Тема. Я – людина. В. Сухомлинський « Найважливіше примусити себе відчувати»
Мета: формувати навички свідомого читання, розвивати критичне мислення, зв’язне мовлення, розвивати здатність уявляти стан іншої людини, співчувати, сприяти створенню дружного дитячого колективу, розширити і поглибити поняття друг, дружба; називати ознаки справжнього друга.
Обладнання: «Дерево дружби», текст оповідання, долоньки дружби, пісня «Друзі».
Організаційний момент
Я прийшов на урок для чого?
Треба бути яким? (спокійним)
Зі мною хто? ( мої друзі)
Вони мене, що?( поважають)
Мені це як? (приємно)
Я готовий до чого? (до успішної роботи)
Гра «Передай по колу посмішку»
Актуалізація знань
Мозковий штурм «Дружба – це…» (метод «Мікрофон»)
Дружба – це близькі стосунки, засновані на взаємній допомозі, спільності інтересів, смаків, поглядів.
Повідомлення теми і мети уроку
Ми будемо читати оповідання В. Сухомлинського, але спочатку зробіть передбачення очікуваних подій за назвою твору і прислів’ям.
Прочитай з дошки назву оповідання і прислів’я, зробіть припущення, якою буде тема твору.
Усвідомлення нового матеріалу
Читання тексту з передбаченням розвитку подій
Прочитайте І частину тексту до слів «розв’язував задачі швидше за всіх».
Що, на вашу думку, буде далі? Як ставилися до нього друзі?
(Обговорення у групах і передбачення)
Прочитайте ІІ частину тексту до слів «ні з одної миски їсти»
Як розвиватимуться події далі?
( Обговорення у групах і передбачення)
Прочитайте ІІІ частину тексту, до слів «стає, врешті-решт, самотнім»
Чи зрозуміє хлопчик «науку» вчительки?
( Обговорення у групах і передбачення)
Прочитай ІV частину тексту.
Чи такими були ваші передбачення?
Висловлювання учнівПерегляньте ще раз оповідання.
Поставте запитання за змістом прочитаного іншим групам.
Прочитайте ще раз прислів’я.
Чи збігається його зміст із темою чи головною думкою твору?
Гра «Якщо ти добрий друг, то повинен...»
(на «так» - руки вгору, потрясти ними, на «ні» - нічого не робити.)
Обманювати своїх друзів.
Не брехати друзям.
Говорити брехню поза очі.
Допомагати друзям у складних ситуаціях.
Підтримувати один одного.
Насміхатися над друзями.
Не залишати друзів у біді.
Заступатися за друзів.
Говорити друзям правду.
Ображати друзів.
Піклуватися про друзів.
Опиши друга. Який він?
Друг – добрий, чесний, ввічливий.
До якої частини мови вони відносяться?
Випиши з твору 2 прикметники з іменниками, визнач число і рід( в однині)
Слова (якого?) поганого – одн., с.р.;
справа (яка?) нелегка – одн., ж.р.
Добери до слова друг спільнокореневі слова.
Друг – дружба, дружити, подруга.
Випиши з твору (1, 2, 3 абзаци) іменники, визначте їх відмінок.
Фізкультхвилинка. Пісня «Друзі»
Вправа «Дерево дружби»
Розмалюйте своє дерево і намалюйте стільки корінців скільки друзів маєте.
Метод «Прес»
Як почуває себе дерево в якого мало корінців?
Так само почуває себе людина?
Однохвилинне есе
Написання есе «Людина без друзів – що дерево без коріння»
Чому людина не може жити без друзів.
Узагальнення і систематизація знань
Розігрування ситуацій
Товариші не хочуть іти з тобою в похід. Твої дії.
- Якби ти потрапив у цю історію, що б ти змінив?
Чи можеш сказати про себе «Я – справжній друг»?
Яке місце у вашому житті займає дружба?
Складання продовження історії.
Виготовлення долоньок дружби.
Рефлексія
Вправа «Три моменти»
Що здивувало?
Чим пов’язаний твір з раніше вивченим? Чого навчив твір?
Які були труднощі?
Вправа «Піраміда позитивних почуттів»
Побудуємо піраміду. Я кладу руку долонею вверх, а ви по черзі кладіть свої долоньки зверху і кажіть:
Сьогодні на уроці мені найбільше сподобалося…

