Урок з трудового навчання

Опис документу:
Урок трудового навчання на тему"Виготовлення вербової гілочки". Проведений з учнями 3 класу спеціальної школи для дітей з порушеннями інтелектуального розвитку. Використано природний матеріал(гілочка), вата, пластилін. Розвиток дрібної моторики рук, пам'яті, мислення.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Відкритий урок з учнями 3 класу

Тема уроку: «Вербова гілочка»

Мета уроку:

Вчити учнів виготовляти настінний сувенір – вербові котики, удосконалювати навички роботи з ватою, пластиліном,; розширювати знання дітей про вербу; розвивати творчі здібності, пам'ять, увагу, усне зв’язне мовлення, дрібну моторику м’язів рук, виховувати охайність, самостійність, естетичні смаки, почуття взаємодопомоги, повагу до народних звичаїв та традицій, корегувати елементи логічного мислення, уваги, пам’яті, сприймання та вміння працювати за словесною інструкцією та зразком.

Обладнання: демонстраційний матеріал, картина «Весна», зразок виробу, дошка для пластиліну, вата, пластилін, серветки, відеоролик « Верба», портрет Т.Г Шевченка, пісня « реве та стогне Дніпр широкий».

Хід уроку.

І.Загальнокорекційний етап.

1. Оганізаційна підготовкаучнів до уроку

-Привітання.

Стали, дітки, підтягнулись.

Гарно гостям посміхнулись!

На урок старання не забудьте взяти,

Сіли всі рівненько, починаєм працювати.

2. Нервово-психічна підготовка

Вірш

Що це діється у школі?

Школа – вулик, діти – бджоли.

Все гуде, двигтить, трясеться

Наче буря, хтось несеться.

Ось Артем підставив ніжку

Настя Ромку лупцює книжкою

Зрозуміло це перерва все на світі переверне

Продзвенів дзвінок – і диво,

Стало тихо і красиво,

Школа-нірка, діти – миші,

Щось сидять собі і пишуть

Хтось рахує, хтось читає,

Хтось малює й вирізає.

Що за диво той дзвінок

Зрозуміло йде урок.

-Діти, а часом не про наш клас іде мова?

-До якого уроку ми з вами приготувалися (до уроку ручної праці)

  1. Бесіда.

  • Ось нарешті на зміну суворій зимі прийшла весна. Роздивіться картину «Весна».

Бесіда за картиною

  • Яка пора року зображена на картині?

  • За якими ознаками ви здогадалися що це весна?

  • Які найголовніші прикмети весни ви бачите на цій картині?

  • Який первоцвіт квітне раніше за всіх?

  • Ні, діти, це красуня – верба. Вона однією із перших прокидається після зимового сну.

  • Сьогодні ми урок присвятимо вербі, яка є одним із символів нашої Батьківщини. Скажешоднетільки слово - Україна - і в уявіобов'язковопостають тополя в полі, хрущі над вишнями, калина влузі, верба край долини.

В народікажуть: "Без верби і калини нема України".

Діти, звернітьувагу на портрет нашого великого Кобзаря. Тарас Григорович пильно дивиться на вас, нібитежхоческазатисвоєслово про вербу. Аджевіндужелюбивцюрослину і часто згадувавїї у своїхвіршах.

Пам’ятаєте?

Реве та стогне Дніпр широкий

Сердитийвітерзавива.

Додолувербигневисокі,

Горами хвилюпідійма.

Ці слова згодом стали піснею.

Тож давайте послухаємоїї у виконанні хору.

А щепригадайтеуривоквірша «Сон».

Світає, Край неба палає,

Соловейко в темнімгаї

Сонцезустрічає.

Тихесеньковітервіє,

Степи, лани мріють,

Між ярами над ставами

Вербизеленіють.

Т.Г. Шевченко навіть у заслання взяв з собою гілочкуверби – як символ рідного краю. Згодом посадив її у казахськійпустелі, ретельнодоглядав і поливав деревце. Вирословелике дерево, яке назвали вербою Тараса.

Вербівінприсвятив на чужині рядки.

На городі коло броду верба похилилась,

Зажурилась чорноброва, тяжко зажурилась.

І яр, і поле, і тополі, і над криницею верба

Нагнулися, як та журба,

далеко в самотнійневолі.

Якийнастрійвикликають у вас ці рядочки поета?

Отже, верба була для Т.Г. Шевченка дорогою згадкою про красу рідноїземлі.

Діти, подивітьсящоце в мене у руках? ( вербові котики)

- Вяку пору року можнапобачитивербові котики?

- Чомувербовібруньки,щорозкрилися, називають котиками?

- Діти, коли щенавколоснігибіліють, але тільки-но сонце на весну поверне, і трохипотеплішає,відразу на верболозахз’являютьсябілі, ніжні, пухнасті котики, цецвіте верба.

Котиків-воркотиків рясно на вербі.

Котиків-воркотиків я нарву собі.

Котики-воркотики всілися рядком.

Поїть сонце котиків теплим молоком.

Котики-воркотики в мене на вікні.

Котики-воркотики — гості весняні.

Не глядить на котиків лиш вусатий кіт.

Мабуть, зна, що котики — це вербовий цвіт.

На вашу думку, що спільного між цими двома картинками?

А зараз я пропоную до вашої уваги послухати таку казочку

Казка « Котики»

Одного разу сіренький пухнастий котик бавився із календарем . Він перегортав листочок за листочком. Маленький пухнастик побачив ,що наближається весна.

А котик наш був дуже вчений, читав багато книжок і з них довідався, що вже весною з’являються перші провісники весни. Але навколо ще лежав сніг і ніде не було жодної квітки.

Три доби мурчик думав, що йому робити. Врешті вирішив, що щаслива пригода може йому допомогти й почав ходити по гілках різних дерев,, наспівуючи:

Дубе, дубе, дубе,

Скубни мене за чуба

Дай квіточку зоряницю,

Щоб подарувати киці!

Але могутній дуб міцно спав і не почув його прохання. Тоді котик звернувся до ялинки:

Ялиночко, ялинко,

Я дам тобі сніжинку,

Ще й снігову спідницю –

Дай квіточку для мами – киці!

Тільки ялинка не могла зацвісти і лише стомлено мовчала.

Отак ходив – ходив мурчик і нарешті заліз на вербу, ступаючи обережно по її гілках і наспівуючи:

Ой , вербичко – сестричко,

Вродливе твоє личко.

Дай квіточку маленьку,

Таку, як я сіреньку.

І так він розчулив вербичку, що сталося диво: де тільки не ступне котик лапкою, там зявляється щось маленьке , сіреньке, пухнастеньке, квіточка – не квіточка, гілочка, не гілочка, брунечка – не брунечка, але щось живе й дуже – дуже симпатичне. Зрадів котик заспівав на весь голос .

Сподобалася вам моя казочка?

- Пухнастівербові котики – це символ краси. Цвітверби – диво природи.

-А хтоменіскаже, де росте верба?(на берегах річок, ставків)

- Діти, верба росте не тільки на берегах річок, озер, ставків, а й на дорогах,щоведуть у село. Такожїїсадять на полях. Верба тримає вологу в грунті, її садять на полях, щоб вони не руйнувалисявідвітрів і дощів. А річкамверби, не даютьвисихати і міліти.

В народікажуть: « Де росте верба, житиме й ріка» .

Верба, як давно помічено нашими предками, дарує  напровеснінайпершіквіти – квітиверби. Відомо, що сааме квітибілоїверби  своїм тонким ароматом найбільшеприваблюютьбджіл, котрізбирають з рослини мед, клей, нектарин  та пилок. Можливо й тому, наші предки малитрадиціювисаджувати вербу білярічок, ставищ, край городу.

Між ярами та ставами верби зеленіють”, — писав Тарас Шевченко.

 

Про вербу можнарозповідатидовго. А щедужехочеться, щобкоженіз нас зробив те, щозавждиробилинашідіди та прадіди.

Посадіть бодай одну вербу десь на краєчку городу абопонадрічкою, біля ставка чигреблі. Нехай росте цесправдісвяте дерево. З ним буде здоровою і людина, і Вкраїна.

Гра «Вербовий котик»

Завдання: Скласти і прочитати прислів’я та приказку.

Де верба, там і вода.

Де ростуть верби, там чисті джерела води.

Така правда, як на вербі груші.

Будь висока, як верба, а багатим, як земля.

Зацвіла верба- прийшла весна

Молодці справилися із цим завданням.

Поясніть значення приказки чи прислів’я.

Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ручної праці ми з вами виготовимо вербові гілочки з пластиліну, вати, ялинкової шишки.

Погляньте на своє робоче місце чи весь необхідний матеріал є у вас на партах. Але спершу нам потрібно згадати основні правила роботи з пластиліном.

Правила роботи з пластиліном

  • Розминати і розгортатипластилінпотрібно на дощечці.

  • Розрізатипластилін стекою.

  • Не використаний пластилін класти у клітинку упаковки.

  • Після завершення роботи руки витирати серветкою.

  • Не бери пластиліндорота, не торкайся брудними руками обличчя, очей, одягу.

  • Не чіпай зошити, книги – скрізь будуть жирні плями, по яких жодна ручка не пише.

  • Не розмахуй стеками, щоб не поранити себе та інших.

Наш котик запропонував нам виготовити вербову гілочку із ватних кульок, але він не вмів порахувати і сказав, що треба виготовити 1 десяток та ще 2 одиниці цих кульок. Підкажіть йому скільки ж це?

Показую як потрібно робити, якими частинками відривати вату, як качати.

Фізкультхвилинка

Ми — вербички і кленці,

В нас тоненькі стовбурці. (Встати).

Ми в стрункі стаєм ряди,

Виправляєм гілочки. (Руки перед собою).

Ледь зіп'ялись з корінців,

Дістаємо промінці. (Руки догори).

Ми стискаєм їх вогонь

В зелені своїх долонь. (Стиснути кулачки).

Хилять свіжі вітерці

Вліво-вправо стовбурці. (Нахили тулуба).

Ще й верхівки кожен ряд

Нахиля вперед-назад. (Вправи для шиї).

Самостійна робота учнів (При потребі допомагаю)

Потім, коли накачали кульки показую, як правильно за допомогою пластиліну закріпити до гілочки. В кінці з шишки беремо лусочку і прикріплюємо до нашого вербового котика.

Вербові гілочки зв’язуємо стрічкою.

Оцінювання робіт учнів. Аналіз виконання. Рефлексія

Промайнув наш урок, як коротка мить,

Дуже швидко час біжить.

Час вже підсумки нам підбити,

Чого на уроці навчились робити?

  • Дякую за роботу усім! Одній людині довго виготовляти таку роботу, а разом – за урок встигли. Яка краса. Її ми створили своїми руками.

Продовжте речення:

  • Мені було цікаво …

  • Мені було важко, коли …

  • Мені допоміг/допомогла …

- Усі ви добре працювали, особливо...

- Якщо урок вам сподобався, намалюйте сонечку усмішку.

- Усі ви добре працювали,

На уроці не дрімали,

Тож скажу вам у кінці:

В третьому класі діти — молодці!

Перегляньте цікавий відеоролик про вербу.

ХІ. Прибирання робочих місць.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Протидія шкільному насильству»
Черниш Олена Степанівна
72 години
790 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.