В ГОСТЯХ У ІМЕНИННИКА

Етика

Для кого: 4 Клас

02.09.2019

739

17

0

Опис документу:
Виховний захід стосовно правил етикету при підготовці та під час іменин. Прості правила поведінки допоможуть школярам уникнути розповсюджених помилок та дозволять дітям впевнено почувати себе серед гостей.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

В ГОСТЯХ У ІМЕНИННИКА

ситуаційно-рольова подорож у країну етикету

(виховна година для учнів 4-го класу)

Мета виховної години: ознайомити учнів з правилами етикету, моральними цінностями та нормами поведінки, правилами гарного тону; розвивати моральну, етичну культуру, прагнення до вдосконалення; виховувати дружелюбність, ввічливість, повагу і чуйність по відношенню один до одного та до інших людей.

Завдання: згадати з школярами правила етикету, правила поведінки в гостях, з ровесниками та зі старшими; за допомогою питань і прикладів доказати необхідність вихованості і правил гарного тону; показати прояв вихованості не лише в знаннях, а і в умінні вести бесіду, поводити себе скромно, вміти надати допомогу.

Попередня підготовка: знайомство учнів з правилами етикету в громадських місцях, в бесіді, у розмовах по телефону, правилами танцювального етикету; підготовка учнями хореографічного номеру; виготовлення учнями декорацій та наочності, підготовка класної кімнати до заходу.

Форми роботи: бесіди, вправи, завдання.

Обладнення: коробки у формі подарунків, мантії та шапочки з кісточками (4 комплекта), шапочки для іменинника та гостей, скатертина, серветки, іменинний пиріг.

Оформлення класу: клас оформлений повітряними кульками, стіл накритий святковою скатертиною, на ньому стоїть іменинний пиріг зі свічками.

Запрошені: батьки, заступник з навчально-виховної роботи.

Перебіг виховної години

Організаційний момент

Вступне слово класного керівника: Доброго дня шановні гості! Я і мої вихованці раді вітати вас у стінах нашого класу. Сьогодні ми не лише поговоримо про етикет, а й за допомогою рольової гри наочно зобразимо ситуації, в яких визначимо помилки в поведінці та правильність поводження.

Починаючи з самого раннього віку ми занурюємось в певну культуру поведінки. Наші вчинки можуть бути красивими чи некрасивими. Ми можемо говорити грубо або чемно, наші рухи можуть бути витонченими чи незграбними, манери – вишуканими або вульгарними, відношення до інших – достойним або неввічливими. Жодна епоха не обходилася без правил і норм людської поведінки і спілкування. Все це – етикет. А звідки пішло це слово?

Учень 1 : У 17 столітті на одному з пишних прийомів французького короля Людовіка 14 гостям вручили карточки з переліком правил поведінки, що від них вимагали. Від французької назви карточок – «етикеток» - і пішло слово «етикет».

Учень 2: Етикет – це звід правил поведінки в суспільстві.

Учень 3: Сьогодні етикет далекий від того, який існував при Людовікові 14 та Петрові 1. Але частина правил прийшла до нас з історії. Століття стали своєрідним фільтром, який знищив безкорисні правила і залишив нам лише раціональні.

Учень 4: Етикет – не етикетка,

Це не твій костюм новий,

Учень 5: Це не стіл в нових серветках,

Не сучасний модний стиль.

Учень 6: На подвір’ї, чи у класі,

У гостях чи навіть вдома

Учень 2: Ввічливим ти зоставайся.

Ці знання для всіх вагомі.

Учень 7: І сьогодні в нашім класі

Раді кожного вітати,

Знання свої в етикеті

Будемо демонструвати.

Вчитель: Дякую. Тепер ми знаємо історію походження етикету. Скажіть, яке свято ви часто зустрічаєте у колі своїх друзів.

Діти: День народження.

Вчитель: Правильно. При підготовці до заходу ми розглянули багато матеріалу стосовно етикету. І зараз прийшов час зіграти кожному свою роль. Зовсім скоро День народження Сілаєва Данила. І сьогодні ми проведемо так звану генеральну репетицію цього свята. Поводьте себе відповідно до правил етикету. У нас є учні, завдання яких у діях інших помічати невідповідність правилам. Тоді вони показують червону долоньку і кажуть своє зауваження. Отже, з чого ж почнемо підготовку до свята?

Учень 1: З запрошення.

«ЗАПРОШЕННЯ»

(Учень 1 читає запрошення, роблячи помилки. Кожну помилку одразу редагують інші учні).

Іменинник: Наталю! Запрошую тебе на своє День народження.

Професор 4: А як же без привітання?

Іменинник: Доброго дня Наталю! Запрошую тебе на своє День народження, яке відбудеться в суботу.

Професор 3: Варто уточнити дату, оскільки субот у році аж 52.

Іменинник: Доброго дня Наталю! Запрошую тебе на своє День народження, яке відбудеться 4 лютого в суботу. Початок о 12 годині дня. З повагою…

Професор 2: І знову помилка. Звідки Наталії знати в якому місці відбудеться святкування Дня народження.

Іменинник: Доброго дня Наталю! Запрошую тебе на своє День народження, яке відбудеться 4 лютого в суботу. Початок о 12 годині дня. Адреса: с.Ставрово, вул.. Воровського, буд.4. Сілаєв Богдан.

Ведуча: Тепер ви знаєте, як запросити гостей. У запрошенні маєте привітатися, повідомити про захід, на який запрошуєте, дату і день, коли він відбудеться, коли початок і якщо є можливість – повідомити про час закінчення заходу, потім вказати адресу і прізвище та ім’я того, хто запрошує. Запрошувати гостей слід за кілька днів. А що слід зробити, коли вас запросили в гості?

Діти: Запитати дозволу у батьків.

Ведуча: Отож, гості запрошені, настав час для улюбленої справи дівчаток.

Діти: Одягнутися до заходу.

«ЗОВНІШНІЙ ВИГЛЯД»

Ведуча: Всі знають відоме прислів'я: "Зустрічають по одягу, а проводжають по розуму". Хоча при цьому набагато важливішим вважається розум, але все ж одяг визначає те, яке враження ви справите на іншу людину. Зовнішній вигляд відображає особистість, відображає сутність та внутрішній світ людини, з усіма його звичками й нахилами. Культура одягу має не менше значення, ніж культура поведінки. В одязі потрібно враховувати колір, лінію, фактуру і стиль.

(Дефіле. Учні 1 і 2 – не більше трьох кольорів. Учні 3 і 4 – вихід з аксесуарами. Учень 4 – демонстрація макіяжу. Учні 5 і 6 – тримаючь руки у кишенях. Учень 7 – вихід розмахаючи руками.)

Професор 1: Що б ви не одягнули – пам’ятайте, в одязі немає бути більше ніж три кольори.

Професор 2: Прикраси мають виглядати гармонійно разом з костюмом. Не можна одягати більше однієї каблучки на одну руку. Не слід носити одночасно вироби і з золота і з срібла.

Професор 3: Пам’ятайте, що краща косметика та, яка не кидається в очі, тобто якого не видно.

Професор 4: Хода, так само може багато розказати про людину. Не розмахуйте руками, не тримайте руки в кишенях.

Професор 2: Тримайте голову піднятою, а спину рівною.

Професор 1: Прекрасною перевіркою осанки є хода з книгою на голові.

(Дефіле з книгами на голові.)

Ведуча: Отож, одяг підібрано, ходимо майже ідеально. Прийшов час нашим господиням приступити до сервірування столу.

«СЕРВІРУВАННЯ СТОЛУ»

Професор 1: Скатертини повинні бути чистими, випрасованими, акуратно постелені.

Професор 2: Серветки розділяють на столові (великі) і чайні (маленькі). Перші подають до сніданку, обіду і вечері; другі – для маленьких столиків на прийомах “чай”, “кава”.

Професор 3: Серветки повинні гармонувати за кольором зі скатертиною. Серветки в складеному вигляді знаходяться на закусочних тарілках чи ліворуч від них.

Професор 4: Зліва від тарілки слід ставити виделку, справа – ніж або ложку. Причому виделка та ложка мають стояти увігнутою стороною до низу.

Ведуча: Стіл за сервіровано, а гості вже на порозі. Прийшов час їх зустрічати.

«ЗУСТРІЧ ГОСТЕЙ»

Професор 1: Вихована людина ніколи не запізнюється.

Іменинник: Якщо б День народження було у моїх батьків. То першого гостя вони б зустріли разом, а далі гостей зустрічав лише тато. А мама розважає тих, хто вже завітав. Але оскільки день народження у мене то я й буду усіх зустрічати.

(Заходять гості. ТАНЕЦЬ З ПОДАРУНКАМИ. Іменинник приймає вітання.)

Професор 4: Ціна подарунку залежить від від почуття, з яким його дарують; від того, на скільки від підходить до свята і особі. Подарунок не можна дарувати в прихожій.

Професор 3: Гроші дарують лише на весілля або дуже близьким людям.

Професор 1: Книгу підписувати варто лише якщо ви автор.

Професор 3: Дарувати одну квітку звісно можна! Бо вона краще, ніж сто, передають велич квітки.

Професор 2: А чи знаєте ви про правила етикету за столом?

Діти: Знаємо. І вас познайомимо.

ПІСНЯ («Раз ладошка, два ладошка»)

Ти гостей за стіл сади

Хлопчик – дівчинка завжди,

Спину прямо ти держи

І на стулі не лежи.

Слід усім запам’ятати:

Хліб виделкою не брати,

В лівій руці вилку тримай,

За столом не розмовляй.

Приспів (двічі):

Стільки правил, не злічити.

Так кажи, так не роби.

Та усіх їх треба вчити!

Будеш вихованим ти.

«ТАНЦЮВАЛЬНИЙ ЕТИКЕТ»

Ведуча: Тепер кожен з вас запам’ятав як треба поводитись за столом. Та ми ще забули про танцювальний етикет.

Іменинник: (Запрошує на танець дівчину) Якщо ви не проти.

(Хлопці на танець запрошують й інших дівчат).

Пара 1: Якщо партнер погано танцює, або взагалі не вміє танцювати – ні в якому разі не слід говорити йому про це. Якщо дівчина знає танець краще не слід брати ініціативу на себе.

Пара 2: Якщо ви відмовили тому, хто запросив вас на танець варто пояснити свою відмову. Після такої відмови не варто танцювати цей танець з іншою людиною.

Пара 3: Дівчатам можна запрошувати хлопців лише у випадку, коли об’явили «Білий танець».

Пара 4: Під час танцю варто дивитися один на одного, посміхатися, ні в якому разі на інших пар. Якщо випадково зіштовхнулися дві пари хлопець має першим вибачитися перед іншою парою і перед своєю партнершею.

Пара 5: Коли закінчується танець хлопець обов’язково проводжає свою даму на місце і дякує.

(Діти танцюють виконуючи всі правила етикету, проводжають дівчат до місця).

«ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ»

Вчитель: Дуже добре! Тепер ви повторили всі правила етикету, які слід дотримуватися в гостях. А зараз настав час їх закріпити. На столі ви бачите квіти. Ваше завдання – скласти якомога яскравішу квіткову поляну. Квіточку можна перенести на дошку лише у випадку, якщо ви дасте правильну відповідь на поставлені мною запитання.

1.Чи може в одязі бути більше ніж три кольори? (Ні)

2.Чи слід запрошувати гостей за кілька днів до свята? (Так)

3.Чи правильно ходити тримаючи руки в кишенях? (Ні)

4.Зліва від тарілки слід ставити ложку? (Ні, виделку)

5.Гостей варто садити за столом в довільному порядку? (Ні, хлопчик-дівчинка)

6.Чи можна брати хліб виделкою? (Ні)

7.Чи можна вживати слова-паразити? (Не можна)

8.Якщо під час танцю зіштовхнулися дві пари, хто має вибачитися перед іншою парою та партнершею? (Партнер, хлопець)

9.Чи має дівчина пояснювати свою відмову потанцювати? (Так)

10.Чи можна відкидати стілець, встаючи з нього? (Ні)

11.Чи можна одночасно носити прикраси з різного металу? (Ні)

12.Чи мають серветки гармоніювати за кольором зі скатертиною? (Так)

13.Чи варто дарувати подарунки у прихожій? (Ні)

14.Чи мають хлопці допомагати дівчатам зняти верхній одяг? (Так)

15.Кого першим треба пропускати в двері, хлопця чи дівчину? (Дівчину)

Вчитель: Молодці. Погляньте, яка гарна поляна у нас вийшла. Це означає, що ви гарно засвоїли правила поведінки.

Учень 4: Етикет – не етикетка,

Це не твій костюм новий,

Учень 5: Це не стіл в нових серветках,

Не сучасний модний стиль.

Учень 6: На подвір’ї, чи у класі,

У гостях чи навіть вдома

Учень 2: Ввічливим ти зоставайся.

Діти: Ці знання для всіх вагомі.

Підсумки заходу

Вчитель: Отже діти, ви бачите, що знання етикетних норм є необхідним для кожного з нас. Сьогодні ви закріпили знання про танцювальний етикет, про те як правильно дарувати подарунки, як сервірувати стіл, як правильно одягатися і навіть як рухатись.

А наша подорож у країну Етикету підійшла до завершення. Сподіваюсь ви запам’ятали основні норми поведінки і будете їх дотримуватися. Пам’ятайте, що дивлячись на вас оточуючі роблять висновки не лише про ваше виховання а й про тих, хто вас виховує.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.