і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

Василь Стефаник. «Камінний хрест» – психологічне розкриття теми еміграції.

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема заняття: Василь Стефаник. «Камінний хрест» – психологічне розкриття теми еміграції.

Мета :

Освітня: Зробити загальний огляд життєвого і творчого шляху В. Стефаника. Розкрити новаторство письменника. Показати тематичну різноманітність творчості В. Стефаника. Прокоментувати зміст новели «Камінний хрест» як модерністського твору. Зясувати історичну основу та сюжетно-композиційні особливості твору. Визначити художні засоби новели. Охарактеризувати образи головних героїв та багатозначність символічних образів (хреста, горба, прізвища головного героя). Прокоментувати слова Максима Горького про особливості стилю В. Стефаника: «Як коротко, сильно і страшно пише ця людина».

Розвивальна: Розвивати навички аналізу прозового твору, вміння характеризувати образи в творі. Вдосконалювати навички спостереження над текстом, висловлення своєї думки про прочитане.

Виховна: Виховувати почуття патріотизму, терпіння, терпимості і співчуття. Вселяти в юні душі віру у краще майбутнє держави, прагнення до самовдосконалення.

Хід заняття:

1. Організація класу.

ІІ Повідомлення теми, мети заняття

Сьогодні ми звернемося до творчості Василя Стефаника: Стефаника-новеліста, Стефаника-майстра. Адже саме про нього Максим Горький сказав: «Як коротко, сильно і страшно пише ця людина». Ці слова будуть епіграфом нашого заняття і ми розкриємо їх зміст протягом заняття.

Ми зробимо загальний огляд життєвого і творчого шляху В. Стефаника, розкриємо тематичну різноманітність творчості В. Стефаника, проаналізуємо зміст новели «Камінний хрест» як модерністського твору, з’ясуємо історичну основу та сюжетно-композиційні особливості твору, визначимо художні засоби новели, пояснимо емоційну загостреність зображуваного, охарактеризуємо образи головних героїв та багатозначність символічних образів. Крім того знайдемо художні деталі та визначимо їх роль у розкритті внутрішнього стану героїв, поповнимо знання про жанр новели. А також ви дасте відповідь на проблемне запитання: «У чому полягає суть художньої деталі в новелі «Камінний хрест»?» Досліджуючи текст, ми маємо зробити висновок: що штовхає людей в еміграцію?

ІІІ.Актуалізація опорних знань .

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

1) Де і коли народився Василь Стефаник

2) Яку освіту здобув письменник?

3) Під чиїм впливом формувався його світогляд?

4) Яким був Стефаник у повсякденному житті, у спілкуванні з друзями, близькими та рідним людьми ? (добрий, товариський, працьовитий, відповідальний, свідомий громадянин, великий патріот України)

5) Яка тематика творів письменника? Назвіть збірки новел Стефаника і яка їхня тематика?

6) Продовжіть речення : «Мене найбільше вразило в біографії письменника …» «Мені запам’яталося …»

7) Який із прочитаних творів вас вразив до глибини душіі.

ІV.Засвоєння нового матеріалу.

Слово вчителя (розповідь притчі «Привид хрестів» )… Ще будучи студентом Краківського університету, Стефаник став свідком першої хвилі української еміграції Вчитель. Пригадайте з історії причини еміграції українців Учень - історик. Галичина наприкінці XIX-поч. XX ст.. була в обіймах Австро- Угорської імперії. Причиною еміграції населення були непомірні податки, поступове зубожіння селян, занепад економіки, відсутність заробітку… Тож доводилося селянам мандрувати в далекі краї в пошуках кращої долі О дним з перших емігрантів був Іван Богдан із Коломиї, грамотний, добрий столяр, знався на виробництві мазуту, 1890 року він виїхав до Америки в штат Вірджинію. Усього протягом 1890-1910 рр. емігрувало 300 тис. українців.

.

В історії української еміграції визначають чотири хвилі переселенського руху.

  • Перша хвиля (кінець XIX століття — початок Першої світової війни). Емігрували до США, Бразилії, Канади, Аргентини, Австралії, Нової Зеландії. Причини еміграції: економічні, соціальні, політичні.

  • Друга хвиля (період між Першою і Другою світовими війнами). Зумовлена поєднанням соціально-економічних та політичних причин.

  • Третя хвиля (кінець Другої світової війни). Викликана політичними мотивами.

  • Четверта хвиля — так звана «заробітчанська» (з 1990 років). Причини — економічна скрута перехідного періоду в Україні.

Учень - історик. Галичина наприкінці XIX-поч. XX ст.. була в обіймах Австро- Угорської імперії. Причиною еміграції населення були непомірні податки, поступове зубожіння селян, занепад економіки, відсутність заробітку… Тож доводилося селянам мандрувати в далекі краї в пошуках кращої долі Одним з перших емігрантів був Іван Богдан із Коломиї, грамотний, добрий столяр, знався на виробництві мазуту, 1890 року він виїхав до Америки в штат Вірджинію. Усього протягом 1890-1910 рр. емігрувало 300 тис. українців. Прослуховування аудіозапису (На екрані відліт журавлів в супроводі пісні «Чуєш, брате мій… » )

Вчитель. Який характер мелодії почутої вами пісні?

Учень. Ця пісня перегукується із листом Стефаника до Ольги Кобилянської . (учень зачитує листа). Через Краків переїжджають заодно наші емігранти. Йду щовечора, аби їх здибати. Страшно за ними і перед ними, серед того вони прибиті, здані на всю підлість людську старого і нового світу . Немилосердна земля чорна, що пустила їх від себе… Йдуть цілі громади, гонять їх десь , що вони самі не знають. Виджу їх, як дубів, тих мужиків, що їх вода підмиває, корінь підмулює, виджу, як хитаються, як падуть, як їх пхають на залізниці і везуть, як дерево на опал. Чую їх біль, всі ті нитки, що рвуться між їх серцем і селом, і мені рвуться , чую їх жаль і муку.

Вчитель. Запеклися в мозку і серці Стефаника назавжди страдницькі обличчя тих, хто навіки покидав свою рідну землю . І вилилися ці почуття і переживання в новелу «Камінний хрест», яка й і донині не перестає хвилювати читачів драмою людської душі. Звернувшись до експресіонізму , письменник знайшов такі слова любові до знедоленої людини , «що гриміли, як грім, і світили, як зорі». Щоб краще зрозуміти твір, розглянемо ознаки одного із напрямів модернізму- експресіонізм.

Повідомлення учнів Експресіонізм (від франц. Expression - вираження). На межі XIX-XX ст. у європейському малярстві, а згодом і в музиці та літературі на противагу імпресіонізмові утверджується новий стиль – експресіонізм.

Запис в зошити. Основні ознаки експресіонізму: - увага до простих характерів; - прагнення віднайти першовитоки, корені зла в людському суспільстві; - заглиблення у проблему вини і кари; - дослідження сенсу страждання і смерті людини; - висвітлення протилежних понять «прекрасне-потворне»; - захоплення ідеєю всезагального взаємозв’язку всього сущого. Колективна робота над новелою «Камінний хрест». Переказування змісту новели, складання «сюжетно-композиційного ланцюжка»: (запис в зошитах). Евристична бесіда, проблемні питання, завдання. Експозиція: Іван Дідух мав на господарстві одного коня і впрягався разом із ним. У спадок від батьків йому лишився горб… Вчитель: Навіщо автор зіставляє психологічний портрет Івана Дідуха із описом коня?

Учень: Автор показує, як людське життя плине одним потоком із худоб’ячим.

Вчитель: Чому саме Іванові доводиться так тяжко працювати і чи випадково автор вів у текст таку художню подробицю, як будяк, забитий у порепану Іванову п’яту ?

Учень: Очевидно, що це кара Господня за первородний гріх людини. (Біблія, Буття, 3) (зачитує)

Вчитель: Як у I р. новели розкривається тема єдності людини і довкілля, всього світу?

Учень: Через експресію спільного руху коліс воза, кінських копит і «широчезних п’ят Іванових, » що викликає гойдання придорожнього бадилля.

Вчитель: Чому письменник порівнює постать Івана з велетнем?

Учень: Іван - велетень, бо оживляє, скеровує все довкола й об’єднує його в одну нерозривну цілість-виконує місію співтворця Всесвіту. Зав’язка: Гості в хаті Івана, прощання із односельцями.

Вчитель: Чому Іван «спросив» ціле село? Які почуття переповнюють селянина ?

Учень: Іванові дуже сумно на душі , бо прощається із селом навіки. Екскурс в минуле – це розповідь Івана про те , як сини дійшли думки про виїзд. Вчитель: Що стало причиною еміграції родини Дідуха ? Чи вірить він , що на чужині знайде щастя ?

Учень: Іван не вірить у щастя на чужині. Про це свідчать такі слова: «…Видиш, де твоя дорога та й твоя Канада? Отам!» І показав їй через вікно могилу. «…Підемо світами і розвіємося на старість, як лист по полі» Рефлексія.

Вчитель: Чим для Івана є розлука з рідною землею? Що переважило в Іванові – любов до рідного краю чи любов до дітей? Чи можемо ми за це осуджувати Дідуха? Розвиток дії Селяни пригощаються , ведуть розмови, співають , як у молоді літа.

Вчитель: Чи не видається вам дивним прохання Івана до односельців найняти службу за цілу сім’ю Дідухів? За що люди в селі шанують Івана? (народна мораль і етика) Чому горб, на якому вік свій збув, такий дорогий селянину ?

Учень: Іван Дідух увібрав у себе характер і мораль свого народу-хлібороба, його мудрість і почуттєвість. Кожне його слово –як важка сльоза, сповнена ніжної любові до рідної землі і нестерпного болю розлуки з нею.

Вчитель: Складіть «ланцюжок» зміни настроїв, почуттів героя за розділами (усно) (сум – жаль – бажання сповідатися - печаль за молодими літами – відчай – напівбожевільний стан горя ). Кульмінація Син нагадує батькові , що пора виходити . Іван пускається в шалений танок із дружиною. Яке враження справляє танець Дідуха на односельців ? Що символізує танець у кульмінації твору?

Учень: Танець – символ трагізму і розпачу – прощання із рідним краєм. Розв’язка Усі люди проводжають сім’ю Дідухів, Іван іде, танцюючи. Зупинилися біля хреста. Іван показує жінці хрест, де викарбувані їх імена. Вчитель: Як ви розумієте образ-хреста, що він уособлює? (важку долю народу- трудівника)

Учень: Він - пам’ятник тисячам українським селян, які так і не повернулися додому , засіваючи своїми кістьми чужі землі.

V.Узагальнення, конкретизація знань, умінь, навичок. (Демонстрація слайд-шоу на екрані). Запитання до учнів: Які епізоди новели «Камінний хрест » зображені на цих кадрах ? (учні коментують). У чому полягає новаторство В.Стефаника?

Учень: В. Стефаник у новелі «Камінний хрест» не розглядає економічних відносин у селі, не розповідає про долю емігрантів. Він акцентує увагу на душах героїв, почуттях, душевних муках селянина, викликаних розлукою з селом, тобто на внутрішньому світі героїв. Мова героїв уривчаста, «нервова», фрази динамічно- експресивні , є багато образів-символів. Ці ознаки зближують твір з явищами європейської прози, які дослідники відносять до експресіонізму. Рефлексія Що є причиною еміграції сучасних українців? Чи вважаєте ви сучасну еміграцію прогресом?

Вчитель: Трагедія Дідуха – трагедія всього краю, що несе камінний хрест нестатків і відчаю. Та кожен емігрант, як і Дідух, знає, що чужа земля – «далека могила», бо рветься ота невидима пуповина, якою український селянин (та й кожен українець!) з’єднаний із своєю землею, з краєм, де народився й виріс. Саме тому треба творити щастя на своїй прабатьківській землі.

VI. Підсумок .Рефлексія.Трагедія І. Дідуха - це трагедія цілого народу нашого, що хоче власним трудом заробити собі і своїй родині добробут, заквітчати врожаями рідну землю, щоб була вона не мачухою, а рідною матір’ю.

Складання паспорту твору

Новела «Камінний хрест»

  1. Історія написання: _________________________________________ ___________________________________________________________________

  2. Рік створення: ______

  3. Напрям: _____________________________________________________

  4. Літературний рід: ________

  5. Жанр: _______________________________________________________

  6. Тема: ________________________________________________________

  7. Головна ідея: _______________________________________________________________

  8. Сюжет і композиція: ______________________________________________________

  9. Герої твору: ________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________

  10. Символічні образи: ____________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________

  11. Час подій: __________________________________________________________________

  12. Місце подій:________________________________________________________________

Правильна відповідь.

Новела «Камінний хрест» (1900)

  1. Історія написання: в основу новели покладено реальний факт про те, як Штефан Дідух (у творі Іван), односелець В. Стефаника, емігруючи до Канади, поставив на своїй ділянці кам’яний хрест (який до нині стоїть у Русові). У листі до онука Штефана Дідуха М. Гавінчука письменник зазначає, що в оповіданні «Камінний хрест» є дослівні думки Дідуха.

  2. Рік створення: 1899.

  3. Напрям: експресіонізм із елементами імпресіонізму.

  4. Літературний рід: епос.

  5. Жанр: психологічна новела (студія, тобто художнє дослідження душі головного героя).

  6. Тема: еміграція за океан галицького селянства на межі XIX й XX ст. (прощання хлібороба Івана Дідуха із сусідами у зв'язку з виїздом до Канади).

  7. Головна ідея: єдність селянина з рідною землею.

  8. Герої твору: Іван Дідух, його дружина Катерина, їхні діти, кум Михайло, селяни.

  9. Сюжет і композиція: новела складається із семи розділів, сюжет як такий відсутній: селянин Іван Дідух покидає рідну землю, щоб переїхати до Канади в пошуках кращого життя (на вмовляння дітей і дружини).

  10. Символічні образи: горб (символ виснажливої селянської праці; тяжкої долі селянина; безталанності на батьківщині); п’яний танець Івана й Катерини (символ смерті, прощання-смерті з рідною землею); камінний хрест на глиняному горбі (пам’ятник родині Дідуха, усім емігрантам; символ терпіння й титанічної марної праці; символ могили для людини, заживо похованої тяжким життям; символ страдницької долі народу-трудівника); тужлива пісня про осіннє листя (символ туги, жалю, нещасливої долі); прізвище Дідух (символ духа (дід+дух), символ снопа жита-життя на Різдво).

  11. Час подій: кінець XIX ст.

  12. Місце подій: гуцульське село (с. Русів).

Самооцінювання учнів.

Підведення підсумків заняття –

Метод «Мікрофон»

Чи досягли поставлених цілей? Над чим ще треба попрацювати?

Домашнє завдання

Написати твір-мініатюру на тему: «Емігрант – зрадник чи патріот».

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
мета уроку розвивати навички аналізу прозового твору, вміння характеризувати образи в творі. Вдосконалювати навички спостереження над текстом, висловлення своєї думки про прочитане.
  • Додано
    11.08.2018
  • Розділ
    Українська література
  • Клас
    10 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    202
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    2
  • Номер матеріала
    QZ652346
  • Вподобань
    0
Курс:«Картографія та топографія»
Довгань Андрій Іванович
36 годин
1400 грн
590 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь