+ Додати матерiал
і отримати
безкоштовне
свідоцтво
! В а ж л и в о
Предмети »

Урок - змагання "Мандрівка сторінками історії Русі - України"

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок – змагання «Мандрівка сторінками історії Русі – України»

Мета. Здійснити уявну подорож сторінками славного минулого Київської держави , повторити та закріпити набуті знання з теми « Виникнення та розвиток Київської держави ( Русі – України ). Формувати в учнів критичне мислення, уміння аналізувати та узагальнювати історичні факти та події, удосконалювати навички роботи в групах, розвивати творчі здібності та виховувати повагу до минулого.

Тип уроку. Урок узагальнення та систематизації знань.

Обладнання. Ілюстрації, дидактичний матеріал, портрети київських князів, мішечок із завданнями, настінна карта « Київська держава (Русь – Україна) у 9 -12 ст.»

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

Слово учителя. Добрий день любі знавці історії! Сьогодні у нас незвичайний урок, адже до нас завітав Нестор літописець. А ось і він!

Учень – літописець:

Бажаю доброго здоров'я

Прожити ще багато літ

Із глибини віків далеких

Від Нестора прийміть привіт!

Мандруючи понад старим Дніпром

Світанками, удень і вечорами,

Вночі, під чистим зоряним шатром,

Перед вогнем, що руки грів теплом,

Я думкою летів через тумани.

Туди, в минувшину далеких днів,

Коли діди, забуті й незабутні,

Уперше стали між високих гір,

Оглянули широкий виднозір,

За покоління дбаючи майбутні.

Трудилися у поті своїх сил,

Орали землю, ставили оселі,

Воздвигли городи і частокіл,

І в клопоті буденних трудних діл

Сади садили, будували села.

Сварилися, бо рід ішов на рід,

І плем’я кров братерську проливало,

На князя князь ішов, і був розбрід,

І знов був мир, за рало брався рід,

Русі знамена сонце осявало.

Почнемо ж нині повість цю смутну

Про порохом повиту давнину,

Про ті часи, далекі й незабутні,

Коли діди, прославлені в віках,

Виходили на свій великий шлях,

За покоління дбаючи майбутні.

Сьогодні я запрошую вас усіх здійснити мандрівку у далеке минуле, у часи Середньовіччя, коли на теренах України постала сильна і могутня держава – Русь – Україна.

Наша подорож буде проходити у вигляді змагання. То ж ви усі будете мати можливість продемонструвати свої вміння і знання з історії.

( Клас ділиться на дві команди). На кожній зупинці нас чекатимуть цікаві випробування…

Тож часу не гаймо у подорож всі вирушаймо!

(Учням пропонується шість конкурсних завдань).

  1. Урок – змагання.

Зупинка 1. «Впізнай героя». Учень – літописець зачитує літературну композицію, а учні повинні впізнати, про якого історичного діяча йдеться у вірші, виграє та команда, яка дасть більшість правильних відповідей.

Наприклад:

Як на горі серед ліщини

Воздвиг фортецю – диво з див,

Як гуртував свої дружини,

На голубий Дунай ходив.

І на воротях Цареграда

Свої зарубки залишив,

Як захищав він руську правду,

Як мирно із братами жив.

І йшла сестриця привітати

Своїх натомлених братів.

Понині в променях іскриться

Над плесом вічного Дніпра

І Щекавиця, й Хоревиця,

І Старокиївська гора. ( Князь Кий)

Попрощалися вони

І з такими ж вояками

Посідали на човни.

І по Волхову угору

В невідомий край летать

Бачать – річка. Довго нею

Геть на полудень пливли

Аж угледіли на горах

Місто, вежі і вали.

Припливли, на берег вийшли

І питають у полян:

Хто живе у цьому місті?

Хто тепер у ноьму пан?

Тут колись жили та вмерли,

Кий, Хорив та Щек, брати,

А тепер ми під хозаром, -

Животій та день плати.

Не журіться! – воїн мовив.

За мечі! – скоріш гукнув.

Кожний птахом стрепенувся.

Кожен гнівом спалахнув.

Налякалися хозари

І в степи біжать гуртом,

І дружина здобуває

Пишний город над Дніпром.

Стали вільними поляни,

Вихваляють вояків… ( Аскольд і Дір)

Нагло шелест. Оглянулась:

Перед нею – Ігор – князь.

На йому убрання просте,

Без оздоби, без відзнак,

Лук з залізними кінцями,

збоку стріли, сагайдак.

Привітався з нею Ігор

І сказав перевезти…

Загойдавсь на хвилях човен

І поволі став плисти.

І очей не зводить Ігор:

Що за дівчина – краса!

Заговорить: думка – сонце;

Очі сині небеса.

Хто вона, чия і звідки,

Князь докладно розпитав,

А на другий день по неї

І сватів своїх послав.

І за князя вийшла заміж

Проста дівчина з села

І до смерті вірним другом

Князю Ігорю була. ( княгиня Ольга)

Усе життя провів в походах

На битву, як на свято, йшов.

Та на Дніпровських на порогах

Свою геройську смерть знайшов.

Хан з його черепа зробив

І золотом прикрасив чашу,

Якого князя хан розбив? –

Чекаю відповідь я вашу! ( Князь Святослав )

Нову христову віру дав

І срібну гривню карбував,

На Бузі місто збудував,

Один – три прізвища він мав.

То, хто ж така оця людина,

Яку так славить Україна? ( Князь Володимир Великий )

Імення він прекрасне мав

І ним себе прославив,

Також закони він писав

Для Руської держави.

Для європейських королів

Він тестем був і сватом,

На різних мовах говорив,

Та ще любив читати.

Про кого мову я веду?

Про кого відповідь я жду? ( Князь Ярослав Мудрий)

Інший варіант гри: Учасники однієї команди «задумують» героя, і пропонують іншій команді відгадати його. Учасники, які відгадують можуть задавати запитання, наприклад: Цей князь ходив військовими походами проти Візантійської імперії? Це жінка? Цей князь був християнином? Учасники команди, яка «задумує» героя відповідає на питання так, або ні.

Зупинка2. Весела абетка.

Завдання цього конкурсу – повторити основні поняття і терміни з теми. Учень літописець вимовляє будь – яку літеру алфавіту, а учні у відповідь називають якийсь історичний термін чи поняття, що починаються з цієї літери, після чого говорять, що вони означають. Відповідає та команда, у якої швидше буде готова відповідь.

Наприклад, учень – літописець називає літеру К, а учні мають сказати у відповідь:

Київська Русь – давньоруська держава, яка утворилася в 9 ст. на східнослов’янських землях.

Київ – столиця Київської держави.

Князь – титул правителя Київської держави.

Князівство – державне утворення на чолі з князем.

Кирилиця – давньослов’янська абетка.

Культура – ціннісні надбання людства в матеріальній і духовній сферах.

Літера Г:

Гривня – срібний злиток у Київській Русі, що виконував роль грошей.

Глаголиця – давньослов’янська абетка.

Гравірування – прикрашення ювелірних виробів візерунком, вирізаним на металі.

Гончарство – один із найпоширеніших видів ремесла на Русі, виготовлення виробів із глини.

Літера В:

Віче – народні збори на Русі, на яких розв’язувалися важливі громадські справи.

Вотчина – земельна власність, яку можна передавати в спадок, продавати тощо.

Літера М:

Мозаїка – зображення чи візерунок, зроблені з кольорових шматочків скла, смальти або камінців.

Монастир - церковна установа, у якій ченці відокремлювалися від мирського життя.

Мініатюра – малюнок – ілюстрація в давньоруських книгах.

Зупинка 3.

Розгадати історичну анаграму.

  1. ріД і дьлоксА

  2. ЬлопонитнатсноК

  3. яітназіВ

  4. агьлО янигянк

  5. гелО ьзянк

  6. ьнетсороксІ

  7. валсотявс

  8. «адварп акьсуР»

Відповіді: Аскольд і Дір; 2. Константинополь; 3. Візантія;

4. Княгиня Ольга; 5.князь Олег; 6.Іскоростень,7. Святослав, 8. « Руська правда».

Зупинка 4.

Гра «правда – неправда»

Команди готують одна одній запитання, які починаються словами « Чи правда, що…». А гравці іншої команди повинні дати відповідь, чи це правдива інформація, чи вигадка. Умовою гри є те, що одне із запитань передбачає ствердну відповідь( « Правда»), а інше - заперечну (« Неправда»).

Наприклад:

  1. Чи правда, що християнство як державну релігію було запроваджено князем Ярославом Мудрим?

  2. Чи правда, що перші школи з'явилися в Київській державі за великого князя Володимира Святославича?

  3. Чи правда, що княгиня Ольга 957р. відвідала столицю Візантійської імперії, де зустрілася з імператором Візантії?

  4. Чи правда, що перші руські монети називають гривнями?

Зупинка 5.

Бліцтурнір «Стань дослідником історичних джерел. Віднови пошкоджені речення».

  1. Першу державу на наших теренах чужинці знали під назвою …Так називав її літописець. ( Русь ).

  2. Після походу князя Аскольда Візантія визнала Київське князівство як державу, а літописець зауважив, що відтоді вона стала називатися…(руською землею).

  3. 882року владу в Києві захопив князь…Він прибув з півночі, з Новгорода, з собою привіз малолітнього…з князівського роду …

( Олег ), ( Ігоря ), ( Рюриковичів )

  1. Наступниками Ігоря на великокнязівському столі були його

дружина…. та син …( Ольга), ( Святослав ).

  1. Княжі дружинники, яким було надано землю за виконання певних військових обов’язків називають…( Боярами )

  2. Київський князь, про якого літопис говорив : « Багато воїн він чинив. І посилав він до інших земель послів, кажучи: « Хочу на вас іти…» ( Святослав) .

  3. Обовязкове надання князеві підлеглим населенням збіжжя, меду, воску, хутра називають…(Даниною).

  4. Володаря великої могутньої держави , утвореної на землях багатьох народів, називають …( Імператором ).

  5. Володимир здобув велику перемогу над поляками і повернув до складу Русі західні руські землі…. І …., а також захоплені червенські городи – …,…,…(хорватів і дулібів), ( Белз, Холм, Перемишиль).

  6. У … князь Ярослав Мудрий скликав у Києві собор єпископів, на якому без згоди константинопольського патріарха було призначено митрополитом Київським …( 1051р.), ( Іларіон ).

Перемагає та команда,яка швидше справиться з завданням.

Зупинка 6.

Гра « Реставруй пам’ятку».

Ілюстрації, де зображені пам’ятки давньоруської архітектури, малярства, літератури, розрізають на невеликі частинки – своєрідні пазли. Гравці команд мають відновити цілісність картинки та стисло ( 1 – 2 речення )скласти розповідь про пам'ятку.

3.Підсумок уроку.

Учень літописець:

Ну що ж команди молодці

Чудові ви були гравці

Завдання виконали всі,

Бо ви історії знавці!

Наприкінці уроку учитель підбиває підсумки змагання, відзначаються найактивніші учні, нагороджуються переможці.

Опис документу:
Урок розрахований для учнів 7 класу. Його можна використовувати напередодні написання контрольної роботи. Ігрова форма проведення уроку сприятиме кращому закріпленню навчального матеріалу.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Воркшоп як інноваційна освітня технологія»
Швень Ярослава Леонідівна
36 годин
590 грн
590 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти