Урок з української мови. Тема. Слова, протилежні за значенням (антоніми). Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Опис документу:
Мета: з’ясувати, що таке антоніми та яку роль вони відіграють у мовленні; формувати вміння користуватися антонімами у мовленні для контрастного зіставлення явищ, предметів, ознак, дій; добирати до поданих слів антоніми; збагачувати словниковий запас; розвивати пам’ять, мовлення; виховувати любов до українського слова, працьовитість.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Слова, протилежні за значенням (антоніми)

Мета: з’ясувати, що таке антоніми та яку роль вони відіграють у мовленні; формувати вміння користуватися антонімами у мовленні для контрастного зіставлення явищ, предметів, ознак, дій; добирати до поданих слів антоніми; збагачувати словниковий запас; розвивати пам’ять, мовлення; виховувати любов до українського слова, працьовитість.

Основні завдання уроку

  1. Опанування нового матеріалу:

  • слово;

  • омоніми;

  • синоніми;

  • антоніми.

  1. Підвищення орфографічної грамотності:

  • введення слів солоний, солодкий.

  • орфограма « Подовжені приголосні»

Обладнання: таблиця «Слово», пейзажні малюнки, предметні малюнки.,

Хід уроку

I. Оргапізадія класу до уроку.

Дзвоник всі почули ви?

До уроку всі готові?

Ну тоді розпочинаймо

Урок української мови.

II. Актуалізація опорних знань.

1. Перевірка домашнього завдання. Перевірка виконання вправи

2. Гра «Блискавиця».

На сніжинках-картках написані слова. Необхідно якнайшвидше скласти речення.

Слова на картках:природі, буду, я, другом, милуюся, оберігаю, прикрашаю.

Буду я природі другом.

- Як вирозумієте цей вислів?

3. Запис під диктовку ( з коментуванням).

Іде по воду молодиця, за нею тюпає хлоп’я. Так провештались у місті до вечора. Назустріч нам по дорозі неквапливо бреде пастух.

  • Підкресліть синоніми.( Іде, тюпає, провештались, бреде)

  • Знайдіть головні члени третього речення, встановіть зв’язок слів.

Пастух ( що робить?) бреде;

бреде ( як?) неквапливо;

бреде ( де?) по дорозі;

бреде (куди?) назустріч (кому?) нам.

  • Для чого в мовленні вживаються синоніми?

III. Повідомлення теми і завдань уроку.

Сьогодні, продовжуючи мандрувати країною «Лексикологія», ми зупинимося в місті «Антоніми». Розширимо свої знання і поповнимо словник новими словами. ( слайд1)

Пари слів ти називай

І антоніми вивчай.

Гарно вчи, як належить,

Ці слова протилежні.

Складання «гірлянди асоціацій»

Антоніми

Слова з протилежним значенням

Синоніми

Мають одне значення, а пишуться по-різному.

IV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Бесіда на основі спостереження за значенням антонімічних пар.

  • Що таке антоніми? Які це слова?

Розгляньте таблицю ( на екрані таблиця) ( слайд2)

який?

білий

чорний

що?

білизна

чорнота

що робити?

білити

чорнити

як?

біло

чорно

  • На які питання можуть відповідати слова-антоніми?

  • На які питання відповідають слова, що знаходяться в одній парі?

Висновок. Слова, які входять в антонімічну пару, завжди відповідають на одне й те саме питання.

  1. Прочитай вірш і полічи, скільки в ньому антонімів.

Якщо сестра, то не брат.

Коли говорять, не мовчать.

Коли стоять, то не біжать.

Якщо далеко, то не близько,

Якщо високо, то не низько. ( 5 антонімів)

- Діти, що таке антоніми?

Антоніми – це слова з протилежним значенням.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Вправа «Доберіть антоніми»

(Виконується біля дошки)

голосний - … (тихий) дорогий - … (дешевий)

дружній - … (ворожий) сумний - … (веселий)

кричати - … (мовчати) кинути - … (підняти)

місто - … (село) правда - … (кривда)

При записі звернути увагу на орфограми.

4. Робота з підручником. Вправа 208 с.89. (робота парами)

- Чи будуть дібрані вами слова про кожну пору року протилежними за значенням?

Фізкультхвилинка (3 хв)

Тупотять маленькі ніжки,

Топчуть по снігу доріжки,

Рученята зігрівають,

Ось так спинки прогинають,

Із гори на санчатах

Стрибнемо, як кенгурята.

На прогулянці зимовій

Буде кожен з нас здоровий.

5. Колективна робота. ( слайд 3)

До слів доберіть антоніми. Спочатку спробуйте самі, а потім звірте з довідником.

Свіжа квітка - _ квітка

свіжий калач - калач

свіжа газета - газета

чистий зошит - зошит

тихий голос - голос

тиха річка - річка

Довідничок: бурхлива, дзвінкий, зав’яла, стара, черствий, списаний.

  1. Робота з прислів’ями. Вправа 210 с 89.

Учні читають прислів’я, пояснюють їх смисл.

  • З якою метою в прислів’ях ужито антоніми?

  • Спробуйте закінчити прислів’я, додаючи антоніми.

  • Визначте види речень за будовою. (складні).

  1. Закріплення вивченого.

6. Складання речень з опорою на предмети і предметні малюнки.

  • Запишіть пари слів в зошити.

7. Самостійна робота. Виконання вправи 209 с.98. (Взаємоперевірка)

V. Підсумок уроку.

- Про що дізналися на уроці?

- Яку роль відіграють антоніми в нашому мовленні?

- Що ви тепер можете розповісти про слово?

(Однакові слова можуть мати декілька значень; є слова – синоніми; є слова – антоніми.)

Узагальнення знань. (слайд 4)

  • Розгляньте, як пов’язані значення поданих слів.

Друг – людина, з котрою дружиш.

Споріднені слова Синоніми Антоніми

дружок

дружили

дружний

дружба

товариш

приятель

ворог

недруг

ДРУГ

  1. Домашнє завдання

Виконати вправу 211 (1) с.90

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.