Тема: Побудова прямого кута.
Мета: ознайомити з методами побудови прямого кута; вдосконалити навички розв’язування задач; виробляти культуру математичних записів; розвивати вміння грамотно, логічно, повно відповідати на запитання, аргументувати свої дії; розвивати логічне мислення, пам'ять, творчу активність учнів; виховувати доброзичливість, уважність, самостійність, інтерес до математики; створити мотивацію до подальшого вивчення предмета.
Навчальні цілі: учень/учениця
- знає що таке прямий кут;
- вміє побудувати прямий кут різними способами
- розв’язує складені задачі;
- шукає різні способи розв’язування задачі;
- володіє навичками додавання і віднімання чисел у межах 100;
- перевіряє правильність обчислень;
Обладнання: косинець, лінійка, ручка, олівець.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
1. Привітання.
- Добрий день, діти. Рада вас вітати на уроці математики.
2. Перевірка готовності учнів до уроку.
-Діти, перевірте чи є у вас все необхідне для уроку, а саме: підручник, зошит, ручка, олівець, лінійка, косинець.
А якщо будуть завдання для роздумів або самостійного виконання, то ставте відео на паузу, а після того як виконаєте це завдання, відтворіть відео та перевірте правильність виконання з тими, зо з’являються на екрані.
ІІ. Контроль та корекція знань.
1. Перевірка домашнього завдання.
1) Обчислення прикладів. Гра “Обери правильну відповідь”
-Діти, зараз перевіряємо домашнє завдання. Вам потрібно було виконати приклади із завдання 5 і 6 завдання
- Погляньте уважно на екран та перевірте себе. Чи отримали ви такі ж відповіді? Якщо ні, проаналізуйте завдання та спробуйте знайти де саме ви помилились
(слайд)
-У завдані 6 вам потрібно було перевірити косинцем який трикутник не має прямого кута
Вкажіть , яка буде правильна відповідь.
-Правильна відповідь - трикутник MNO.
Тому що:
ACB - прямокутний трикутник
EDF - прямокутний трикутник
MNO - гострокутний трикутник
III. Повідомлення теми і мети уроку.
-Діти на минулому уроці ви дізналися, що таке кут та познайомилися із прямим кутом. Тому на сьогоднішньому уроці ми з вами навчимося будувати прямі кути.
ІV. Система практичних дій і формування навичок.
1) Завдання №1, ст. 53
- Розгорніть підручники на ст.53 завдання 1.
Нам потрібно обчислити приклади.
До числа 9 додати 6, буде(пауза) 15;
До числа 8 додати 4, буде 12;
До числа 7 додати 5, буде 12;
До числа 6 додати 7, буде 13;
До числа 5 додати 8, буде 13;
До числа 8 додати 3, буде 11;
До числа 7 додати 9, буде 16;
До числа 9 додати 4, буде 13…
-Останні два приклади виконайте самостійно. Поставте відео на паузу, після того як виконаєте звірте…
До числа 4 додати 7, буде 11;
До числа 4 додати 8, буде 12.
Сподіваюсь, ви добре справились із цим завданням.
2) Побудова прямого кута
-Друге завдання під назвою «Побудуй»
-Діти, а що ж ми будемо будувати? (Так, звичайно прямий кут)
Прямий кут можна побудувати:
1)за допомогою косинця
3) за допомогою лінійки і клітинок зошита
- А зараз ми навчимось будувати прямий кут за допомогою косинця.
Побудова за допомогою косинця.
- Розгорніть свої зошити, візьміть косинець та простий олівець.
Значно зручніше під час знаходження прямих кутів користуватися косинцем, у якого вже є прямий кут.
Щоб правильно намалювати прямий кут, потрібно:
-покласти косинець на площу;
-обвести його сторони;
-А тепер давайте назвемо вершину (О)
-А тепер назвімо сторони (К,М)
Побудова за допомогою лінійки і клітинок зошита
- А тепер візьміть лінійку та простий олівець
Щоб правильно намалювати прямий кут, потрібно поставити лінійку на площу горизонтально та накреслити промінь.
- Тепер поставте лінійку вертикально від початку променя та накресліть промінь.
-А тепер Назвімо вершину (О) і сторони (С, К).
Завдання 3
Діти, якщо до числа додати, а потім відняти те саме число, то одержимо попереднє число:
Наприклад 5 + 2 – 2 = 2 – 2 + 5 = 0 + 5 = 5
4) Робота над задачею
- Завдання 4 розв’язати задачу!
А) Вивчення умови задачі (за скороченим записом)
- Отже, про що йдеться в задачі? (Про квартири в будинку)
- Скільки всього було квартир? (38)
- Скільки з них було вже заселено? (25)
- Що потрібно знайти у задачі? (На скільки більше в будинку заселених квартир ніж незаселених)
Б) Аналіз задачі
- Чи можемо дати відповідь на запитання задачі? (Ні, не можемо)
- Що нам для цього треба знати? (Потрібно спершу знати скільки не заселених квартир)
- Чи можемо це визначити? (Так)
- Якою дією? (Дією віднімання)
- Чи можемо дати відповідь на питання задачі? (Так)
- Якою дією? (Дією віднімання)
- Дітки, а тепер запишіть цю задачу по діях
1) 38 – 25 = 13 (кв.) – незаселених квартир у будинку.
2) 25 – 13 = 12 (кв.) – на стільки більше в будинку заселених квартир, ніж незаселених.
- Запишіть виразом.25 – (38 – 25) = 12 (кв.) – на стільки більше в будинку заселених квартир, ніж незаселених.
Відповідь: на 12 квартир більше заселених квартир, ніж незаселених.
-Молодці, рухаємось далі!
5) Робота над задачею
У дівчинки було 6 червоних кульок та 8 зелених кульок. Вона загубила 4 кульки. Скільки кульок залишилося у дівчинки?
А) Вивчення умови задачі (за скороченим записом)
Отже, про що йдеться в задачі? (про кульки, які були у дівчинки)
- Скільки було червоних кульок? (6 кульок)
- Скільки було зелених кульок? (8 кульок)
- Скільки кульок дівчинка загубила? (загубила 4 кульки)
- Що потрібно знайти у задачі? (Скільки кульок залишилося у дівчинки)
Б) Аналіз задачі
- Чи можемо дати відповідь на запитання задачі? (Ні, не можемо)
- Що нам для цього треба знати? (Потрібно знати всю кількість кульок)
- Чи можемо це визначити? (Так, можемо)
- Якою дією? (Дією додавання)
- Чи можемо дати відповідь на питання задачі?(Так, можемо)
- Якою дією? (Дією віднімання)
В) Розв’язок задачі
1)6+8=14(к.)- всього кульок
2)14-4=10(к.)
Відповідь : 10 кульок залишилось у дівчинки
Діти, давайте припустимо, що загубилися лише червоні кульки. Який буде розв’язок задачі?
Спершу ми віднімаємо від кількості червоних кульок стільки, скільки загубили, а потім до цієї різниці додамо кількість зелених кульок. Так ми дізнаємось, скільки кульок залишиться у дівчинки.
Отже який вираз отримаємо?
(6-4)+8
До різниці чисел 6 і 4 додамо 8
VI. Підсумок уроку
1)Підсумкова бесіда
Ось і ми прийшов кінець уроку але для початку давайте підсумуємо наші знання.
- Що ми робили сьогодні на уроці? (Будували прямий кут, обчислювали вирази, розв’язували задачу)
- Якими способами можна побудувати прямий кут? (Можна побудувати за допомогою косинця і лінійки)
- Чи було вам важко побудувати прямий кут? ( Гадаю, що ні)
2)Повідомлення домашнього завдання.
- Діти, вдома ви маєте виконати завдання 5 і 6 на сторінці 53
У вправі 5 вам потрібно обчислити приклади.
А у вправі 6 порахувати скільки прямих кутів є у чотирикутнику АВСD.
Наш урок закінчено. Ви сьогодні гарно попрацювали та дізнались багато нового. До нових зустрічей!
До побачення





