Урок з української мови. 3 клас Тема. Багатозначність слів. Пряме й переносне значення слів.

Опис документу:
Мета: розширити знання про слово; з’ясувати, які слова називають багатозначними; формувати в учнів поняття багатозначності слів в українській мові, вміння вживати в мовленні багатозначні слова; глибше усвідомити поняття пряме і переносне значення слів; збагачувати словниковий запас; удосконалювати навички грамотного письма; виховувати інтерес до української мови.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Багатозначність слів. Пряме й переносне значення слів.

Мета: розширити знання про слово; з’ясувати, які слова називають багатозначними; формувати в учнів поняття багатозначності слів в українській мові, вміння вживати в мовленні багатозначні слова; глибше усвідомити поняття пряме і переносне значення слів; збагачувати словниковий запас; удосконалювати навички грамотного письма; виховувати інтерес до української мови.

Основні завдання уроку

  1. Опанування нового матеріалу:

    • багатозначні слова;

    • пряме й переносне значення слів.

  2. Збагачення словникового запасу:

  • введення слів – назв деяких назв предметів сучасного посуду: хлібниця, цукорниця, розетка.

  1. Підвищення орфографічної грамотності:

  • орфограма «Апостроф».

Обладнання: предметні малюнки; тлумачні словники, презентація, телевізор, комп’ютер.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку

День турботливо починається,

Все навколо усміхається!

Проганяй мерщій дрімоту

Та берись-но за роботу.

Ти роби невтомно, вміло

Хоч мале, та добре діло!

ІІ. Перевірка домашнього завдання ( фронтально)

IIІ. Актуалізація опорних знань

1. Гра «Пряме і переносне значення слів».

(Учні за допомогою сигнальних карток показують, в якому значенні вжито словосполучення).

Золота сережка – золоте волосся,

холодний ранок – холодний погляд,

солодка груша – солодка розмова,

міцна тканина – міцна воля.

2. Лінгвістична гра-естафета.

На екрані з’являються парні малюнки. Учні по черзі читають вірші.

Я на дереві гойдаюсь.

Я в конверті відправляюсь.

Я не він. А він не я.

Спільне в нас лише ім’я.

(Лист дерева, лист в конверті).

Я воду закриваю.

Я вантажі підіймаю.

Я не він. А він не я.

Спільне в нас лише ім’я.

( Кран для води, підйомний кран).

Я в небі весело сяю.

Я тлю всю поїдаю.

Я не він. А він не я.

Спільне в нас лише ім’я.

(Сонечко – зірка, сонечко – ромашка).

Це слово три значення має:

То двері воно зачиняє,

То тягнеться ніжно до мами,

То букви виписує вправно.

(Ручка).

  • Що спільного в цих словах? (Ім’я, назва предмета)

  • Що відмінне? (Значення)

ІV. Вивчення нового матеріалу.

- Сьогодні ми направляємось до міста «Багатозначні слова», де будемо вчитись пояснювати значення таких слів.

1. Проблемне завдання :

- Спробуйте пояснити значення слова рукав.

(Рукав – частина одягу, що покриває руку:( рукав плаття)

Рукав – потік води, що віддалився від річки: ( рукав річки)

Рукав – труба для виведення рідини, газу: (вихлопна труба).

- Скільки значень має слово рукав?

- Який висновок можна зробити?

Багатозначні слова однаково звучать і мають подібне значення.

2. Спостереження за вживанням у мові багатозначних слів. Правило с. 93

2.1. Проблемне запитання.

- А навіщо взагалі потрібні слова?

(Головне призначення слів – називати предмети, ознаки, дії, явища, тощо.)

- Сьогодні ми почнемо знайомитись з різними властивостями слів.

3. Пояснення нового матеріалу.

Спостереження над значенням слова палати.

- Утворіть словосполучення зі словом палає.

Горобина палає

щока палає

вогонь палає

- Порівняйте значення цього слова в цих словосполученнях. В якому воно вжито так, як буває в дійсності, тобто в прямому значенні (Вогонь палає)

- Яку ж ознаку вогню перенесено на горобину і щоку? (Вони бувають червоного кольору, як і вогонь.)

- Отже, ознаку вогню перенесено на горобину і щоку, тобто слово палає вжито в переносному значенні.

- Складіть речення з цими словосполученнями. Запишіть їх, підкресліть головні члени речення. (Діти працюють в зошитах і біля дошки.)

V. Закріплення вивченого

1. Словникова робота

а) запис слів-назв посуду на дошці та в зошитах, визначення наголосу.

Хлібниця, чайник, цукорниця, розетка, блюдечка, чашки, ложки – це посуд.

б) Тлумачення слів учнями.

- пояснення слова розетка

розетка – пристрій для вмикання електроприладів;

розетка – стрічка, зібрана у вигляді квітів;

розетка - маленьке блюдечко для варення, меду.

- Як називаються такі слова? (Багатозначні)

2. Самостійна робота з підручником. Вправа 216 с.93

- В якому значенні вжито виділені слова у поданих словосполученнях слів?

3. Робота з фразеологізмами «Кращий знавець фразеологізмів»

- В якому значенні (прямому, переносному) вжито слова?

  • Зарубай собі на носі. Кліпати очима

  • Вище ніс. Стріляти очима.

  • Водити за ніс. Прикипіти очима.

  • І носом не поведе. Їсти очима.

  • Комар носа не підточить. Зміряти очима.

Фізкультхвилинка.

Сонце, діти, вже високо –

Всі вдихаємо глибоко.

Руки разом опускаємо

І глибоко видихаємо,

Повернувшись стільки раз,

Скільки пальчиків у нас.

А тепер назад два кроки,

Знов вдихаємо глибоко.

Раз, два – всі вдихнули,

Три, чотири – видихнули.

Починайте, не спішіть –

Вдих і видих повторіть.

3.1. Письмо з пам’яті.

- Ще раз прочитайте фразеологізми для того, щоб записати їх з пам’яті.

( Учні записують фразеологізми з пам’яті в стовпчик).

Самоперевірка виконання запису.

Висновок.

- Як пояснюють значення фразеологізмів? ( Значення фразеологізмів пояснюють в цілому, а не кожне слово окремо).

4. Списування із завданням вправа 217 с.94. (робота в парі).

Перевірка тексту.

5. Робота в групах «Уклади речення»

- Укладіть із поданих слів якомога більше речень, вживаючи слова в прямому і переносному значенні.

1. Автомобіль, мокрий, пастух.

2. Зошит, мавпа, сова.

3. Дзвін, лисеня, спати.

4. Лампочка, дерево, високий.

5. Подушка, веселий, жувати.

6. Корова, легкий, літати.

VІ. Узагальнення вивченого.

- Діти, ми з вами виконали багато вправ, вивчили такі мовні явища, як пряме й переносне значення слів, синоніми, антоніми.

Гадаю, що ви зі мною погодитесь, що українська мова мелодійна, милозвучна, багата.

- Скажіть, про які мовні явища ви дізналися протягом чотирьох уроків?

Висновок.

Слова вживаються з метою уникнення повторів одного й того ж слова в реченні. Для того, щоб точніше виразити думку, почуття, настрій, дати оцінку зображеному.

Два-три синоніми, вжиті разом, допомагають повніше, виразніше зобразити предмет, дію, людину.

Антоніми допомагають щось різко протиставити, показати надзвичайність явища чи настрою.

Слова. вжиті в переносному значенні конкретизують висловлювання.

Багатозначні слова прикрашають українську мову своїми смисловими відтінками.

VІI. Підсумок уроку. Рефлексія.

ДОПОМОГЛИ

ДІЗНАЛИСЯ НАВЧИЛИСЯ

ДЯКУЄМО

Дайте відповіді на запитання:

Про що ви дізналися на уроці?

  • Чого ви навчилися на уроці?

  • Що вам допомогло розширити свої знання про слово?

  • Кому ви хочете подякувати за здобуті знання?

VІІІ. Домашнє завдання. С.95, впр.219 – 1 група, дібрати по три прислівя

з антонімами і синонімами – ІІ група, скласти розповідь,використовуючи слова в прямому і переносному значенні – ІІІ група

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.