Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Побудова дисципліни у ЗДО: профілактика проблемної поведінки
»
Взяти участь Всі події

Усний журнал "Найкращі монументи Харкова"

Я і Україна

Для кого: 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас

15.01.2021

133

0

0

Опис документу:
Виховний захід направлений на поглиблення знань здобувачів освіти про пам’ятники, монументи міста Харкова. Учні знайомити з історією їх виникнення. Про цікаві, улюблені місця пов’язаними з, рідними навіть сокровенними для кожного мешканця міста місцями, йдеться про пам’ятники повз котрі ходимо і де буваємо ледь не що дня. Усний журнал поглиблює знання про видатних людей, котрими пишається Батьківщина.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

УСНИЙ ЖУРНАЛ

«Найкращі монументи Харкова».

Мета: допомогти учням усвідомити себе частиною, своєї країни, свого міста.

Виховувати почуття громадськості, любові до міста в якому живуть і навчаються., викликати інтерес до книг з історії, культури та краєзнавчого характеру; розширення кругозору дітей. Спонукати дітей задуматися про минуле своєї Батьківщини, познайомилися з фактами місцевої історії і з'ясували для себе, яке значення в нашому житті має минуле.

Обладнання: Книжкова виставка, плакати з зображенням пам’ятників, монументів, скульптур, дощок пошани; комп’ютер, дошка з фотографіями пізнаваними панорамами міста.

ПЕРЕБІГ ЗАХОДУ

І. Організаційний момент

1. Привітання вихователя

Вихователь:

Щороку, 18 квітня відзначається Міжнародний день пам’ятників і пам’ятних місць. Поговоримо з вами про наймальовничіші й цікаві місця нашого міста.

Питання зв'язку з минулим в ім'я майбутнього гостро стоїть сьогодні. Самосвідомість нації складається з самосвідомості індивідуумів - громадян України. Одна з граней обліку міста є монументальні скульптури, бережно охоронювані харків’янами. В мармурі, бронзі й граніті увічнені образи відомих людей,діячів культури, всіх тих чиїми іменами пишається Батьківщина. Харків — справжня «науково-технічна столиця» України, що по праву пишається своїми вченими і дослідниками в багатьох галузях знань. Саме тому особливо багато пам'ятників, погрудь, пам'ятних знаків встановлено в місті на честь харківських науковців, їхніх наукових звершень тощо.

ІІ. Основна частина .Ознайомлення з темою заходу

Отже, визначимось взагалі, що таке пам’ятник, монумент. В чому різниця? Пам’ятник – це споруда яка підтримує спогади про щось. Монументи – від лат. monumentum - «спогад; пам'ятник », від monere вселяти, нагадувати, надихати ») - значний за розмірами пам'ятник штучного походження, що ототожнює собою якесь значуща подія своєї епохи і часу і відповідний соціально-суспільному сприйняттю дійсності ототожнюється події.

Види пам’ятників:

  • Пам'ятний камінь, хрест і так далі;

  • статуї;

  • Тріумфальні арки, обеліски, ростральні колони, тріумфальні колони;

  • Трофеї та кенотафи;

  • Абстрактні композиції;

  • Пам'ятний знак, пам'ятна дошка;

  • Технічні пам'ятники: встановлені в якості пам'ятника технічні пристрої, найчастіше - транспортні (паровози, автомобілі, танки, гармати, літаки і т. д.);

  • меморіальні комплекси

  • піраміди

Пам'ятки культури - явище соціальне, що відображає процес суспільного розвитку. Вони зберігають сліди історичних подій для пам'яті народу.

Вудучий:

Мабуть найгарніший в України монумент славетному українському поету, письменнику, художнику і мислителю Тарасу Григоровичу Шевченко звели в Харкові. Памьятник урочисто відкрили 24 березня 1935 р. 

Він є одним із символів міста Харківа його звели на чотири роки раніше, ніж монумент Кобзарю в Києві і пам’ятник на його могилі В Каневі. Харківського Шевченка встановили в парку в його честь. Автор споруди пітерський скульптор Матвій Манізер і архітектору Йосифу Лангбарда. Пам'ятник органично пов'язаний з оточуючим парковим пейзажем і міським архітектурним ансамблем. Загальна висота монумента - понад 16 метрів, висота статуї Тараса Шевченка - 4,5 метрів. Художній стиль монумента можна визначити як соцреалізм і сталинське барокко.

Пам'ятник представляє собою багатопланову композицію, кожна з частин якої проступає поступово по мірі знайомства з монументом, разом з тим, весь пам'ятник сприймається як єдине ціле. Фасад памятника зорієнтований до центральної магістралі міста - вулиці Сумської. В плані монумент представляє собою своєрідну архітектурну спираль з 11-метровим трьогранним пілоном з фігурою Тараса Шевченка всередині і виступами по колу, які оточують пілон, і на яких розташовані 16 динамічних статуй - високохудожніх зразків шевченківських персонажів. Які за задумкою автора проекта повинні символізувати людей праці та їх боротьбу за свої права. Велична група складається з робітника-шахтаря, колгоспника, червоноармійця і жінки, є уособленням тодішнього часу.

Відливка скульптури Т.Г. Шевченка і скульптурних груп пам'ятника в металі здійснена в бронзоливарних майстерніх в Петербурзі (тогдашньому Ленінграді). Загальна вага металевої частини пам'ятника 30 тон. Одночасно з цим, в Харкові, на місці закладки пам'ятника, під керівництвом Й.Г. Лангбарда робітники оброблювали лабрадорит. На виготовлення пам'ятника пішло 400 тон лабрадорита. На спорудження монумента використано близько 75 вагонів різних будівельних матеріалів, в тому числі 25 вагонів з лабрадоритом. В 1935 р. робота зі спорудження пам'ятника, в якій брали участь понад 200 робітників різних професій, була закінчена.

Всупереч розмірам і ідеологічній спрямованності, монумент не постраждав під час Другої світової війни. Саме біля пам'ятника Шевченку в Харкові 30 серпня 1943 р. відбувся перший офіційний мітинг визволеного від німецьких окупантів міста за участю І.С. Конєва і М.С. Хрущева.
В СРСР в
після воєнний час пам'ятник традиційно був місцем проведення заходів, присвячених різним датам української історії і культури, зокрема, вшанування Шевченківських роковин. Починаючи з кінця 1980-х рр. майдан біля монументу став місцем групування національних сил, проведенння демократичних акцій. Після здобуття незалежності Україною, без покладання квітів до монументу не обходиться жодне офіційне державне свято, відвідування Харкова високопосадовцями уріду і закордонними гостями. Вже в часи незалежності пам'ятник страждав від вандалізму.

Серед статуй монументального ансамбля знаходиться приховане і органично вписане в композицію колесо від трактора часів перших колгоспів. На його основі серед місцевого населення існує повір'я - хто сам зможе відшукати приховане колесо в композиції пам'ятника, той незабаром знайде своє кохання або залишиться в Харкові назавжди.

Найвищий у світі пам’ятник Шевченкові, висотою 7 метрів, стоїть у Ковелі, що на Волині. А ось найвище місце на Землі, де встановлений монумент поетові, на піку Шевченка у Кабардино- Балкарії – 4200 метрів над рівнем моря. 

Перше скульптурне зображення поета і художника було виготовлене знову ж таки у Санкт-Петербурзі, рік після смерті, а перший пам’ятник на українській землі встановили у Харкові у 1897 році. Мистецтвознавці називають оригінальним пам’ятник Кобзареві у Римі, де поет зображений в образі античного філософа. А за мистецькими цінностями вирізняють монументи у Харкові, Києві, Каневі, Вашингтоні. 

Учень 1:

Дзеркальний струмінь

По праву вважається одним з найгарніших символів Харкова. Сфотографуватися тут на пам'ять вважають своїм обов'язком молодята і всі Гості міста. На тлі сліпучої Ротонди знімок дійсно вихід прекрасний.

Місце на якому зведено цей пам'ятник архітектури, має багату історію.

Спочатку тут Було кладовище. Потім на цьому місці звелено Жінок Мироносиць церква з чудовою дзвіницею (до слова, вона булу другою за величиною в Харкові після дзвіниці Успенського собору).

Останньою Датою в історії храму стало 11 березня 1930 року: в цей день церква була підірвана. Пізніше на місці утворився пустир. Де облаштували Тролейбусний парк: в 1939 році звідси пішов перший тролейбус.

За легендою в кінці 1940-х рр. до Харкова приїхав тодішній перший секретар ЦК Компартії України Микита Хрущов. У кабінеті голови Харківського обкому партії Віктора Чураєва (обкомівського будівля в ті роки знаходився на вул. Мироносицькій) Хрущов виглянув у вікно. Мабуть, тролейбусний парк справив на нього не найкраще враження, і майбутній керівник Радянської держави вилаяв керівника Харківських комуністів за непривабливий вигляд за вікнами обкому. Результатом цієї розмови стало рішення облаштувати на цьому місці сквер з фонтаном.

Відповідно до іншої міської легендою, дзеркальний струмінь був подарунком Віктора Чураева (секретар обкома) своїй коханої - учительці Валентині, Якій припала до душі Кисловодська «Альтанка».

Розробка проекту майбутнього дзеркального струменя доручили молодому архітекторові Віктору Коржу. Для цього його відправили до Кисловодська, де він повинен був вивчити секрет пам'ятку Кисловодського скляного струменя. Після повернення Віктор Корж спроектував таку ж в Харкові, але від Кисловодської вона відрізнялася своєрідною башточкою, що нагадує каплицю.

Прожектори висвітлюють спорудження різними кольори і відтінками кожні кілька секунд, і створюється враження, що ротонда переливається всіма кольори веселки. Титулована символом міста, дзеркальний струмінь тут же сталв місцем відпочинку.

Вихователь:

Наступна сторінка журналу:

У місті чимало об’єктів монументального мистецтва присвячено тематиці Другій Світовій Війні.

Ведучий:


Меморіал СЛАВИ. Лісопарк (на Бєлгородської шосе).

Це місце зберігає пам'ять про найтрагічніші сторінки історії міста та й цілому планети - Другу Світову війни.

Комплекс присвячений усім людям, які героїчно захищали Харків від фашистських загарбників. Саме на цьому місці гітлерівці розстріляли тисячі патріотів, військовополонених та партизан.

Меморіальний комплекс Слави був зведений 1977 році. У центрі композиції знаходиться Мати-Батьківщина, яка з жалем, але й надією дивиться у далечінь. Біля її ніг палає вічний вогонь. Трохи позаду неї розташовані три пам'ятні стели, на яких зображено епізоді з визволення Харкова. Декілька років тому на площі перед барельєфами встановили дерев'яний хрест, оточеній клумбами.

На сірій гранітній плитці виділяється золотими літерами вкарбовані слова: «Безсмертні подвиги ваші, і слава ваша безсмертна». Далі розташовані тумби-саркофаги, на яких викарбовано імена людей, що спочили тут. Щороку, у день Перемоги сюди приходять тисячі містян, щоб вшанувати пам’ять людей, яким ми завдячуємо своїм сьогоденням.

Цікаво: в боях за Харків лиш за офіційними даними загинули 186 306 воїнів. Саме їх подвигу і присвячений комплекс.

Ї

Памьяник воїну визволителю

(в народі Павлуша або Альоша на вулиці 23 Серпня)

У 1988 р. на розі вулиць 23-го Серпня і проспекту Науки з’явився величний мо-нумент Воїну- визволителю (скульптори І.Яструбов, Я.Рик, архітектори Є.Святченко, Е.Черкасов). Здебільшого пам’ятники радянського часу були присвячені подіям і героям революційного руху та Великій Вітчизняній війні. У цей період також були збудовані декілька пам’ятників діячам науки та культури: письменнику М.Коцюбинському (1957), педагогу та письменнику А.Макаренку (1968), селекціонеру В.Юр’єву (1964), засновнику сучасного ґрунтознавства В.Докучаєву (1968).

Англійський танк Mark V, встановлений в якості пам'ятника Громадянській війні в Харькові в 1938 році. У 2012-му у рамках реконструкції площі Конституції танк був відреставрованій на Харківському бронетанковому ремонтному заводі. 7 травня 2013 року встановлено зліва від Будівлі Історичного музею.

Пам’ятник борцям за незалежність України -

1957 рік Пам'ятник напроти Успенського собору, який спочатку був присвячений Борцям Жовтневої Революції, був відкритий 6 листопада 1957 року до 40-ї річниці Жовтневої революції на місці зруйнованого Будинку Червоної армії. 12 липня 1958 році перед пам'ятником був запалений вічний вогонь. Архітектор –

Л. В. Гурова. Матеріал - полірованій червоний граніт и бронза. 9 травня 2015 року, після Прийняття на Україні закону про Заборона комуністичної символіки, на пам'ятнику була замінена Первісна табличка і «згадка полягли за владу Рад», на табличку «Героям, Які склади голову за незалежність и свободу України».

Учень 2: Визначені і трагічні події нашої історії:

Меморіальний комплекс пам'яті жертв Голодомору в Україні було відкрито у 2008 р. біля транспортної розв'язки автошляху Харків-Москва та кільцевого шляху. Комплекс розташовано на височині. Його добре видно під час руху по дорозі. Центром комплексу є скульптурна композиція, що символізує українську сім'ю – чоловіка, жінку та двох дітей, хлопчика і дівчинку. Чоловік та жінка стоять, притулившись спинами один до одного, а з боків до них пригортаються налякані діти. Жінка підняла руки до неба і звертається до Бога з молитвою про спасіння. Автор цього твору – відомий харківський скульптор О.Рідний. Були відкриті і меморіальний комплекс жертвам нацизму „Дробицький Яр” (2002), меморіал жертвам тоталітаризму (2000). Меморіали вражають силою трагізму, глибиною співчуття до людей, що безвинно загинули.

Пам'ятник студбатівцям - добровольцям студентського університетського батальйону - встановлений біля будівлі Харківського Національного університету, на височині на початку Клочковського спуску біля зоопарку. З студентів, що записалися добровольцями в армію відразу після початку війни, був сформований батальйон - «студбат». Його відправили на фронт після невеликої підготовки. Більшість студентів загинули в боях під Білою Церквою і Києвом в 1941 році.

Ведучий:

Перегортаємо сторінку нашого журналу

Вихователь:

Багато красивих пам’ятників створено і в останній час.

Жертвам Чорнобильської катастрофи, пам'ятний знак

Пам'ятник чорнобільцям встановлено в Молодіжному парку 23 квітня тисяча дев'ятсот дев'яносто дев'ять року. Знак представляет собою піраміду заввишки почти 7 метрів, в середіні якої - пронизаний радіаціонним випромінюванням людина, яка знаходиться в порожній сфере. Автори - скульптор Сергій Ястребов, архітектор С. Г. Чечельницький, А. А. Антропов.

Пам'ятник велосипедисту - ініціатива встановлення пам'ятника, відкритого 21 серпня 2012 року, належить Федерації велосипедистів Харківської області. Монумент розташованій на Білгородському шосе, в 500 м на Південь від Меморіалу Слави. На цьому місці знаходиться одна з найпопулярніших Харківських велодоріжок., виконаний з композитних матеріалів. Автор пам'ятника скульптор Олександр Рідний. У кожного пам'ятника є своя неповторна історія - у одних вона щаслива, а у інших сумна. Трагічна загибель велосипедиста, збитого 21 липня 2011 року на перехресті вулиці Рудика і Білгородського шосе автомобілем, за кермом якого перебував співробітник прокуратури (зник з місця злочину) послужила причиною появи пам'ятника загиблим велосипедистам.

Ведучий:

Чимало споруд створено жартівливим, вигаданим героям:

Отцю Федору - пам'ятник персонажу роману Ільфа и Петрова «Дванадцять стільців» отцю Федору відкритий 3 серпня 2001 року до Дня залізничника на платформі Південного вокзалу. Скульптура батька Федора з чайником в руці авторства Олександра Табатчікова встановлено за рахунок Південної залізниці та ряду других меценатів.

Пам'ятник персонажу романів Ільфа и Петрова Остапу Бендеру. Відкритий в 2005 році на вулиці Ярослава Мудрого, 21. Автор - скульптор Ельденіз Курбанов. Прототипом образу ставши радянський актор Сергій Юрський, виконавець роли Бендера з екранізації роману «Золоте теля».

Пам’ятник засновнику Харкова - пам'ятник напівлегендарному засновнику міста козаку Харько (Харітонові) був встановлений і урочисто відкритий 22 серпня 2004 року на честь Святкування 350-річчя Заснування Харкова. Бронзова скульптура вагою 700 тонн Створена и подарована Харкову відомим російськім скульптором грузинського походження Зурабом Церетеллі.

Скульптура продавщиці насіння з'явився перед входом в головний будинок Центрального ринку 25 вересня 2018 р. Як прототипу збірного образу веселою торговки скульптор Сейфаддін Гурбанов. На скульптурі "баби Мані" також зображені сплячий кіт, щур и два Горобця.

Учень3:

Створено і чимало пам’ятників діячам мистецтва найяскравіші з них:

Музика М. Лисенка 1991 рік - скульптурна композиція на честь композитора Миколи Лисенка находиться на лицьовій части Будівлі ХНАТОБу, біля входу до кас. Скульптор С. Ястребов.

Людмілі Гурченко - Пам'ятник уродженці Харкова, актрисі Людмилі Гурченко був відкритий 19 липня 2018 року в сквері біля обласної стоматологічної поліклініки (вул. Трінклера, 6). Скульптурна група зображує як саму актрису, так и 15 персонажів з 6 фільмів з її участю. Висота монумента - 7.5 м. Автор скульптури - Катиб Мамедов.

Перший в Харкові пам'ятник Володимиру Висоцькому встановлений в саду скульптур у дворі ресторану «Ермітаж» (вул. Максиміліанівській, 18). Автор пам'ятника - скульптор Володимир Кочмар.

Другий в місті пам'ятник Володимиру Висоцькому відкритий 21 серпня 2013 року біля Палацу Спорту на проспекті Петра Григоренка, де в 1978 році співак дав свій єдиний харківський концерт. Пам'ятник входити в спортивно-меморіальний комплекс «Вертикаль» и розташованій поруч з відкритим скалодромом. Назвою комплекс зобов'язаний однойменому фільму, де Володимир Висоцький зіграв одну з головних ролей. У церемонії Відкриття брав участь син співака, Микита Висоцький. Автор пам'ятника - скульптор Олександр Демченко.

Ведучий:

Гортаємо сторінку…

Є в нашому місті і монументи Святим:

Учень1:

Архістратигу Михайлу в південній части саду ім. Т. Г. Шевченка - встановлений 20 серпня 2004 року. Пам'ятник представляє собою подарунок від столиці держави міста Києва до Святкування 350-річчя Заснування Харкова. Автори - скульптор Віталій Сивко и архітектор Віктор Бобровський.

Пам’ятник Святій Тетяні - Пам'ятник був встановлений 25 січня 2011 року, в день православного свята Дня святої Тетяни, покровительці студентів. Знаходиться на виході з платформи в бік Харківського національного університету.

Святому Покровителю Харкова - Пам'ятник священномученику Олександру (Петровський), архієпіскопу Харківському, встановлений біля храму його імені на Свято-Олександрівської площади (район ХТЗ). Автор пам'ятника - скульптор Анна Іванова.

Святому Андрію Первозванному - Пам'ятник апостолу Андрію урочисто відкрили в сквері Стрілка на злитті річок Лопань и Харків 18 липня 2013 року до 1025-річчя хрещення Русі. Автори пам'ятника - скульптори Олександр Рідний и Ганна Іванова. Підстава пам'ятника, зі світлого і сірого граніту, символізують Андріївський хрест. На постаменті встановлено табличку з написами «Благослови, Господи, землю Цю».

Учень2:

Пам’ятник Ляпунову Олександру – 2010

Пам'ятник видатному математику и механіку Олександру Ляпунову відкрито 17 листопада 2010 року навпроти входу в Північний корпус Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна. Математик Ляпунов викладав в Харківському університеті з 1885 по 1902 рік. Автори пам'ятника - скульптори Олександр Рідний и Ганна Іванова.

Пам’ятник Олексію Бекетову -

Одним з видатних харків'ян, який зробив значний внесок у розвиток нашого міста, став Олексій Миколайович Бекетов, відомий архітектор, художник-пейзажист, громадський і науковий діяч. Саме він в значній мірі сформував архітектуру міста, це його неповторний архітектурний стиль. В серпні 2007 року біля головного входу університету був зведений цей монумент, авторами якого стали Ректор ХГУСА, професор Ю.М.Шкодовський і скульптор Сейфаддін Гурбанов.

Цей пам'ятник був зведений на кошти самих харків'ян. Бекетовим були спроектовані будівлі Публічної бібліотеки (тепер ХДНБ імені Короленка), Харківської жіночої недільної школи (зараз будівля Харківського художнього музею). Ці проекти архітектор виконав безкоштовно. Взагалі Олексій Миколайович спроектував близько 50 будівель і споруд. Це такі архітектурні об'єкти як площа Конституції, будівля НДІ імені Мечникова, ХНТУСГ імені Василенко, Харківський апеляційний суд, Будинок вчених,

пам'ятник В.М. Каразіну і багато інших. Крім архітектурних шедеврів, Бекетов займався також педагогічною роботою. Багато сил він доклав до виховання і навчання майбутніх архітекторів-будівельників, викладачів в нинішній Харківської національної академії міського господарства.

Учень 3: Ще улюбленими місцями для «Selfy» є :

Пам'ятник 50-ї паралелі - відкритий 9 жовтня 2010 року. Представляє собою двадцять бронзових и мідних табличок з написами «50-я паралель», Які розташовані на Алеї у вигляді переривчастої лінії. У центрі встановлено бронзове коло. Із зображенням Земної кулі із зазначенням деяких найбільших міст світу (Москви, Риму, Єрусалима, Парижа, Дубай и Делі), та відстані від них до Харкова.

Незалежності України - монумент на честь проголошення Незалежності України був урочисто відкритий 22 серпня 2012 року. Автори монумента - харківські скульптори Олександр Рідний и Ганна Іванова. Монумент є постаментом строгої геометричної форми з облицюванням з гранітних плит сірого кольору, на якому встановлено Бронзова фігура давньогрецької богині перемоги Ніки на Кулі. Фігура богині и куля виконані з бронзи.

Пам’ятник Закоханим (на вулиці Пушкінській) - У 2002 році був проведений конкурс на ескізний проект пам'ятника закоханим. Краща була визнана робота Харківської державної академии дизайну і мистецтв Дмитра Іванченка. Пам'ятник був урочисто відкритий 24 квітня 2003. У 2009 році пам'ятник був перефарбованій в золотистий колір, а навколо нього був побудований фонтан.

Пам'ятник Першій вчительці - відкритий 4 жовтня 2002 року на території Харківського національного педагогічного університету імені Г.С.Сковороди. Скульптура виготовлена ​​з бронзи и граніту и зображує вчительку з книгою в руці, поруч з якою за партою сидить учениця. Пам'ятник виконали за рахунок меценатів, автори - скульптор Сейфаддін Гурбанова і архітектора Шкодовського Юрія Михайлович.

Звичайно ж ще багато яскравих пам’ятників з багатою історією, скульптур та монументів які варті нашої уваги. Ми назвали тільки основні – улюблені всіма, а ще скільки особливих, неповторних на які ми просто не звертаємо уваги, в потоці сьогоднішнього буремного життя.

ІІІ. Підсумки заходу

Вихователь:

Отож, цікавтеся найгарнішими пам'ятниками архітектури, творіннями скульпторів, цікавтеся їх історією створення, стилем виконання. Бувайте, милуйтеся гарними мальовничими, затишними або навпаки гучними, багатолюдними місцями Харкова. Замислюйтесь, звертайте увагу на те повз чого проходите. Звертайте увагу на архітектуру, стилі виконання споруд, будинків, храмів міста – це дуже цікаво. Так будь яка прогулянка знайомим рідним містом стає захоплюючою подорожжю. Цікавтеся корисною інформацією. Так просто прогулюючись звичними місцями Ви зможете приємно здивувати своїх рідних, друзів – гостей міста. Відкривайте для себе Харків по новому, закохуйтесь в нього знову і знову.

Анотація

Виховний захід направлений на поглиблення знань здобувачів освіти про пам’ятники, монументи міста Харкова. Учні знайомити з історією їх виникнення. Кожна людина з великою любов’ю і душевним трепетом згадує те місто, де вона народилася, де промайнуло її дитинство, де навчалася. То родинне вогнище, маленька батьківщина кожного з нас, ті улюблені, дорогі серцю місця, улюблені сквери, парки, площі. Куточки міста Харкова які прикрашені величними, вражаючими уяву велетнями монументами та витонченими – пам’ятниками. В журналі йдеться про цікаві, улюблені місця пов’язаними з, рідними навіть сокровенними для кожного мешканця міста місцями, йдеться про пам’ятники повз котрі ходимо і де буваємо ледь не що дня. Усний журнал поглиблює знання про видатних людей, котрими пишається Батьківщина. Поглиблює знання про події в історії, пов’язаних з містом Харковом. Захід спонукає дітей. звернути увагу, на красу навколо. Прищеплює дітям естетичний смак.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.