і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Головний приз 500грн + безкоштовний вебінар.
Взяти участь

Урок життєвої мудрості «Вітчизни дим солодкий і приємний»

Курс:«Активізація творчого потенціалу вчителів шляхом використання ігрових форм організації учнів на уроці»
Черниш Олена Степанівна
36 годин
1800 грн
540 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №BM914707
За публікацію цієї методичної розробки Єсіпова Валентина отримав(ла) свідоцтво №BM914707
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Бібліотека
матеріалів
Отримати код

Конспект уроку словесності в 11 класі

«Вітчизни дим солодкий і приємний»

(урок життєвої мудрості біля родинного вогнища)

Методичний коментар. У випускному 11 класі традиційно провожу останній урок на замовлення випускників.

За традицією, його тему замовляють самі учні задовго до 25 травня. Радію від того, що серед запропонованих тем учні найчастіше обирають урок мислення біля родинного вогнища «Вітчизни дим солодкий і приємний».

Разом із випускниками прагнемо, щоб він назавжди запам´ятався своєю незвичайністю, своїми…несподіванками, щоби він підсумував довгий нелегкий шлях формування особистості, проклав стежину із минулого до щасливого майбутнього кожного учня, щоб став Уроком життєвої мудрості…

Заздалегідь проведена робота з батьками учнів: визначено місце проведення уроку – на березі річки Чорний Жеребець, що знаходиться недалеко від школи, тут не раз ми проводили уроки на природі, починаючи з молодших класів, домовлено про їх виступи, виготовлено для учнів подарунки – обереги, організовано підготовку до збору всього необхідного для вогнища та виготовлення козацького куліша…

Протягом навчального року на уроках здійснювався проект «Україна і українці», сьогодні прозвучать окремі його сторінки.

Тема: «Вітчизни дим солодкий і приємний» (урок життєвої мудрості біля родинного вогнища)

Мета: сприяти формуванню громадянина через пізнання себе, свого роду, народу, через виявлення свого ставлення до цілісного і різноманітного світу;

  • виховання патріота, громадянина української держави, свідомого

державотворця, творчої особистості, здатної реалізувати своє власне покликання та реалізовувати покликання української нації;

  • сприяти самовизначенню учнів, розвитку креативності, виробленню

навичок планування, гармонійності розвитку творчої особистості.

Обладнання: запис пісні «Виростеш ти, сину..», сторінки дослідницького проекту «Україна і українці»

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань

інтегрований урок з елементами проекту

Інтеграція: українська література, мова, історія, українознавство

Хід уроку

На перерві емоційне налаштування учнів – у класній кімнаті, прикрашеній рушниками, оберегами, виставка учнівських робіт різних років, серед них – анкети, творчі роботи, реферати, твори, зошити, підручники різних класів. На дошці - епіграф уроку «Без сім'ї нема щастя на землі»

І. Повідомлення теми, мети, завдань уроку

  1. Вступне слово вчителя.

Ось і закінчується ваше, друзі, шкільне життя. Ми проводимо останній урок із тих десяти тисяч, що були у вас за 11 років навчання. Були вони різні- цікаві і не дуже, уроки, на які ви йшли з нетерпінням більше дізнатись, і ті, що залишились непомітними. Різні… Хочеться вірити, що вони не пройшли марно: вирушаючи в самостійне життя, ви візьмете з собою всі знання, яких набули в школі. Завтра ви - дорослі, тому сьогодні- рівнозначні учасники взаємодії на уроці- спробуймо бути в позиції співтворця, творця нового, відповісти на теми, які вас хвилюють, створімо власний проект на одну із таких тем:

- я в майбутньому;

- моя родина у майбутньому;

- мої мрії про майбутнє;

- майбутнє моєї української держави.

Прислухаймось до порад вчителів, настанов присутніх тут батьків, щоб понести з собою у дорослий світ добру згадку про рідну школу, свою маленьку батьківщину, рідну родину.

А сьогодні, за традицією, ви самі мені замовили тему останнього уроку. Вам хотілось, щоб він назавжди запам´ятався своєю незвичайністю, своїми…несподіванками, щоби він підсумував довгий нелегкий шлях формування вашої особистості, проклав щоби стежину із вашого минулого до вашого щасливого майбутнього. Ми з батьками постараємось і обіцяємо приємні несподіванки.

То ж розпочнемо…

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Емоційне налаштування.

Слухаємо пісню «Виростеш ти, сину» (відеомікс https://www.youtube.com/watch?v=Qy5qnVjV-PQ)

Учитель. Ми зібралися на улюбленому місці наших уроків на природі- навколо розкішної верби на березі рідного Чорного Жеребця, зовсім маленької річки, яку важко віднайти на карті України. Але тут, на Чорному Жеребці, ви виросли, разом із друзями купалися, ловили рибу, щодня ходили через місточок до школи. Думаю, що для вас вона є і символом дитинства, і своєрідним оберегом. Серед інших значень слово «оберег» означає те, що треба мати «о березі», тобто при березі, звідси — оберігати. Найкраща жертва богині Берегині — це пахучі трави, особливо полин, любисток, м’ята та лепеха. Саме серед цього прекрасного місця ми і поговоримо про цінності нашого народу, що є і будуть цінностями для кожного з нас.

Колись була найчарівнішою і найдорожчою у світі річка у житті видатного українського письменника. Не нагадаєте, кого?

  1. Діти згадують Олександра Довженка, зачитують напам'ять рядки «Благословенна будь, моя Десно..».

А тепер тут, під крислатою вербою, де ви не раз стрибали з тарзанки, лежали на розпеченому піску з друзями, спробуємо висловити свої слова подяки рідному сільському куточку..

2. Звучить міні- твір – звернення до річки дитинства..

ІІІ. Відтворення і корекція опорних знань.

1. Бесіда: Які символи малої батьківщини для вас є дорогими?

Учні розповідають про вишню, що росте на кожному подвір'ї,

посаджену випуксниками біля школи калинову алею,

про шкільний музей села «Історія поруч»,

де проходили уроки з народознавства,

про бабусині рушники, що зберігаються у родині…

Учитель: Роки – птахи. Промайнуть над світом –

По своїй стежині підеш, сину.

Пам´ятай, мій любий, де б не був ти –

Тут твоє коріння, Батьківщина.

Думаю, література допомогла вам зрозуміти багато чого. А на першому місці – необхідність знати свої корені, шанувати рідну землю, бути гідними дітьми своїх пращурів.

2. Хвилина словесності.

Учитель. Поміркуємо над значенням окремих слів, що входять до асоціативного куща «Вітчизна, батьківщина», проведемо хвилину словесності.

Словникова робота. Нагадаю епіграф до уроку: «Без сім'ї нема щастя на землі» - так твердить народне прислів’я. Поміркуємо, чи можна об'єднати одним рядом слова земля, щастя, родина, Берегиня, сім'я, вогнище? Допоможе скласти асоціативний кущ знайомий вам поетичний твір.

Звучить вірш Д.Білоуса «Родинне вогнище» у виконанні учениці…

Пояснення значення цих слів за словниками нагадають учні (Додаток 1).

Учитель: А яке значення мають ці терміни для кожного з вас? Давайте серцем доторкнемось до традицій нашого народу.

ІѴ. Повторення й аналіз основних фактів, явищ, подій

1. Міні- дискусія: Який зміст закладено в цьому простому, на перший погляд, вислові? Без чого не може бути щасливою людина?

Відповіді учнів:

  • Ми не уявляємо свого життя без рідних людей, які завжди готові зігріти нас теплом і ласкою, любов’ю, бажанням допомогти й розрадити. Материна ніжна турбота, братова підтримка, батькова вимогливість і сила, бабусина доброта…

  • Немає теплішого вогнища за родинне. Батьки, діти, онуки - найрідніші між собою люди, з'єднані в сім'ю Божою волею. Родина, сім'я - це велика сила. Тільки вона є надійним і незрадливим захистом від усяких життєвих негараздів.

  • Взаємини батьків і дітей - це споконвічна проблема, від позитивного вирішення якої залежить благополуччя нашої держави, адже сім'я - це державна структура.

  • Дружні, спокійні, врівноважені стосунки між батьками і дітьми - це запорука здорового морального клімату в суспільстві. Не може людина творчо працювати, навчатися, якщо її щось пригнічує, тривожить, якщо не все гаразд у сімейних стосунках.

  • Батьки завжди бажають своїм дітям щасливої долі, просять у Бога благословення для своїх синів і дочок, мріють бачити їх щасливими і здоровими, добрими і порядними людьми.

  • З давніх—давен Берегиня стала оберегом непорушної й глибокої вірності подружжя. Боронь Боже, щоби погас родинний священний вогонь!

2.Виступ батьків.

  • Батьківська суворість іноді сприймається дітьми негативно, бо вони не завжди вміють і бажають прислухатися до мудрих порад, не хочуть вчитися на чужих помилках. У таких випадках між батьками та дітьми виникають непорозуміння, і, як правило, саме мама й тато усувають ці конфлікти, тактовно й доброзичливо пояснюють дітям, хто в чому помиляється.

  • Я вважаю, що найголовнішим у сімейному вихованні мусить бути взаємоповага між старшим та молодшим поколінням, уміння зрозуміти, вислухати одне одного, підтримати, пожаліти. Любов - ось те почуття,, яке робить сім'ю міцною, нездоланною у будь-яких життєвих випробуваннях.

Учитель. Тільки родина - опора в житті кожної людини. І те, якою буде погода в домі, яким теплим та ясним буде ваше родинне вогнище, залежить і від вас,майбутніх батьків, і від дітей. Пам'ятаймо мудрі слова:

Людина починається з добра,
Із ласки, щирості й любові,
Із батьківської хати і двора,
Із теплоти, що є у кожнім слові.

Людина в світ приходить для добра,
Щоб в світі цім добро творити.
Вам зрозуміти, всім, пора -
Що в серденьку з любов’ю треба жити.

Учитель. Те добро закладала вам рідна матуся, коли під ніжний її спів вам снилися дитячі казки.

3.Занурення у спогади «Казки мого дитинства – джерело народної мудрості».

- Які колискові пісні вам співала мама? Які колисанки ви в майбутньому будете співати своїм дітям? («Котику сіренький, котику біленький...», «Коту, коту сірий, не ходи по сінях...», «Люлі, люлі, люлі, налетіли гулі...», «Коте, коте, коточок, украв в баби клубочок...»).

- звучить колискова у виконанні мами

- згадуються забавлянки, потішки, лічилки, мирилки (із учнівських альбомів, виготовлених у 1 класі, представляє перша вчителька)

Учитель: Мати не тільки оберігає дітей, вона й навчає їх усьому, й виховує, тому що знає народну мудрість: «Який кущ, така й калина, яка мати – така й дитина». Мати слідкує за нашою життєвою дорогою, намагаючись вчасно застерегти від невірного кроку чи негідного вчинку. Будьмо чуйними й уважними до неї, подякуємо мамам за нелегку материнську долю: пошана до матері та батька – це перша і найголовніша традиція українців, це наш синівський обов’язок.

Ѵ. Узагальнення і систематизація понять, засвоєння системи знань і їх застосування.

1. Віночок поетичних творів про матір виконують випускники:

В.Симоненко. Лебеді материнства

Б.Олійник. Мати сіяла сон

М.Сингаївський. Чорнобривці

2. Напутнє слово матерів. Звучать побажання щастя своїм дітям та розповідь про ляльки- мотанки як давній оберіг нашого народу: українці вірили, що в ляльці присутній дух роду, який й оберігає членів своєї сім’ї від всіляких негараздів та передає вікову мудрість та знання прийдешнім поколінням

Вручення учням виготовлених матерями

оберегів- лялок- мотанок.

Учитель: наступав час послухати батька - це саме від нього ви чули розповідь про степ козацький, пісні чумаків, що мандрували далекими дорогами…А сьогодні від ваших батьківсекрет приготування традиційної козацької їжі. Вчимося!

  1. Майстер- клас батька «Куліш та вода - козацька їда».

Коротка розтлумачка:

Козацький куліш це - пшоно, приготовлене за старовинними рецептами на відкритому вогні та на кришталево-джерельній воді з доданням приправ і спецій зі степового «зілля» – куліш, одночасно і проста козацька їжа, і витвір мистецтва не тільки в приготуванні, а й у споживанні цієї корисної, поживної, смачної страви суто української кухні.

Секрет приготування справжнього кулішу відомий лише козакам. Обов'язкова умова - страва готується на вогні під відкритим небом. У давнину на Запорізькій Січі жили тільки чоловіки, жінкам вхід до цієї «святині козацтва» був заборонений. Тому й не дивно, що рецепт справжнього українського кулішу відомий лише козакам.

Існує точна приказка щодо ставлення козакiв до їжi:

«Куліш та вода-козацька їда».

Що ж то за козацька їда і чим вона відрізнялась від «домашнього», хоч і козацького куліша? Козацьке сідло - «кульбака». До «кульбаки» були приторочені сакви (шкіряні торбочки - кулі). В один із таких невеличких, зроблених із грубої шкіри торбин насипалось просмажене в (медвежому жирі, смальці з мілкими шкварками, або олії з льону) пшоно, яке ретельно перебиралось, у семи водах промиване, просмажувалось на наповненому олією ринку (глиняна сковорідка на ніжках) й просмажувалось в печі.

Торбочка приторочувалась до козацького бойового сідла – кульбаки.

У випадку тривоги, козак сідлав коня і за кілька хвилин стрімко мчав у напрямку пункту збору свого десятка, обов’язково маючи при собі, невеликий за об’ємом та вагою запас прожареного в олії... пшона - отож саме прив’язана до кульбаки шкіряна торбина - куль із пшоном і дали назву славнозвісній похідній страві наших прадідів – козацькому кулішу (з кулю)!

Далеко в степу, козак зі своїми побратимами набирав у казанок джерельної води, додавав туди дрібку солі, діставав із прив`язаного до сідла куля жменьку чи дві прожареного пшона. За півгодини страва - козацький куліш була готова.

Сім простих кроків до смачного "домашнього" козацького кулішу:

1. Розпалити вогнище і поставити на нього казан.

2. Порізати шматочками сало, м'ясо та цибулю.

3. У розігрітий казан кинути сало та цибулю і дочекатися, поки цибуля набуде золотавого кольору.

4. Кинути телятину і смажити до готовності.

5. Нарізати квадратиками перець, помідори та моркву і додати в казан.

6. Промити пшоно (1,5 кілограма на п'ятдесят порцій) і варити до готовності.

7. Додати спеції та зелень за смаком.

4. Пригощання кулішем, який зварили батьки.

Роздачу каші розпочинають із хлопців, спершу- ройовому козацького рою «Торські козаки». Відповідно дівчата підготували примовляння типу:

«Оце нашому отаману — найбільше, щоб і надалі силу мав куренем керувати, козакам славу приносити»,

«Це тобі, соколику, щоб ніжки тебе міцно носили»,

«Ой, як ти змучився! Ходи, ходи сюди, віднови сили» і т.п.

ѴІ. Засвоєння провідних ідей та основних теорій на основі широкої систематизації знань

1.. «А в рум’янці така сила, що всі квіти погасила…»

Учитель: Українці здавна вирізнялися почуттям гумору. Про те, що жінка любить вухами, а чоловік – очима, відомо давно також. Пропоную невеликий обмін компліментами (вони пригодяться вам): хлопцям- майбутнім чоловікам пригадати компліменти українським дівчатам, дівчатам- навпаки…

Для дівчат:

  • А в рум’янці така сила, що всі квіти погасила.

  • Краса лиця – це половина приданого.

  • Чепурненька, як мазничка.

  • Нашій Горпині гарно і в хустині.

  • Гарна, мов змальована.

  • Де стан, там і врода.

  • Коси, наче шовкова трава.

  • Дарма, що дурна, аби чорноброва.

  • Очі, як вишні в росі.

  • Красне личко – серцю непокій.

  • Три речі скоро минають: луна, веселка і дівоча краса.

  • Щоки пухкі, як пампушки.

Для хлопців:

  • Парубок, як сокіл.

  • Парубок, як Місяць молодий.

  • Гарний, що й не розказати.

  • У нього на виду чорт сім кіп гороху змолотив.

  • Хороший, та без грошей.

  • Краще горбатий, ніж язикатий.

  • Хороший, як Микитина свита навиворіт.

  • Хоч не красивий, аби щасливий.

  • У кого чорний вусок, тому риби шматок; а в кого сива борода, тому й юшки шкода.

  • Те, що природа дала, милом не одмиєш.

  • Гарний, як спить, та ще й лицем до стінки лежить.

  • На красивого дивитись гарно, а з розумним жити легко.

Учитель: Посмакували кулішем… А чи знаєте ви, що в Україні здавна символом міцної родини вважався …борщ?

2. Повідомлення дітей «Український борщ – символ міцної родини»

(Додаток3)

Учитель. А які ще традиційні страви нашого народу ви візьмете до майбутньої власної родини?

3. Повідомлення дівчат про українські традиційні страви. (Додаток 4)

Учитель: Як ви думаєте, чи знайомі іноземці з українською кухнею?

4. Повідомлення учениці «Зі сторінок «Українці у світі» проекту »Україна і українці»:

1.Стівен Спілберг, всесвітньо відомий режисер у США, походить з Одеси, улюбленою стравою вважає борщ. Недарма у сім’ї часто звучала українська мова, а засинав він під українські колискові. Свого походження не цурався, і коли у 2006 році вперше потрапив до Одеси сказав:

Нарешті я на рідній землі!

2.Учасники проекту- літьої школи для скандинавів та українців, яку організував ЧНУ ім. Ю. Федьковича й Українсько-Скандинавський центр - студенти з віддалених куточків України, а також Норвегії, Швеції та Данії:

- Мені припав до смаку квас, морс, борщ і, звичайно, шоколад. Мене здивувало, що ви п’єте так багато кави! Особливо з цукром і молоком. - - Українська кухня дуже смачна! Мені неймовірно сподобалися вареники з м’ясом кролика й морквяним соусом, а ще квас.

- Мені дуже сподобалися вареники з сиром – на жаль, такої смакоти у мене вдома не готують.

- В єгипетській кухні аналогів українським стравам не знайдеш – за винятком голубців.

Учитель. Ми з вами всі сьогодні одягли наш національний одяг - вишиванку Українська вишивка – це не просто традиція. З незапам’ятних часів Оріана прославила себе у вишиванках. Кожна дівчина на виданні мусила сама наготувати посаг — вишити вдосталь рушників, щоб обдарувати ними сватів та почесних гостей на весіллі. А вимережана сорочка для милого стала символом—оберегом вимріяної долі. В ній закладено важливу генетичну інформацію нашого народу і кожного роду. Навчіться «читати» вишивку і самим «кодувати» інформацію про себе та свою сім’ю за допомогою правильних узорів.

А чи знаєте, ви, що традиційна українська вишивка останнім часом стала за кордоном своєрідним брендом? І понесли її як частину української культури за моря і океани молоді українці.

5. Повідомлення учнів «Зі сторінок проекту «Українці у світі»:

1. Колись Соня Делоне, одеситка Соня підкорила світ моди вибагливої Франції. Дівчина запропонувала забрати прикраси з бісеру та пір’я і створити мінімалістичні пальта та сукні прямого крою з геометричним принтом. Лише одягом вона не обмежилась, далі було взуття, розмальовані автомобілі, килими, книги з її ілюстраціями, вітражі та інше. Будинки моди Yves Saint Laurent та Missoni зізнавалися, що вона була їхнім натхненням. Соня казала — любов до яскравих кольорів йде з дитинства.

Це фарби мого дитинства, фарби України. Спогади про сільське весілля із сукнями у червоних і зелених тонах та кольоровими стрічками

2. Віта Кін – українка, стиліст, дизайнер і фотограф, яка вдихнула в вишиванку нове життя. Її бренд Vyshyvanka by Vita Kin став відомим у всьому світі.

Вишиванка пройшла шлях століть, щоб стати традицією і кілька модних сезонів, щоб стати об’єктом бажання для мільйонів дівчат у всьому світі. Віта Кін –створила лінію Vyshyvanka by Vitakin, базою яких стали наряди, декоровані контрастною вишивкою.

У 2014 році вона придумала сукні-вишиванки, які миттєво стали Instagram-феноменом, а в 2015 році найпопулярнішими літніми сукнями року.

    1. Нашу культуру за кордоном вже понад 10 років представляє Етно-гурт ДахаБраха. Виконавці неодноразово ставали першими українськими музикантами на престижних світових фестивалях, а тепер пісню ДахаБрахи обрали саундтреком до реклами Девіда Бекхема. Про найвизначніші досягнення гурту, який підкорив ефіри популярної радіостанції KEXP, зумів здивувати закордонних фанів на престижних фестивалях своїм шаманським фолком, можна дізнатися на сайті maximum.fm

Учитель: Як доречно згадали про українську пісню! - Це віковічна традиція нашого народу, це оберіг і пам'ять… Тож запрошую всіх до співочого кола.

6. Співоче коло. Звучать «Пісня про рушник», «Два кольори», «Несе Галя воду».. Можна запропонувати співати пісні, що починаються на „ой" („Ой, чий то кінь стоїть...", „Ой, у лузі калина...", „Ой, на горі жито...").

Учитель. Останній урок на природі добігає кінця. Як не згадати сьогодні ще про символ нашого народу - і традицію, що живе покоління. Ця традиція- виплітання вінка - споконвіку існує в українських дівчат

А хто знає, що він означає? Відповідь: символ своєї дівоцької цноти

7 липня, у день Івана Купала, відбувається пускання їх на воду. Мами нагадають вам про те, якими травами і зіллями можна прикрасити себе.

7. Слово мами. У коси вплітають запашні трави, прикрашають себе квітами. Вінки плетуть із пижми, любистку, сокирок, барвінку, васильків, м'яти, рути, резеди та інших пахучих трав. Тут, на луках багато таких трав. Кожна трава має своє значення  - липник (дереза) - «щоб хлопці липли», любисток – «для любощів», та ін. Дівчина, що втратила цноту, вже не має права брати участь у купальських обрядах і одягати вінок. Кожна дівчина пускає свій вінок на воду і дивиться: як рівно пливе, то скоро заміж вийде, а якщо крутиться на місці або потоне, то ще дівуватиме. Якщо вінок відпливе далеко і десь пристане до берега, то мабуть туди дівчина і заміж піде. Інколи пускають два вінки, загадуючи один на себе, а другий на коханого, і якщо вони сходяться на воді, то це вірний знак, що будуть у парі.
Хлопці слідкують за тим, як дівчата пускають на воду вінки, вони збираються на протилежному березі річки, щоб дівчатам не заважати.
Звичайно пущений на воду вінок переймає «переємець» — наречений дівчини, що має женитися з нею. Коли вже парубок гуляє з дівчиною, то старається зловити її вінок. Часом хлопці й на човни сідають та пливуть ловити вінки. Парубок знає, котрий вінок пустила його дівчина: вона йому про це каже. Кожна дівчина плете такий вінок, щоб можна було його пізнати: вплітає вплітає велику квітку, чи листя, а то часом стрічкою перевиває свій вінок. Не довго пливуть віночки: їх виловлюють юнаки й кидаються розшукувати по них дівчат, бо, зазвичай, той, хто розшукає дівчину, має поцілувати її.

ѴІІ. Підбиття підсумків уроку. Афірмації думок.

Учитель:Напучення випускнику від Ліни Костенко:

На світі можна жить без еталонів.

По – різному дивитися на світ:

Широкими очима,

З- під долоні,

Крізь пальці,

У кватирку,

З-за воріт.

Від того світ не зміниться нітрохи

А все залежить від твоїх зіниць.

В широких відіб’ється вся епоха,

У звужених – збіговисько дрібниць.

А від себе додам наступне: хай сьогоднішня розмова наштовхне вас до позитивних афірмацій щодо відповідей на хвилюючі питання.

Вашими афірмаціями будуть сплетені на прощання вінки, бо саме в них ви вкладете свої мрії - побажання на майбутнє.

Учитель: Я бажаю вам пам’ятати: ніякі сили зла не здатні здолати віру, пісню, родовідну пам’ять і волелюбний дух народу, якщо його віра щира і благословенна на святій Матері—Землі.Усі ми шукаємо щастя в житті, блукаємо світами... Але є те, заради чого ми завжди повертаємось додому...Пам'ятайте, що Вітчизни дим, дим нашого родинного вогнища - солодкий і приємний!

Список використаних джерел

    1. Білоус Дмитро: ВОГНИЩЕ РОДИННЕ www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=22

    2. Відеомікс «Виростеш ти, сину» https://www.youtube.com/watch?v=Op9xRpwN3rg https://www.youtube.com/watch?v=Qy5qnVjV-PQ

    3. Войтович Валерій Миколайович Міфи та легенди давньої України. — Тернопіль: Навчальна книга - Богдан. 2005. - 392 с.

    4. Плачинда С. П. Словник давньоукраїнської міфології: — К.: Укр. письменник, 1993. — 63 с.

    5. Твори українських письменників. Електронна бібліотека http://www.ebk.net.ua/Book/buunt/ukr_lit_tvory/part10/1011.htm

    6. Інтернет ресурси:

svitslova.com/.../1679-zacharovana-desna-dovjenko.html?st.

Матеріал з Вікіпедії https://uk.wikipedia.org/wiki/Свято_Купала https://www.google.com.ua/search?source=hp&ei=EGxTWvvSOcelsgGWoYHQCw&q=

traditions.in.ua/kukhnia/tradytsiini-stravy

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Урок мислення та словесності біля родинного вогнища присвячений роздумам випускників про найдорожче- рідну Батьківщину, батьків, національні корені, підводить підсумок шкільного життя, сприяє самовизначенню учнів...Це останній шкільний урок із серії "Урок на замовлення"
  • Додано
    26.02.2018
  • Розділ
    Українська література
  • Клас
    11 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    637
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    0
  • Номер матеріала
    BM914707
  • Вподобань
    0
Шкільна міжнародна дистанційна олімпіада «Всеосвiта Осінь – 2018»

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти