уроку-вікторини "Північна Америка"

Географія

Для кого: 7 Клас

10.09.2018

2045

25

0

Опис документу:
Мета: Узагальнити і систематизувати знання учнів про материк Північна Америка; розвивати пізнавальний інтерес до географії, творчу активність, допитливість, пам’ять; виховувати почуття колективізму, взаємодопомоги під час групової роботи учнів.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Методична розробка уроку-вікторини

"Північна Америка"

Мета: Узагальнити і систематизувати знання учнів про материк Північна Америка; розвивати пізнавальний інтерес до географії, творчу активність, допитливість, пам’ять; виховувати почуття колективізму, взаємодопомоги під час групової роботи учнів.

Обладнання: підбірка дидактичних матеріалів до кожної гри

Форма уроку: урок-вікторина

Хід уроку

I. Організація навчальної діяльності учнів

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

ІІІ. Узагальнення і систематизація

Гра 1. "Назва команди".

Учитель. За хвилину обговорення ви маєте придумати назву своєї команди, яка була б безпосередньо пов'язана з темою, що вивчається. (Оцінюється оригінальність назви і ступінь прив'язаності її до теми).

За цей же час ви повинні обрати капітана, який має пояснити назву команди та обґрунтувати причину її вибору. Гра оцінюється за трибальною системою.

(Якщо учні заздалегідь готують назви команд, можна запропонувати придумати емблеми, які б відповідали сутності як назви, так і намірам команди під час гри).

Гра 2. "Розминка".

Учитель. Треба за 2 хвилини зібрати з "уламків" Південну Америку. Команди одержують конверти з магнітними зображеннями, кожне з яких є частиною карти материка. Для виготовлення "уламків" карту із старого атласу слід наклеїти на картон, розрізати і до кожного клаптика приклеїти зі зворотного боку магнітик. (При оцінюванні гри враховується швидкість і правильність виконання роботи. Максимальна оцінка — 5 балів).

Гра 3. "Клімат материків тропічних широт".

Учитель. Ця гра передбачає повторення матеріалу з попередніх тем. Треба знайти особливості кожного з материків тропічних широт. Велика роль у ній відводиться капітану: його особисті знання та організаторські здібності забезпечать команді перемогу.

Командам по черзі пропонуються тести-вислови. Деякі, з них правильні, інші — з помилками. Прослухавши вислови, члени команди мають право протягом 10 секунд порадитися і прийняти рішення: згоджуватися чи не згоджуватися з висловом. Капітан призначає гравця, який відповідатиме і виправлятиме помилку, якщо вона є. За кожну правильну відповідь команда одержує бал.

1. Найжаркішим материком у світі є Південна Америка. На її території було зафіксовано найвищі температури на Землі (57,8 ˚С) в басейні Амазонки. (Відповідь неправильна: найжаркішим материком є Африка, де поблизу міста Тріполі була зафіксована температура повітря +57,8˚ С).

2. Австралія розташована в екваторіальному, двох субекваторіальних, двох тропічних і двох субтропічних кліматичних поясах. (Відповідь неправильна: все це стосується Африки).

3. Материком, на всій території якого у січні — літо, а у липні — зима, є Австралія. (Твердження правильне).

4. На клімат Південної Америки великий вплив мають постійні вітри: між тропіками — мусони, на півдні материка — пасати. (Теза помилкова: між тропіками дмуть пасати, па півдні материка — західне перенесення повітряних мас).

5. Найвологішим материком є Південна Америка. Найбільш зволожене її західне узбережжя через вплив теплої Бразильської течії. (Помилка в тому, що західне узбережжя найбільш зволожене лише на крайньому південному заході, інша ж частина берега Тихого океану є найпосушливішою в результаті впливу холодної Перуанської течії).

Гра 4. "Рекорди природи"

Учитель. Команди по черзі називають "рекорди природи" Північної Америки. Це об'єкти чи явища, характеристика яких розпочинається з префікса "най": найбільший, найвищий, найдовший і т. д. На території Південної Америки таких "рекордів" дуже багато, тому, мабуть, доцільно гру обмежити у часі. За назву одного об'єкта команда одержує бал, за його точне демонстрування на карті — додатковий бал, за цифру, що характеризує "рекордсмена" — ще бал. Називають об'єкти представники команд по черзі. В кінці туру додатковий бал одержить та команда, з якої брали участь всі гравці. (Гра передбачає посиленої уваги до суперників. Якщо об'єкт уже було названо, команда втрачає 2 бали.)

Гра 5. "Кросворди".

Учитель. До дошки, на якій заздалегідь накреслені кросворди, виходять по 1-2 представники команд, яких призначають капітани. (Поки триває наступна гра, учні працюють над відповідями. Якщо клас невеликий, можна розгадувати кросворди зусиллями всієї команди.)

Запитання до кросворду № 1

1. Столиця Перу.

2. Найбільша річка Південної Америки, на якій повінь, настає у липні.

3. Крайня західна точка Південної Америки.

4. В якому озері намагалися знайти скарби інків?

5. З соку якого дерева індіанці одержували гумове взуття?

6. Яка тварина амазонської сельви живе на деревах?

7. Ім'я літературного героя, прототип якого жив на островах Хуан-Фернандес протягом майже чотирьох років?

8. Якій країні належать острови Галапагос? (Див. політичну карту).

9. Мореплавець, ім'ям якого названа протока біля берегів Південної Америки.

10. Водяний удав амазонської сельви — найдовша змія в світі.

Запитання до кросворду №2

1. Які острови називають "черепашими"?

2. Який постійний вітер несе опади на рівнини Південної Америки?

3. Хижа амазонська риба.

4. Найбільше за площею озеро-лагуна у Південній Америці.

5. Південноамериканські степи.

6. Як назвати расу дитини, що народилася в шлюбі індіанця з негритянкою?

7. Столиця однієї з країн, що лежить на березі Карибського моря.

8. Володіння Франції у Південній Америці.

9. Крихітна пташка, що живе в Америці і живиться квітковим нектаром.

10. Велетенський птах, якого називають господарем Анд.

Якщо всі відповіді правильні, прочитай у виділеному вертикальному стовпчику назву столиці однієї з країн Південної Америки. Покажи її на карті. Учитель. Перевіряють кросворди всім класом: за кожну правильну відповідь команда одержує по балу, тобто максимум 10 балів, плюс один додатковий за слово по вертикалі та показ країни на карті. Якщо гравець не може дати відповіді на питання, він звертається за допомогою до команди. За таку відповідь присуджується 0,5 бала. Якщо ж і команда не може відповісти, - додатковий бал мають нагоду одержати суперники, якщо їхня версія виявиться правильною.

Гра 6. "Природні зони з помилками".

Учитель. Кожна команда готує опис однієї з природних зон Південної Америки за типовим планом, але навмисно зробивши кілька помилок.( Якщо знання класу високі, підготувати умову можна прямо на уроці за 5 хвилин обговорення. Якщо вчитель бачить, що таке завдання швидко виконати учні не зможуть, доцільно дати додому зробити заготовку)

Завдання команди-суперниці — відшукати ці помилки і виправити їх. Для того щоб ускладнити пошук помилок, вони мають бути "витонченими". Гра проходить так: представник однієї команди біля карти дає підготовлену характеристику природної зони; суперники, уважно слухаючи її, фіксують помилки. Після закінчення опису помилки виправляються. Оцінюється гра так. Найвище оцінюються описи з прихованими помилками. Виправлення помилок оцінюється таким чином: одна знайдена і виправлена помилка — бал, кожна незнайдена помилка — бал суперникам.

Гра 7. "Країни та їхні столиці".

Учитель. У проведенні гри беруть участь всі члени команд, які шикуються біля проходів у шеренгу на чолі з капітаном. Капітан першої команди підходить до політичної карти Латинської Америки і показує країну, називаючи її. Капітан другої команди з місця називає столицю цієї країни, а потім, підійшовши до карти, показує її.

Тепер його черга ставити запитання наступному гравцю суперників. Після цього обидва капітани стають у кінець шеренги. Якщо гравці добре відповідають, колона швидко просувається і капітан скоро знову буде попереду.

Якщо ж відповіді немає або вона неправильна, шеренга не рухається. Виграє та команда, капітан якої першим повернеться на своє місце. За гру команда-переможець одержує 10 балів, команда, що програла — менше, залежно від того, як далеко залишився капітан від початку шеренги.

Гра 8. "Що з собою взяти у подорож?".

Учасники гри мають виявити неабияку фантазію, уміння аналізувати карти різного змісту, високу ерудицію. Командам пропонується умова (за варіантами):

І варіант. Збираючи валізу, які б речі ви взяли з собою у подорож до міста Бразиліа в січні?

II варіант. Якщо у липні ви наважились поїхати у подорож до міста Сантьяґо, що з собою візьмете?

Учитель. Потрібно назвати не менш як 7 речей.

Відповіді учні обговорюють у командах протягом двох хвилин, складають список речей і ознайомлюють з ними суперників. Суперники, поміркувавши, повідомляють, з чим вони погоджуються, а які речі є зайвими і їх можна залишити вдома. Команда, що буде більш оригінальною і врахує всі природні умови місця подорожі, одержить 5 балів, друга команда — 3 або 4 бали, залежно від якості роботи.

Гра 9. "Завдання в конверті".

Учитель. Ця гра оцінюється максимум у 10 балів за повну, обґрунтовану відповідь. (Залежно від ступеня повноти запропонованої відповіді її можна оцінити більшою чи меншою кількістю балів).

Хід гри. У два конверти вкладені картки з проблемними питаннями. Капітани витягують конверти, не знаючи, яке саме питання дістанеться їхнім командам. На обговорення відповіді та вирішення, хто відповідатиме з команди, відводиться хвилина-дві. Запитання:

1. У місті Манаус (Бразилія) люди призначають один одному побачення "після дощу". О котрій годині вони зустрічаються? Чому ви так вирішили? (Манаус розташований в екваторіальному кліматичному поясі, де щоденно випадає дощ у першу половину дня, а далі стоїть ясна погода. Люди тут призначають побачення після обіду, десь близько шістнадцятої години, коли дощ вже закінчується).

2. Відомо, що Амазонка є повноводною протягом усього року. Крім того, двічі на рік вона виходить з берегів. З чим це пов'язано? (Амазонка повноводна тому, що її басейн лежить в екваторіальному кліматичному поясі, де опади випадають рівномірно протягом року, її ж притоки заходять у субекваторіальні пояси: ліві — Північної півкулі, праві — Південної півкулі. В субекваторіальному поясі сезон дощів настає влітку, тобто: в січні у Південній півкулі, в липні у Північній півкулі).

IV. Підбиття підсумків уроку

Визначається команда-переможець. Всі її гравці оцінюються на "відмінно", а капітан одержує дві вищі оцінки. Капітан команди, що програла, одержує одну вищу оцінку, а гравці оцінюються відповідно до їх роботи на уроці.

( За відсутності часу можна провести лише окремі елементи. Ігри треба підбирати відповідно до рівня підготовки класу, темпераменту учнів, обсягу матеріалу).

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.