Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Методичні ігри для урізноманітнення уроків природничого циклу
»
Взяти участь Всі події

Урок з української мови "Основні групи фразеологізмів"

Українська мова

Для кого: 10 Клас

03.02.2020

490

7

1

Опис документу:
Формування предметних компетентностей: систематизувати та узагальнити знання учнів про основні групи фразеологізмів, з’ясувати роль використання фразеологічних засобів мови та їх доречність відповідно до стилістичного забарвлення, усвідомити відмінність між фразеологічними антонімами та синонімами.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

ДЕРЖАВНИЙ ЗАКЛАД ПРОФЕСІЙНОЇ (ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОЇ) ОСВІТИ «ЧЕРКАСЬКЕ ВИЩЕ ПРОФЕСІЙНЕ УЧИЛИЩЕ ЛЕГКОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ »

Методична розробка уроку з предмета «Українська мова»

Тема. Основні групи фразеологізмів

Скільки б ти не жив, усе життя слід навчатися.

Анней Луцій Сенека

Викладач української мови та літератури

кваліфікаційної категорії

«спеціаліст вищої категорії» та звання

«старший викладач»

Несененко Алла Іванівна

Черкаси 2019 р.

Розділ: Поняття норми в сучасній українській літературній мові

Дата 04.12.19 р.

Група: Пммс-18 «Перукар (перукар-модельєр). Манікюрник» ( код 5141), І курс

Урок № 12

Тема. Основні групи фразеологізмів

Мета:

Формування предметних компетентностей:

систематизувати та узагальнити знання учнів про основні групи фразеологізмів, з’ясувати роль використання фразеологічних засобів мови та їх доречність відповідно до стилістичного забарвлення, усвідомити відмінність між фразеологічними антонімами та синонімами.

Формування ключових компетентностей:

  • спілкування державною мовою;

  • уміння вчитися впродовж життя;

  • інформаційно-цифрова компетентність;

  • загальнокультурна грамотність;

  • соціальні та громадянські компетентності.

Тип уроку: корекції основних компетентностей.

Методи проведення:

  • словесні:

пояснення, інструктаж, розповідь , бесіда, робота з підручником;

  • наочні: ілюстрування, показ відеофрагменту експрес-уроку О.Авраменка, презентація.

  • практичні: метод «Фішбоун», робота в групах, метод «Творче конструювання», метод «Бліцопитування», інтерактивні вправи з фразеології у сервісі  Learningapps, метод вправ.

Міжпредметні зв’язки: українська література, історія, іноземна мова, географія, матеріалознавство (професія «Кравець. Закрійник».)

Комплексно-методичне забезпечення уроку:

Наочне забезпечення: презентація, відеофрагмент експрес-уроку О.Авраменка.

Дидактичне забезпечення: 15 підручників ( Глазова О.П. Українська мова),

2 таблиці «Творче конструювання», 20 завдань для підготовки учнів до ДПА у формі ЗНО.

Інформаційно-комунікаційне забезпечення: екран, проектор, ноутбук.

Список використаних джерел:

1. Глазова О.П. Українська мова (рівень стандарту) : підручник для 10 класу закладів загальної середньої освіти. – Харків: Видавництво «Ранок», 2018. –224 с.

2. Закон України «Про освіту»./ Вісник.-2017-№2(81)-с.7-103.

3. Копусь Ольга. Функціонування методів навчання української мови в загальноосвітніх закладах різних типів. // Українська мова й література в сучасній школі. –2012. – №11 – 12. –С.4

4. Нова українська школа: порадник для вчителя/ Під заг. ред. Бібік Н.М. –

К.: ТОВ «Видавничий дім «Плеяди», 2017. – 206 с.

5. Сидоренко В.В. Розвиток педагогічної майстерності вчителя української мови та літератури в системі післядипломної освіти: монографія. – Донецьк: Каштан, 2012. – 492 с.

6. Відео з каналу ЮТУБ, у вільному доступі (https://www.youtube.com/watch?v=gJGZa21uQ48)

7. Навчальна платформа https://learningapps.org

8. Електронна платформа «Нова українська школа», WWW.nus.inf.ua

9. Електронна платформа «Нова українська школа» WWW.nus.org.ua

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація навчальної діяльності учнів .

1. «Бліцопитування»

1) Що таке фразеологізм?

2) Які є три типи фразеологізмів?

3) Як називається розділ мовознавства, що вивчає фразеологізми?

4) У яких стилях найчастіше використовують фразеологізми?

5) Що таке фразеологічні синоніми ?

6) Що ми називаємо фразеологічними антонімами?

2. Випереджаюче домашнє завдання метод «Фішбоун» (Додаток 1,2).

Учням дається кістяк риби, на яку потрібно “нарощувати луску». Вправа виконується за допомогою виготовлених стікерів. Вгорі учні вказують на причини виникнення основних груп фразеологізмів, а внизу наводять факти, приклади.

В голові риби ставимо проблемне запитання, яке підлягає аналізу та висновку. (Чи можна сказати, що фразеологізми «засмічують» українську мову?)

У хвості риби пишемо відповідь на поставлене запитання, тобто висновоки, узагальнення. (Фразеологізми роблять наше мовлення виразнішим, влучнішим, дотепнішим, а також вони служать засобом характеристики персонажів твору.)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

1.Слово викладача.

Шановні першокурсники, дев’ять років у школі, зціпивши зуби, ви гризли граніт науки, на жаль, не всі, бо дехто з вас бив байдики, а лише іноді зі шкури пнувся, щоб не лити крокодилячі сльози, коли вдома сваритимуть батьки за двійки.

Учні, які навчалися в школі на достатній рівень знань, мабуть, уже на чомусь й собаку з’їли, а хто в школі точив ляси, не слухав учителів, то спіймали такого облизня , що зараз розводите руками, коли чогось не знаєте. Так от, щоб я сьогодні не отримала на горіхи, менше ґав ловіть, а з відкритим ротом все слухайте та мотайте на вус.

Сподіваюсь, що ви не підведете мене під монастир, бо не святі горшки ліплять, а тому будемо працювати в поті чола.

Мабуть, для вас дещо незвичний початок уроку, проте саме він і пояснює сьогоднішню нашу тему уроку.

З давніх-давен наш народ із покоління в покоління передавав чудові перлини народної мудрості – фразеологізми. І сьогодні наше завдання – це повторити все про основні групи фразеологізмів, дослідити їх роль у мовленні, щоб ви краще знали рідну мову.

Тож запишіть тему уроку в зошити…

ІV. Засвоєння нового навчального матеріалу.

Фразеологія – це скарбниця спостережливості й мудрості народу. У

фразеологізмах виявлено його спосіб мислення та світосприйняття. Оскільки на ЗНО будуть завдання з фразеології , то хочу ще вам нагадати, що прислів’я та приказки – це різновид фразеологізмів. І запам’ятайте, що фразеологізми виступають одним членом речення .

Під час проведення уроку ми визначимо, хто з вас краще знає все про фразеологізми.

На уроці ми будемо працювати в групах, тому прошу капітанів представити свою команду.

Перша команда називається «Вміємо зуби заговорити».

Друга команда – «Вміємо співати соловейком».

Викладач. Зараз я вам роздам таблиці, а ви виконаєте завдання методу, який називається «Творче конструювання», яка команда перша дасть правильні відповіді, то та й переможе.

1.Завдання «Творче конструювання» (Додаток 1,3) .

2.Завдання з навчальної платформи https://learningapps.org

Зараз ми виконаємо завдання «Походження фразеологізмів», щоб ви краще засвоїли навчальний матеріал.

https://learningapps.org/display?v=pvkfrthwj19 ( походження фразеологізмів )

(Додаток 4)

3. Коли на початку уроку було «Бліцопитування», то я недаремно запитала вас про фразеологічні антоніми, оскільки такі завдання часто є на ЗНО. Тож зараз перевіримо, чи вмієте ви добирати фразеологічні антоніми.

https://learningapps.org/display?v=pstsd4bz219 (фразеологічні антоніми )

(Додаток 5)

4. Щоб показати свій рівень знань із фразеології, то я пропоную вам дібрати числівники, які часто вживаються в них.

https://learningapps.org/1708884 (фразеологізми з числівниками) (Додаток 6)

5.Перегляд експрес-уроку О. Авраменка.

6.Вправа 69, ст.43 (Глазова О.П. Українська мова (рівень стандарту) : підручник для 10 класу закладів загальної середньої освіти. – Харків: Видавництво «Ранок», 2018. –224 с.)

7. Підготовка учнів до ЗНО у формі ДПА . (Додаток 7)

V. Підсумок уроку .

Отже, ви з’ясували та визначили, яку роль відіграють фразеологізми в нашому мовленні. Будемо ж, по можливості, використовувати їх, щоб прикрасити та збагатити нашу мову.

Дякую вам, учні, за плідну працю.

VІ. Домашнє завдання уроку .

Середній рівень. Вправа 63, ст.40 ( Глазова О.П. Українська мова (рівень стандарту) : підручник для 10 класу закладів загальної середньої освіти. – Харків: Видавництво «Ранок», 2018. –224 с.)

Достатній та високий рівень. Написати твір-роздум «Легко тому живеться, хто має голову на плечах», використовуючи фразеологізми.

Додаток 1

«Фішбоун» – прийом розвитку критичного мислення. «Фішбоун» – метод вивчення, порівняння, дослідження. Автором є японський професор Кауро Ішікава. В процесі навчання прийом дозволяє «розділити» загальну проблемну тему на перелік причин і аргументів. Візуально (графічно) відтворення даного прийому виглядає як риб’ячий скелет. В голові якого записується проблема, верхній ряд кісток фіксуються причини, події,

нижній – факти. Аргументи, а у хвості розміщується висновок, що є результатом створеного графічного аналізу. Учень демонструє уміння визначати причинно-наслідкові зв’язки , логіку, обґрунтованість висновків. Прийом вимагає умінь аналітично працювати з текстами, формує критичне мислення .

«Творче конструювання» – метод, що передбачає створення мовного об’єкта у певному складі; встановлення певного складу понять, визначень, елементів вправи тощо.

Додаток 2

Додаток 3

Додаток 4

Додаток 5

Додаток 6

Додаток 7

І. Завдання з української мови професійного спрямування у

форматі ЗНО

Завдання 1-10 мають по чотири варіанти відповіді, з яких лише один правильний. Виберіть правильний, на Вашу думку, варіант відповіді.

1. Апостроф треба писати на місці всіх пропусків у рядку

А об..єм, кутюр..є, м..яка

Б р..юш, пр..яжа, п..єдестал

В зав..язати, пр..ямий, зап..ясток

Г з..єднати, р..ясна, б..язь

2. Редагування НЕ ПОТРЕБУЄ словосполучення

А затягти нитку в голку

Б прийнявся за роботу

В непридатний до вжитку

Г вірна відповідь

3. Літеру и треба писати на місці пропуску в усіх словах рядка

А ман..кен, пр..шити, л..кала

Б запош..вач, с..лует, пр..прасувати

В бр..тель, д..формація, пліс..ровка

Г вм..тати, мод..лювання, п..тельник

4. На перший склад падає наголос у слові

А кравець

Б виточка

В фурнітура

Г горловина

5. Літеру и треба писати на місці пропуску в усіх словах рядка

А пр..шити, пр..чудовий

Б пр..метати, пр..клеїти

В пр..строчити, пр..довгий

Г пр..здоровий, пр..важкий

6. Потребує редагування речення

А Значна роль у матеріальній культурі українців належить одягу та ремеслам, пов’язаним з його виготовленням: ткацтву, вишивці, гаптуванню, оскільки вони часто є мистецькими витворами.

Б Одяг різних верств населення відрізнявся за формою, кроєм і якістю тканини.

В Крій українських сорочок відзначався особливою раціональністю.

Г Жіночу сукню спочатку шиють, а потім виготовляють до неї викрійку.

7. Прочитайте текст і виконайте завдання 7-10.

(1) У жіночому вбранні спідниця може бути самостійним видом одягу або складовою сукні, костюма, ансамблю. (2) Будь/який фасон жіночої спідниці може бути одержаний за рахунок виконання двох конструктивних основ – прямої та конусної. (3) Класична форма спідниці пряма. (4) Пряма спідниця класичної форми може бути і одношовною (без бічних швів). (5) При цьому вона візуально сприймається як ледь завужена до/низу. (6) Такий варіант спідниці може бути в/низу оформлений шлицею, розрізом для зручності під час […]. (7) На основі прямої спідниці розробляють конструкції спідниць з різними варіантами та видами складок – симетрично розташованими від/середини переднього та заднього полотнищ, бічними, рівномірно розташованими по всій спідниці тощо.

Окремо в тексті треба писати сполуку слів

А будь/який

Б до/низу

В в/низу

Г від/середини

8. Прочитайте текст і виконайте завдання 7-10.

(1) У жіночому вбранні спідниця може бути самостійним видом одягу або складовою сукні, костюма, ансамблю. (2) Будь/який фасон жіночої спідниці може бути одержаний за рахунок виконання двох конструктивних основ – прямої та конусної. (3) Класична форма спідниці пряма. (4) Пряма спідниця класичної форми може бути і одношовною ( без бічних швів). (5) При цьому вона візуально сприймається як ледь завужена до/низу. (6) Такий варіант спідниці може бути в/низу оформлений шлицею, розрізом для зручності під час […]. (7) На основі прямої спідниці розробляють конструкції спідниць з різними варіантами та видами складок – симетрично розташованими від/середини переднього та заднього полотнищ, бічними, рівномірно розташованими по всій спідниці тощо

На місці пропуску в шостому реченні має бути слово

А спання

Б ходьби

В лічби

Г сварок

9. Прочитайте текст і виконайте завдання 7-10.

(1) У жіночому вбранні спідниця може бути самостійним видом одягу або складовою сукні, костюма, ансамблю. (2) Будь/який фасон жіночої спідниці може бути одержаний за рахунок виконання двох конструктивних основ – прямої та конусної. (3) Класична форма спідниці пряма. (4) Пряма спідниця класичної форми може бути і одношовною ( без бічних швів). (5) При цьому вона візуально сприймається як ледь завужена до/низу. (6) Такий варіант спідниці може бути в/низу оформлений шлицею, розрізом для зручності під час […]. (7) На основі прямої спідниці розробляють конструкції спідниць із різними варіантами та видами складок – симетрично розташованими від/середини переднього та заднього полотнищ, бічними, рівномірно розташованими по всій спідниці тощо.

Пунктуаційну помилку допущено в реченні

А першому

Б другому

В третьому

Г четвертому

10. Прочитайте текст і виконайте завдання 7-10.

(1) У жіночому вбранні спідниця може бути самостійним видом одягу або складовою сукні, костюма, ансамблю. (2) Будь/який фасон жіночої спідниці може бути одержаний за рахунок виконання двох конструктивних основ – прямої та конусної. (3) Класична форма спідниці пряма. (4) Пряма спідниця класичної форми може бути і одношовною ( без бічних швів). (5) При цьому вона візуально сприймається як ледь завужена до/низу. (6) Такий варіант спідниці може бути в/низу оформлений шлицею, розрізом для зручності під час […]. (7) На основі прямої спідниці розробляють конструкції спідниць з різними варіантами та видами складок – симетрично розташованими від/середини переднього та заднього полотнищ, бічними, рівномірно розташованими по всій спідниці тощо.

Однорідними додатками ускладнено речення

А перше

Б друге

В третє

Г четверте

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.