Урок з теми "Розвиток умінь встановлювати зв’язок слів у реченні"

Опис документу:
Розвивати вміння встановлювати зв’язок між словами в реченні за допомогою питань; складати схеми речень; розвивати зв’язне мовлення учнів;:виховувати любов до природи;закріпити знання учнів про головні та другорядні члени речення

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Розвиток умінь встановлювати зв’язок слів у реченні, визначати основу речення.

Мета:

навчальна: закріпити знання учнів про головні та другорядні члени речення;

розвивальна:розвивати вміння встановлювати звязок між словами в реченні за допомогою питань; складати схеми речень; розвивати звязне мовлення учнів; виховна:виховувати любов до природи.

Обладнання: піктограми, конверти, схеми, таблиці, картки.

Тип уроку: повторення вивченого матеріалу.

Комплекс використаних методів і прийомів:

Піктограми

Гра «відпочинок»

Конверт

Робота в групах

«мозковий штурм»

Цікаві ігри та вправи

Вибірковий диктант

Робота з підручником

Розвиток звязного мовлення

Бесіда

Самостійна робота

Структура уроку

І. Організаційна частина.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

  1. «мозковий штурм».

  2. гра «підмет – присудок».

ІІІ.Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.

ІV. Актуалізація опорних знань.

  1. Хвилинка каліграфії.

    1. Відгадування ребусів.

    2. Написання букв.

  2. Вибірковий диктант.

V.Фізкультхвилинка.

VІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Коментоване письмо.

  2. Робота з підручником.

  3. Розвиток звязного мовлення.

  4. Підсумкова бесіда.

VІІ. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Гра-відпочинок.

  2. Самостійна робота.

VІІІ. Підсумок уроку.

ІХ. Д домашнє завдання.

Хід уроку

І.Організаційна частина.

Знову день почався, діти, всі зібрались на урок.

Тож пора нам поспішити, кличе в подорож дзвінок.

Сьогодні в нас урок звичайний та вчить багато нас чому.

Хай буде він для нас повчальний, за це подякуєм йому.

  • Покажіть на піктограмах свій настрій перед початком уроку. Нехай такий гарний настрій для вас, діти, триватиме до кінця уроку.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1. «Мозковий штурм».

  • З чого складається речення?

  • Які слова є головними в реченні?

  • Що таке підмет? Присудок?

  • Які є ще члени речення, крім головних?

  • Чи потрібні в реченні другорядні члени речення? Чому? Доведіть свою думку.

  • Зачитайте записані вдома речення. Які слова в них є підметом, присудком? Чому?

  • Встановіть усно за допомогою питань звязок слів у реченнях:

Пішов шелест по діброві. Шепочуть густі лози.

  • Запишіть на дошці останнє речення виконаної вправи:

Вже вечір із повної жмені зірки розсипає зелені.

  • Про що йде мова у цьому реченні? На яке питання відповідає слово вечір?

  • Яким членом речення виступає це слово в реченні?

  • Як знайти присудок? Яке питання слід поставити?

  • Отже, які слова є основою речення?

  • А що саме вечір розсипає?

  • Яким членом речення виступає це слово?

  • Які є ще другорядні члени речення? Назвіть їх і поставте питання.

  1. Гра «Підмет чи присудок». На дошці записані речення з пропущеним підметом чи присудком. Учасники гри зачитують речення, вставляючи потрібні слова. Гравцям, які перші виконали завдання зараховується 8 очок, другі – 7 і т.д. За допущені помилки знімається 2 очка.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

ІV. Актуалізація опорних знань.

  1. Хвилинка каліграфії.

    1. Відгадування ребусів.

Акваріум, календар, середа, вересень.

    1. Написання букв.

Рр, рі, ар, ре, ер.

  • Записати слова, з одним словом на вибір скласти речення. У реченні визначити головні і другорядні члени речення.

  1. Вибірковий диктант.

  • Із зачитаних речень записати в зошит тільки головні слова.

Зацвіла в долині червона калина. Хрущі над вишнями гудуть. Край неба палає. Соловейко в темнім гаї сонце зустрічає.

  • Зачитайте, які пари слів ви записали.

  • Поставте до них запитання.

  • Складіть схему першого речення. Поясніть.

============= … … … ------------- .

V. Фізкульхвилинка.

У лелеки два крила – високо літає,

А карасик у ставку плаває – пірнає.

А у мене на плечі примостився котик.

Миє вуса, миє лапки, чеше свій животик.

VІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Визначення головних членів речення. Вправа 111, с.53. Коментоване письмо.

  • Прочитати. Визначити головні члени речення

  • За зразком встановити звязок слів у третьому реченні.

Вони кличуть до себе мандрівників.

  1. Робота з підручником. Вправа 112, с.54.

  • Скласти схеми речень за зразком.

Сумує жовтень у нашому саду.

======= ------------ … … … .

  1. Розвиток звязного мовлення учнів.

Робота за малюнком до вправи 113 на с.54.

  • Розгляньте малюнок.

  • Поставте запитання за змістом малюнка і запишіть відповіді.

  • Підкресліть в записаних реченнях основу речення.

Куди прийшли діти? Діти прийшли у ліс.

Кого побачили діти на галявині? На галявині діти побачили журавлів.

Що робить хлопчик? Хлопчик фотографує птахів.

Як ведуть себе птахи? Птахи весело стрибають.

Що ви можете сказати про дітей? Діти – друзі птахів.

  • Чому в останньому реченні основа діти – друзі? Доведіть. (Діти (хто вони є?) друзі.)

  1. Підсумкова бесіда.

  • Запишіть у зошити каліграфічно речення: Мову рідної природи розуміти серцем вчись.

  • Яке це речення за метою висловлювання?

  • Поясніть, як ви розумієте його зміст.

VІІ Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Гра- відпочинок.

  • Скласти речення так, щоб підметами в них виступали слова з першого рядка, а присудками – з другого.

    1. Школярі, учителька, юннати.

    2. Готуються, навчила, друзі.

- Гравцеві, який першим виконає завдання зараховується 8 очок, другим – 7 і т.д. За кожну помилку знімається 1 очко, за каліграфічне і охайне письмо зараховується 2 очка.

Юннати – друзі птахів. Учителька навчила дітей вести спостереження за журавлями. Школярі готуються до зустрічі птахів.

2. Самостійна робота.

- Виконати вправу 115 на с.54-55.

- Виписати з тексту вірша виділені сполучення слів.

- Встановити між ними звязок за допомогою питань.

Гуляло море на просторі

По морю казочка пливла;

веселку хвилечка бистренька

гулять на берег принесла…

туман закрив веселі зорі,

за хмару місяць закотивсь.

Леонід Глібов

VІІІ. Підсумок уроку.

  • Що було цікавим на уроці?

  • Чого навчилися?

ІХ. Домашнє завдання

Виконати 1 завдання вправи 116 на с. 55, 2 завдання виконати за вибором.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Основи фінансової грамотності»
Часнікова Олена Володимирівна
72 години
790 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.