В. Близнець. «Звук павутинки». Неповторний світ дитинства – старт у майбутнє доросле життя. ТЛ : підтекст.

Опис документу:
Ознайомити учнів із новими розділами повісті

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: В. Близнець. «Звук павутинки». Неповторний світ дитинства – старт у майбутнє доросле життя. ТЛ : підтекст.

Мета: ознайомити учнів із новими розділами повісті, допомогти глибше усвідомити ідейно-художній зміст твору, його моральні уроки; розвивати навички виразного читання, переказу, характеристики обставин і часу, у якому живуть герої, прищеплювати любов до природи, прагнення до краси і добра.

Обладнання: портрет художника, ілюстрації учнів.

Хід уроку

І. Поетична хвилинка.

Не хочу!

Метелика ловити я не хочу;

Він – квітка неба, хай живе собі!

Хай крильцями барвистими тріпоче,

Щоб радісно було тобі й мені.

І квітку лісову не стану рвати,

Її додому я не понесу,

Бо вдома їй джмеля не погойдати

І не полити ранками росу!

І ні стеблинку, гілку чи травинку

Я не ображу: це – страшенний гріх!

Бо в кожній з них живе тремка живинка,

Що світиться довірою до всіх…

А. Костецький

  1. Аналіз вірша.

  • Яке відношення має цей вірш А. Костецького до сьогоднішнього уроку?

  • Що не хоче знищувати ліричний герой вірша?

  • Які рядки вірша перегукуються чимось із «Звуком павутинки»?

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Перевірка домашнього завдання.

  • Робота в парах (запитання один одному).

  • Огляд ілюстрацій і переказування епізодів твору, які зображені.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

  2. Виразне читання.

  • Читання вчителем.

  • Читання учнями.

  1. Обмін враженнями про прочитане.

  2. Словникова робота.

  3. Евристична бесіда.

  • З якими новими героями, реальними та фантастичними, ви познайомилися?

  • Що нового ви дізналися про Льоньку, Адама, Ніну?

  1. Робота з теорії літератури.

Часто письменники використовують підтекст.

Вивчаючи притчі, обговорювали це питання. Яку притчу прочитали в 6 класі? Який вона має прихований зміст?

Підтекст – не висловлене прямо в тексті, але ніби витікаюче з окремих реплік, деталей ставлення автора до діючих осіб,їх взаємин; неявний смисл, який може не співпадати з прямим смислом тексту.

  1. Робота з текстом у групах.

  • Завдання І: розкрити підтекст поданого уривка.

Адам: «Ну, скажімо, ти вийшов на човні у море, заплив далеко, і раптом – прорвало човна. Що ти робитимеш? Складеш руки і смирненько ждатимеш, поки вода заллє? Чи будеш гребти? Правда ж, ти будеш гребти, налягати на весла, доки сил, доки змоги твоєї? Так і я, Льоню. Давно, в інституті ще, прорвало мій човен. А я гребусь. Йду на дно, а гребусь. Щоб і на останній хвилі – жить, як ти, як нормальні люди. Ясно, капітане?»

  • Завдання ІІ: знайшовши в тексті відповідні місця, описати діда Глипу і з’ясувати, яка роль цього персонажа у творі, чи є певний прихований зміст у цьому образі.

  • Завдання ІІІ: розкрити підтекст даного уривка.

Ніна замислилась і сказала повагом:

  • Так, люди не вмирають зовсім. Коли вони лягають у землю і самі стають землею, то з них виростає трава чи дерево. З добрих людей виростає щось добре – яблуні, бузок, маргаритки. А хто злий, завидющий, то буде реп’яхом, кропивою, лишаєм повзучим.

«А що виросте на місці Глипи?»- спало чомусь мені на думку.

ІV. Закріплення знань, умінь і навичок.

  1. Розгадування кросворда.

1

2

3

4

5

6

7

8

  1. Як звали злого діда, сусіда Льоньки? (Глипа)

  2. Імя нової подружки Льоньки. (Ніна)

  3. Імя вченого- атомника, що приїхав у село до баби. ( Адам)

  4. Те, про що розповідав хлопчик своєму новому знайомому. (Тварини)

  5. Прізвисько, яке дав Льоньці його новий друг. (Ленд)

  6. Кличка вірного чотирилапого друга Льоньки. (Рекс)

  7. Імя баби, до якої приїхав учений. (Сіроха)

  8. Твір, який містить прихований зміст. (Притча)

Відповідь: підтекст.

V. Підсумок.

  1. «Мікрофон».

Продовжіть речення.

«Я хотів би…»

«Мені найбільше запам’яталося…»

«Я зрозумів…»

VІ. Оцінювання.

VІІ. Домашнє завдання.

Навчитися виразно читати й переказувати уривки з повісті на с. 213 – 217, вивчити визначення підтексту, пояснювати його, скласти план розділу «Ніна», скласти ребус.*

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
4
міс.
0
3
дн.
0
5
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!