Урок з теми"Побудова речень за зразками та схемами"

Опис документу:
Закріпити знання, вміння та навички третьокласників про речення; на основі здобутих знань вчити визначати головні і другорядні члени речення; вчити складати речення за зразками та схемами; закріпити поняття про види речень за метою висловлювання, складові частини речення; вміння встановлювати зв’язок між членами речення; знаходити головні і другорядні члени речення; розвивати зв’язне мовлення дітей, увагу.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Побудова речень за зразками та схемами.

Встановлення звязку між членами речення.

Мета:

навчальна:закріпити знання, вміння та навички третьокласників про речення; на основі здобутих знань вчити визначати головні і другорядні члени речення; вчити складати речення за зразками та схемами; закріпити поняття про види речень за метою висловлювання, складові частини речення; розвивальна:розвивати вміння встановлювати зв’язок між членами речення; знаходити головні і другорядні члени речення; розвивати зв’язне мовлення дітей, увагу, мислення, інтонаційну виразність;

виховна: виховувати почуття відповідальності кожного за збереження багатства і краси природи.

Обладнання: картки із записом деформованого тексту, схемами речень, фішки, конверти, листи, силуети звірів ( білочки, їжачка, зайчика, лисички, сови), ілюстрації картин природи, таблиці.

Тип уроку: урок-інтелектуальна гра «Що? Де? Коли?»

Комплекс використаних методів і прийомів: піктограми

«мікрофон»

Робота в групах

Повідомлення вчителя

Коментоване письмо

Робота з підручником

Самостійна робота

Структура уроку

І. Організаційна частина.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

ІІІ. Повідомлення завдань уроку.

ІV. Перевірка домашнього завдання.

V. Виконання теми уроку.

1. Каліграфічна хвилинка.

2. Розвиток звязного мовлення.

3. Коментоване письмо.

VІ. Фізкультхвилинка.

4. Робота з деформованими реченнями.

5. Робота в групах.

6. Самостійна робота.

7. Робота з підручником.

8. Робота з текстом.

VІІ. Підсумок уроку.

VІІІ. Домашнє завдання.

Хід уроку

І.Організація класу.

- Доброго ранку,- кажем за звичаєм,

- Доброго ранку, - кожному зичемо.

Щастя, здоровя, гарної днини,

Миру і злагоди кожній родині.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  • Покажіть на піктограмах свій настрій.

ІІІ. Повідомлення завдань уроку.

  • Діти, сьогодні наш урок буде незвичайний, бо ми будемо грати у гру з командою учнів лісової школи. На уроці повторимо все, що знаємо про речення. Кручу рулетку, стрілка вказує на сектор 1. З вами грає Білочка. Беру конверт, дістаю лист. Увага!

ІV. Перевірка домашнього завдання.

  • Додай слова за питаннями:

  • Квітка (яка?) … у небі ( якому?) … на полях (яких?)…

Писати (що?)… писав (на чому?)… пише (чим?)…

Працював (де?)… працювала(коли?)… працювали(як?)…

- З одним словосполученням слів на вибір скласти речення. Хто буде відповідати? Тримай мікрофон, вперед. З чого складається речення? З якої букви почнемо писати, що треба поставити в кінці речення?

- З першим завданням ви впоралися добре, рахунок 1:0 на користь знавців 3 класу.

V. Виконання теми уроку.

І. Каліграфічна хвилинка.

- Відкриваємо зошит. Записуємо число, класна робота, велика і маленька буква «ес». Потім запишемо зєднання, слова і з одним складемо речення та коментовано запишемо його в зошит.

2. Розвиток звязного мовлення учнів.

- Продовжуємо гру. Кручу рулетку, сектор 2, з вами грає їжачок. Дістаю конверт. До кожної ілюстрації скласти по одному реченню. Визначити головні члени речення. Хто буде відповідати? Рахунок гри 2:0 на користь знавців 3 класу.

  1. Коментоване письмо. Вправа 117, с.55.

  • З вами грає зайчик . Увага! Читаю лист. Списати текст. Усно поставити питання до підкреслених головних членів речення. Хто буде відповідати? Отже, рахунок гри 3:0, перемогла команда гравців 3 кл.

VІ. Фізкультхвилинка.

Руки вгору! Погойдали – це дерева в лісі.

Опустили і стріпнули – збив росичку вітер.

Руки в сторони, змахнули – летимо, мов птахи.

Приземлились, відпочили – руки-крила склали.

  1. Робота з деформованими реченнями.

  • сектор 4, з вами грає Лисичка. Увага! Дістаю лист. Скласти речення зі слів: захоплює, красою, нас, своєю, природа. Хто вийде до дошки, щоб викласти слова у правильному порядку?

  • Записати речення у зошити. Підкреслити головні та другорядні члени речення.

Природа захоплює нас своєю красою.

_______ _______ … … …

_______

  • Назви головні слова в реченні, якими лініями вони підкреслюються? Що говориться про природу?

  1. Робота в групах.

  • Скласти речення, назвати головні і другорядні члени речення.

Восени, діти, в, ходили, діброву

Садку, у, мята, нашому, росте

  • Отже, речення: У нашому садку росте мята. Діти восени ходили в діброву.

  • Яке речення відповідає цій схемі? Молодці, рахунок гри 4:0 на користь учнів.

  1. Робота з підручником.

  • Сектор 5, з вами грає мудра Сова. Вправа 119, с.56.

  • Встановити звязок між словами за допомогою питань. Записати за зразком:

Калина (яка?) червона;

  • Хто буде відповідати? Тримай мікрофон.

7. Самостійна робота.

- До поданих слів добери за зразком протилежні за значенням.

Виліз на дерево – зліз з дерева;

забіг до лісу - …;

доплив до берега - …;

виїхав з дому - … .

8.Робота з текстом.

Вправа 121, с.56. «Дуб і берізки»

  • Прочитати текст самостійно.

  • Визначити незнайомі слова.

  • У першому і другому реченнях визначити головні і другорядні члени речення, усно встановити звязок між членами речення. Визначити види речень за метою висловлювання.

  • Назвати звуки у виділених словах, скласти їх звукові моделі.

  • Молодці, добре справилися з завданням. Рахунок гри 5:0 на користь знавців 3 класу.

VІІ. Підсумок уроку.

  • Чим відрізняється речення від окремих слів?

  • Які бувають речення за метою висловлювання?

  • Як записати перше слово в реченні?

  • Що треба поставити в кінці речення?

  • У кінці яких речень в кінці ставиться крапка? А знак питання?

  • Що є основою речення? Як підкреслюються головні члени речення? А другорядні?

  • Як звязуються між собою слова в реченні?

  • Покажіть свої піктограми. Який настрій залишився у вас на кінець уроку?

VІІІ. Домашнє завдання.

  • Виконати 1 завдання вправи 118 на с. 55, 2 завдання за вибором.

  • Підготувати відповіді на запитання вправи 122 на с.56.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Вчити читати. Літературна освіта в школі: химери чи лабіринти?»
Мацевко-Бекерська Лідія Василівна
30 годин
590 грн