Тема: Прикметник
Мета: продовжити знайомити учнів про прикметник як частину мови, його значення у мовленні, зв'язок з іменником; розвивати вміння знаходити прикметник у тексті серед інших частин мови; розвивати вміння аналізувати,спостережливість, мовне чуття, співставляти і робити висновки та узагальнювати мовні явища, спонукати до творчого пошуку; виховувати любов до природи, повагу до рідного слова.
Обладнання: Тлумачний словник, опорні схеми «Іменник», «Прикметник», цеглинки ЛЕГО, загадки, мультимедійна призентація.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку
Стали діти всі рівненько,
Посміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім четвертім класі,
Діти просто молодці!
Перевірка готовності до уроку
Уважно подивіться на свої парти. Чи готові ви до уроку української мови?
ІІ. Актуалізація опорних знань
· Аутотренінг
- Я зможу сьогодні добре працювати на уроці!
- Я - особистість творча!
- Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому занятті!
· Вправа "Кубування"
- Яку частину мови ми вивчили?
- Повторимо правило про іменник.
1. Частина мови.
2. Значення.
3. Питання.
4. Член речення.
5. Приклад.
6. Категорія (за опорними схемами).
- Робота за опорними схемами. Систематизувати знання про іменник вам допоможуть опорні схеми.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Каліграфічна хвилинка.
П ри кме тн ик
- В якому слові можуть бути такі з'єднання? (Прикметник)
- Запишіть його. Складемо з прикметниками речення. Яке це речення за метою висловлювання та за інтонацією?
Гарний вечір! Тобі личить червона сукня! Сьогодні дуже радісний день! Любіть свою рідну країну! Красивий захід сонця!
- Чи здогадались ви, яку частину мови ми починаємо вивчати?
2. Робота з загадками
Прочитайте загадки і відгадайте їх. Які слова в загадках допомогли їх відгадати. До якої частини мови належать ці слова?
Коли це буває
Що величний клен запалає?
А прихопив маленький морозець
Та повіяв сильний вітерець,
Весь вогонь червоний впав,
Зовсім клен без листя став. (Восени)
Хто за серпнем приходить
Літо червоне проводить,
Бабине літо закликає,
В школу маленьких діток відправляє (Вересень)
Чарівник прийшов у казковий ліс,
Фарби, пензлика приніс.
У діброві та садочку
Стали жовтими листочки. (Жовтень)
Каплі з неба,
Дахів, стріх,
Дощ холодний,
Перший сніг,
Почорнів без листя сад.
Що за місяць? (Листопад)
Сидить – зеленіє,
Падає – жовтіє,
Лежить – чорніє. (Листя)
IV. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці ми будемо говорити про прикметник, знаходити його у реченнях, загадках, в тексті. Згадаємо, що ми вже знаємо про прикметник, з'ясуємо її роль у мовленні.
V. Узагальнення і систематизація знань учнів
1. Вправа «Очікування» (робота в парах)
- Ось у нас є «Гілочка очікувань». На листочках продовжіть речення: «Сьогодні я дізнався...»
- Усі листочки прикріпіть на гілочку, а в кінці уроку ми побачимо, чи здійснились ваші очікування.
2. Вправа «Мозковий штурм»
Яку частину мови називають прикметником? Наведіть приклади.
На які питання він відповідає?
На які ознаки вказують прикметники?
З якою частиною мови пов'язаний прикметник?
За чим змінюються прикметники?
Яким членом речення найчастіше буває прикметник?
Яку роль відіграють прикметники в мовленні?(Збагачують, прикрашають нашу мову, допомагають точніше висловити свою думку).
3. Робота з таблицею (на дошці)
Прикметник
Давайте повторимо. Прикметник – це частина мови, що виражає ознаку предмета і відповідає на питання який? чий? (зелений, мудрий, сміливий).
Прикметники виражають ознаку:
запах (запашний, приємний);
колір (білий, червоний, рожевий);
вік (молодий, давній);
розмір (середній, маленький);
матеріал (дерев'яний, діамантовий);
якість (гнучкий, твердий);
принадлежність (сестрин, зятів);
простір (далекий, близький);
час (сьогоднішній, вчорашній);
внутрішні властивості (добрий, злий);
зовнішні прикмети (смаглявий, чепурний);
ознаки за відношенням до місця (міський, районний).
Перегляд мультфільму тітоньки Сови «Гусениця і метелик»
Які прикметники ви почули із цього мультфільму?
(густі, волохаті, некрасивий, барвистий, елегантними, чудовими, пречудовими).
Фізкультхвилинка (під запис пісні І. Федишин «Лише у нас на Україні»)
VI. Вивчення нового матеріалу
1. Вправа «Гронування»
Що таке прикметник?
Важлива дуже ця частина мови,
Її знати всім обов' язково.
Слова ці цілий світ нам розкривають,
Іменників ознаки називають.
2. Гра «Впіймай прикметник»
Визначте на слух прикметники серед переліку слів.
Осінь, багата, сонце, золотий, день, цікава, книжка, учень, акуратний, солодкий, співати, читати, чарівна, калина, червона, мама, осінній.
3. Гра: «Відгадай хто? Або що?»
Жовтий, багряний, сухий, осінній…
Сильний, високий, сміливий, стрункий…
Лагідна, ніжна, ласкава, рідна…
4. Гра «Опиши слово»
- До поданих іменників допиши прикметники
Зима (яка?)…….
Осінь (яка?)……..
Лимон (який?)…….
Мама (яка?)……..
Сонечко (яке?)………
Море (яке?)………
5. Гра «Художник»
Дітям пропонується завдання уявити себе у ролі художника та скласти опис про осінь. Вони мають взяти слова для довідки, щоб завершити строфу. Підкреслюють прикметники.
В парках і садочках
Осінь золота
На доріжки й...
Падають…
Буро – золотаві.
Де не глянь, навколо килим …,
Небо синє, …
Слова для довідки: трави, листочки, золотистий, чисте.
Під час гри діти одягають шарф на шию. Дітям потрібно не тільки виконати правильно вправу, а й красиво, виразно прочитати віршик, та уявно намалювати картинку.
VII. Робота з ЛЕГО
Всі стомились працювати.
Будем з ЛЕГО працювати.
Всі цеглиночки візьму,
Руханочку проведу.
Жовту я тримаю
Руки вгору підіймаєм.
Синя – дружно присідаєм,
Зелена – пострибаєм.
Оранжова – покружляєм.
Голубенька – політаєм.
І червона – є у нас
Працювати саме час.
VIII. Закріплення знань:
1. Робота в групах
- Доповніть даний текст прикметниками.
Тихо в … , … лісі. Червоніють … клени. Пожовкли … берези. Зрідка заспіває … синичка і застукає … дятел. Прийшла … осінь!
2. Самостійна робота.
1.Завдання від прикметника
- Від поданих іменників утворіть прикметники:
Осінь - осінній; розум - розумний;
місце - місцевий; друг - дружній;
поле - польовий; день - денний;
дерево - дерев'яний; школа - шкільний.
2.Знайдіть прикметники, і підкресліть іменники – прямою лінією, а прикметники – хвилястою лінією.
Прийшла чарівна осінь. З сумних дерев повільно опали різнокольорові листочки. Барвистим килимом вони вкрили чорну землю. Голосисті птахи відлетіли у теплі краї. Комахи поховалися в корі великих дерев. Лісові звірі підготувалися до холодної, лютої зими. Стає з кожним днем все холодніші дні, які стають коротшими і похмурими. Осінь – сумна пора. Але скоро їй на зміну прийде морозна, білосніжна зима.
IХ. Підсумок уроку
Закінчується наш урок.
Чи виправдалися наші очікування?
Гра « Закінчити речення» На листочках продовжіть речення.
Сьогодні я дізнався…
Було цікаво…
Було складно…
Я зрозумів, що…
Тепер я зможу…
Я навчився…
У мене вийшло…
Я зміг…















