• Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Українська мова
  • Урок з української мови для учнів 3 класу на тему "Корінь слова. Спільнокореневі слова. Розрізнення слів із коренями, що звучать однаково, але мають різне значення."

Урок з української мови для учнів 3 класу на тему "Корінь слова. Спільнокореневі слова. Розрізнення слів із коренями, що звучать однаково, але мають різне значення."

Опис документу:
Урок з української мови на тему " Корінь слова. Спільнокореневі слова. Розрізнення слів із коренями, що звучать однаково, але мають різне значення." Мета: сприяти усвідомленню учнями поняття про спільнокореневі слова на основі дослідження спорідненості слів,вчити складати ментальну карту, визначати корінь у ряді споріднених слів, розрізняти слова із коренями, які звучать однаково, але мають різне значення. Урок має яскраві додатки.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Корінь слова. Спільнокореневі слова. Розрізнення слів із коренями, що звучать однаково, але мають різне значення.

Мета: сприяти усвідомленню учнями поняття про спільнокореневі слова на основі дослідження спорідненості слів, вчити складати ментальну карту, визначати корінь у ряді споріднених слів, розрізняти слова із коренями, які звучать однаково, але мають різне значення; розвивати мовлення, логічне мислення, виховувати толерантність, естетичні почуття.

Обладнання: кораблики із завданнями, ментальна карта, мультимедійна презентація, комп’ютер.

Хід уроку

І. Організаційна частина

- Сьогодні у нас — незвичайний урок.

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну чудову, в країну відому,

Що нас чекає й збагачує мову.

Щоб урок пройшов немарно

Треба сісти рівно, гарно.

Дарма часу не втрачати,

Думати і працювати.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Робота над ментальною картою

БУДОВА СЛОВА

Загадки.

- Нас слова міняють часто,

І, звичайно, це на щастя,

Бо якби ми не мінялись,

То слова б не поєднались (Закінчення).

- Якщо в слові неодмінно

Є частина змінна,

То є й та, що не зникає,

Як її ми називаєм?

(Основа слова).

- Яка частина слова називається закінченням?

- Яка частина слова називається основою?

- З яких частин може складатися основа слова?

- Без якої частини слова основи не буває?

2. Каліграфічна хвилинка. (Слайди 1,2,3,4,5,6)

- Діти, як одним словом можна назвати побачене і почуте вами? (Краса)

- Яка буває краса? ( Зовнішня і внутрішня.) (Слайд 7)

- Яка краса, на вашу думку, важливіша? Чому?

Запишіть у зошиті рядок слова краса.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні ми з Вами вирушимо у чарівну подорож. На шляху будуть зустрічатися перешкоди у вигляді цікавих завдань. Готові до подорожі? (Так)

На уроці ви дізнаєтеся про спільнокореневі слова, навчитеся відрізняти їх від різнокореневих слів та форм одного слова.

ІV. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

1. Робота над презентацією.

- Подивіться на дошку. Що ви бачите? (Море, океан).

- Як називається весь водний простір Землі? (Світовий океан)

- Назвіть океани, на які умовно поділяється Світовий океан.

(Індійський, Атлантичний, Тихий, Північний Льодовитий, Південний)

- Що з'явилося в океані? (Острів)(Слайд 8)

- Як він називається? (Крас)

- Цей острів ввів моду на капелюх, відтоді усі острови стали носити такі чудові капелюхи. Як називається цей капелюх? (Корінь)

- Яка частина слова називається коренем?

- Без кореня слово існувати не може, він містить значення слова.

- Погляньте, що відбулося в океані? ( Приплив до острова Крас корабель і скинув шлюпки. )

- На що схожі ці шлюпки за формою? (На закінчення.) (Слайд 9)

- Утворіть слова, додаючи до кореня закінчення, запишіть їх у стовпчик і розберіть за будовою. (1 учень працює біля дошки)

(Краса, красу, краси, красі)

- Що мінялося у словах? (Закінчення)

- Чи можна назвати ці слова спільнокореневими?

(Ні, якщо міняється тільки закінчення, то це форми одного слова)(Слайд 10).

- Погляньте, що скидає інший корабель?

(Шлюпки, за формою схожі на суфікси)

- Утворіть слова з кореня, суфіксів і закінчень, запишіть їх у 2 стовпчик і розберіть за будовою. (1 учень працює біля дошки) (Слайд 11)

(Красний, красуня, красиві, красені.)

- Чи можна назвати записані вами слова спільнокореневими?

(Так, спільнокореневі тому що за допомогою суфіксів ми утворили нові слова, а корінь у них спільний і має однакове значення)(Слайд 12).

2. Робота в парах.

- До кожної пари приплив кораблик із завданням. Потрібно у словах знайти і виділити корінь.

- Як називаються такі слова? (Спільнокореневими).

- Доведіть свою думку. (У словах спільний корінь і має однакове значення).

Руханка

3. "Мозковий штурм"(Слайд 13)

У нас є острів на якому живе корінь ВОД. Підберіть йому друзів із слів: водити, водний, вода, водій.

- Діти, виберіть, які слова ми подаруємо першому ВОД, а які другому. Чому?

- Чи можемо ми всі ці слова назвати спільнокореневими? (Ні, тому що вони мають однаковий корінь, але значення у них різні.)

- Вірно, слова у яких однаковий корінь, але різне значення - різнокореневі.

4. Вибірковий диктант.(Завдання на кораблику)

- Випишіть споріднені слова, позначте корінь.

Тато мій - рибалка. Я теж люблю рибалити. Одного ясного дня ми пішли на риболовлю. У воді на мілині плавало безліч маленьких рибенят. Це був справжній рибний дитячий садок. Тільки от великі риби, почувши нас, повтікали.

- Обміняйтеся зошитами в парах. Перевіримо роботу.

5. Гра «Знайди зайве»

Літо, літак, літати, приліт. Сова, совеня, совиний, совок. Голуб, голубка, голубий, голубиний.

V. Підсумок уроку.

- Що нового дізналися на уроці?

- Які цінні думки запам'ятали?

- Як визначити корінь слова?

- Які слова називаються спільнокореневими? Наведіть приклади (Слайд 13).

VІ. Домашнє завдання. Вправа 118, с.56

Додаток 1.

Людина, людяний, безлюдний.

Береза, березовий, березень.

Ліс, лісник, лісовий.

Слова, словник, словниковий

Людина, людяний, безлюдний.

Береза, березовий, березень.

Ліс, лісник, лісовий.

Слова, словник, словниковий

Людина, людяний, безлюдний.

Береза, березовий, березень.

Ліс, лісник, лісовий.

Слова, словник, словниковий

Людина, людяний, безлюдний.

Береза, березовий, березень.

Ліс, лісник, лісовий.

Слова, словник, словниковий

Тато мій – рибалка. Я теж люблю рибалити.

Одного ясного дня ми пішли на риболовлю.

У воді на мілині плавало безліч маленьких

рибинок. Це був справжній рибний дитячий

садочок.

Тато мій – рибалка. Я теж люблю рибалити.

Одного ясного дня ми пішли на риболовлю.

У воді на мілині плавало безліч маленьких

рибинок. Це був справжній рибний дитячий

садочок.

Тато мій – рибалка. Я теж люблю рибалити.

Одного ясного дня ми пішли на риболовлю.

У воді на мілині плавало безліч маленьких

рибинок. Це був справжній рибний дитячий

садочок.

Тато мій – рибалка. Я теж люблю рибалити.

Одного ясного дня ми пішли на риболовлю.

У воді на мілині плавало безліч маленьких

рибинок. Це був справжній рибний дитячий

садочок.

Тато мій – рибалка. Я теж люблю рибалити.

Одного ясного дня ми пішли на риболовлю.

У воді на мілині плавало безліч маленьких

рибинок. Це був справжній рибний дитячий

садочок.

Тато мій – рибалка. Я теж люблю рибалити.

Одного ясного дня ми пішли на риболовлю.

У воді на мілині плавало безліч маленьких

рибинок. Це був справжній рибний дитячий

садочок.

Додаток 2(до ментальної карти)

Фигура, имеющая форму буквы L 101Фигура, имеющая форму буквы L 8Фигура, имеющая форму буквы L 9.Закінчення

2Месяц 7.Основа

3.Корінь

Фигура, имеющая форму буквы L 2

4Фигура, имеющая форму буквы L 4.Префікс

Половина рамки 5

5.Суфікс

Зміни слово

однина-множина

або

він, вона, воно

або

хто? що?

кого? чого?

кому? чому?

кого? що?

ким? чим?

на кому? на чому?

Споріднені слова

(Спільнокореневі. Корінь має спільне значення)

ПЕРЕД

МФигура, имеющая форму буквы L 13Фигура, имеющая форму буквы L 14ІЖ БЕЗ

НВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – гімназія №2» м.Гнівань

Відкритий урок на тему :

«Корінь слова. Спільнокореневі слова. Розрізнення слів із

коренями, що звучать однаково, але мають різне значення »

Вчитель: Н.С.Оніщук

Дата проведення : 07.11.2018 року

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!