Василь Симоненко. «Цар Плаксій та Лоскотон».

Опис документу:
Розробка уроку з презентацією, яка дає змогу краще запам"ятати вивчений матеріал,а нестандартні завдання підвищують зацікавленість учнів на уроці.На уроці використано індивідуальні, ігрові форми роботи, методи стимулювання зацікавленості дітей,творча робота.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Василь Симоненко. «Цар Плаксій та Лоскотон».

Мета: навчити учнів визначати основні риси характеру дійових осіб твору, аналізувати їхню поведінку, розвивати навички висловлення особистого ставлення до зображуваного, проведення аналогії із сучасним життям, закріпити з учнями специфіку віршованої мови художніх творів, розвивати здібності п’ятикласників: увагу, пам’ять, аналітично-творчі вміння, критичне й асоціативне мислення, прищеплювати інтерес до літературної казки. Виховувати позитивні риси характеру, прагнення робити добро, сприяти усвідомленню значення для людини оптимістичного погляду на світ.

Тип уроку: нетрадиційний урок. Урок-казка.

Обладнання: портрет письменника, маршрутний лист, ілюстрації до казки, «картка-путівник», аудіозапис ліричної мелодії.

Мріють крилами з туману лебеді рожеві,

Сиплють ночі у лимани зорі сургучеві.

Заглядає в шибку казка сивими очима,

Материнська добра ласка в неї за плечима.

Василь Симоненко

Хід уроку

І. Організаційний момент (слайд1)

1. Створення емоційно-позитивного фону.

- У мене в руках портфеликна.

- Що б ви запропонували покласти до нього з того, що згодиться нам на уроці?

- А я вам пропоную ось що (дотепність, кмітливість, наполегливість, спостережливість, старанність, творчість, уважність,активність, оптимізм)

- Дійсно, все це потрібно на уроці.

2. З’ясування емоційного стану школярів.

Любі діти! Як ви почуваєтеся? Який у вас сьогодні настрій? Хвилюєтесь? Трішки! Адже в наш клас сьогодні завітали люди щирі. Не хвилюйтесь! Краще привітайте в добрий час гостей посмішкою й миром! А тепер за парти всі сідайте рівно й до роботи візьмемось сумлінно.

Погляньте одне на одного, усміхніться. Нехай із промінчиків добра, що засяяли на ваших обличчях, і розпочнеться наш урок. А він сьогодні – незвичайний.

Незвичайний тим, що… (стук у двері). Цікаво, хто ж завітав до нас у гості?

Під звуки казкової мелодії поштар заносить листи від царя Плаксія та Лоскотона.

Цар Плаксій.

Я люблю, як плачуть діти,

Бо люблю їх сльози пити.

Я прийшов, щоб гірко ви

Сльози тут свої лили.

Бачить сльози ваші, діти,

Це моя найбільша втіха,

Бо сміятись і радіти

У моєму царстві – ні!

Хто всміхнеться – в часі тім

Я того негайно з’їм!

Отакий я цар Плаксій

Із країни Сльозолий.

Цар Лоскотон.

Я прийшов з країв далеких

І усім приніс вам сміх

В розмальованій торбині,

В пальцях лагідних своїх.

Схочеш сам піти в цей край,

То маршрут запам’ятай:

Треба йти спочатку прямо,

Потім вправо завернуть,

А тоді поміж дубами

Поведе наліво путь.

Після цього вже помалу

Чимчикуй куди попало:

Як од втоми не впадеш,

В цю країну попадеш.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. (слайд2)

-У яку країну можна потрапити,скориставшись таким маршрутом:

Треба йти спочатку прямо,

Потім вправо повернуть.

А тоді поміж дубами

Поведе наліво путь.

Після цього вже помалу

Чимчикуй,куди попало:

Як од втоми не впадеш

В цю країну попадеш.

-Хто автор казки?

Запрошую вас у казку Василя Симоненка «Цар Плаксій та Лоскотон». Ви прочитали її? Сподобалася вам ця казка?

Уже кілька уроків ми мандруємо стежками літературних казок.

З В. Симоненком і змістом казки «Цар Плаксій та Лоскотон» ми познайомились на минулому уроці. А сьогодні спробуємо зазирнути в казковий світ царя Плаксія і Лоскотона, проаналізувати їхні вчинки, розрізняти добро і зло, як у казках, так і в житті.

Наш урок незвичайний – урок-казка. Тому й оцінювання буде незвичайним: свою роботу на уроці ви будете оцінювати самі – самооцінювання учнів.

Сьогодні ми разом продовжимо подорож сторінками казки «Цар Плаксій та Лоскотон». А допоможе нам у цьому маршрутний лист, який приніс поштар. Маршрут доведе нас до того казкового місця, звідки ми розпочнемо свою мандрівку. А щоб дістатися до цього місця, ми маємо показати, що готові до випробувань.

ІІІ. Актуалізація опорних знань. (слайд3)

1. Хвилинка міцних знань. Мозковий штурм.

1.Де народився В. Симоненка?

2. Коли народився поет?

3. Хто відігравав велику роль у формуванні творчості В. Симоненка?

4.Коли почав складати вірші? (Складати вірші В.С. почав ще в шкільні роки і вміщував їх у стінгазеті. Запис першого вірша, звичайно, не зберігся, та Василькова мати Ганна Федорівна пригадує, що той твір був про поле. Перша збірка поезій "Тиша і грім" вийшла у світ в 1962 р.)
5. Як навчався Василько у школі?

6. Де здобував вищу освіту?

7. Що спонукало його написати казку «Цар Плаксій та Лоскотон»?

8. Скільки років доля судила йому прожити?

2. Прийом «Намисто». (слайд4)

Робота з портретом.

Уважно подивіться на портрет В. Симоненка. Що ви можете сказати про цю людину?

Завдання – розкрити внутрішній світ поета, особливості його характеру(решті учнів).

Задумливий

Щирий

Духовно багатий

Чутливий

С – сміливий, сильний, свідомий, самостійний,

И – ініціативний

М – мужній, молодий, мрійник

О – оптиміст,

Н – новатор,

Е – енергійний,

Н – неординарний, незвичайний

К – казкар, кмітливий

О – освічений

- Молодці! Ви чудово впорались із завданням. Тож вмощуйтесь зручніше – ми йдемо далі.

3.Вибіркове читання. «Мандрівка у картинну галерею».(Слайди 5-11)

Завдання:озвучити ілюстрації словами із казки

4. Літературна дуель (дві пари учнів дають питання один одному за змістом казки)

1. Де знаходилася краса-країна Сльозолий? (Там, де гори і долини, де гуляє вітровій)

2. Хто був її царем? (цар Плаксій)

3.Яким був цар Плаксій? (голова його – мов бочка, очі – ніби кавуни)

4.Чим займалася сім’я Плаксія? (цілі дні вони сиділи, голосили, та сопіли, та стогнали, та ревли, сльози відрами лили)

5. Хто ще проживав у диво-царстві? (три дочки Нудота, Вай-Вай, Плакота, і плаксивих три сини плаксуни, дядько Лоскотон)

6. Яким був дядько Лоскотон? (Лоскотливі мав він вуса І м’якенькі, наче пух.

І м’яке волосся русе Розсипалося до вух.)

7. Якої вдачі він був? (мав він вдачу теплу й щиру)

8. Чому цар Плаксій не любив Лоскотона?

9. Що він наказав зробити?(впіймати Лоскотона)

10. Чому Лоскотона не могли знайти? (бо його завжди і всюди од ловців ховали люди)

11. Хто спіймав Дядька Лоскотона? (капітан Макака)

12. Хто прийшов на допомогу Лоскотону в темницю?(батраки й робітники)

13. Як здолав Лоскотон Плаксія? (став царя він лоскотати)

14. Чому переміг Лоскотон? (він ходив по всій країні і носив з собою сміх)

ІV. Пошукова робота. Усвідомлення знань у процесі практичної діяльності.

Ви добре впоралися із випробувальними завданнями і дісталися до пункту призначення.

  • Де може бути заховане завдання? (під каменем)

  • Молодці! (діти отримують картки-путівники)

  • Зазвичай, вирушаючи в подорож, людина ставить перед собою певну мету. Наприклад, відпочити, щось побачити, дізнатися… У нас теж є свої завдання. Розгорніть «картку-путівник» і ознайомтеся з цілями уроку. Чи хочете ви щось додати? (За потреби учні доповнюють запис)

- Як і в кожній казковій подорожі, на нас чекають три дороги.

З якої ж почати, як вважаєте? (учні вибирають одну з трьох «доріг»). Отже, вирушаймо. Діти, на вашу думку, чому перед нами 3 дороги?

(Це один із казкових елементів твору: казковий зачин, триразові повтори, кінцівка)

1. «Чарівний мішечок». Гра «Хто швидше?»(слайд 12)

Завдання – із карток, що лежать у торбині, відновити послідовність змісту казки. Розташуйте у правильному порядку малюнки і дайте їм назви.

Цареве сімейство а

4

Дядько Лоскотон б

3

Арешт Лоскотона в

1

Весілля в палаці г

6

Звільнення Лоскотона д

2

Продовження весілля е

5

- Оцініть свою роботу і виставте оцінки у кружечках.

2.Складання асоціативної павутинки у вигляді квітки.

-Які асоціації викликає у вас добро?(Діти називають асоціації:

милосердя,любов,злагода,щирість,повага,чуйність і в результаті

виходить квітка доброти.

3. «Прямо підеш – у казку прийдеш». Колективне робота. Складання асоціативної павутинки у вигляді сонечка, хмарки з дощем.

  • Діти, з чим у нас асоціюється сміх? (посмішкою, сонечком) У казці це хто?

  • А плач? (сльози, дощ). Це який герой? (слайд 13)

- Які між ними стосунки?( Цар Плаксій та Лоскотон, їх образи протиставляються).

  • Із поданих характеристик оберіть риси, які, на вашу думку відповідають образу царя Плаксія, а які - Лоскотону. Свою думку доведіть рядками з тексту

  • Сердитий, красивий, жорстокий, щирий, некрасивий, веселий, хвалько, добрий, злий,

Злий, жорстокий песиміст; добрий, душевний чоловік, який дарує людям сміх і радість, розраджує у їхньому нелегкому житті; знущається з людей своєї країни, його народ живе бідно і не любить свого володаря; його люблять люди, переховують від охоронців, а коли він потрапляє до в'язниці, визволяють його, піклуються про нього, як про рідного брата; автор його не любить, зображує непривабливу, потворну зовнішність; автор захоплюється ним, малює привабливу зовнішність.

- Порівняймо їх портрети.

Використовуючи зроблені вдома записи, дай словесну характеристику персонажів.

Цар Плаксій

Лоскотон

Запиши портретні деталі, які характеризують персонажа.

Цар Плаксій велів сердито:

«Хай із нами день при дні

Плачуть всі в країні діти,

Бо сміятись і радіти,

У моєму царстві – Ні!

Хто всміхнеться – в часі тім

Я того негайно з’їм! (сердитий)

І була накидка страх

В Лоскотона на плечах.

Лоскотливі мав він вуса

І м’якенькі, наче пух.

І м’яке волосся русе

Розсипалося до вух. (красивий)

Цар любив, як плачуть діти,

Бо любив їх сльози пити. (жорстокий)

Мав він вдачу теплу й щиру.

Ще й лукавинку в очах. (щирий)

Голова його мов бочка,

Очі – ніби кавуни. (некрасивий)

Він як прийде, залоскоче,

То сміється хто й не хоче.

Тільки де він появлявся,

Зразу плач там припинявся

І приходив до усіх

Голосний та щирий сміх. (веселий)

«Ми тепер встановим скрізь

Віковічне царство сліз!»

Так розхвастався Плаксій –

Цар країни Сльозолий. (хвалько)

Добрий дядько Лоскотон. (добрий)

Розізливсь тоді Плаксій –

Цар країни Сльозолий. (злий)

- Кого уособлює Плаксій?

  • Що відбулося з ним?

  • Чому ж так важливо було для царя, щоб день при дні плакали в країні діти?

  • То чи думав він про них?

  • А чи є у наш час такі люди, які думають тільки про себе?

  • А кого уособлює Лоскотон?

  • Що сталося з ним?

  • Чи можемо підтвердити, що Лоскотона любили?

  • А чи прийшли б вони на допомогу цареві? Чому?

  • Ось у нас вийшло сонечко, на промінчиках якого написані риси характеру Лоскотона, та які ми повинні мати, щоб бути добрими людьми і гідно жити серед людей.

  • А зараз я розповім вам народну легенду(слайд 14)

Якось у глечик з молоком потрапили дві жабки. Вони були зовсім молоді, і все життя у них було попереду. Та дуже непросто виявилося вибратися із такої жахливої пастки, адже стінки у глечика були дуже слизькими, а шийка його надто високою. І ось одна жабка, зовсім вибившись із сил, зрозуміла, що усі зусилля врятуватися марні.

  • Ах, - сказала вона, - ми ніколи не зможемо звідси вибратись і все одно загинемо, то навіщо ж боротися. Сівши на дно глечика, ця жабка жалісно зітхнула - і померла.

  • Ні, я не можу померти! Я хочу жити, я буду жити! Адже життя таке прекрасне! А я ще така молода! - закричала її подруга.

Вона зовсім не уявляла, як можна врятуватися. Знала тільки одно -врятуватися необхідно, і вона зможе це зробити. Вона не тямила себе від відчаю, але все ж таки продовжувала боротися, іще й ще намагаючись дістатися до верха посудини. Та раптом друга жабка зрозуміла, що ніякого молока в глечику вже немає. А стоїть вона на шматочку вершкового масла, завдяки чому тепер можна без зайвих зусиль вибратися з глечика.

(Слайд 15)

...Оптимісти і песимісти. Люди, які все життя плачуть і стогнуть, самостійно створюючи собі проблеми, та люди, які всі життєві негаразди сприймають з посмішкою, тим самим рятуючи себе і своїх близьких. Саме такі протилежні постаті і є героями казки Василя Симоненка "Цар Плаксій і Лоскотон".

  • Який настрій об’єднує хмари і дощ? (песимістичний)

  • А квітку і сонце? (оптимістичний)

  • Отже кого з героїв казки ми млжемо назвати оптимістом, а кого песимістом?

(приєднуємо до сонесчка і хмаринки –оптиміст, песиміст)

  • Дійсно, як і в багатьох інших казках, у казці «Цар Плаксій та Лоскотон», Симоненко втілив народну віру перемоги добра над злом.

  • Виставте собі оцінки.

4. Хвилинка мудрих думок. (слайд16)

У народі існує така легенда про добро та зло. Одного разу на двобій вийшли Добро і Зло. Вони змагалися, і Зло скинуло зі скелі Добро. Думало, що сила Зла перемогла. Але Добро впало, притулилося до малесенької грудочки землі, розрослося, зацвіло синім цвітом і стало барвінком.

І до цього часу тримається, незважаючи на страшні морози.

5. Інтерактивна вправа «Прес». Робота в міні-групах. (слайд17)

Використовуючи вправу «Прес», доведіть, що

  • Твір «Цар Плаксій та Лоскотон» - казка, тому що ___________________ _____________________________________________________________

Наприклад, ___________________________________________________

Отже________________________________________________________

  • «Цар Плаксій та Лоскотон» - казка народна чи літературна? Аргументуйте.

Молодці! Ви добре впоралися із завданнями. Виставте самі собі оцінки у кружечках за виконану роботу. Звернемося до путівника. На яку дорогу повернемо тепер? Дорога праворуч – це творчий місток. Познайомимося із завданнями.

V. Узагальнення і систематизація здобутих знань, умінь і навичок

Робота в парах.

групам – скласти прислів’я (із частинок)

1) Зробиш добро – не кайся, вдієш лихо – начувайся.

2) Не сердься, як хтось сміється; не смійся, як хтось плаче.

3) З добрим дружи, а лихого стережись.

4) До доброї криниці стежка утоптана.

5) Добрий чоловік — надійніше кам'яного мосту.

6) Від теплого слова і лід розмерзає.

7) Шабля ранить голову, а слово — душу.

8) Поки живеш – смійся, поки смієшся – ти живеш.

9) Здоровий сміх зміцнює здоров’я і продовжує життя.

10) Веселощі від бід порятунок

Самооцінки.

«Картка-путівник» привела нас до письменника

В. Симоненка. (слайд18)

6.В. Симоненко – поет, творчість якого увійшла до золотої скарбниці української літератури. Сьогодні ми познайомилися з В. Симоненком-казкарем. Але на цьому наше знайомство не закінчується. В старших класах ми вивчатимемо багато цікавих збірок поета:

«Лебеді материнства»

«Поезії»

«Земне тяжіння»

«Тиша і грім»

VІ. Самооцінювання.

Кожен учень ставить у оцінку собі, враховуючи свою роботу на двох уроках, виконання домашнього завдання, ступінь власної активності.

IV. Рефлексія «Рольова гра»

Як і в будь-якій казці, злий цар боїться за трон і свою владу, тому він відчуває себе безпорадним перед силами добра, уособленням яких є, як було уже сказано, Лоскотон.

Дядько Лоскотон становить загрозу для царювання Плаксія, і, як виявилося в кінці казки, навіть для його життя.

Давайте спробуємо врятувати Плаксія і запропонуємо йому шляхи для збереження трону і життя. Отже, уявімо себе на місці Плаксія, щоб зробили ви для того, щоб зберегти владу? (учитель записує на дошці шляхи вирішення поставленої проблеми і робить узагальнення: Плаксію необхідно змінити життєву позицію і почати нести в народ сміх і радість)

VІІ. Підсумок уроку.

А тепер давайте перенесемося із далекої країни Сльозовий у наше сьогоденне життя і визначимося, яку ж позицію нам слід обирати: оптимістичну (позиція дядька Лоскотона) чи песимістичну (позиція Царя Плаксія) при вирішенні будь-яких, навіть, на перший погляд, невирішених проблем.

Дайте відповідь на запитання, обґрунтувавши її.

- Як ви вважаєте, чи стає людина сильнішою, добрішою, якщо не впадає у відчай від негараздів і невдач, а з гумором ставиться до них? (Речення записане на дошці)

- Нам час закінчувати подорож. Мандрівники, повертаючись із доріг, привозять щось на згадку. А що візьмете з казки ви?

- Чи навчила вас ця казка чогось корисного?

- Всяка справа може втомити. Після виконаної роботи хочеться відпочити. Та не можна втомлюватися чинити Добро.

Не тримай у душі своїй зла…

Не тримай у душі своїй зла,

Стережись злого слова сказати.

Злеє слово – біда не мала,

То ж не варто і злоби тримати.

Приходить зло лише до злих…

Приходить зло лише до злих,

Про те хай кожен пам’ятає,

Той, хто копає яму для других,

У неї сам і попадає.

А той, хто дарить всім добро,

І лагідність, і щиру ласку,

Того злий біс не схватить за ребро,

Той і живе, і діє без опаски.

Той, хто любов у серці має,

У цю чудову дивну мить,

Душа у просторі витає

І, як струна натягнута бринить.

Друже милий, пам’ятай…

Друже милий, пам’ятай,

Цю абетку завжди знай:

Щоби зла не сіяти,

Думай перш ніж діяти.

На закінчення мені хочеться побажати: робіть добро, посміхайтеся найдобрішою усмішкою, яка перетворить ваше життя і життя оточуючих на казку. Життя – це казка, тож будьте добрими героями у ній.

Ніколи зла нікому не творіть,

Бо зло вертатися погану звичку має.

Добро творіть, усім добро робіть

І втоми серденько нехай не знає.

З любовю в серці, з радістю ростіть,

Учіться людям сонечком світити.

І доброту в своїй душі носіть,

У мирі й злагоді учіться, діти, жити.

VІІ. Домашнє завдання. (слайд13)

Домашнє завдання ви отримаєте у 3 часових вимірах: на наступний урок,  на наступний рік і на весь вік.

Отже, на наступний урок: змінити останній розділ казки;

на наступний рік: прочитати якомога більше творів В. Симоненка;

на весь вік: поспішайте творити добро! («Від серця до серця»)

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Емоційна ефективність учителя: теорія і практика»
Швень Ярослава Леонідівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.