Урок з української мови у 3 класі " Випадки багатозначності . Слова. які мають кілька значень"

Опис документу:
Конспект уроку з української мови у 3 класі з теми:" Випадки багатозначності . Слова, які мають кілька значень". Конспект допоможе учителеві розширити уявлення учнів про багатозначні слова , закріпити поняття про пряме і переносне значення слів та їх використання в мові, поповнити словниковий запас учнів новими народними та поетичними висловами, розкрити та закріпити поняття багатозначності слів в українській мові.шляхом застосування інтерактивних методів та прийомів навчання.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема Випадки багатозначності .Слова, що мають кілька значень

Мета: : розширити уявлення про багатозначні слова , закріпити поняття про пряме і переносне значення слів та їх використання в мові, поповнити словниковий запас учнів новими народними та поетичними висловами, розвивати увагу до вживання слів, інтерес до вивчення української мови, вміння аналізувати, узагальнювати, виховувати любов до слова.

Хід уроку

  1. Організаційний момент

Швидко пролуннав дзвінок

Починається урок

Працювати треба гарно, щоб почути у кінці,

Що у нашім третім класі
Діти просто молодці.

Дзвоник всім нам дав наказ: до роботи взятись враз!

Будем ми трудитись гарно, не мине й хвилинки марно.

2. Психоформула

- Підніміть праву руку, якщо у вас гарний настрій, ліву - якщо поганий, обидві руки - якщо ви готові працювати.

  1. Повідомлення теми і мети уроку.

Епіграф до уроку:

Слова наче кольорові камінці

І мало назбирати їх в купу,

Треба уміти викладати узори з них.

Продовжим вчити тему “СЛОВО”, Багатозначність перш за все

Вивчати краще рідну мову, здивує загадково,

Чудову — пречудову а з переносним значенням

Всього життя основу. Наш світ стає казковим.

II. Актуалізація знань

1.Гра « Лото»- фан ( витягуєте фантик , читаєте завдання і відповідаєте)

  • Що таке речення?

  • Речення виражає ....

  • Назви види речень за метою висловлювання?

  • Що таке звертання?

  • Що становить основу речення?

  • Що таке підмет?

  • Що таке присудок?

  • Що таке пряме і переносне значення слова?

2. Мовний кубик «Гра «Я тобі- ти мені»( на гранях написані словосполучення вжиті в прямому значенні: залізна стріла, солодкий чай, каштанове листя,веселі дівчата, золотий годинник, плаче дитина -підібрати в переносному)

3.1.Урок почнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки

Щоб правильно , гарно слова написати

Нам зєднання букв слід усі памятати

Одна лиш хвилина для цього дається

Подивимось зараз, кому це вдається.

Кк кк ки еш ше ня

Сл. робота КИШЕНЯ

Складаємо словосполучення: велика кишеня, пуста кишеня, чарівна кишеня.

Бабуся заповнила мої кишені цукерками та монетами.( Синтаксичний розбір речення)

III Мотивація навчальної діяльності . Послухайте діалог
Що спричинило непорозуміння у спілкуванні ?

Розігрування діалогу.

«Чому він так сказав?»

Сашко прийшов до школи розгублений.

Що з тобою? — запитав його Боря.

Я одержав SMS від Мишка. Треба відвідати його. А може, він уже

в лікарні. Ось прочитай, що він пише.

У SMS було написано: «Сьогодні вдома не було нікого. Я пішов гратися на

кухню. І сам не помітив, як зламав спинку, відбив носик і відкрутив вушко.

Що тепер буде?».

Прочитавши SMS, Боря засміявся і заспокоїв Сашка: «Не турбуйся, здо-

ровий твій Мишко».

Чому Боря сказав, що з Мишком все в порядку. Поясніть , яку спинку він зламав. Яке вушко відкрутив, який носик відбив?( Спинка стільця, носик чайника і вушко чашки)

Висновок: Отже, в укр. мові є слова , які звучать однаково, а мають різне значення.

  • Яку назву ви дали б словам , які мають багато значень( багатозначні)

  • Так дійсно ці слова називаються – багатозначними.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про слова, що мають кілька значень.

Тема нашого уроку : Багатозначні слова

Наше завдання на уроці:

- ознайомитися з багатозначними словами;

- навчитися правильно їх уживаим у мовленні.

3.Відгадайте загадку

1.  Журавлиним я буваю,
    А деколи й пісні співаю.
(Ключ журавлів, скрипковий ключ).

Він замок відкрити може
І закрутить легко гайку.
Чарівник вам допоможе
 Відгадати цю загадку.
(Гайковий ключ, ключ від дверей).

2.У зошиті з письма
        Я коса чи пряма.
        Ще можу я, повірте,
        І креслити, і міряти.
        А якщо треба, враз
        Шикую школу, клас.

- Про що говориться у загадці?
- Про які значення слова лінійка говориться у загадці?

4 .Робота над мовним матеріалом .Робота над реченнями

Ми живемо на планеті Земля.


    На родючій землі зібрали гарний урожай.

 Любіть рідну землю, діти!( спонукальне, окличне)

- Що означає слово "земля" в кожному з речень?

Чи можна сказати , що воно багатозначне.?

- Земля – планета. Земля – наша країна. Земля – поле.

Зробіть висновок:

  • Що ви можете сказати про значення слова земля ( воно має кілька значень:планета, грунт, рідна Батьківщина.

  • Як називаються такі слова?

  • IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Робота за малюнками (с. 40–41, впр. 81)

— Розгляньте малюнки. Хто на них зображений?

— Прочитайте тексти. Що їх об’єднує? Чим вони відрізняються?

З’ясуйте значення слова морж у текстах. Скільки значень має слово морж?

Запам’ятайте! У мові є слова, що мають кілька значень. Одне слово може називати різні предмети, ознаки, дії. Наприклад: крило літака, крило будинку, крило вітряка; добра людина, добра страва; іде дощ, іде час. Значення слів подаються у тлумачному словнику.

Запам’ятайте! Слова, що мають кілька значень, називаються багатознач-

ними, а слово, що має одне значення,— однозначним.

2. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Робота в групах « Два, чотири, всі разом»

Гра « Хто про що подумав?»( Кожній групі дається слово)

1 група- поле

2 група – півники

3 група- лінійка

4 група- ключ

( Кожен учень з групи складає своє речення. Обмінюється в парі реченям,

потім в трійки, а потім в четвірки. ) Всього у кожного учня з групи повинно бути максимум три різних речення.

2. Розумник завд. 2

3. Скласти прислівя і записати з розкиданих слів на дощці. ( У Землі Супутник – Місяць, у людини- книга.). Віднайдіть у цьому прислівї

ще багатозначне слово )

4. Уно впр. 82.

VІ. Підсумок уроку

З якими словами ознайомилися на уроці? (Зі словами, які мають кілька значень.)

  • Наведіть приклади таких слів.

2.Скринька знань

VІІ. Домашнє завдання

Слово поле має аж 11 значень, спробувати віднайти 5значень слова поле і скласти з цими значеннями речення.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Методологічні основи організації психолого-педагогічного супроводу освітнього процесу дитини із особливими освітніми потребами»
Маргарита Сергіївна Чайка
30 годин
590 грн