Усний журнал "Минуле, сучасне та майбутнє у вчинках та діяннях Українців"

Опис документу:
Сьогодні ми звертаємося до наших витоків: історії нашої країни, вернулися до минулого, щоб зрозуміти сучасне. Ми згадали громадських діячів різних часів: Я. Мудрого, В. Мономаха, Б. Хмельницького, П.Могили, І.Мазепу. П.Орлика, В.Винниченка, М.Грушевського, Т.Шевченка, згадали Героїв Небесної Сотні. За Україну, її волю віддали життя тисячі патріотів, але нас не здолати, адже Україна ніколи не поневолювала інші народи, а лише захищала і захищає себе від ласих на чуже добро сусідів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Усний журнал «Минуле, сучасне та майбутнє у вчинках та діяннях Українців»


1 сторінка. Минуле у вчинках та діяннях українців

Бібліотекар

Україна! Країна смутку і печалі, краси і радості; різних звичаїв і обрядів, гучної української пісні, швидкого танцю, чарівної природи, а головне – добрих, щирих, гостинних людей.

Все частіше ми звертаємося до наших витоків: історії нашої країни, звертаємося до минулого, щоб зрозуміти сучасне.

У глибину століть сягає історія нашого народу. Україна має багате й славне минуле. Вона виплекала Запорозьку січ, славетну Києво-Могилянську академію. Україна виколисала таких велетнів сили і духу, як Петро Сагайдачний, Богдан Хмельницький, Іван Сірко, Григорій Сковорода, Устим Кармалюк, Юрій Дрогобич, Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка, Михайло Грушевський…

«Хто зберіг любов до краю

І не зрікся роду,

Тільки той віддав всю душу

Все, що зміг народу». (О.Олесь)

Ведучий. Україно! Твоя святість щораз народжується разом з появою на світ доньок і синів, в жилах яких тече кров патріота, в яких у складній конфігурації генів записані заповіді : любити рідний край, шанувати батьків і дідів, цінувати мову, і обов’язково зробити свій життєвий подвиг для блага рідної землі.
Ведуча. О рідна Україно! Гортаючи сторонки історії, я бачу тебе скривдженою бусурманами, заплакану від образ шляхти та московітів. Ти гордо терпіла біль чужоземців, які знущались над твоїм народом, грабували церкви і руйнували монастирі. Але чимало горя дісталось тобі і від рідних дітей. Зрадники й кровопивці, запроданці і ненажери продавали тебе оптом й в роздріб, краяли твої землі, морили народ голодоморами, плюндрували мову „бур’янами”.
Ведучий. Україно! Ти щоразу повставала з попелу, мов казкова птиця Фенікс. Ти народжувала геніїв, годувала їх сирітським хлібом в кріпацьких холодних хатинах, але згодом про них чув весь світ.

Ведуча. Україно! Ти народжувала воїнів, які віддавали останню краплю крові за твою волю. Із сивини віків повстають образи князів, гетьманів та воєвод: Ярослава Мудрого, Василька Теребовлянського, Данила Галицького, Богдана Хмельницький. Ми можемо пишатися тим, що Україна ніколи не поневолювала інші народи, а лише захищала себе від ласих на чуже добро близьких сусідів.

Ведучий. За незалежність полягла не одна світла голова. Віками обливались брудом постать Івана Мазепи, Степана Бандеру, Романа Шухевича, Євгена Коновальця називали ворогами української нації, Михайлу Грушевському, Володимиру Винниченко клеїли ярлики буржуазних націоналістів. В тюрмах гноїли вороги нашу еліту, розправлялись жорстоко з усіма, хто хоч якось натякав про можливість створення України та відродження її як цілісної держави.
І ось тисячолітня мрія збулась. Ми живемо в державі під жовто – блакитними прапорами і зворушливо звучить мелодія Державного гімну.

Ведуча. Сьогодні ми разом згадаємо вітчизняних громадських діячів

різних часів і оцінимо їхній внесок у справу нашої державності. 

Учень.1 Ярослав Мудрий організовував походи проти печенігів, відвоював для своєї держави галицькі терени. Ввів християнство, заснував Київську митрополію. Розбудував Новгород та Полоцьк. Розбудував Київ: побудував перлину нашої архітектури - храм святої Софії, інші собори, заснував бібліотеку та книгописню. Через династичні шлюби своїх дітей налагодив дипломатичні зв'язки з багатьма країнами. 

Учень2. Володимир Мономах в критичних умовах повстання міщан та селян, незадоволених свавіллям бояр та лихварів, зумів погодити ворогуючі сторони, в визначному для княжої доби кодексі "Руська правда" зробив ряд поправок щодо полегшення становища цих верств населен ня. Встановивши централізовану монархічну владу, припинив роздроблення підлеглих земель. При ньому відбувся розквіт будівництва, літературної творчості, малярства. Була написана історична хроніка "Повість минулих літ", педагогічна праця "Повчання". Його правління - останній період єдності й стабільності княжих земель

 

Учень3 Богдан Хмельницький ще в середньому віці був посланцем у Польщі з петицією про повернення привілеїв реєстровому козацтву. Вбачаючи у цьому єдиний засіб поліпшити становище українського народу, організу вав заколот проти Польщі. Вступивши у союз з кримським ханом, здобув ряд перемог. Займався питаннями становлення української держави: державною реформою, адміністративним устроєм, регулярним військом, податковою системою, судочинством, встановленням дипломатичних зв'язків. 

Учень4. Петро Могила - визначальний церковний діяч середньовічної України. Вирізнявся незвичною для тих часів широтою поглядів та терпи-містю. Сприяв закріпленню православ'я в Україні, загроженого унією 1696 року. Навчався в європейських університетах. Прийнявши чернецтво, в "рекордні" строки став архімандритом. При ньому київська друкарня за 5,5 року випустила 15 назв видань, половина з яких належала його перу. Найзначніші з них - "Православне визнання віри" та "Требнік". Заснував перший слов'янський вищий навчальний заклад - Києво-Могилянську академію. За 14 років своєї бутності архімандритом визначив обличчя Православної церкви України аж до сьогодення.

Учень 5.  Гетьман Іван Мазепа дістав освіту в кращих європейських університетах. Знав 5 іноземних мов. Збирав цінні бібліотеки. Поставив велику кількість церков. Відзнався стриманістю, терпінням; у різний спосіб - аж до хабарів - довгий час стримував поневолення українського населення російськими намісниками. 

Учень 6. Пилип Орлик був українським гетьманом в еміграції. Автор першої української конституції. Займався міжнародною політикою. Організову вав воєнні походи проти Росії з метою відвоювання захоплених територій.

Учень 7. Володимир Винниченко дістав юридичну освіту, більшу частину свого життя був професійним революціонером. 1917 року очолював українську делегацію, яка передавала Тимчасовому урядові вимоги Центральної Ради про надання Україні автономії. 1918 року очолював Директорію. Під час громадянської війни був членом та заступником голови Центральної ради, автором головних законодавчих актів Української Народної республіки.

Учень 8. Михайло Грушевський - український вчений світового рівня. З 1917 до 1918 рік - голова Української Центральної Ради. Президент Україн-ської Народної республіки. Член Академії наук СРСР. Його перу належать багатотомні праці "Історія України-Руси", "Нариси історії україн-ського народу", "Історія української літератури". Відстоював ідею соборності українських земель. 

Учень 9. Тарас Григорович Шевченко – видатний український поет, мислитель і художник, творчість якого одухотворяє і кличе до свободи. Він дуже любив свій народ, оспівував його щире серце, працьовитість, мудрість, боровся за його волю та незалежність. Мабуть, саме тому і став поет справжнім національним пророком свого часу, своєрідним українським Мойсеєм, якій вивів своїх співвітчизників з неволі і просвітив народу шлях до свободи та кращого життя.

Учень10. Шевченківський вогонь любові до України, до свого краю горів і в душі мужнього співця, нашого земляка Володимира Сосюри. Крізь усе своє життя він гордо й нескорено проніс заклик:
Любіть Україну, як сонце любіть...
Його серце було сповнене любов'ю до України:
Не розлюблю тебе ніяк, моя вишнева Україно,
Красуне, страднице моя!

Учень11. Україна... Вона й у серці Василя Симоненка. Прислухаюсь до мудрих слів поета, які звучать для мене, наче порада:
Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.
Слова ці будуть вічно жити в моєму серці.


Учень12. Уже не один раз перечитую вірші Василя Стуса. Яку глибоку любов проніс поет у душі через своє коротке й важке життя! Він уболіває за рідним краєм:
Сто років мучених надій,
і сподівань, і вір, і крові
синів, що за любов тавровані,
Сто сердець, як сто палахкотінь.
Василь Стус болісно переживає негаразди суспільні, політичні, моральні. Їх він сприймав як власне нещастя і недолю всього народу. Він уважав, що тільки тоді можна називатися Людиною, коли ти найчесніший, найпалкіший син або донька своєї землі.

Ведучий. Ми не можемо забути і Берестечка, і заслання Т. Шевченка, і заборону української мови, і розгромлену Коліївщину, і голодомор 1933-го, і розстріляне відродження 20—40-х років, і смерть цвіту нашої інтелігенції в брежнєвських концтаборах, і страшні дзвони Чорнобиля...


Ведуча. Я думаю, найкращим пам'ятником для тих, хто загинув за Україну святу, буде наше бажання будувати вільну незалежну державу. І для цього треба не тільки говорити про свою любов до рідної країни, а й самому працювати, віддавати всі свої сили.


Ведучий. Я вірю, що ми воскреснемо по-справжньому, бо світить нам пророцтво Тараса Шевченка: «Не вмирає душа наша, не вмирає воля». І буде наша Україна вільною, демократичною, багатою, незалежною країною, де не буде панів-недолюдків, що «правдою торгують», або зневажають те, за що боролися наші предки — свою національну культуру, мову, звичаї, віру і традиції.

2 сторінка. Теперішнє у вчинках та діяннях українців

Бібліотекар.

Їх назвали Небесною Сотнею – українців, які загинули у Києві на Майдані, вулицях Грушевського та Інститутській. Гинули за честь, за волю, за право бути народом – джерелом і мірилом влади у власній державі, за країну, в якій не страшно жити і народжувати дітей. За цю самопожертву українці їх канонізували (без чиновницької тяганини та церковних постулатів) – за велінням серця долучили до сонму Небесного воїнства на чолі з архистратигом Михаїлом. Аби захищали країну від лиха, пильнували й оберігали її з небес…Про них має пам’ятати кожен! Сьогодні, завтра, завжди. Без цього ми не зможемо відбудувати свою країну!

Демонструється відео « Небесна сотня»

Ведучий 1. Давайте пригадаємо, як все було? 21 листопада 2013 року студенти Києва вийшли на Майдан Незалежності в підтримку євроінтеграції за Європейську Україну!
Ведучий 2. Спочатку – це була виключно мирна акція молоді з гаслами: «Україна – це Європа», «Ми вільні», «Ми хочемо в ЄС». Кількість активістів зростала з дня в день.
Ведучий 1. А що ж було далі… А далі не підписання угоди про асоціацією.
Ведучий 2. А далі – жорстоке побиття студентів в ніч з 24 на 25 листопада.
Ведучий1. А далі… А далі – покалічені людські тіла та серця, Михайлівський Собор, Майдан залитий кров’ю, барикади, шини… Революція гідності!

Читець. А сотню вже зустріли небеса…

Летіли легко, хоч Майдан ридав.

І з кров’ю перемішана сльоза....

А батько сина ще не відпускав.

Й заплакав Бог, побачивши загін –

Спереду – сотник, молодий, вродливий,

І юний хлопчик в касці голубій,

І вчитель літній – сивий-сивий.

І рани їхні вже не їм болять…

Жовто-блакитний стяг покрив їм тіло…

Як крила ангела, злітаючи назад,

Небесна сотня в вирій полетіла...

Ведучий 1. Ми вшановуємо пам'ять героїв України: Голодомор 1932-33рр, Битва під Крутами, Бабин Яр. Тепер ми стали свідками ще однієї масової трагедії нашої країни.

Демонструється відео із портретами Героїв Небесної Сотні


Ведучий 2. Перші криваві жертви від жорстокого режиму були у січні. Це – Сергій Нігоян - учасник і один з охоронців Євромайдану, вбитий 22 січня 2014 року під час подій на вулиці Грушевського в Києві. Громадянин України вірменського походження. Герой України. Другим активістом, який загинув на Грушевського був Михайло Жізневський, громадянин Білорусі. Михайлові було 25 років. З Білорусі він емігрував до України в 2005 році з політичних мотивів. Жив і працював у Києві та Білій Церкві. Також у середу, 22 січня 2014 з'явилася інформація про те, що в Бориспільському районі Київської області виявлено понівечене тіло, з головою, обмотаною скотчем. У вбитому родичі впізнали Юрія Вербицького.

Читець.
Мені наснилось, що вони зустрілись:
Убитий в Крутах й вірменин Сергій.
В саду едемськім на травичці всілись:
"За що тебе? " "За Україну, друже мій."
Ти знаєш і мене за неї вбили,
Та це було вже років майже сто.
Тоді померли ми, щоб ви нам жили.
А вас вбивають... Вас тепер за що?"
"Ти пам'ятаєш, друже. Звісно, пам'ятаєш,
Як біло-біло в нас цвітуть сади.
І ти цей запах п'єш. І ти його вдихаєш ...
Я б все віддав, щоб хоч на мить туди."
"А я ще ввечері узяв дівча за руку
Й тихенько так до серця притулив.
Тоді не знав, що Бог уже розлуку
Навіки на землі нам присудив.
Під Крутами стояли ми стіною.
В очах не страх, а злість до ворогів.
Більшовики готовились до бою,
Я йшов на смерть... а жити так хотів."
"Мені твій попіл стукав, брате, в груди.
Я вірменин, а теж Вкраїни - син.
Не мав у серці й крапельки облуди,
За те й убив мене проклятий поганин."
... Мені наснилось, що вони зустрілись.
Убитий в Крутах й бородач Сергій.
В саду едемськім на травичці всілись:
" За Україну нас вбивають, брате мій."

Оксана Максимишин-Корабель 29 січня 2014 року


Ведучий 1. Кожен із Небесної сотні, як і ми з вами мали свою сім`ю, батьків, друзів, захоплення, свої симпатії і свої невідкладні справи. Але поклик їхньої душі саме в цей час призвав їх до боротьби за вільну, демократичну, чесну, самостійну Україну.

Вірш про війну на Сході

 

На землі нашій йде війна –

Гори зброї та ріки крові.

Ви скажіть, в чому наша вина?

Звідки ненависть ця нездорова?

Кожен ранок із залпом гармат –

Так країна свій день починає.

Що нам користі з ваших порад

Коли хтось свого сина ховає?

Винні кари уникнули знов –

Значить знов серед нас будуть втрати.

Скільки ще має литися кров

Аби нас припинили вбивати?

Ви, напевно, не знаєте нас.

Зовсім ми не слабкі, ви – не сильні.

Повертається все. Прийде час –

Як ніколи ми будемо вільні!

Ми повернемо все, як було,

На могилах героїв заплачем.

Дуже страшно – побачити зло,

Та страшніше лишитись незрячим…

 

01-09-2014 Наталія Ковтун

Бібліотекар. Небесна сотня! Дуже болісно, що сотня переросла в тисячі… Війна… колись братні народи стали ворогами… Ми повинні бути безмежно вдячні тим, хто сьогодні на сході відстоює нашу землю, наш спокійний сон, ми повинні допомагати і робити все, що в наших силах, аби швидше закінчилося те жахіття, яке відбувається на сході нашої країни.

3 сторінка журналу. Майбутнє у вчинках та діяннях українців

Бібліотекар. Майбутнє нашої держави – це ви, сьогоднішні учні, молоде покоління. І ви повинні це усвідомити.

Важко не любити свій край, але ще важче його любити таким, яким він є сьогодні. Національно свідомі люди розуміють, як важко зараз у молоді виховати почуття патріотизму, а без цього почуття не буде й України. Довгий час Україна потихеньку розкрадалася, розпродувалася і руйнувалася. Врятує її лише патріотизм і національна свідомість. Яка ж позиція молоді у долі країни? Яким ви хочете бачити своє місто, село, де живуть ваші рідні і будуть жити ваші діти. Кожен повинен над цим задуматися. Не робити зла одне одному, а тільки добрі справи, які обов’язково повернуться сторицею.

До вашої уваги вірш.

Стас Ткачук Минуле, теперішнє, майбутнє.

Я з’явився і одразу став на незрозумілу мені доріжку-сходи,

Яку почали будувати батьки для мене, а продовжую її я…

Спереду пусто і темно…

Я потроху піднімаюсь, а навколо такі ж, як і я:

Одягнені, взуті, накормлені, але чомусь, на відміну від мене, Більшість просто сходять до низу, дехто взагалі котиться…

Лиш одиниці таких безумців, як я, зібравшись силами, Підіймаються у верх…

Мотивацією нам слугує світло, назва якого ІСТИНА… Озираючись назад, будуючи водночас доріжку-сходи,

Якась невідома сила кинула мене на землю і я майже почав скочуватись до низу…

«Все, що не робиться, робиться на краще»-подумав я і, піднявшись, Продовжив будувати… І ось я будую і йду… Будую і йду… Починаються перепони…

Вони збільшуються, стають підступнішими,

Причиною є відлуння поганих вчинків минулого…

Не зупиняюсь…

Я камінчик за камінчиком викладаю дорогу в майбутнє,

Беручи з минулого весь той досвід, який я здобув

Сотні разів падаючи… Поки йду… Падаючи тримаюсь…

Інші зупиняються. Багато скочуються.

Думай сьогодні, бо взавтра може бути пізно….

Твоє «завтра залежить від сьогодні»

Бібліотекар. Повчальний вірш. Зараз молодь не тільки показує свою

силу, а й проголошує свою позицію: ви спроможні посідати провідні місця у суспільстві! Ви здатні на боротьбу! І зараз, в такий скрутний для України час, коли її хочуть порвати на шматки, саме молодь з усієї України не дозволяє це зробити. Також наша країна стоїть перед вибором: щасливе майбутнє, розквіт держави чи кримінальне майбутнє і занепад

українців як народу? Важливу участь у виборі бере наша молодь, яка обирає щасливе майбутнє, економічний, політичний і духовний розквіт нашої держави. Саме вона хоче, щоб наша Україна була високорозвиненою європейською державою. Але кримінальна влада пригнічує, придушує ці зрушення лише на деякий час. Молодь – рушійна сила і вона протистоїть владі у вигляді мітингів, страйків, демонстрацій. Політики ділять Україну хто як може: на схід і на захід, на три сорти, на промислову частину держави і на неспроможну нінащо. Але ми повинні її зберегти цілою, єдиною і неушкодженою, бо в нас єдина мета – Україна свята.Не потрібно жалітися на

цей світ, можливо саме ви, молоде покоління, прийшли, щоб зробити його кращим.

Читець. Вірш про Україну

Я хочу сказати простими словами,

Про те, що турбує мене вечорами,

Про те , як в думках я малюю картину,

Якою я бачу свою Україну!

В моїй Україні ніхто не стріляє,

Ніхто не калічить, ніхто не вбиває!

В моїй Україні ніхто не воює!

Своє і чуже життя кожен цінує!

В моєї країни чудові сусіди,

Запрошують в гості і я до них їду.

Сусіди і самі в нас часто бувають.

Не брешуть, не крадуть, ніде не блукають!

В моїй Україні є чесная влада,

Про неї в народі складають баллади.

Працює й працює, з ранку до ночі,

Щоб людям відкрито дивитись у очі.

В моїй Україні не плюють на підлогу,

Отримують і надають допомогу,

І молодь моя не п'є і не курить,

Займається спортом, співати так любить!

В моїй Україні чемні дівчата!

А хлопці вміють їх щиро кохати!

Навчаються жити, читають книжки,

І горді від того наші батьки!

В моїй Україні немає кордонів!

І море, і сонце, Дніпро, терикони,

Карпати зимою в засніжених шапках,-

Моя Україна! Люблю її! Крапка!

Віталька (Гарик Бірча)

Міністерство освіти і науки України

Вище професійне училище №29 смт Володимирець

Усний журнал

«Минуле, сучасне та майбутнє у вчинках та діяннях українців»

Підготувала

бібліотекар ВПУ №29

Дубіна Н.П.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Всеосвіта дарує

Три iPhone 12

+20 крутих призів з нашого фірмового магазину

до закінчення залишилось
00
00
00
00