Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Тема: узагальнення і систематизація знань по темі « Іменник».
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про іменник як частину мови, удосконалювати вміння визначати рід іменників, число. Розвивати уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати мовні явища, розвивати усне, писемне і зв’язне мовлення учнів, збагачувати словниковий запас. Поглиблювати знання про текст, його ознаки, виховувати любов до природи.
Хід уроку
І. Організація класу.
- Сьогодні у нас незвичайний урок
Сьогодні ми зробимо ще один крок,
В країну відому, в країну чудову,
Що нас так чекає і збагачує мову.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку
А країна, якою ми подорожуємо протягом багатьох уроків є чарівна країна Морфологія, яка вивчає частини мови серед яких є іменник.
Тому крок за кроком на сьогоднішньому занятті ми узагальнимо вивчене про іменник, пригадаємо його граматичні ознаки.
І для початку допоможе нам в цьому технологія «Кубування».
Частина мови
Значення у мовленні
Питання
Граматичні ознаки
Рід, число
Роль в реченні
ІІІ. Каліграфічна хвилинка
Традиційно, ми розпочинаємо наш урок з каліграфічної хвилинки.
Я пропоную вашій увазі ряд букв
ОКРОНЙВОЖА РАОКНЙВООЖ
Використовуючи їх, придумайте декілька снів.
Давайте запишемо їх каліграфічно.
Врожай, ранок, район, ворона, рак, рай, край, кора, жар, корж, йорж.
Діти, але є одне слово, яке об’єднає всі букви. Послухайте мою підказку:
Встало сонечко ласкаве,
Пригріло ромашку,
Розбудило невелику,
Сіробоку пташку.
Пташка жайворонком зветься,
Кожен її знає.
В небо синє підійметься
Й дзвінко там співає.
То яке слово об’єднує всі букви? Запишемо його каліграфічно. Це є словникове слово, запишіть його в словничок.
Пограймо в гру: «Істота, неістота».
Про цю пташку, жайворонка, я пропоную дізнатись більше прочитавши відомості про неї в енциклопедії «Природа України».
Повідомлення
Жайворонок звичайний (польовий) – невеликий горобцеподібний птах, маса якого близько 45 грам.
Це мігруючий птах, відлітає у вирій до Африки або Індіїї. Забарвлений у сірувато-коричневий колір. Голову польового жайворонка прикрашає великий загострений чубок, який додає птахові привабливості.
Звичайно, сьогодні ми говоримо про жайворонка невипадково. Адже цей птах унікальний тим, що саме він в кінці лютого, в ці ще холодні дні, найпершим з усіх птахів повертається з вирію на рідну Україну.
З першими променями сонця, дуже рано вони піднімаються в небо, співаючи там пісень. Тому людей, які полюбляють вставати дуже рано, також називають «жайворонками».
IV. Робота над текстом
Прочитайте речення:
Ще холодно, ніде не ро…тав сні…, однак скоро в… есна.
Які букви пропущено в словах? Доведіть. Назвіть орфограми. Спишіть, вставляючи пропущені букви.
2 речення. (Діти записують дане речення під диктовку).
І доказ тому – дзвінка пісня, що чується з неба.
Хто написав слово чується так: чуєця, чуїтьця.
3 речення. Уважно прочитайте речення, запишіть його по пам’яті.
Це жайворонок – ранній весняний птах.
(Обміняйтеся зошитами, перевірте написане. На полях поставте позначку.)
4 речення. Прочитайте останнє речення.
Українці кажуть: «Жайворонки прилітають, весну-красну на крилах приносять».
Вправа «Обери позицію».
Просигналізуйте істинне чи хибне моє твердження:
«Жайворонки прилітають, весну-красну на крилах приносять» вжито в прямому значенні.
Просигналізуйте істинне чи хибне моє твердження:
«Іменник Україна може вживатися у формі однини і множини»
На дошці записані речення:
Ще холодно, майже ніде не розтав сніг, однак скоро весна. І доказ тому – дзвінка пісня, що чується з неба. Це жайворонок – ранній весняний птах. На Україні кажуть: «Жайворонки прилітають, весну-красну на крилах приносять».
Завдання:
Підкресліть іменник у перших трьох реченнях.
Хлопчики – знайдуть іменники, що належать до чоловічого роду. Дівчатка – жіночого і середнього.
Поставте дані іменники у формі множини. Перевірка.
Чому не зачитали іменник НЕБО? Бо це слово має форму лише однини.
Фізкульхвилинка
Дякую вам за відповіді, а зараз в якості відпочинку на уроці пропоную послухати жайворонкову пісню.
Прочитаймо дану групу речень. Чи можна їх назвати текстом? Чому? Доведіть. Вправа «Прес» - «Я вважаю ..тому що…»
V. Робота в групах
1 гр. Придумати іменники, які характеризують довкілля жайворонка.
2 гр. Розібрати іменник «Україна», як частину мови.
3 гр. Утворити з підкреслених слів іменники:
В небі жайворонки в’ються,
Заливають, сміються,
Грають, дзвонять цілий день,
І щебечуть, і співають,
І з весною світ вітають
Дзвоном радісних пісень.
4 гр. Підібрати синонім до слова «жайворонок».
5 гр. Скласти «Сенкан» на слово «жайворонок».
6 гр. З виділеної частини речення утворити спонукальне речення.
Жайворонки, прилетіть! Весну-красну на крилах принесіть.
Хвилинка «Ерудита»
З давніх-давен, на Україні існував звичай. Наприкінці зими, господині пекли печиво у вигляді птаха. Таке печиво також називалося «жайворонком». А малі діти виходили за село, і цими печеними «жайворонками» закликали весну і кликали справжній.
Напекла таких «жайворонків» і я. Давайте встанемо і голосно прочитаємо наше спонукальне речення. Можливо, весна не забариться.
VII. Рефлексія. Вправа «Мікрофон»
До якого роду належить іменник «жайворонок»?
Скільки значень має слово «жайворонок»?
Граматичними ознаками іменника є…?
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»