Урок-застереження "Молодь проти СНІДу"

Опис документу:
Урок-застереження «Молодь проти СНІДу!»проходив у ХДВУФК №1. Вихованці відділень волейболу та вільної боротьби отримали інформаційну підтримку в питаннях здорового способу життя, об’єктивну інформацію про ВІЛ і СНІД, сформували практичні навички поведінки в ситуаціях ризику, виробили толерантне ставлення до ВІЛ-інфікованих. Цікавим інтерактивом на заході була гра «Фото-фішка», яка сприяла обговоренню дітьми актуальних питань здоровʼя та наслідків ризикованої поведінки, проблеми ВІЛ-інфікування.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Урок-застереження «Молодь проти СНІДу»

Мета:

‣ дати учням елементарні знання про СНІД, основні шляхи зараження цією хворобою та заходи щодо її профілактики;

‣ формування в учнів практичних навичок, які навчать їх відмовлятися від пропозицій,пов’язаних із ризиком інфікування ВІЛ;

‣ виховання толерантного ставлення до ВІЛ-інфікованих.

Обладнання: маркери; пам’ятки «Міфи та реальність про ВІЛ інфекцію/СНІД; червоні стрічки; плакати «Світ проти СНІДу», брошури «ВІЛ/СНІД. Все, що важливо знати», «Захищений секс. Все, що важливо знати»; гра «Фото-фішка».

Вступне слово вихователя.

1 грудня у всьому світі відзначають день боротьби зі СНІДом, оскільки СНІД вже не казка, а жахлива реальність. СНІД – трагічна проблема, яка стосується кожного. Цю проблему потрібно вирішувати, і найпростіший спосіб для нас – треба якомога більше дізнатися про СНІД. Вперше цей день відзначався в 1988 році. У 1996 році ООН створила союз шести всесвітніх організацій. Названа Спільною програмою Об’єднаних Націй з проблем ВІЛ/СНІД (ЮНЕЙДС).

Ми сьогодні зібралися, щоб поговорити про здоров’я, як його зберегти

в цей страшний час, коли планетою крокує чума нинішнього покоління -СНІД.

У війні проти ВІЛ/СНІДу немає нас та їх, немає багатих та бідних. Є тільки спільний ворог, який не визнає кордонів та погрожує всім народам. Світ об’єднався в боротьбі з інфекцією та хворобою.

Символом боротьби зі СНІДом є червона стрічка, яка була задумана навесні 1991 року. Її ідея належить художнику Франку Муру.

1-й ведучий.

У 1981 році в Лос-Анджелесі 5 молодих гомосексуалістів захворіли рідкісною формою пневмонії і двоє з них померли. У наступні декілька тижнів додалися нові факти. У всіх хворих таємничим чином відмовляла імунна система.

Світ вступив в еру СНІДу. Цифри про чисельність заражених і хворих усе зростають і стають застарілими вже на момент публікації. Навіть письменники-фантасти не змогли передбачити, що в глибині людського організму проникне представник мікросвіту – вірус-убивця, який неминуче приведе зараженого ним до загибелі. І саме статевий інстинкт був вибраний збудником СНІДу як «троянський кінь» для проникнення в організм людини. Лікарі оперативно виявили особливості контингенту хворих: гомосексуалісти, бісексуали, повії, наркомани.

Перший випадок ВІЛ-інфекції в Україні було зареєстровано в 1987 році.

Звучить «Богемська рапсодія».

2-й ведучий.

У Берліні перед музеєм історії природознавства прокладена алея кам’яних плит із вирізьбленими на них прізвищами. І не видно їм ні кінця, ні краю. Назва алеї – «Роздолля роздумів». Майже щомісяця алея подовжується новими плитами-іменами. Цих людей поєднує одне: вони досягли успіху, але стали жертвами СНІДу. На плитах є такий напис: «Рудольф Нурієв».

Рудольф Нурієв виконав усі провідні чоловічі партії класичного балету, був солістом Мар’їнського театру в Санкт-Петербурзі, зіркою Лондонського королівського балету, директором балетної трупи Паризької Гранд-опери. Та всі його творчі та життєві плани перекреслив СНІД.

3-й ведучий.

Ще одна сумна історія. Фреді Мерк’юрі та його рок-гурт «QVEEN» швидко набули популярності. Їх пісні користувалися незмінним успіхом. Мерк’юрі досяг успіху, але загинув від СНІДу.

Рок Хардсон, Майлз Девіс, Курт Рааб, Жан-Поль Арон, Хоре Біпек, Віто Руссо, Мішель Гі, Мішель Фуко, Ентоні Перкінс, Кейт Херінг, Лі Берейс, Арні Зап, Брюс Четвін … - вони стали жертвами СНІДу, їх та багатьох інших увіковічили на алеї «Роздолля роздумів».

Кожен сам робить свій вибір.

1 ведучий.

У генеалогії цієї страшної хвороби багато загадкового. Науковці й досі не дійшли згоди про походження лиховісного ВІЛ – вірусу імунодефіциту людини.

Що таке ВІЛ/СНІД?

В – вірус, І – імунодефіциту, Л – людини.

Цей вірус дуже дрібний, набагато менший за бактерії , проте неймовірно підступний. Розмножується, потрапивши в клітини білих кров’яних тілець людини. Вірус руйнує їх із середини. Наслідки цього жахливі: людина стає беззахисною перед будь-якою інфекцією.

С – синдром, Н – набутого, І – імунного, Д – дефіциту.

Терміном СНІД позначають кінцеву стадію ВІЛ- інфекції.

Основні шляхи зараження ВІЛ-інфекцією:

 • статевий;

 • під час переливання донорської крові, зараженої вірусом імунодефіциту;

 • при використанні нестерильного медичного інструментарію (шприців, системи для переливання крові та ін.);

 • від ВІЛ-інфікованої або хворої на СНІД матері дитині до, під час або після пологів.

СНІД не передається:

 • при поцілунку/через слину;

 • через піт або сльози;

 • при кашлю та чханні;

 • через тварин або при укусах комах;

 • при спільних заняттях спортом;

 • при спільному використанні посуду або постільної білизни;

 • у перукарні чи косметичному салоні;

 • при спільному використанні ванни та туалету;

 • при рукостисканні або обіймах;

 • у громадському транспорті.

2-й ведучий.

Інкубаційний період від моменту зараження ВІЛ до перших проявів інфекції може бути як коротким - 4-5 тижнів, так і дуже довгим – декілька років (до 15). За цей період збудник СНІДу руйнує лімфоцити, що неминуче призводить до глибоких змін усієї імунної системи хворої людини. Особливо небезпечним є те, що вірус уражає клітини ЦНС.

Вірус-убивця розповзається планетою з невловимою швидкістю. Епідемія страшна ще й тим, що призводить до тяжкої соціальної та економічної деградації суспільства.

Вірус імунодефіциту людини гине при температурі кипіння за 1 хвилину.

Перші ознаки зараження вірусом СНІДу:

 • збільшення лімфатичних вузлів у кількох місцях одночасно;

 • тривала (понад місяць) підвищена температура – 37,5-38’С;

 • втрата ваги, що прогресує (режим харчування не змінений);

 • часті гнійні й запальні ураження слизової оболонки рота, шкіри, статевих органів.

Вихователь.

А зараз ми пропонуємо вам узяти участь у вікторині «Що ти знаєш про СНІД?».

Вікторина

- У чому різниця між ВІЛ-інфекцією і СНІДом? (ВІЛ-інфекція – це інфекційне захворювання, викликане вірусом імунодефіциту людини. А СНІД – це кінцева стадія ВІЛ-інфекції)

- Чим небезпечний СНІД? (При ураженні імунної системи людина часто хворіє. Крім СНІДу можуть розвиватися й інші хвороби, від яких людина може померти)

- Хто такий донор? Чи знаєте ви, які хвороби передаються через кров? (Людина, яка дає кров людям, що її потребують, називаються донорами. Через кров передаються сифіліс, вірусний гепатит, малярія)

- Якими шляхами людина може заразитися СНІДом? (При переливанні крові; при статевому контакті; при використанні нестерильних шприців для ін’єкцій; при вагітності від матері до дитини)

- Чи може інфікуватися ВІЛ донор? (Ні, тому що забір донорської крові здійснюється за допомогою систем разового використання)

- Які найпоширеніші шляхи ? (Статевий, при ін’єкціях)

- Чи існує ризик ВІЛ-інфікування в стоматологічному кабінеті? (Слиною – ні. Можна говорити про ймовірність зараження лише через контакт з кров’ю. Стерильність є норма лікарської практики)

- Чи хворіють на СНІД тварини і чи можна від них заразитися? (Ні, бо ВІЛ є причиною захворювання на СНІД, а ВІЛ – вірус імунодефіциту людини)

- Які групи населення можуть захворіти в першу чергу? (Гомосексуалісти, повії, наркомани, хворі, які потребують донорської крові, новонароджені)

- Крім аналізу крові, де ще можна виявити СНІД? (У спермі)

- Який інкубаційний період захворювання на ВІЛ? (Може тривати від кількох місяців до 15 років)

- Через який проміжок часу після передбачуваного зараження доцільно пройти тестування на ВІЛ-інфекцію? (Через 3-6 місяців, коли організм людини виробить антитіла до ВІЛ)

- Як уберегтися від СНІДу? (Не квапся розпочати доросле життя. Уникай випадкових сексуальних статевих зв’язків, користуйся одноразовими шприцами, не користуйся предметами особистої гігієни, які належать іншій людині, а саме: зубною щіткою, станком для гоління, манікюрними інструментами. А також косметичними маніпуляціями: проколювання вуха, татуювання)

Якщо ви будете знати і дотримуватися цих правил, то менше буде хворих на СНІД. Найбільшим джерелом небезпеки зараження ВІЛ для дітей і підлітків є відсутність знань про шляхи передачі інфекції, відсутність навичок оцінки ступеню ризикованості ситуації, таких як: вживання алкоголю, наркотиків тощо.

3-й ведучий.

Ви щодня зіштовхуєтеся з небезпекою згубити своє життя. Ви щодня чуєте про невиліковні хвороби, про трагічні долі заражених.

СНІД – одне з найпідступніших захворювань зі 100% смертельним результатом, інкубаційний період якого може тривати від кількох місяців до 15 років. Цей період вважають найнебезпечнішим, адже носій інфекції може не підозрювати, що вже має вірус набутого імунодефіциту і продовжувати інфікувати інших людей.

1 грудня 2017 року, за даними Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні, епідемія ВІЛ-інфекції в Україні продовжує поширюватися. Україна посідає одне з провідних місць на Європейському континенті за темпами зростання епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу.

Вихователь.

Зараз я пропоную вам цікаву гру «Фото – фішка», у якій розглянемо різні ситуації та поведінку підлітків у цих ситуаціях. (Грають по 6 учасників, які змінюють один одного)

1-й ведучий.

Кожен повинен усвідомлювати всю небезпеку, яку несе СНІД, і зробити все можливе, щоб уберегти себе і близьких та рідних від цієї інфекції, бо СНІД може увійти практично в кожен дім, у кожну сім’ю.

Пам’ятайте: єдина людина, що може вберегти вас від СНІДу – це ви самі. Для систематизації знань про ВІЛ/СНІД та шляхи передачі, ми зараз проведемо вікторину «Міфи і факти».

Вікторина «Міф чи факт»

 • Небезпечно обіймати людину, хвору на СНІД. (міф)

 • Заразитися на СНІД можна, користуючись спільним туалетом. (міф)

 • Перебувати в класі разом з учнем, що хворий на СНІД, цілком безпечно. (факт)

 • Люди, які вводять собі внутрішньовенні лікарські препарати, не повинні користуватися шприцами інших людей. (факт)

 • Не можна заразитися на вірус СНІДу (ВІЛ), кусаючи той самий бутерброд, що їсть людина, хвора на СНІД. (факт)

 • Можна заразитися на СНІД, якщо мав тільки один сексуальний контакт. (факт)

 • Якщо хтось у школі одержав травму, що супроводжується кровотечею, варто зупинити йому кров власними руками. (міф)

 • СНІДом можна заразитися, якщо хворий чхає або кашляє на тебе. (міф)

 • ВІЛ спричиняє СНІД. (факт)

 • ВІЛ вражає імунну систему організму. (факт)

11. ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД можна відрізнити від здорової людини за зовнішніми ознаками. (міф)

 • СНІД передається через поцілунок. (міф)

 • СНІД передається через повітря. (міф)

 • Вірус відразу можна виявити після інфекції. (міф)

 • Медицина не має ліків, вакцин від СНІДу, щоб перешкоджали б інфікуванню. (факт)

 • Чи можна вберегтися від СНІДу. (факт)

Вихователь.

Здоровий спосіб життя, чистота у взаєминах – найкращі методи профілактики СНІДу. А хто відповідає за спосіб вашого життя? За ваше майбутнє? (Учні висловлюють свої міркування.) Висновки, які ви зробите особисто для себе,- це ваше майбутнє: успішне, довге, блискуче, чи коротке та непримітне… Вибір – за вами.

Усім дякую за спілкування. До нових зустрічей.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!