В. Шекспір. «Ромео і Джульєтта».

Опис документу:
Конспект уроку за трагедією Вільяма Шекспіра "Ромео і Джульєтта" . Матеріал призначений для вчителів зарубіжної літератури, які викладають у 8 класах загальноосвітніх навчальних закладів . У конспекті містяться завдання для учнів, схеми.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Гуманістична цінність трагедії «Ромео і Джульєтта», її популярність серед різних поколінь.

Мета: формування компетентностей: предметні: допомогти узагальнити знання учнів про трагедію В.Шекспіра «Ромео і Джульєтта»; розкрити гуманістичну думку про велике значення кохання як джерела розвитку і духовного збагачення людини: удосконалювати уміння аналізувати драматичні твори; мовленнєві: розвивати уміння висловлювати власну точку зору; соціальні і громадські: вчити орієнтуватися у життєвих ситуаціях, оцінювати свої вчинки та дії інших людей, виховувати моральну чистоту та здатність до сильних і щирих почуттів; загальнокультурні: виховувати інтерес до художнього слова, гуманістичний світогляд.

Обладнання: картки, уривок з кінофільму «Ромео і Джульєтта».

Тип уроку: застосування знань і умінь.

Кохання може все і все здолає.

В.Шекспір.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

Наш урок проходить напередодні Дня закоханих – Дня святого Валентина і сьогодні ми продовжуємо роботу над трагедією В.Шекспіра «Ромео і Джульєтта», трагедією, яка живе багато століть і яка розповідає історію двох закоханих, юнака і дівчини, що стали символом кохання. Отже символом сьогоднішнього уроку я обрала серце. Візьміть сердечно, напишіть на ньому побажання і подаруйте його тому, кому ви присвятили своє побажання.

ІІ. Актуалізація знань учнів.

  • Робота групах.

І група – створити ланцюжок подій трагедії «Ромео і Джульєтта»

Маскарад в домі Капулетті, зустріч Ромео і Джульєтти, сцена на балконі, вінчання Ромео і Джульєтти, вбивство Меркуціо, вбивство Тібальта, вигнання Ромео, «сон» Джульєтти, смерть Ромео, смерть Джульєтти.

ІІ група – «Літературне лото» – з`єднати імена героїв трагедії і роль, яку вони в ній виконують.

Паріс – молодий дворянин, родич князя Веронського

Ромео – син Монтеккі

Бенволіо – небіж Монтеккі і друг Ромео

Меркуціо – родич князя і друг Ромео

Тібальт – небіж синьори Капулетті

Брат Лоренцо – чернець – францисканець

Джульєтта – дочка Капулетті.

Монтекі, Капулетті – глави двох ворогуючих родин.

ІІІ група – Довести, що «Ромео і Джульєтта» є трагедією.

(Будується на гострому непримиренному конфлікті. Конфлікт трагедії має глибокий філософський зміст, є надзвичайно актуальним у політичному, соціальному, духовному планах, відзначається високою напругою психологічних переживань героя. Трагедія майже завжди закінчується загибеллю головного героя. Кожна історична доба давала своє розуміння трагічного і трагедійних конфліктів.)

ІV група – визначити конфлікти п`єси. (І конфлікт: Монтеккі —- Капулетті = Ворожнеча/Забобони

ІІ конфлікт: Діти з їхнім коханням = Батьки з їхньою ворожнечею/забобонами

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

«Ромео і Джульєтта» одна із перших великих трагедій Вільяма Шекспіра, який мужньо боровся за права людини, вірив у її гідність, оспівував її красу. Автор розповів про долю закоханих, сильне і чисте почуття яких зіткнулося з міцними феодальними забобонами, але піднялося над ними. І хоча Ромео та Джульєтта загинули, але трагедія Шекспіра проголосила кохання і гідність людини головними цінностями життя. Саме ці ідеї проголошували митці-гуманісти епохи Відродження і Шекспір в їхньому числі.

Отже, на сьогоднішньому уроці ми і поговоримо про те, яку ж гуманістичну цінність несе у собі трагедія В. Шекспіра «Ромео і Джульєтта» і чому вона є такою популярною впродовж стількох століть серед різних поколінь.

ІV. Сприйняття навчального матеріалу.

  • «Мікрофон» : «Справжнє кохання – яке воно?»

Кохання – найсвітліше почуття, яке осяває життєвий шлях людини яскравим світлом, дає сили, живить розум, дарує крила. Вічною темою, наскрізною ниткою проходить воно крізь літературу і мистецтво всіх епох, митці яких намагалися розгадати його дивну таємницю. І кожного разу воно неповторне, єдине, чаруюче, але завжди чисте, прекрасне. Для героїв трагедії Шекспіра кохання – це спалах, який зайнявшись вогнем, спопелив життя юних закоханих, але дав крила їхнім душам, возвеличив їх над світом.

  • Бесіда за запитаннями.

  • Коли ми вперше зустрічаємо Ромео він закоханий? (Закоханий в Розаліну)

  • Чи дійсно це можна назвати коханням. Свою відповідь аргументуйте. (Не можна, адже Ромео легко відмовляється від нього).

  • А чи можна стверджувати, що Ромео і Джульєтта закохалися один в одного ще під час першої зустрічі? Доведіть це цитатами з тексту

  • (стр 158 Ромео, дізнавшись про те що Джульєтта належить до родини Капулетті промовляє «Ох, я боюсь – кінчається забава»

Стр 159 Джульєтта, дізнавшись, що Ромео належить до родини Монтеккі, промовляє «Ох, не на радість ти, любов моя, Бо ворога кохаю ніжно я». Обоє розуміють, що їхнє кохання під загрозою).

  • Читання в ролях «Сцени біля балкона» (стр160 від слів «ромео! О, навіщо ти Ромео? До Мою любов відкрила темна ніч 9стр 162)

  • Обговорення прочитаного

- Що свідчить про серйозність почуттів Ромео? Зачитайте цитату з тексту (Кохання може все і все здолає - Твоя рідня мені не перешкода» (стр 161)

Хай краще смерть від лютої злоби, Ніж довгий вік без ніжності твоєї (стр 16)

- Як це характеризує Ромео?

  • Диспут. Як ви розцінюєте поведінку Джульєтти, а саме те що вона першою відкрила свої почуття? Чи це пристойно для дівчини її кола? (дуже смілива, адже в ті часи дівчина не могла першою признатися в коханні).

  • Робота в парах.

- Які перешколи доводиться долати двом закоханим? (Ворожнечу родин, шлюб з Парісом, вбивство Меркуціо та Тібальта, гнів князя Веронського і вигнання Ромео)

Слово вчителя. Досить важко залишатися стійким, якщо проти тебе налаштований весь світ. І дуже добре, що знайшлися ті, хто допомагав двом закоханим. Назвіть їх (мамка Джульєтти і брат Лоренцо)

- Чому мамка допомагає Ромео і Джульєтті, адже їй як нікому відомо і про майбутній шлюб. Що готують Джульєтті батьки, про ворожнечу родин? (Вона присвятила Джульєтті все своє життя, адже доглядала її змалечку. Мамка дуже любить Джульєтту і хоче, щоб та була щаслива, вона її опора у найтяжчі хвилини втілення народного гуманізму).

- А чому брат Лоренцо допомагає Джульєтті? (Брат Лоренцо по-справжньому людяний і мудрий, мислить як гуманіст. Він вивчає природу, її закони, і, виходячи з них, судить про стосунки між людьми та їхні вчинки. Брат Лоренцо стає на захист почуття закоханих і найглибше розуміє всю невиправданість їхньої загибелі)

  • Перегляд та обговорення фрагменту фільму «Ромео і Джульєтта» (розмова з братом Лоренцо).

- Як ви вважаєте чи легко було наважитися Джульєтті випити чудодійне зілля?

- Чому вона відважилася це зробити? Свою думку аргументуйте. (Джульєтта розуміє, що її батьки ніколи не дозволять їй вийти заміж за Ромео і не бачить іншого виходу з ситуації).

  • Проблемне запитання.

- Які персонажі п’єси, крім Ромео і Джульєтти, вплинули на фінал трагедії, змінили позиції ворогуючих сімей? Охарактеризувати їх роль у долі головних героїв. ( Меркуціо, Тібальт, князь Веронський)

- У чому ж полягає «оптимізм» трагедії? (Незважаючи на те, що юні закохані загинули, ставши невинними жертвами давньої, майже безпричинної ворожнечі двох багатих веронських родин, навряд чи можна стверджувати, що їхня загибель (а отже до певної міри й життя) були марні. “Ромео і Джульєтта” — не лише трагічний урок, але й приклад для наслідування у тій площині, де трагедія звучить як гімн коханню, стає ствердженням його непереможності. Кохання є дужчим за смерть, щоправда, воно її не долає, але й не скоряється їй).

  • Створення схеми «Гуманістична цінність трагедії В.Шекспіра «Ромео і Джульєтта»

Слово вчителя. Образи Ромео і Джульєтти належать до галереї вічних образів.

  • Який образ називають вічним?

Перший переклад трагедії «Ромео і Джульєтта» українською мовою зробив Панько Куліш наприкінці 1890-их. Переклад вперше надрукувало Львівське видавництво НТШ у 1901 році за редакцією Івана Франка. У 1928 році переклад Куліша знову було надруковано, але цього разу за редакцією та з виправленнями Миколи Вороного. Вороний спробував підновити, осучаснити Кулішів переклад, зробити його придатнішим для читання та можливої вистави.

З 1938р. «Ромео і Джульєтта» починає свою сценічну історію на Україні. Історія Ромео і Джульєтти дуже популярна, вона має безліч кіно версій, музичних інтерпретацій. Звичайно, події твору – далеке минуле, та ми сприймаємо його так, ніби Шекспір – наш сучасник, бо трагедія – це ода величному й вічному коханню.

  • Перегляд відеокліпа «Ромео і Джульєтта» («Океан Ельзи»).

V. Закріплення знань учнів.

  • «Мікрофон»

  • Чому трагедія « Ромео і Джульєтта» залишається актуальною і в наші дні? Чи можна говорити про актуальність проблематики п’єси Шекспіра для людей ХХІ століття?

VІ. Рефлексія.

« Шекспір навчив мене…»

5

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!