Усний журнал «Життя та творчість великого казкаря»

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Усний журнал «Життя та творчість великого казкаря»

І. Сторінка

Історична довідка про Данію

Данія – невелика рівнинна країна, розташована на Ютландському півострові і прилеглих до нього островах. З півночі та заходу береги її омивають хвилі Північного, зі сходу – Балтійського морів.

Історична доля Данії складається своєрідно. На початку нашої ери її заселяють германські племена: юти, англи, тевтони, тільки пізніше – дани, від яких країна отримала свою назву. Хоробрі воїни та вмілі мореходці датчани брали участь в походах вікінгів. Середньовічна Данія мала могутній військовий та торгівельний флот, великі міста, багато купців. Процвітали ремесла, багатіли датські аристократи, які держали в своїх руках навіть королів.

Але в кінці XVII століття країна втрачає свою могутність через Швецію, яка відібрала у неї контроль над Балтійським морем, а також в зв’язку з переміщенням центрів морської торгівлі в Англію та Голландію. Численні війни і поразки, слабкий розвиток промисловості і масове зубожіння селян привело Данію на початку XIXст. у відсталу аграрну країну. Особливо важким був стан датського народу в період наполеонівських війн, і тільки перемога Росії врятувала його від нового рабства. Але протягом всього XIX ст.. Данія знаходилась в сильній економічній та політичній залежності від сильних західноєвропейських країн.

ІІ. Сторінка

Дитячі роки Г.К.Андерсена

Г.К.Андерсен народився 2 квітня 1805 р. в старовинному м.Оденсе в родині чоботаря. «Оденсе славился своими резчиками по дереву, - отмечал известный русский писатель К.Г.Паустовский, - Маленький Андерсен видел замысловатие роботы резяков не только на кораблях, но и на домах Оденсе. Должно быть, он знал …тот старый – просторый дом, где год постройки было вырезано на деревянном толстом щите в рамке тюльпанов и роз. Там же было вырезано целое стихотворение, и дети учили его наизусть. Он даже описал «этот дом в одной из своих сказок».

У батька Андерсена, як у всіх чоботарів, висіла над дверями дерев’яна вивіска із зображенням орла з парою голів – в знак того, що чоботарі завжди шиють тільки парне взуття.

Андерсен виріс в бідності. Єдиною гордістю сім’ї Андерсенів була надзвичайна чистота в їхньому будинку, ящик із землею, де густо паростилася цибуля. І декілька вазонів на вікнах; в них цвіли тюльпани. Їхній запах зливався з переспівом дзвонів, стукітом батьківського чоботарського молотка, лихою дріб’ю барабанщиків біля казарми, свистом флейти мандруючого музиканта та хриплими піснями матросів, які вели по каналу неповороткі барки в сусідній іорд.

Такі були умови, в яких формувався чудовий талант Г.К.Андерсена.

ІІІ. Сторінка

Навчання майбутнього відомого казкаря

Навчався Г.К.Андерсен в приватних школах для бідняків, а після смерті батька, в 14 років, відправився до Копенгагена, мріючи влаштуватися там на роботу в театр, але з цього як завжди нічого не вийшло.

Довго він бідував у столиці. Жив на милостиню багатих покровителів з допомогою яких вступає в 1823 році до латинської школи. До цього часу Андерсен написав декілька творів – вірші, п’єси, в яких наслідував то одного то іншого улюбленого йому письменника. В латинській школі, а потім в Копенгагенському університеті Г.К.Андерсен багато пише і друкує декілька книг, що говорять про стрімкий розвиток його таланту.

ІV. Сторінка

Подорожі Андерсена

В двадцять років твори письменника не пройшли повз увагу літераторів. Тільки ставши самостійним, Андерсен захопився подорожами. За своє життя він подорожував 9 разів, побував у багатьох країнах Європи, Азії і навіть добрався до Африки. Більш за все його цікавили люди, як прості, так і знамениті. Ось далеко не повний список тих, кого він відвідав: Гюго, Бальзак, Дюма, Діккенс; композитори – О.Ліст, Р.Вагнер, скульптор Б.Торвальдсен та багато інших. Проживаючи в Парижі, закінчує повість «Агнета і водяний» (1834р.), а в Італії створює роман «Імпровізатор».

В ті ж роки видає три перших збірки під назвою «Казки, розказані для дітей» (1835-1837рр.) З того часу проводить більшу частину життя в подорожах, працюючи над творами самих різних жанрів, але своє справжнє покликання письменник знаходить в казці.

VІ. СТОРІНКА

Казки Г.К.Андерсен

В збірках «Казки розказані для дітей», куди ввійшли такі знамениті казки, як «Маленький Клаус і великий Клаус», «Принцеса на горошині», «Дюймовочка», «Русалочка», «Нове плаття короля» та інші, письменник звертається до фольклору різних народів, і перш за все Данії та Скандинавії, оригінально трактуючи їх і наповнюючи старовинні казкові ситуації диханням сучасної йому соціальної дійсності. Він надзвичайно вдало вмів поєднати казкове і реальне, вигадку і життєву правду. Це поєднання використовується не тільки з метою висміяти, розвінчати людські вади – байдужість, егоїзм, душевну черствість, як ми спостерігаємо у «Сніговій Королеві», а й з метою возвеличення найбільш шанованих ним в людині рис: вірності, любові, мужності.

Свого вищого розквіту творчість Г.К.Андерсена досягає в 1838-1850рр., до нього приходить загальноєвропейська відомість.

VІІ. СТОРІНКА

Останні роки життя письменника

Важливим етапом в розвитку майстерності Г.К.Андерсена була збірка «Нові часи», створена в роки підйому національно-визвольного та революційного рухів в Європі та в самій Данії. Письменник виходить тут за межі датської дійсності, малює людські риси, достоїнства і недоліки, характерні не тільки його співвітчизникам. В 1840-роках казки Андерсена стають здобутком численних зарубіжних читачів, сприяють його популярності за кордоном.

В останніх збірках казок та історій письменник продовжує їхню тематику, засуджує буржуазне накопичення золота («Свиня – копілка», «Домовик у крамаря»), виступає борцем за демократичні свободи («Пропаща», «Всяк знай своє місце»). Він широко вводить в твори відомості із природничих наук, фактично створюючи нові види літературних казок – науково-популярні та науково-фантастичні.

Великий казкар помер 4 серпня 1875 р. в Копенгагені. В країні був оголошений траур. Улюбленого письменника проводжали в останню дорогу багатотисячна юрба: школярі та студенти, військові та чиновники, робітники і ремісники, міністри і навіть датський король.

VІІІ. СТОРІНКА

Переклади творів Г.К.Андерсена українською мовою

Перші переклади казок Г.К.Андерсена українською мовою були здійснені відомим українським письменником М.П.Старицьким (1840-1904) в 1872р. Книга з ілюстраціями Н.Мурашко (1844-1909) вийшла в світ в 1873р. і була саме першим українським дитячим ілюстрованим виданням. Воно мало першу на українській мові змістовну біографію та характеристику творчої діяльності Г.К.Андерсена. Пізніше переклади казок були зроблені Оленою Пчілкою (матір’ю Лесі Українки), а в першій чверті XX століття – Маріє Загірною. В XX столітті над перекладами казок Андерсена успішно працювали Оксана Іваненко, Тарас Максимюк.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!