Урок з теми "Головні члени речення( підмет і присудок) , другорядні члени речення".

Опис документу:
Сформувати в учнів поняття «головні члени речення», «другорядні члени речення», «підмет і присудок», «основа речення»;розвивати вміння знаходити основу речення, визначати головні і другорядні члени речення; закріплювати вміння встановлювати зв’язок між словами в речення

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Головні члени речення( підмет і присудок) , другорядні члени речення. Звязок слів

у речення.

Мета:

навчальна:сформувати в учнів поняття «головні члени речення», «другорядні члени речення», «підмет і присудок», «основа речення»;

розвивальна:розвивати вміння знаходити основу речення, визначати головні і другорядні члени речення; закріплювати вміння встановлювати звязок між словами в речення;

виховна:виховувати уважність, вміння самостійно робити висновки, патріотичні почуття.

Обладнання: мікрофон, ілюстрація обеліска Слави, таблиці з головними членами

речення, з реченням, схеми для встановлення звязку між членами речення.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Комплекс використаних методів і прийомів:

Цікаві ігри та вправи

Зоровий диктант

Робота в групах

Самостійна робота

Бесіда

Робота з підручником

Складання розповіді за малюнком

Робота зі схемами

Словникова робота

«мікрофон»

«пошта»

Структура уроку

І. Організаційна частина.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

  1. Зачитування речень.

  2. Гра «Закінчи речення».

ІІІ.Актуалізація опорних знань.

  1. Каліграфічна хвилинка.

  2. Зоровий диктант.

  3. Бесіда.

  4. Встановлення звязку.

    1. Робота в групах.

    2. Самостійна робота.

ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

V. Основна частина.

1. Формування поняття «члени речення».

2. Формування поняття «основа речення».

1) Виконання вправи.

2) Опрацювання правил.

3) Висновок.

VІ. Фізкультхвилинка.

VІІ. Закріплення вивченого.

  1. Робота з підручником.

  2. Розвиток звязного мовлення.

  3. Опрацювання вправи.

  4. Робота зі схемами.

  5. Робота в групах.

  6. Словникова робота.

VІІІ. Підсумок уроку.

ІХ. Домашнє завдання.

Хід уроку

І. Організаційна частина.

Всі почули ми дзвінок,

Він покликав на урок.

Кожен з нас приготувався,

На перерві постарався.

Зараз сядуть лиш дівчати,

А за ними і хлопята.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

  1. Зачитування записаних речень. Пояснення вживання розділових знаків.

  1. Гра «Закінчи речення». Вчитель читає незакінчені речення і пропонує учням закінчити їх, визначити речення за метою висловлення і пояснити вживання розділових знаків в кінці кожного речення. За правильно виконане завдання перший учень одержує 8 очок, другий – 7 і т.д. За кожну помилку знімається 2 очка.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Каліграфічна хвилинка.

Нн, не, но, ни, ну, на, ні

  • Утворіть слова з такою буквою

  • Запишіть речення.

  1. Зоровий диктант.

Учіться шукати тільки їстівні гриби!

  1. Повторення про види речень за метою висловлювання.

Маленьке зернятко потрапило восени під велику грудку.

  • Прочитайте речення.

  • Яке воно за метою висловлювання?

  • Побудуйте різні питальні речення.

  1. Розвиток умінь встановлювати звязки між словами в реченні.

1)Попрацюймо в групах! Вправа 106, с.50.

  • Уважно прочитайте. Доповніть речення за змістом і запитаннями.

  • Отже, на які питання відповідають слова в реченні? Як ви про це дізналися?

2)Самостійна робота.

  • А тепер за зразком цієї вправи встановіть звязки між словами такого речення:

Восени птахи відлітають на південь.

ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

V. Основна частина уроку.

1. Формування поняття «члени речення».

- З чого складається речення?

- Що можна поставити до кожного слова в реченні?

- Усі слова, що відповідають на певне питання в реченні, називаються членами речення.

- Прочитайте визначення на таблиці. (Учні читають правило вголос ).

2. Формування поняття «основа речення», головні члени речення – підмет і присудок.

1) Виконання 2 завдання впр.106 на с.51.

- Прочитайте перше речення. Про що у ньому йдеться? На яке питання відповідає слово дзвінок?

- Отже, слово дзвінок відповідає на питання що?

- На яке питання відповідає слово ми? Про кого йде мова у другому реченні?

  • Проаналізуйте третє речення. Про що йдеться у ньому? На яке питання відповідає слово урок?

  • Що ж ми знаємо про ці члени речення?

  • Вони вказують на те, про кого або про що йдеться в реченні і відповідають на питання хто? що?

  • Як же називається такий член речення?

  • Знайдіть відповідь на це питання у підручнику і прочитайте.

  • А тепер самостійно знайдіть підмети в інших реченнях.

2) Виконання 3 завдання .

3) Опрацювання правил на с.51.

4) Висновок.

- Запамятайте! Підмет і присудок є найважливішими в реченні. Вони передають основний зміст висловлювання. Саме тому підмет і присудок є головними членами речення. Усі інші члени речення називаються другорядними, і вони також є необхідними для вираження думки.

VІ. Фізкультхвилинка.

Вийшов в поле боровик та й узявся в боки,

Бо він бачити не звик обрії широкі.

Покрутився на нозі, реготом залився,

Танцюристці- бабочці в пояс поклонився.

Довго зайчика ганяв, виспавсь на пісочку.

Коли вечір вже настав та й умивсь в струмочку.

VІІ. Закріплення вивченого на уроці.

1.Робота з підручником. Виконання вправи 107 на с. 51.

- Яке найбільше свято ми відзначаємо у травні кожного року?

- Кого вшановуємо в цей день?

- Чи потрібно памятати про подвиг загиблих героїв?

- Як у нашому селі вшановують память померлих односельців?

- Як називається память?

2. Складання невеликої розповіді до ілюстрації.

3. Опрацювання вправи 108 на с. 52 (завдання 1).

  • Каліграфічно списати речення, визначити в ньому підмет і присудок (учень відповідає в мікрофон).

2.Робота зі схемами речень.

повіває що? вітер

====== ------

звідки? що робить? який?

з гір холодний

… …

  • Чому між підметом і присудком стоять стрілочки в одну і в другу сторону?

  • Правильно, такий двосторонній звязок встановлюється лише між головними членами речення.

  1. Робота в групах. Вправа 109, с.52.

  • Спишіть текст, визначте в реченнях основу. Підкресліть так.

  1. Складання речень за схемами ( усно).

1) ------------- що? =============; 2) ------------------ хто? =============

яка? що роблять? де? що зробила? що? яку?

… … … …

5. Словникова робота.

- Прочитайте правильно слово на таблиці.

- Що воно означає? Складіть речення з цим словом. Правильно його вимовляйте.

VІІІ. Підсумок уроку.

  • Як називаються слова в реченні, що відповідають на певне питання?

  • Що називається підметом? Присудком?

  • Що таке основа речення?

  • Як називаються всі інші члени речення, крім головних?

ІХ. Домашнє завдання.

  • Надішліть своїм рідним домашнє завдання по пошті, використовуючи телеграму.

  • Виконати 1 і 2 завдання вправи 110 на с. 53, 3 завдання виконати за вибором.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація ефективної діяльності соціального педагога в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.