Уроки ввічливості (посібник для учнів)

Опис документу:
Шановний читач! Ми хочемо бачити себе приємними, товариськими, бездоганними, бути у довірі у різних людей, стати ідеалами. Щоб досягти цього, ми вирішили зайнятися своїм вихованням. Цей посібник – віддзеркалення найважливішого, що є важливим у культурі людей. Посібник допоможе досягти мети бути культурним. Цей посібник – наша відповідь вимогам сучасної епохи, коли про ввічливість і етикет дуже часто закривають очі. Читайте, вивчайте – і ви станете Бездоганністю!

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Зовнішність людини і етикет

Зовнішній вигляд людини – це своєрідна «візитна картка», яка розповідає про її внутрішній світ, уподобання, культуру, смаки. Одяг – саме те індивідуальне, що відрізняє одну людину від іншої. Відома народна мудрість «По одежі стрічають, а по розуму проводжають» підтверджує, що зовнішній вигляд не є самодостатнім у формуванні належного іміджу людини. Він не може компенсувати духовну та інтелектуальну бідність, відсутність гарних манер. Однак відповідність зовнішнього вигляду офіційному статусу особи – один з важливих, хай і не основних, показників культури.

Цікавинка

Психологи стверджують, що у 85 випадках зі 100 людина після першого знайомства складає думку про іншу людина на основі зовнішності.

Одяг – свого роду «візитка» не лише певної особи, а й установи, яку вона представляє. Ми є учнями Шабського НВК – гімназії ім. Ярослава Мудрого і наш одяг повинен відповідати іміджу учня. А цей імідж потребує ретельного дотримання класичного стилю.

Дрес-код для учнів

Основним кольором чоловічих костюмів є темно-сірий, чорний. Оптимальна кольорова формула для учнів – однотонність. А якщо костюм однотонний, то краватка повинна бути з малюнком.

Костюм.

Піджак краще одягнути класичний, «англійський» (з двома шліцами позаду) жилет додає костюмові більшої офіційності й свідчить про вищу ціну. Костюм повинен бути з вовни або мати вигляд, ніби пошитий з цієї тканини.

Сорочка.

Перевага надається однокольоровим бавовняним сорочкам, хоча тонка смужка допустима. Шкільний етикет не рекомендує надягати сорочку з коротким рукавом під піджак. Манжети сорочки повинні виглядати з-під піджака на 1-1,5 см. Що темніший костюм, то світлішою має бути сорочка.

Краватка.

Без краватки не носять ділового костюма. Її відсутність свідчить про вільний стиль життя і поводження.

Ширина краватки має відповідати ширині лацканів піджака. В офіційному одязі є таке правило: краватка темних тонів у сполученні зі світлою сорочкою.

Стандартна краватка повинна зав’язуватися так, щоб кінець був на рівні середини паска.

Взуття та шкарпетки.

Кращими вважаються черевики на шнурівці зі шкіри. Небажані декоративні елементи: пряжки, візерунки, тощо. Найкращими вважаються гладенькі черевики оксфордського типу. Чорні черевики пасують до костюма будь-якого кольору. Колір шкарпеток має відповідати костюму або бути темнішим, створюючи м’який перехід до кольору взуття. Вони повинні бути довгі – до гомілки, щоб юнак міг сидіти, закинувши ногу на ногу.

Не треба забувати про аксесуари: шпильку для краватки, ремінь, футляр (брелок) для ключів.

Дрес-код для учениць

Дрес-етикет надає дівчатам більше можливостей у виборі, ніж чоловікам. Це дає змогу дівчатам обирати фасон, який найкраще відповідає їхнім уподобанням і особливостям фігури.

Учениця повинна одягатися професійно, по-діловому й охайно, а не яскраво і пишно.

Костюм.

Рекомендований стандарт шкільного гардероба – костюм з спідницею або брючний костюм чорного кольору і біла блузка. Учениці краще обирати спідницю італійської довжини (до середини коліна). Костюм повинен бути з вовни або схожої на неї тканини.

Макіяж і зачіска.

Макіяж у школі забороняється. Волосся має бути до плечей, охайно причесане або заплетене у коси.

Взуття і панчохи.

Шкільний дрес-код передбачає туфлі-човники із закритою п’яткою і носком. Колір взуття повинен відповідати або бути на тон темнішим від кольору найнижчої деталі одягу (подолу спідниці або кольору брюк). Колготи та панчохи завжди обов’язкові.

Запам’ятайте! Нарядні туфлі, як і занадто нарядні блузка, спідниця, тощо до школи не одягають – вони не пасують до робочого одягу і ділової обстановки.

Правила особистої гігієни, акуратності і охайності.

 1. Щодня вставай в один і той же час, провітрюй кімнату і роби зарядку.

 2. Вранці умивайся, чисти зуби, мий вуха і шию.

 3. Завжди мий руки перед їжею.

 4. Користуйся носовою хустинкою; стеж, щоб ніс у тебе був завжди чистим.

 5. Тримай в порядку волосся: воно повинно бути підстрижене, акуратно зачесане або зібране в коси.

 6. Будь завжди акуратно й охайно одягнений. Одяг має бути завжди чистим і випрасуваним.

 7. У школі треба бути завжди в шкільній формі; дома – переодягатися у домашній одяг. У гостях прийнято вдягатися особливо охайно, святково, пишно.

 8. Виходячи з дому, подивись на себе в дзеркало – чи все гаразд?

 9. Навчися красиво носити свій одяг. Нехай він тебе не обмежує і не заважає рухатись.

 10. Тримай у порядку свої домашні і шкільні речі.

 11. Підтримуй у своєму робочому куточку порядок: витирай пил, книги і зошити після занять завжди складай на одне і те саме місце.

Правила культури поведінки учня.

 • Учні завжди приходять на заняття вчасно, не пропускають уроки і не запізнюються;

 • Учні приходять до школи з усіма необхідними підручниками і шкільним приладдям, не беруть до школи сторонніх речей;

 • До дзвінка учень готується до уроку, дістаючи з портфеля усі необхідні речі. Цей час учень може використовувати за своїм бажанням (похід у їдальню, туалет; розмова з однокласниками, тощо);

 • Після дзвінка учні займають своє робоче місце;

 • Сідаючи за стіл, не грюкають стільцем.

 • Учні зразково поводяться показуючи гарний приклад молодшим школярам, піклуються про них;

 • Вітаються з учителями, іншими працівниками школи, знайомими і друзями;

 • Учні не чикають, коли їх попросять допомогти – допомагають із власної ініціативи (відчинити двері, допомогти з портфелем, тощо);

 • Зустрівши знайомого, вітаються першими;

 • Учні завжди повинні дотримуватися правил безпеки;

 • Учні щодня повинні робити фіззарядку;

 • Учні не палять і не вживають спиртних напоїв;

 • Трудяться на загальну користь школи.

Під час уроку:

 • Сидять прямо, не спираючись на парту; не витягують ноги; не «розвалюються»; не похитуються на стільці; не сидять на краю;

 • Уважно слухають пояснення вчителя не займаючись сторонніми справами;

 • Учні повинні бути уважні і активні;

 • Точно, послідовно, самостійно і сумлінно виконують завдання вчителя;

 • Не заважають іншим;

 • Не затримують хід уроку; не ставлять запитань, які не стосуються теми уроку;

 • Висловлюють свою думку чітко і стисло;

 • Спочатку уважно слухають, що скаже вчитель, а потім говорять самі;

 • Якщо знають відповідь на запитання мовчки підіймають руку; не тягнуться і не вигукують;

 • Постійно користуються словам ввічливості «будь-ласка», «будьте ласкаві», «дякую», «спасибі», «пробачте», «якщо вам не важко», «вибачте», тощо;

 • Намагаються не сперечатися.

Обідній етикет.

Існує два види правил обіднього етикету: континентальний (європейський) і американський.

Американський стиль: ніж використовується тільки для різки. Його тримають у правій руці (для правців), в той час виделка (в лівій руці) підтримує розрізаний шматок їжі. Потім ніж кладеться на край тарілки (лезом в середину), а виделка перекладається у праву руку. Відрізаний шматок наколюється на виделку і відправляється у рот. Вільна рука кладеться на коліно.

Континентальний (європейський) стиль: ніж у правій руці, а виделка в лівій. Після того, як шматок відрізаний, він наколюється на виделку за допомогою ножа. Для того, щоб навчитися їсти правильно, потрібно буде довго тренуватися. Але не забувайте, що неможливо навчитися їздити на велосипеді по книжці, так само неможливо навчитися правильно їсти не практикуючи.

Як правильно тримати ніж і виделку.

Покладіть вказівний палець на тупу сторону леза таким чином, щоб він виступав приблизно на дюйм (2,5 см) від початку ручки, і м’яко надавлюйте пальцем на ніж. Виделку тримайте у лівій руці зубцями до низу. Розрізаючи м'ясо, проколіть його виделкою і з її допомогою зафіксуйте в нерухомому стані. За один раз відріжте такий шматок, який цілком поміститься у вашому роті.

Якщо ви їсте суп, нахиляйте ложку від себе. Доїдаючи суп, тарілку нахиляють від себе, щоб зачерпнути його залишки. Якщо ви бажаєте зробити паузу і не хочете, щоб офіціант відніс вашу тарілку, ви повинні перевести ваші столові прибори в положення «Я відпочиваю» (хрест на хрест на тарілці).

Цікавина.

Традиція накривати стіл скатертиною виникла в середньовіччя. Але це робили зовсім не для того, щоб прикрасити стіл – великий відріз тканини, за правилами етикету тих часів мав певне призначення, а саме: скатертину використовували для того, щоб витирати руки. Зараз така поведінка недопустима, а для того, щоб витерти руки використовують серветки.

Запам'ятайте!

 1. За столом не сидять розвалившись;

 2. Не схиляються низько над тарілкою і не дмухають не гарячу страву;

 3. З повним ротом не сміються і не розмовляють;

 4. Виходячи з-за столу, стілець не лишають висунутим, а навпаки, підсовують його ближче до столу;

 5. Коли жінка виходить чи сідає за стіл, чоловік встає, відсовує стільця і допомагає їй сісти. Сам він сідає тільки після того, як сіла його супутниця;

 6. Приємно, коли чоловік обслуговує свою супутницю (піднімає кришку судака, подає страви, пропонує цукор, тощо);

 7. Ніколи не акцентуйте увагу на чужих помилках і не перестарайтесь, вибачаючись за власні;

 8. Негарно на людях шептатися з сусідом;

 9. В громадських місцях не прийнято зачісуватися, користуватися косметикою. Зазвичай, це роблять у вестибюлі або туалеті.

Пам’ятай!

Харчування – це фундамент здоров’я. порушення правил адекватного харчування, вживання лише улюблених страв, приймання їжі, коли захочеться, переїдання, вживання їжі похапцем загрожують вам зайвою масою тіла або надмірною худорлявістю.

Цікавина.

В Америці 60% населення має зайву вагу. Наслідками неправильного харчування є діабет, захворювання серця, органів травлення, тощо. Статистика підрахувала, що у 2007 р. через ці хвороби пішли з життя 400 тисяч американців.

Не забувайте!

За столом потрібно дотримуватися етикету харчування, вживати смачну і корисну для здоров’я їжу.

Правила поведінки у різних життєвих ситуаціях.

Правила поведінки в гостях.

 • Завжди треба пам’ятати, що у ваших друзів є власні плани на вільний час;

 • Якщо вам треба зайти до знайомих для вирішення якоїсь проблеми, попередьте їх заздалегідь;

 • Коли вас запросили в гості, подякуйте тому, хто запросив і запитайте, коли буде зручніше зайти;

 • У гості приходять на певний назначений час, а якщо запізнюються, то попереджають заздалегідь (наприклад, по телефону);

 • Перші ваші вітання – господині. Доречно, якщо ви принесете 1-3 квітки з тих, що любить хазяйка. Цей дарунок ні до чого не зобов’язує, але вносить у бесіду елемент сердечності;

 • Якщо ви у вітальні зустрілися з іншими гостями, приділіть їм увагу після привітання з господарем дому;

 • Не слід сідати за стіл до спеціального запрошення;

 • Не слід засиджуватися в гостях або залишати дім дуже швидко.

Пам’ятайте!

 • Запрошуючи у гості, вчасно подбайте про запрошення;

 • Враховуйте спільність інтересів і уподобань своїх гостів;

 • Одягайтеся відповідно до ситуації;

 • Господар допомагає гостям зняти верхній одяг;

 • Не знайомих між собою гостей господар обов’язково знайомить;

 • З усіма гостями господареві слід поводитися однаково привітно;

 • Подарунок потрібно розгорнути, роздивитися і щиро подякувати тому, хто його приніс;

 • Гостя, який запізнився, чекають не більше 15 хвилин;

 • Найкращі місця – гостям;

 • Знайдіть спільну, цікаву для всіх тему для обговорювання або гру;

 • Господар не спішить з’їсти свою страву першим, а, навпаки, чекає, доки гості з’їдять своє;

 • Гостей, які йдуть додому, треба провести (до дверей, на вулицю чи до трамваю).

Вибір подарунків і вміння їх дарувати.

Запам’ятайте!

 • Збираючись у гості, заздалегідь подбати про подарунок. Це вияв поваги, дружби, доброго ставлення до людини й одночасно – дзеркало того, хто дарує цей подарунок.

 • Подарунок має принести радість тому, хто його отримує. Не можна дарити те, що тобі не треба; не можна дарити використаних речей; «живих» подарунків – котів, собак, хом’ячків та інших тварин; занадто дорогих подарунків; подарунків, які подарили вам;

 • Отримавши подарунок, не відкладайте його, не розгорнувши. Розгорніть упаковку і подякуйте тому, хто приніс подарунок. Вдячність – це ознака уваги та поваги до тієї людини, яка прагнула зробити вам приємне.

На балу, на вечорі танців.

Віддавна люди полюбляли танцювати. І в нас в гімназії постійно відбуваються бали, дискотеки, вечори танців. Щоб гарно танцювати, необов’язково знати всі па. Цілком досить вивчити основні рухи. Важливіше вміти поводити себе. У танці, що виконується легко і невимушено, прості па мають вигляд елегантніший, ніж вигадливі викрутаси.

Запрошення до танцю.

Вибирати партнершу треба непомітно, не оглядаючи з ніг до голови кожну жінку. Не прийнято запрошувати до танцю здалека якимись жестами. Жінка, яка шанує себе і знає правила пристойності ніколи не відгукнеться на жести і підморгування. Запрошуючи до танцю, чоловік підходить, тримаючись прямо, підтягнуто (усі ґудзики піджака застібнуті, краватка поправлена, тощо) до жінки, злегка їй вклоняється і запрошує її до танцю однією з формул спілкування: «Дозволь (те) тебе (Вас) запросити на танець (якщо дівчина незнайома)» або «Давай потанцюємо? (якщо дівчина знайома)». Дівчині слід подякувати за запрошення і піти танцювати, або відмовити однією з наступних формул ввічливого спілкування: «Даруй (те), але щось не хочеться танцювати»; «Під час цього танцю я вирішила перепочити»; «Я вже обіцяла танець іншому», тощо.

Отримавши відмову, чоловік має відійти у бік в жодному разі не вдаючись до вмовлянь і тим паче не почати насильно тягнути дівчину.

Якщо ж дівчина погодилася, то хлопець повинен, потанцювавши, подякувати своїй партнерші за танець і провести її на місце. Етикет танцю вимагає дяки через кивок голови і усмішку.

Під час танцю.

Ідучи до танцювального кола, чоловік пропускає свою пані вперед або, якщо є місце, йде поряд, зліва (тобто, праворуч від пані) і пропонує їй іти під руку. Прийшовши у коло, перед тим, як почати танцювати, чоловік ще раз вклоняється жінці; вона у відповідь киває головою. У танцювальному колі, де багато танцюючих, ступають стримано. Постава під час танцю повинна бути коректною. Танцем керує партнер.

Чоловік завжди повинен стежити за тим, щоб своєю рукою не підняти сукню своєї партнерки, не збити її набік і не пом’яти її. Треба також уникати спітнілих рук, бо вони псують тканину, особливо світлу (для цього використовуються серветки, змочені у одеколоні/«вологі» серветки). Можна танцювати мовчки, але все-таки чемно висловити свою повагу до партнера і трохи поговорити. Міняти партнера під час танців можна лише в колі знайомих і на маскараді. Іноді на вечорах грають так званий білий танець. Чоловік зобов’язаний прийняти запрошення, він у будь якому разі не може відмовити в танці.

Вечір закінчився.

Як правило, партнер проводить додому пані, з якою танцював останній танець. Отримавши згоду, він повинен потурбуватися про верхній одяг і допомогти їй одягтися. Відкривши двері, він пропускає даму вперед. Супроводжуючи її, він повинен провести її до дверей будинку.

Обов’язок ввічливості чоловіка, який сидить поряд із пані, що не має супутника, провести її з закритого вечора додому. Якщо з якоїсь причини чоловік не може виконати цей обов’язок, він повинен провести її до найближчої зупинки таксі, автобуса або до вокзалу. Нечемно, коли чоловік не знаходить часу, щоб почекати і допомогти супутниці сісти в транспорт.

Про телефонні розмови.

Чи вміємо ми розмовляти по телефону? Навіть не бачачи людину, а тільки порозмовлявши з нею по телефону, навіть з першої фрази можна зрозуміти, вихована людина чи ні.

До телефонної розмови є низка вимог:

 • Сучасна діловитість і ввічливість вимагають, щоб той, хто приймає розмову відповів «232-20 слухає» або «Іванов слухає». Якщо трубку бере випадковий гість, який виявися біля телефону один, то він каже: «квартира Іванових»;

 • Перебуваючи на роботі, треба назвати установу, наприклад, «продовольчий магазин» або «гастроном». Той, хто телефонує, одержавши відповідь, повинен сказати, хто говорить. Якщо він телефонує від імені якоїсь установи, повинен назвати її ім’я;

 • Передусім називають своє ім’я, а потім запитують, хто говорить, але роблять це у ввічливій формі;

 • Якщо той, хто дзвонить забув назвати своє ім'я, то той, кому дзвонять може поцікавитися ім’ям того, хто телефонуй. На анонімний дзвінок можна не відповідати;

 • Розмова по телефону повинна бути не довгою;

 • Не забувайте про те, що ваш дзвінок може бути недоречним. Тому завжди слід запитувати, чи не заважаєте ви співрозмовнику;

 • По службовому телефону не слід розмовляти на особисті теми;

 • Якщо ви набрали неправильний номер, не запитуйте: «Який у вас номер?». Краще запитати «Вибачте, ваш номер …?»;

 • Не телефонуйте занадто рано або дуже пізно;

 • Вимикайте мобільний телефон (або переводьте його у режим «Без звуку») у бібліотеці, лікарні, під час уроку, у кінотеатрі, театрі;

 • Не варто набирати номер «напам’ять», якщо не знаєте його точно;

 • Розмовляйте по телефону ввічливо, намагайтесь часто не повторювати ім'я того, з ким ви розмовляєте; розмова на телефону – діалог, а не монолог;

Мовний етикет.

Спілкування є необхідною умовою існування людини серед людей. Від уміння правильно висловлювати свою думку, вести розмову залежить успіх розв’язання низки проблем у житті. Поведінка під час спілкування – це показник культури цієї людини, її інтелекту, загального розвитку, тощо.

Як і будь які правила етикету мовний етикет ґрунтується на моралі. Це означає, що справжньою розкішшю є таке спілкування, яка не принижує, не ображає, не завдає болю. Отже, що треба знати, щоб почуватися під час бесіди комфортно?

 • Мовний етикет стверджує, що під час спілкування краще більше слухати, ніж говорити. Вважається, що коли людина слухає, то вона дійсно переймається проблемами співрозмовника, радіє разом з його радощами;

 • Неприпустимо розмовляти з людиною і одночасно малювати, перебирати речі, озиратися на всі боки, тощо;

 • У розмові слід уникати слів-паразитів;

 • Демонструйте співрозмовнику ваше бажання його слухати, інтерес до того що він говорить, не перебивайте його;

 • Якщо до розмови приєднується третя людина, для неї треба коротко переказати зміст діалогу;

 • Співчувайте співрозмовнику, дивіться на проблеми його очами;

 • Якщо чогось не знаєте – промовчіть;

 • Майте терпіння і дослухайте розповідь до кінця;

 • Не демонструйте своєї переваги над іншими;

 • Стримуйте гнів, дратування;

 • Не критикуйте співрозмовника;

 • Розумна людина завжди знайде спільну мову з будь якою людиною (Аристотель);

 • Спілкуючись з кимось, думай не про свою користь, а про користь того, хто з тобою спілкується (Л. Толстой).

У кіно, у театрі.

Запам’ятайте!

 • До театру, кінотеатру приходять завчасно (15-20 хвилин до початку), щоб спокійно віддати свої речі у гардероб, зайняти своє місце;

 • Театр – маленьке свято, подбайте про своє вбрання;

 • Не робіть пишних зачісок щоб не заважати тим, хто сидітиме позаду вас;

 • Якщо хлопець і дівчина їдуть між рядами до своїх місць, то хлопець повинен бути попереду;

 • Якщо ряд вільний, глядачі йдуть очима до сцени, якщо ж ні, то глядачі йдуть очима до тих, що сидять;

 • Уникайте шуму, коли сідаєте або встаєте;

 • Не розмовляйте під час перегляду;

 • Не схиляйте голову один до одного – це заважає тим, хто сидить позаду;

 • Із залу не можна виходити під час перегляду без крайньої потреби;

 • Під час вистави не можна їсти.

Філософи, науковці і письменники про культуру поведінки, етичні норми.

Манери людини – це дзеркало, у якому видно її портрет.

Й. Гете

Гарні манери має той, хто ставить найменшу кількість людей у незручне становище.

Д. Світ

Манери це дрібниця: вони – результат благородної душі і чесного розуму.

А. Теннісон

Уміння гарно поводитися прикрашає нас і нічого нам не коштує.

Німецьке прислів’я

Людина має бути світлою розумом, чистою морально і охайною фізично.

А. Чехов

Навіть хворіти приємно, коли знаєш, що є люди, які чекають твого одужання, як свята.

А. Чехов

Ніяка причина не пробачає нечемності.

Т. Шевченко

Істинна ввічливість полягає у доброзичливому ставленні до людей.

Ж-Ж. Руссо

Єдина справжня розкіш – це розкіш людського спілкування. А. Сент-Екзюпері

Шабський НВК

учні 9-Б класу

Уроки ввічливості

(посібник для учнів)

Автори: 9-Б клас.

Упорядник: класний керівник 9-Б класу – Доброва Д.Ф..

Макет та художнє оформлення: учні 9-Б класу.

Шановний читач!

Ми хочемо бачити себе приємними, товариськими, бездоганними, бути у довірі у різних людей, стати ідеалами.

Щоб досягти цього, ми вирішили зайнятися своїм вихованням. Цей посібник – віддзеркалення найважливішого, що є важливим у культурі людей. Посібник допоможе нашим однодумцям досягти мети бути культурно вище інших людей. Цей посібник – наша відповідь вимогам сучасної епохи, коли про ввічливість і етикет дуже часто закривають очі.

Читайте, вивчайте – і ви станете Бездоганністю!

Рекомендовано шкільною радою 9-Б класу.

Наша адреса: Україна; Одеська область; Білгород-Днестровський район; село Шабо; вул. Центральна,15; Шабський НВК; 9-Б клас.

Уроки ввічливості (посібник для учнів)., с. Шабо., 2017 рік.

 • 07.11.2019
 • Етика
 • 5 Клас, 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас, 12 Клас
 • Інші методичні матеріали
 • 169
 • 0
 • 0
 • Стежити

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ФРАНЦУЗЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
3
міс.
1
4
дн.
1
6
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!