Усний журнал "Книга вчить, як на світі жить"

Опис документу:
У століття інформаційних технологій ми практично забули, що таке книга. Стара, добра паперова подруга в години навчання або дозвілля. Ви, напевно, пам’ятаєте ще хрускіт сторінок щойно купленої книги, запах чорнила. Мудрість, укладена в її обіймах, окриляє нас. Ось тому пропонуємо вам "Усний журнал "Книга вчить, як на світі жить".

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Книги – світові рекордсмени

1. Найдовша книга в світі

Довжина понад 1856 метрів, зроблена з папірусу, намотаного на жердину. Цей рекорд був зареєстрований нотаріусом 23.05.2009 року в місті Кастелло. Його втілили в життя 400 хлопців з навчального центру цього міста, їхні родини та викладачі. Назва величезної книги — «Фантастично», вона складається з 11 казок.

2. Найменша книга

У 1997 році Коненко видав Мікрокнижку А. Чехова «Хамелеон» розміром 0,9 х 0,9 мм. У 2002 році супермікрокніга була занесена в Книгу рекордів Гіннесса.

3. Найпопулярніша книга за всю історію

Біблія… На сьогоднішній день її тираж налічує понад 6 мільярдів примірників. Біблія повністю або частково перекладена на 2377 мов народів світу, повністю видана на 422 мовах. Щорічно в країнах світу продається і роздається безкоштовно близько 100 млн примірників Біблії. Біблія зазнала багато випробувань: на неї накладали заборони, її палили на вогнищах, робили спроби зганьбити. Жодна з книг у світі за всю історію не була так гнана і ненавісна. Тим не менш, вона збереглася і продовжує свій шлях.

5. Найвідоміша книга в світі

Журнал Newsweek склав рейтинг найбільш відомих книг у світі, заснований на об’єднаних даних з десяти престижних рейтингів кращих літературних творів. Очолила ж рейтинг всім відома книга в пострадянському просторі «Війна і мир» Льва Толстого. Цей роман по популярності обійшов такі твори як: «1984» Джорджа Оруелла, «Улісс» Джеймса Джойса, «Лоліта» Володимира Набокова та «Шум і лють» Уїльяма Фолкнера.

Найдорожчі книги в світі

У нашому цифровому світі друковані видання набувають особливого значення, а якщо вони ще рідкісні, красиві та історично важливі, то ціни їм просто немає. Або є, але дуже велика. Іноді люди готові платити неймовірні суми, щоб роздобути такі книги. Отже, топ найдорожчих книг у світі.

Біблія Гутенберга — $ 25-35 млн.

Перша книга, надрукована рухомим способом друку, служить традиційною точкою відліку історії книгодрукування в Європі. Вийшла в 1456 році. Всього таких книг було 180. Її виділяє виняткова якість оформлення. До наших днів в повному своєму змісті збереглася лише 21 книга.

Кодекс Лестера — $ 30,8 млн.

Це 72-сторінковий збірник з ескізами та науковими записками Леонардо да Вінчі. У 1717 році граф Лестер придбав книгу, яка досі названа його ім’ям. У 1994 році Біл Гейтс купив Кодекс Лестера за 30,8 млн. доларів.

Перше видання п’єс Шекспіра — $ 22,6 млн.

Опублікована в 1623 році, через сім років після смерті Шекспіра, книга містила 36 п’єс і 900 сторінок. Всього існує 228 копій першого видання.

Птахи Америки — $ 8,8 млн.

Ця книга Джона Джеймса Одюбона містить наукові описи та ілюстрації птахів Північної Америки. Книга була опублікована в 1827 році і добре прийнята публікою. У березні 2000 року один з останніх 120 екземплярів був проданий за $ 8,8 млн. шейх Катару Сауд.

Трактат про плодові дерева — $ 4,5 млн.

Книга була видана в 1768 році і була найбільш успішною роботою французького ботаніка Анрі Луї Дюамель дю Монсо. Книга містить докладний опис 16 різних видів фруктів, а також опис кількох сортів і супроводжуючі ілюстрації. Вона пішла з аукціону в Брюсселі в 2006 році за 4,5 млн.

Географія Птолемея — $ 3.9 млн.

Це збірка картографії 2 століття нашої ери. У 1477 році ці карти були надруковані як перший атлас. У 2006 році один з двох існуючих екземплярів було продано за $ 3.9 млн.

Атлас Європи Меркатора — $ 1, 243 млн.

Вперше Атлас вийшов у світ в 1595 р., вже після смерті свого творця. Атлас містив трактат про створення світу і 107 карт з географічними описами, 102 з яких були складені самим Меркатором. В 1967 році карти були випадково виявлені в Бельгії. У 1997 році їх купила Британська бібліотека за $ 1,243 млн.

«Тамерлан та інші вірші» — $ 662 500

Це була перша надрукована книга Едгара По.
У 1827 році 18-річний По, що згодом став засновником детективної літератури, надрукував свою першу збірку «Тамерлан та інші вірші» (Tamerlane and Other Poems), проте книга так і не вийшла в світ. Тираж збірника становив не більше 40-50 екземплярів, і лише 12 з них збереглися до наших днів. Один з яких був проданий на аукціоні Christie’s за $ 662 500. Примітно, що ім’я американського письменника і поета не фігурує на сторінках книги. Збірник був написаний Едгаром По під псевдонімом «Бостонець».

Цікаві факти про книги

У століття інформаційних технологій ми практично забули, що таке книга. Стара, добра паперова подруга в години навчання або дозвілля. Ви, напевно, пам’ятаєте ще хрускіт сторінок щойно купленої книги, запах чорнила. Мудрість, укладена в її обіймах, окриляє нас. Ось тому пропонуємо вам підбірку — Цікаві факти про книги.

1. У минулі часи книги розташовувалися на полиці по-іншому: корінцем до стіни.
2. Книги про позіхання викликають у вас позіхання.
3. Найсприятливіший вік для навчання читання — 4-6 років. Дітей 6-7 років важче навчити читати.
4. Якщо дитина не навчилася до третього класу читати, її чекає важка доля. Так свідчать результати дослідження, проведені в США.
5. За читанням люди проводять приблизно 6,5 годин на тиждень, телевізор — кращий друг людини — забирає до 14 годин пильної уваги в тиждень.
6. Тобі десять років, а ти погано читаєш? Таким ти і залишишся і в середній школі. Таку формулу вивели вчені мужі з Єльського університету.
7. Щоб створити роман, письменник витратить у середньому 475 годин свого часу. А читач скільки?
8. Тюремні нари надихають: Мігель де Сервантес «Дон Кіхот», «Подорож пілігрима» Джон Баньян, Оскар Уайльд створив «Тюремну сповідь», Ніколо Макіавеллі написав монументального «Государя».
9. У минулі часи книги в бібліотеках приковували ланцюгами для їх кращого збереження.
10. Найактивніші покупці книг в наш час люди старше 45 років.
11. Покупець у книжковому магазині в середньому 8 секунд розглядає передню обкладинку і п’ятнадцять секунд задню.
12. Більше половини, це 68%, покупців книжок жінки.
13. Вісімнадцята сторінка книги — межа інтересу більшості читачів.
14. Малограмотність — проблема сучасного суспільства. Економісти порахували, що непрямий убиток щорічно складає 20 мільярдів доларів — втрачений прибуток, низька продуктивність та інші фактори.
15. Читання книг розвиває в людях добрі почуття, такі як волонтерство, благодійність.
16. Людина, яка краде книги називається бібліоклептоманом. Найвідомішим був Стівен Блумберг, який викрав 23 000 (!) Рідкісних книг з 268 бібліотек. Цікавий факт — його колекція оцінювалася в 20 мільйонів доларів!
17. «Книжковий хробак» — це крихітні комахи, що харчуються книжковими корінцями.

Поради бережливого ставлення до книги

Книги – наші помічники у праці і навчанні. З книг ви дізнаєтесь про нашу прекрасну Україну, про польоти в космос, про навколишнє оточення і багато-багато корисного і цікавого.

   Книга, за якою ви навчаєтесь – підручник. Щоб новий, красивий підручник потрапив вам до рук, йому треба пройти довгий і важкий шлях. Багато людей різних професій беруть участь у його створенні. Потрібно підручник написати, намалювати ілюстрації, перевірити, чи немає в ньому помилок, надрукувати його.

   А скільки праці потрібно для виготовлення паперу? Від ялинки, що росте в лісі, до паперу складний шлях. Як бачите, в книгу вкладається праця, розум і талант багатьох людей, що обходиться державі дуже дорого.

   Підручники ви одержуєте безплатно, і вдячністю державі за батьківську турботу про вас буде гарне їх збереження.

   Свої підручники ви передаєте в наступному році молодшим товаришам, які прийдуть до школи. Одними й тими ж підручниками учні повинні користуватися 4 роки.

   Для того, щоб підручник був чистим, щоб після вас ним могли користуватися інші учні, потрібно пам’ятати такі правила:

-  книжку потрібно читати сидячи за столом;

- брати книгу завжди чистими руками;

- перегортати сторінки за верхній куточок;

- не слинити пальців;

- не можна загинати сторінки;

- не можна закладати їх ручками, олівцями й іншими предметами. Від цього книга псується, сторінки відриваються, мнуться;

- для того, щоб швидко знайти потрібну вам сторінку, користуйтесь закладками.

- не слід читати під час їжі, вона брудниться;

- не можна робити в книзі написів, малювати, підкреслювати слова;

- не перегинати книгу при читанні – від цього випадають сторінки.

 

Якщо ви будете дотримуватись цих правил, ваші підручники завжди будуть мати гарний вигляд і зможуть довго служити іншим.

Гумореска «Гнатове виправдання»

Завітав якось до Гната
Родіон
Та й не вірить: це насправді,
А чи сон?

Гнат над книжкою схилився
Як мара
І підряд усі малюнки
Видира.

Родіон його за руку:
— Друже мій!
Що ти робиш? Схаменися!
Пожалій!

Зиркнув Гнат на Родіона
Із-під брів
І, показуючи книжку,
Відповів:

— Ну чого б її жаліти
Мусив я,
Як вона бібліотечна —
Не моя!.

Дещо з історії книги

З давніх давен люди прагнуть знань. Від одного покоління до іншого передавалися усні відомості про речі, котрі допомагали людям вижити: як добути вогонь, як хліб виростити, кого слід поважати, а кого слід ненавидіти. Проте, як відомо людська пам'ять – не такий уже й надійний засіб зберігання і передачі різноманітних знань.

Отож прадавні люди, аби здобуті у важкому труді знання краще засвоювалися наступними поколіннями і не губилися ні в часі, ані в просторі, вигадали письмо, тобто засіб закріплення, зберігання і передачі набутих знань.

Зрозуміло, що набуті знання, викладені письмово, треба було якось укласти у найзручнішу форму для подальшого зберігання й передачі, тож люди й замислились: а як же це зробити?.. Так, у прадавньому Вавилоні десь із 5 тис. років тому зʼявилися перші «книжки».

Але що то були за книжки! Їхніми сторінками слугували глиняні плитки. На ці плитки за допомогою гострих паличок наносили знаки так званого клинописного письма. У цьому письмі літери мали вигляд клинів. Після заповнення такої «сторінки» знаками, її обпалювали на жаркому вогні. Зрозуміло, що така клинописна «книга» складалася із багатьох-багатьох сторінок. А для того, щоб перенести не те що цілу бібліотеку, а навіть лише одну «книжечку», її власнику доводилося наймати не одного носія!..

Тепер уявіть собі, якби ваші шкільні підручники були саме такими «книжечками». Мабуть, для того, щоб узяти їх до школи на уроки, вам довелось би замість ранця придбати потужну вантажівку!..

Отже, вигадавши перший тип книги, люди замислились, як її вдосконалити. І от у ІІ ст. до н.е. люди навчилися робити досить зручні і порівняно з клинописними, легкі книги. Робили їх у місті Пергам, що знаходилось у Малій Азії. Сторінки цих книг виготовляли із тонкої телячої шкіри. А тому й називалися вони «пергамент», від назви міста Пергам.

Звичайно, порівнювати книги, написані на пергаменті, не варто з книгами клинописними, та все ж і вони були недоступні багатьом людям. Адже для виготовлення бодай однієї пергаментної книги треба було забити не один десяток телят! Уявляєте, скільки отар треба було мати, аби зібрати бодай невеличку бібліотечку з ваших улюблених книжок, написаних в такий спосіб?!

Та ось нарешті в Європі навчилися виготовляти папір. Щоправда, в Китаї він відомий дуже й дуже давно. Але до Європи цей винахід прийшов значно пізніше.

Вважається, що «батьком» книгодрукування був німецький майстер Йоганн Гутенберг, і зробив він це десь у 1450 році.

Відразу ж перші книги, надруковані Гутенбергом, почали швидко витісняти книги рукописні: адже вони були набагато дешевші, легші та зручніші в користуванні. Отже, нашій сучасній книзі у її вигляді вже більше половини тисячоліття!..

Загадки про книгу

Не дерево, а з листям, не людина, а говорить.
*
Бачить - не бачить, чути - не чує.
Мовчки говорить, дуже мудрує.
*
Ні думає, ні гадає, а других навчає.
*
Має листя, але не дерево, дає плоди, але не цвіте.
*
Дуже я потрібна всім – і дорослим, і малим.
Всіх я розуму учу, а сама завжди мовчу.
*
Поле письменник-агроном засіяв буквами-зерном.
Отож, читачу, поспішай зібрати мудрий урожай!
*
Не сорочка, а зшита, не кущ, а з листочками,
Не людина, а говорить.
*
Дерево - не дерево, а листки має,
Той буде мудрим, хто їх добре знає.
*
Дивишся — чистенька, погладиш - гладенька,
А читати станеш - спотикаєшся.
*
Снігові поля, чорні грачі,
Хочеш розумним бути - бери та вчи.
*
Без язика, а говорить, без голови, а все розуміє,
Без ніг, а скрізь буває.
*
Живе без тіла, говорить без язика.
Язика не має, а науки навчає.
*
Хто мовчки учить?
*
Завжди можу стати у пригоді,
Моїх вам порад не злічити.
І кажуть про мене в народі:
«Мовчить, а сто дурнів навчить».
*
Паперовий кораблик щодня перевозить у трюмах знання,
Після плавання цей корабель повертається в портфель.
*
Кожен, скільки хоче, бере, а все лишається.
*
Не людина, а є вчителем людини.
Уст не маю,  а про живих і мертвих красно розповідаю.
*
Сама я нічого не знаю, та всіх розуму навчаю.
*
По білому полю чорним маком сіяно.
*
Лежить, мовчить, а сто нерозумних навчить.
*
Біле поле, чорне насіння, хто його сіє, той розуміє.
Поле біле, неоране, засій на нім зерно чорне.
Хто вміє, той посіє, а хто знає – відгадає..
*
Біле поле, чорні квіти,
Люблять їх збирати діти.
Хто квіток тих назбирає,
Той новин багато знає.

Бачити – не бачити, чути – не чує,

Мовчки говорить, дуже мудрує.

Часом захоче – правди навчає,

Іноді бреше, всіх звеселяє.

Люба розмова, будемо, діти,

З нею довіку жити-дружити.

Хто ж то така у світі щаслива?

Як, не вгадати? Стану в пригоді,

Річ коротенька – книжка, та й годі.

В кожнім домі, в кожній хаті –

У містах і на селі,

Хто навчився вже читати –

Має книжку на столі.

Дружба з книгою – це свято,

Не було б його у нас,

Ми не знали б так багато

Про новий і давній час.

 

І найменшенька дитина,

Що не вміє ще читать,

Ледь колисочку покине –

Просить книжку показать.

 

Книгу зрозумілу,

Чесну, добру і сміливу

Хочуть всі читать.

І дівчатка, й хлопчики.

Книги дружать з дітворою, 

Полюби їх у житті –

І улюблені герої

Будуть друзями в путі.

 

Сторінки книжок завітних

Всіх нас доброго навчать –

Працювати та учитись,

І Вітчизну шанувать!

Людино! Розумна істото!

Ти можеш усе на Землі –

Відсунути можеш потопи

І будуть цілі кораблі.

 

Ти знову і знову, людино,

До тебе звертаємось ми:

Ми гинемо, гинемо, гинемо,

Будь-ласка, ти нас бережи.

Хай будуть в нас цілі дерева,

Рослини, тварини, птахи,

Звертаються книги до тебе.

Людино, і нас збережи!  

     

У книги люди, наче бджоли в соти,

Знесли духовний, чародійний мед.

Сліпцеві очі ним потри, і вмент

Побачить сонце й голубі висоти.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»