальності людського "я". Використайте образи з тексту або придумайте власні.
Дискусія: Чи сучасне суспільство достатньо цінує індивідуальність? Як ідеї Симоненка можна застосувати до теперішніх реалій?
Роздум: Вірш говорить про взаємоповагу. Чи погоджуєтеся ви, що без поваги до себе неможливо поважати інших? Напишіть, як це проявляється у вашому житті.
Складіть перелік якостей, які, на вашу думку, роблять людину унікальною. Порівняйте це зі змістом вірша.
ДИСКУСІЙНІ ПИТАННЯ
Чи можна бути унікальним у світі, де "безліч таких, як ти"?
Як автор поєднує ідею спільності людства і унікальності кожної особистості? Чи погоджуєтесь ви з його поглядом?"На всіх не нагримаєш грізно..."
Як ви розумієте ці слова? Чи є це закликом до поваги до індивідуальності? Як це актуально у сучасному суспільстві?Що означає "безліч всесвітів різних" у контексті вірша?
Чому автор порівнює кожну людину з цілим всесвітом? Як це впливає на наше сприйняття інших людей?Гордість за себе як виклик суспільству.
У вірші герой не поступається своїми переконаннями і гідністю. Чи завжди така позиція є правильною? Чи є ситуації, коли краще пристосуватися?Яке значення має рядок "Та я, їй-Богу, один"?
Чи є це підтвердженням унікальності людини, чи це прояв гордині? Як відрізнити гордість від гордині?Чи погоджуєтеся ви з думкою, що "тільки тих поважають мільйони, хто поважає мільйони 'я'"?
Чи є взаємна повага основою суспільного розвитку? Як це працює у реальному житті?Як у вірші відображено протистояння особистості та натовпу?
Чи є герою важливою думка інших людей? Як це стосується сучасного життя, зокрема соціальних мереж?"Ми — це народу одвічне лоно..."
Що символізує ця метафора? Чи можливо зберегти індивідуальність у межах колективного?Повага до себе як основа життя.
Як ви вважаєте, чи справді неможливо поважати інших, не поважаючи себе? Як це показано у вірші?Сучасна актуальність ідей Симоненка.
Чи є думки, висловлені у вірші, важливими для сьогоднішнього світу? У яких аспектах (суспільних, особистих, політичних) вони знаходять відгук?6. Підсумки заняття
Василь Симоненко – це поет, чия творчість стала символом боротьби за національну ідентичність і людську гідність.
У своїх віршах він виразив любов до України та вірність її майбутньому.
Симоненко – це голос совісті українського народу, який звучить потужно і щиро.
Домашня робота:
Підготувати есе на тему «Роль патріотичних мотивів у творчості Василя Симоненка».
Проаналізувати один із віршів поета на вибір та підготувати його презентацію для групи.









