і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Предмети »

Урок з української мови ("Односкладні речення".10-11кл.)

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Односкладні речення.

Мета: поглибити знання учнів про види речень за будовою, закріпити відомості про односкладні прості речення, їх види; формувати вміння правильно визначати ці речення, відрізняти від двоскладних, у тому числі неповних; розвивати усне й писемне мовлення; виховувати любов до поетичного слова, зокрема поезії Ліни Костенко.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент. Слово вчителя.

Сьогодні ми закріпимо знання з теми «Односкладні речення».

І знову ми готуємось до ЗНО,

щоб показати там найкращі результати.

Нехай же не жахає вас воно:

ви зможете всі труднощі здолати.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Бесіда:

  • Що називається реченням?

  • На які види поділяються речення за будовою та головними членами?

  • Яка різниця між двоскладним і односкладним реченням?

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Розгляд таблиці.

Означено-особове

Неозначено-особове

Узагальнено-особове

Безособове

Називне

Не говори печальними очима.

Скільки цвіту з мене обтрусили?

Любіть травинку і тваринку.

Як пощастило дівчинці в сімнадцять.

Любов і літо.

(Приклади взято із поезій Ліни Костенко).

  1. Обговорення з учнями особливостей кожного з односкладних речень.

  2. Проблемна ситуація.

На дошці написано речення:

Але не любить на плечі руки. (Л. Костенко)

Запитання до класу: який це тип односкладного речення?

Правильна відповідь: ніякий. Це двоскладне речення з пропущеним підметом (неповне речення). Він (підмет) відновлюється із контексту.

  1. Мовленнєве спостереження.

На дошці записано речення:

Не забувайте незабутнє, воно вже інеєм взялось! (Л. Костенко)

Висновок: односкладні речення можуть бути частиною складного речення.

V. Закріплення матеріалу.

1. Дослідження-реконструкція (переробити двоскладні речення на односкладні).

Я чую смутку пальці крижані. Ми виїхали в ніч. А під вікном у нас пахли троянди. А я люблю зеленого слона. Жили ми на горищах і терасах.

2. Встановити відповідність.

1. Називне

А. Вже немає ні хвилі, ні хмар.

2. Означено-особове

Б. Полюють в полі на три тополі.

3. Неозначено-особове

В. Благословіть в дорогу, матері.

4. Узагальнено-особове

Г. Багряне сонце.

5. Безособове

Д. Шукайте посмішку Джоконди.

(Приклади взяті із поезій Ліни Костенко).

Відповіді: 1 – Г; 2 – В; 3 – Б; 4 – Д; 5 – А.

3. Знайдіть зайве речення серед запропонованих.

А Зіграй мені останній марш калини.

Б Люблю цукерки і читаю Брема.

В Світає, Господи, світає.

Г Росту, сміюсь, нічого не боюсь.

Д Йдемо удвох під вечір по стежинці.

(Приклади взято із поезій Ліни Костенко).

Відповідь: зайве В (воно безособове, а решта – означено-особові).

  1. Вибірково-визначальна робота (вибрати тільки односкладні речення, встановити їх тип).

Сидять лелеки на стовпах. Венеція. Каміння і вода. Подаруй мені, доле, у вікнах березу. Бережіть снагу! Пропадали ж люди ні за гріш. Мені холодно тут. Страждаю, мучусь, гину, а живу. Вивчають біо- і гео- графію. Ще рано думати про все. Пливеш – пливи.

(Приклади взято із поезій Ліни Костенко).

  1. Творча робота. Написати твір-мініатюру на тему: «Обступи мене, ліс…» (Л. Костенко).

Завдання: використати різні типи односкладних речень.

VІ. Підсумок уроку. «Мікрофон»:

  • Що нового дізналися про односкладні речення?

VІІ. Домашнє завдання: виписати із роману Л. Костенко «Маруся Чурай» 10 односкладних речень різних типів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Поглиблення знань учнів про види речень
  • Додано
    12.08.2018
  • Розділ
    Українська мова
  • Клас
    10 Клас, 11 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    231
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    3
  • Номер матеріала
    ST064891
  • Вподобань
    0
Курс:«Створення та ведення власного блогу на платформі WordPress»
Левченко Ірина Михайлівна
24 години
1000 грн
490 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь