Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Урок-застереження «Молодь проти СНІДу»
Мета:
‣ дати учням елементарні знання про СНІД, основні шляхи зараження цією хворобою та заходи щодо її профілактики;
‣ формування в учнів практичних навичок, які навчать їх відмовлятися від пропозицій,пов’язаних із ризиком інфікування ВІЛ;
‣ виховання толерантного ставлення до ВІЛ-інфікованих.
Обладнання: маркери; пам’ятки «Міфи та реальність про ВІЛ інфекцію/СНІД; червоні стрічки; плакати «Світ проти СНІДу», брошури «ВІЛ/СНІД. Все, що важливо знати», «Захищений секс. Все, що важливо знати»; гра «Фото-фішка».
Вступне слово вихователя.
1 грудня у всьому світі відзначають день боротьби зі СНІДом, оскільки СНІД вже не казка, а жахлива реальність. СНІД – трагічна проблема, яка стосується кожного. Цю проблему потрібно вирішувати, і найпростіший спосіб для нас – треба якомога більше дізнатися про СНІД. Вперше цей день відзначався в 1988 році. У 1996 році ООН створила союз шести всесвітніх організацій. Названа Спільною програмою Об’єднаних Націй з проблем ВІЛ/СНІД (ЮНЕЙДС).
Ми сьогодні зібралися, щоб поговорити про здоров’я, як його зберегти
в цей страшний час, коли планетою крокує чума нинішнього покоління -СНІД.
У війні проти ВІЛ/СНІДу немає нас та їх, немає багатих та бідних. Є тільки спільний ворог, який не визнає кордонів та погрожує всім народам. Світ об’єднався в боротьбі з інфекцією та хворобою.
Символом боротьби зі СНІДом є червона стрічка, яка була задумана навесні 1991 року. Її ідея належить художнику Франку Муру.
1-й ведучий.
У 1981 році в Лос-Анджелесі 5 молодих гомосексуалістів захворіли рідкісною формою пневмонії і двоє з них померли. У наступні декілька тижнів додалися нові факти. У всіх хворих таємничим чином відмовляла імунна система.
Світ вступив в еру СНІДу. Цифри про чисельність заражених і хворих усе зростають і стають застарілими вже на момент публікації. Навіть письменники-фантасти не змогли передбачити, що в глибині людського організму проникне представник мікросвіту – вірус-убивця, який неминуче приведе зараженого ним до загибелі. І саме статевий інстинкт був вибраний збудником СНІДу як «троянський кінь» для проникнення в організм людини. Лікарі оперативно виявили особливості контингенту хворих: гомосексуалісти, бісексуали, повії, наркомани.
Перший випадок ВІЛ-інфекції в Україні було зареєстровано в 1987 році.
Звучить «Богемська рапсодія».
2-й ведучий.
У Берліні перед музеєм історії природознавства прокладена алея кам’яних плит із вирізьбленими на них прізвищами. І не видно їм ні кінця, ні краю. Назва алеї – «Роздолля роздумів». Майже щомісяця алея подовжується новими плитами-іменами. Цих людей поєднує одне: вони досягли успіху, але стали жертвами СНІДу. На плитах є такий напис: «Рудольф Нурієв».
Рудольф Нурієв виконав усі провідні чоловічі партії класичного балету, був солістом Мар’їнського театру в Санкт-Петербурзі, зіркою Лондонського королівського балету, директором балетної трупи Паризької Гранд-опери. Та всі його творчі та життєві плани перекреслив СНІД.
3-й ведучий.
Ще одна сумна історія. Фреді Мерк’юрі та його рок-гурт «QVEEN» швидко набули популярності. Їх пісні користувалися незмінним успіхом. Мерк’юрі досяг успіху, але загинув від СНІДу.
Рок Хардсон, Майлз Девіс, Курт Рааб, Жан-Поль Арон, Хоре Біпек, Віто Руссо, Мішель Гі, Мішель Фуко, Ентоні Перкінс, Кейт Херінг, Лі Берейс, Арні Зап, Брюс Четвін … - вони стали жертвами СНІДу, їх та багатьох інших увіковічили на алеї «Роздолля роздумів».
Кожен сам робить свій вибір.
1 ведучий.
У генеалогії цієї страшної хвороби багато загадкового. Науковці й досі не дійшли згоди про походження лиховісного ВІЛ – вірусу імунодефіциту людини.
Що таке ВІЛ/СНІД?
В – вірус, І – імунодефіциту, Л – людини.
Цей вірус дуже дрібний, набагато менший за бактерії , проте неймовірно підступний. Розмножується, потрапивши в клітини білих кров’яних тілець людини. Вірус руйнує їх із середини. Наслідки цього жахливі: людина стає беззахисною перед будь-якою інфекцією.
С – синдром, Н – набутого, І – імунного, Д – дефіциту.
Терміном СНІД позначають кінцеву стадію ВІЛ- інфекції.
Основні шляхи зараження ВІЛ-інфекцією:
статевий;
під час переливання донорської крові, зараженої вірусом імунодефіциту;
при використанні нестерильного медичного інструментарію (шприців, системи для переливання крові та ін.);
від ВІЛ-інфікованої або хворої на СНІД матері дитині до, під час або після пологів.
СНІД не передається:
при поцілунку/через слину;
через піт або сльози;
при кашлю та чханні;
через тварин або при укусах комах;
при спільних заняттях спортом;
при спільному використанні посуду або постільної білизни;
у перукарні чи косметичному салоні;
при спільному використанні ванни та туалету;
при рукостисканні або обіймах;
у громадському транспорті.
2-й ведучий.
Інкубаційний період від моменту зараження ВІЛ до перших проявів інфекції може бути як коротким - 4-5 тижнів, так і дуже довгим – декілька років (до 15). За цей період збудник СНІДу руйнує лімфоцити, що неминуче призводить до глибоких змін усієї імунної системи хворої людини. Особливо небезпечним є те, що вірус уражає клітини ЦНС.
Вірус-убивця розповзається планетою з невловимою швидкістю. Епідемія страшна ще й тим, що призводить до тяжкої соціальної та економічної деградації суспільства.
Вірус імунодефіциту людини гине при температурі кипіння за 1 хвилину.
Перші ознаки зараження вірусом СНІДу:
збільшення лімфатичних вузлів у кількох місцях одночасно;
тривала (понад місяць) підвищена температура – 37,5-38’С;
втрата ваги, що прогресує (режим харчування не змінений);
часті гнійні й запальні ураження слизової оболонки рота, шкіри, статевих органів.
Вихователь.
А зараз ми пропонуємо вам узяти участь у вікторині «Що ти знаєш про СНІД?».
Вікторина
- У чому різниця між ВІЛ-інфекцією і СНІДом? (ВІЛ-інфекція – це інфекційне захворювання, викликане вірусом імунодефіциту людини. А СНІД – це кінцева стадія ВІЛ-інфекції)
- Чим небезпечний СНІД? (При ураженні імунної системи людина часто хворіє. Крім СНІДу можуть розвиватися й інші хвороби, від яких людина може померти)
- Хто такий донор? Чи знаєте ви, які хвороби передаються через кров? (Людина, яка дає кров людям, що її потребують, називаються донорами. Через кров передаються сифіліс, вірусний гепатит, малярія)
- Якими шляхами людина може заразитися СНІДом? (При переливанні крові; при статевому контакті; при використанні нестерильних шприців для ін’єкцій; при вагітності від матері до дитини)
- Чи може інфікуватися ВІЛ донор? (Ні, тому що забір донорської крові здійснюється за допомогою систем разового використання)
- Які найпоширеніші шляхи ? (Статевий, при ін’єкціях)
- Чи існує ризик ВІЛ-інфікування в стоматологічному кабінеті? (Слиною – ні. Можна говорити про ймовірність зараження лише через контакт з кров’ю. Стерильність є норма лікарської практики)
- Чи хворіють на СНІД тварини і чи можна від них заразитися? (Ні, бо ВІЛ є причиною захворювання на СНІД, а ВІЛ – вірус імунодефіциту людини)
- Які групи населення можуть захворіти в першу чергу? (Гомосексуалісти, повії, наркомани, хворі, які потребують донорської крові, новонароджені)
- Крім аналізу крові, де ще можна виявити СНІД? (У спермі)
- Який інкубаційний період захворювання на ВІЛ? (Може тривати від кількох місяців до 15 років)
- Через який проміжок часу після передбачуваного зараження доцільно пройти тестування на ВІЛ-інфекцію? (Через 3-6 місяців, коли організм людини виробить антитіла до ВІЛ)
- Як уберегтися від СНІДу? (Не квапся розпочати доросле життя. Уникай випадкових сексуальних статевих зв’язків, користуйся одноразовими шприцами, не користуйся предметами особистої гігієни, які належать іншій людині, а саме: зубною щіткою, станком для гоління, манікюрними інструментами. А також косметичними маніпуляціями: проколювання вуха, татуювання)
Якщо ви будете знати і дотримуватися цих правил, то менше буде хворих на СНІД. Найбільшим джерелом небезпеки зараження ВІЛ для дітей і підлітків є відсутність знань про шляхи передачі інфекції, відсутність навичок оцінки ступеню ризикованості ситуації, таких як: вживання алкоголю, наркотиків тощо.
3-й ведучий.
Ви щодня зіштовхуєтеся з небезпекою згубити своє життя. Ви щодня чуєте про невиліковні хвороби, про трагічні долі заражених.
СНІД – одне з найпідступніших захворювань зі 100% смертельним результатом, інкубаційний період якого може тривати від кількох місяців до 15 років. Цей період вважають найнебезпечнішим, адже носій інфекції може не підозрювати, що вже має вірус набутого імунодефіциту і продовжувати інфікувати інших людей.
1 грудня 2017 року, за даними Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні, епідемія ВІЛ-інфекції в Україні продовжує поширюватися. Україна посідає одне з провідних місць на Європейському континенті за темпами зростання епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу.
Вихователь.
Зараз я пропоную вам цікаву гру «Фото – фішка», у якій розглянемо різні ситуації та поведінку підлітків у цих ситуаціях. (Грають по 6 учасників, які змінюють один одного)
1-й ведучий.
Кожен повинен усвідомлювати всю небезпеку, яку несе СНІД, і зробити все можливе, щоб уберегти себе і близьких та рідних від цієї інфекції, бо СНІД може увійти практично в кожен дім, у кожну сім’ю.
Пам’ятайте: єдина людина, що може вберегти вас від СНІДу – це ви самі. Для систематизації знань про ВІЛ/СНІД та шляхи передачі, ми зараз проведемо вікторину «Міфи і факти».
Вікторина «Міф чи факт»
Небезпечно обіймати людину, хвору на СНІД. (міф)
Заразитися на СНІД можна, користуючись спільним туалетом. (міф)
Перебувати в класі разом з учнем, що хворий на СНІД, цілком безпечно. (факт)
Люди, які вводять собі внутрішньовенні лікарські препарати, не повинні користуватися шприцами інших людей. (факт)
Не можна заразитися на вірус СНІДу (ВІЛ), кусаючи той самий бутерброд, що їсть людина, хвора на СНІД. (факт)
Можна заразитися на СНІД, якщо мав тільки один сексуальний контакт. (факт)
Якщо хтось у школі одержав травму, що супроводжується кровотечею, варто зупинити йому кров власними руками. (міф)
СНІДом можна заразитися, якщо хворий чхає або кашляє на тебе. (міф)
ВІЛ спричиняє СНІД. (факт)
ВІЛ вражає імунну систему організму. (факт)
11. ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД можна відрізнити від здорової людини за зовнішніми ознаками. (міф)
СНІД передається через поцілунок. (міф)
СНІД передається через повітря. (міф)
Вірус відразу можна виявити після інфекції. (міф)
Медицина не має ліків, вакцин від СНІДу, щоб перешкоджали б інфікуванню. (факт)
Чи можна вберегтися від СНІДу. (факт)
Вихователь.
Здоровий спосіб життя, чистота у взаєминах – найкращі методи профілактики СНІДу. А хто відповідає за спосіб вашого життя? За ваше майбутнє? (Учні висловлюють свої міркування.) Висновки, які ви зробите особисто для себе,- це ваше майбутнє: успішне, довге, блискуче, чи коротке та непримітне… Вибір – за вами.
Усім дякую за спілкування. До нових зустрічей.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»