Урок з теми "Правильне інтонування речень. Окличні речення"

Опис документу:
Закріпити поняття про розповідні, питальні та спонукальні речення; про окличні та неокличні; виробляти навички правильного інтонування речень відповідно до мети висловлювання; розвивати усне і писемне мовлення молодших школярів; виховувати любов та бережливе ставлення до природи, до рідного краю.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Розвиток умінь сприймати і передавати інтонацію речень, різних за метою

висловлювання. Правильне інтонування речень. Окличні речення.

Мета:

навчальна:закріпити поняття про розповідні, питальні та спонукальні речення; про окличні та неокличні; виробляти навички правильного інтонування речень відповідно до мети висловлювання;

розвивальна: розвивати усне і писемне мовлення молодших школярів;

виховна:виховувати любов та бережливе ставлення до природи, до рідного краю.

Обладнання та матеріали: конверти зі словами, таблиця з записаними реченнями,

розділовими знаками, іграшкові телефони,ілюстрації до тексту.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Комплекс використаних методів і прийомів: «мозковий штурм»

Словниковий диктант

Слухання казки

Бесіда

Робота з підручником

Пояснення вчителя

Самостійна робота

Творча колективна робота

Гра

Структура уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

  1. «Мозковий штурм».

ІІІ.Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Каліграфічна хвилинка.

  2. Словниковий диктант.

  3. Слухання казки.

  4. Бесіда за змістом прослуханого.

ІV. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми і мети уроку.

V. Фізкультхвилинка.

VІ. Виконання теми уроку.

  1. Закріплення знань про речення.

  2. Робота з підручником.

  3. Ознайомлення з окличними реченнями

  4. Самостійна робота.

  5. Колективна творча робота.

VІІ. Закріплення вивчених знань.

  1. Гра «Із слів – розповідь».

VІІІ. Підсумок уроку.

ІХ. Домашнє завдання.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Ось дзвінок сигнал нам дав.

Працювати час настав.

То ж і ми часу не гаймо,

Урок швидше починаймо.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

1. «Мозковий штурм».

  • Назвати головні члени речення у першому виділеному реченні.

  • Як підкреслили слово білка у другому виділеному реченні? А як підкреслили стрибнула?

  • Які слова, близькі за значенням, дібрали?

  • Що виражає речення?

  • Які речення бувають за метою висловлювання?

  • Які розділові знаки ставимо в кінці речення?

  • Як починаємо писати перше слово в реченні?

  • Як називаються головні слова в реченні?

  • Прочитайте текст. Визначте скільки в ньому речень.

Сонце заходить. Гори чорніють. Пташечка тихне. Поле німіє.

  • Яку картину ви уявили собі? Який заголовок можна дібрати до тексту?

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Каліграфічна хвилинка.

  • Щоб букви правильно писати, хвилинку каліграфії треба почати.

Букву пишу рівнесенько, щоб вийшла вона гарнесенька,

Щоб залюбки дивився я, вчителька та вся моя сімя.

Мм

Ми, мр, ме, им, рм, ем

Місто, граматика, вісім

Діти поїхали на екскурсію у місто Тростянець.

  • Визначити головні члени речення. Яке це речення за метою висловлювання? Чому Тростянець написали з великої букви?

2. Словниковий диктант.

- Записати слова, з двома словами на вибір скласти речення.

Агроном, грім, кишеня, директор, бетон, акваріум, айстра, вокзал, бензин.

3.Слухання казки.

Щаслива зустріч

Було це, діти, дуже давно. За велінням цариці Граматики став Синтаксис володарем речень. Він був розумним правителем. У реченні кожне слово чемно ставало на своє місце. Та чомусь ходив Синтаксис засмучений, зажурений. Відчував, що в нього не все є для щастя. Хотілося йому, щоб думки виражалися з почуттям. Прагнув, щоб кожне речення мало відповідну інтонацію. На жаль, у його царстві не було Розділових Знаків. Тому при розмові втрачалися паузи, які були потрібні. Ні питальних, ні окличних речень не могло бути. Навіть, межі речень іноді важко визначалися.

Одного разу задуманий Синтаксис гуляв по місту. Не спамятався, як опинився у дрімучому лісі. Тут він побачив цікаве видовище. Вродлива молода дівчина, що нагадувала царівну, була в оточенні дивних істот. Спочатку Синтаксис подумав, що то Цифри. Та коли підійшов ближче, побачив, що помилився. Знаки підстрибували, жестикулювали, а царівна у відповідь тільки кивала головою. Її великі гарні очі були дуже сумні.

Синтаксис наблизився до царівни і запитав:»Хто ви така?». Дівчина усміхнулася замість відповіді. «Я – цар Синтаксис, а ви хто така?» - ще голосніше запитав Синтаксис. Він здивувався, бо тепер його речення прозвучало з питальною інтонацією, виражало здивування.

«Нарешті!» - відказала царівна. Я – Пунктуація. Мене зачарував на три роки злий чаклун Мовчун. Якщо за цей час до мене не заговорить розумний Синтаксис, я й мої слуги назавжди залишимось німі».

«Як це прекрасно, що ми зустрілись! – вигукнув Синтаксис. – Нарешті я знайшов те, чого мені бракувало. Тепер я знаю, що таке почуття! Я щасливий, що зустрів тебе! Віднині Ти і Розділові Знаки житимуть у моєму царстві. Маю надію, що речення потоваришують з ними. А я просто собі не уявляю майбутнього без тебе, люба Пунктуаціє!»

4.Відтворення змісту прослуханого за питаннями.

- Чи були так необхідні цареві Розділові Знаки? Доведіть навіщо.

ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Діти, сьогодні на уроці ми зясуємо, чи потрібні розділові знаки справді нам на письмі? Чи буде наша мова зрозумілою без інтонації? Ми закріпимо наші знання про види речень залежно від мети висловлювання, переконаємося, як потрібні нам розділові знаки.

V. Фізкультхвилинка.

Я малюю зайчика для вас – раз. Це у нього, бачте, голова – два.

Це у нього вушка догори – три. Це у нього хвостик сірий – чотири.

Це очиці весело горять – пять. Ротик, зубки – хай морквинку їсть – шість.

Шубка тепла хутряна на нім – сім. Ніжки довгі, щоб гасав він лісом – вісім.

Ще довкола посаджу дерева – девять. І хай сонце сяє в піднебессі – десять.

VІ. Виконання теми уроку.

1. Закріплення знань про речення, різних за метою висловлювання.

Столиця України – місто Київ. Чи доводилося тобі бувати в Києві? Люби свій рідний край!

  • Прочитайте перше речення. Яка його мета?

  • Яке це речення за метою висловлювання?

  • Який розділовий знак ставимо в кінці цього речення?

  • Прочитайте друге речення. Яка його мета? Що воно виражає?

  • Який розділовий знак ставимо в кінці? Це речення запитальне.

  • Що виражає третє речення?

  • Якщо читати таке речення спокійно, то в кінці його ставимо крапку, якщо з підвищеною силою голосу – знак оклику. Це речення за метою висловлювання спонукальне.

  1. Робота з підручником. Вправа 92, с. 45-46.

  • Прочитайте виразно текст.

  • Знайдіть в тексті розповідні, питальні і спонукальні речення.

  • Прочитайте їх з відповідною інтонацією.

  • Що означають слова, записані у синій рамці? Подумайте, з якою метою вони вживаються в тексті.

  1. Ознайомлення з окличними реченнями.

  • Є ще один вид речень, про який ми ще сьогодні не говорили. Ці речення називаються …

  • А як вони називаються ви скажете мені, коли самостійно ознайомитесь із правилами на с.46.

  • То які це речення? Як вони вимовляються? Що ставиться в кінці окличних речень?

  • Знайдіть у тексті впр.92 окличні речення. Зачитайте їх, дотримуючись правильної інтонації.

  1. Самостійна робота Вправа 94, с.46, завдання 3

  1. Творча робота. Колективне опрацювання впр.95 на с.46 .

  • Побудуйте дані речення так, щоб вони стали спонукальними. Запишіть утворений текст.

  • До чого спонукають нас ці речення?

VІІ. Закріплення вивчених знань.

  1. Гра «Із слів – розповідь».

  • Кожен гравець одержує конверт, у якому картка з окремим словами. Учасники гри одночасно відкривають конверти і з слів – карток складають речення так, щоб вийшла звязна розповідь. Хто першим правильно складе розповідь, дістає 10 очок. За кожну помилку знімається 2 очка.

  • Визначити речення за метою висловлювання.

( Здрастуй, осінь! В, осінньому, лісі, стиглі, горішки, гриби, збирали, повний, кошик? Довго, згадували, прекрасна, пора, осінь, чарівниця)

VІІІ. Підсумок уроку.

  • Що було цікавим на уроці?

  • Чого навчилися?

ІХ. Домашнє завдання.

  • Зателефонуйте своїм батькам і повідомте їм, яке домашнє завдання ви отримали на уроці української мови.

  • Виконати 1 завдання вправи 96 на с.47, 2 завдання за вибором.

  • Розкажіть, яка пригода трапилася з правителем Синтаксисом у його володіннях.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Як підготувати успішну особистість: евристичні технології в освітньому процесі»
Ілляхова Марина Володимирівна
36 годин
590 грн