Урок “Запорозька Січ в повісті М. В. Гоголя ”

Опис документу:
Розкриває причинно наслідкові зв'язки у зображенні Запорозької Січі, на основі тексту ознайомлює учнів з побутом та звичаями запорожців, порівнює художній матеріал з історичними фактами; вчить вибірковому аналітичному читанню; сприяє розвитку зв’язного усного мовлення; розширює словник, корегує мовлення учнів; виховує повагу до героїчного минулого українського народу.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Запорозька Січ в повісті М. В. Гоголя “Тарас Бульба”

Мета: Розкрити причинно наслідкові звязки у зображенні Запорозької Січі, на основі тексту ознайомити учнів з побутом та звичаями запорожців, порівняти художній матеріал з історичними фактами; вчити вибірковому аналітичному читанню; сприяти розвитку зв’язного усного мовлення; розширювати словник, корегувати мовлення учнів; виховувати повагу до героїчного минулого українського народу.

Тип уроку: інтегрований (українська література — історія України).

Методично- дидактичне забезпечення уроку: книги, медіапрезентація «Козацька доба»,карта,дошка

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  • Яку тему ми вивчаємо?(М.В. Гоголь «Тарас Бульба») 1слайд

  • Коли народився й помер М. Гоголь (1809 -1852)

  • Коли вперше видано повість «Тарас Бульба»?(Повість “Тарас Бульба” вперше видано 1835 року.) 2слайд

  • Що таке повість? (жанр)3слайд

  • Історична повість?

  • Назвіть головних героїв повісті?( 4слайд)

  • Як ви вважаєте, хто такий Тараса Бульба?(5слайд)

  • 1. Я вважаю, що…Тарас Бульба мужній,сміливий,козацький полковник

  • Чому він такий?

  • 2. Тому, що…він був відданий своєї Батьківщині

  • 3. Наприклад навіть в останні хвилини свого життя,коли він горів, він продовжував допомагати своїм товаришам

  • 4. Отже, таким чином…Тарас Бульба патріот

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

І. Сьогодні на уроці ми й спробуємо відчути дух тієї героїчної епохи.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Слово вчителя.

Сьогодні поговоримо про Запорізьку Січ

4.2 Історія виникнення Запорозької Січі (6слайд)

1556 р. — заснування першої Запорозької Січі на острові Мала Хортиця; (слайд) карта

Робота з картою

Словник

Наприкінці 70-х років XVI ст. виникла військова організація козаків, центром якої було укріплення, яке називали Запорозька Січ, а козаків — запорозькими

Козаки в Україні завжди служили українському народові

- Хто такі були козаки? (слайд7,8,9,10,11,12,13,14,15

Фізхвилинка

4.3Робота з текстом повісті. Бесіда за змістом І, II, ІІІ розділів.

1. Якою зображена Січ у III розділі повісті? (Вільною козацькою республікою, “розгульним Запорожжям”.( С162 Уся Січ була …)

2.Чому Тарас так поспішає відправити своїх синів на Січ?

(С 158 А найкраща…. )

(Тому, що він вважає, що тільки на Січі з них вийдуть справжні козаки

3.Які були останні слова Бульби?(XII гл с188 Прощайте….

V.Закріплення матеріалу

Метод « Фішбоун»

Суть прийому «Фішбоун» (риб’яча кісточка) полягає в тому, що між кістками учні записують визначення та поняття, які вони запамятали з теми, яка вивчалася на уроці. (дошка)

Цей прийом спрямований на розвиток критичного мислення в учнів. Він дасть змогу встановити причинно-наслідкові взаємозв’язки між об’єктом аналізу та факторів, що вплинули на нього, здійснення обґрунтованого вибору, сформулює вміння розв’язувати проблемне завдання.

Уривок повісті( відео)

  • Яка головна тема твору?( боротьба українського народу ) зошит

  • Які основні причини виникнення Запорозької Січі? (голод, напади, віра православна)

  • Що зробили українці? (заснували Січ, козаки, )

  • Висновок (воля, незалежність)

Запорізьська Січ утворилася, тому що український народ боровся за свою незалежність

VI. Дом.завдання

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!