Матеріал:

Урок з розвитку зв’язного мовлення "Як ми говоримо"

doc
16.12.2023
5 0
Завантажити файл у хорошій якості

Усі придбані матеріали можна знайти в розділі мої придбані матеріали

Опис методичного матеріалу:

Урок з розвитку зв’язного мовлення

"Як ми говоримо"

Мета уроку: поповнити словниковий запас учнів українськими словами ввічливості, формувати комунікативні та креатині компетентності, розвивати вміння висловлювати власну думку, підбирати аргументи переконання, виховувати почуття пошани до рідної мови, розуміння того, що не варто соромитися рідного слова, нехтувати ним.

Форма проведення: урок – лінгвістична гра.

Обладнання: картки із завданнями, картки самооцінки діяльності на уроці, матеріали учнівських досліджень, реферати з доповідями.

Форма роботи: групова.

Хід уроку:

І. Учні розподіляються на групи згідно того, яке завдання вони готували заздалегідь.

ІІ.Сьогодні ми проведемо урок – лінгвістичну гру "Як ми говоримо".

- Що означає слово "лінгвістична"? (мовознавча).

На перший погляд, українська мова посіла належне місце у нашому суспільно-громадському житті: нею говорять диктори радіо і телебачення, викладають у навчальних закладах, нею оволодівають російськомовні політики, рекламуються товари вжитку. Але у повсякденному, приватному житті вживають рідко, аргументуючи тим, що основне – щоб розуміли, що говориш.

- Чи підтримуєте ви це твердження?

З того, як розмовляє та чи інша людина , можна зробити висновок про її освітній та культурний рівень. Чим культурнішою є людина, тим досконалішою є її мова; "скалічена " мова отуплює людину.

Сподіваюсь, що наша сьогоднішня діяльність поповнить ваш словниковий запас , переконає в тому, що не варто соромитися своєї рідної мови.

ІІІ. На сьогоднішній урок ви готувалися у трьох напрямках: історичному, мовознавчому та соціально-дослідному. Кожен зайняв відповідне місце згідно напрямку його підготовки. Розподіліть обов’язки у новостворених групах і приступімо до роботи. Шановних гостей, присутніх на уроці, запросимо оцінювати діяльність груп протягом виконання всіх поставлених завдань.

Секретаря кожної з груп прошу ознайомити присутніх з розподілом ролей.

ІV. Перше завдання: "Будьмо взаємно ввічливими". Воно складається з трьох мікро завдань вияву ввічливості: привітання, згоди, відмови. Привітання є найбільш вживаним етикетним виразом. Як ви вітаєтеся, так вас і приймають.

По черзі команди називають вітання, за яке отримують 1 бал.

Нерідко від учнів нашої школи на знак згоди можна почути "о’кей", "забили" і т.д., ці слова не нормативні і не шанобливі. Пропоную вам ввічливо висловити згоду з наступними висловами: 1) вам пощастило, що ви навчаєтеся в такій гарній школі; 2) із завтрашнього дня ви будете розмовляти тільки українською мовою. Правильна відповідь – 1 бал.

Важко коректно висловити відмову. Слід пам’ятати, що слово відмови не повинно образити людину. Пропоную відповісти словами відмови на такі пропозиції: 1) ваша група сьогодні поступиться у змаганнях; 2) хай вчителі першими вітаються; 3) уроки української мови можна й прогуляти. Правильна відповідь – 1 бал. Дякую, ви мене переконали, що знаєте слова етикету, тепер подякуйте один одному за допомогу у конкурсі. Поки журі готується до підрахунку – послухаємо спеціально підготований виступ учениці з теми "У світі цікавих слів"

V. Наступне завдання: "Слово – не полова, язик не помело". Пропоную вам пригадати мовознавчі прислів’я та приказки. На картках - початок народної мудрості, вам необхідно продовжити. Правильна відповідь – 1 бал.

Слово – не горобець,… (вилетить – не спіймаєш).

Більше слухай,… (менше говори).

Умій сказати,… (умій змовчати).

Дурний язик… (голові не приятель).

Від теплого слова… (і лід розмерзається).

Слова ласкаві,… (а думки лукаві).

Шабля ранить тіло,… (а слово - душу).

Верзе, що й… (купи не тримається).

Гостре словечко ранить сердечко, а красне словечко…(тішить сердечко).

Говорить, мов…(шовком вишиває).

Щебече, як соловейко, а кусає,…(як гадюка).

Слово – не стріла,…(глибше ранить).

Говоріть так, щоб словам було тісно, а…(думкам просторо).

Кого на б’є слово, тому й …(палиця не поможе).

Ліпше переконувати словами,…(ніж кулаками).

Дякую. Сподіваюсь, всі народні поради будуть використані вами у повсякденному спілкуванні.

Поки журі готується до підрахунку – послухаємо спеціально підготований виступ учня з теми "У світі цікавих слів"

vІ.Наступна робота – перевірка домашнього завдання. Історики готували доповіді про виникнення мови і писемності, мовознавці – про розвиток мовлення, дослідники відслідковували мовлення учнів нашої школи. Але перед виступами з доповідями запрошую ученицю, яка раніше ознайомилася зі змістом виступів і проведе словникову роботу. Учні записують визначення в зошити.

Прошу доповідачів виступити з підготованими матеріалами. Максимальна кількість балів – 12.

Поки журі готується до підрахунку – послухаємо спеціально підготований виступ учня з теми "У світі цікавих слів"

VІІ. За твердженням сучасних американських учених, лайка допомагає людині психічно розвантажитися. Як писав один медичний журнал: той, хто перший у світі вилаяв свого одноплемінника, замість того, щоб мовчки розбити йому голову, тим самим заклав основи нашої цивілізації

Український мовознавець Радевич-Винницький у своєму дослідженні "Анти

етикет у спілкуванні" зазначає, що нецензурна лексика – це менше зло, ніж

фізична агресія; але у багатьох країнах за словесну образу карають так само суворо, як і за фізичну розправу. До речі, у Індії чоловік мав право поміняти ту жінку, що не могла народжувати, на восьмому році життя. А ту, що лихословила, - одразу.

В Україні завжди вірили в магічну силу слова. Мовленнєва доброчесність підтримувалася громадськістю, церквою. Українці ніколи не вживали брудних слів. Турецький мандрівник, який подорожував Україною у ХУІІ столітті, записав тільки 4 лайливих слова: "дідько", "свиня", "чорт", "щезни, собако".

Окреме завдання мав філолог – зоолог, який досліджував питання про значення слів –назв тварин , які використовуються під час лайки, він ознайомить нас зі своїм дослідженням.

А зараз проведемо конкурс капітанів груп "Бліц- турнір". Дати якомога

більше правильних відповідей – виправлень русизмів та жаргонізмів.

Відповідь – 1 бал, допомога команди – 0,5 бала.


1.Уксус – оцет

Лохонутися- бути обдуреним

Носки – шкарпетки

Клюква – журавлина

Блинчики – млинці

Задовбав – замучив

Прикинь – уявляєш

Бабки – гроші

Шарити – знати

Хавати – їсти

2.Сливки – вершки

Комп - комп’ютер

Клубника – полуниця

Селедка – оселедець

Пончики – пундики

Облом – ліньки

Кайф – насолода

Братан – товариш

Прикол – жарт

На шару- задарма

3.Ветчина – шинка

Заскок- примха

Неделя – тиждень

Крыса – щур

Прививка – щеплення

Блін – халепа

О’кей – добре

Базар – розмова

Бакси – долари

Тєлік - телевізор


Поки журі готується до підрахунку – послухаємо спеціально підготований виступ учня з теми "У світі цікавих слів"

VІІІ. Спілкуючись, ми неминуче використовуємо звертання. Особливості східноукраїнського діалекту – вживання звертань у називному відмінку, хоча за нормами літературної мови, це має бути кличний відмінок. Завдання наступного конкурсу має назву "Звернись до мене". Чи вмієте ви звертатися, чи вмієте відшукати те слово, яким можна відімкнути серце людини? Завдання на картках, правильна відповідь – 1 бал.

(1. До матері. 2. До батька. 3.До бабусі. 4.До коханої(ного). 5.До вчителя. 6.До незнайомця ).

Поки журі готується до підрахунку – послухаємо спеціально підготований виступ учня з теми "У світі цікавих слів"

ІХ.На жаль, переважна більшість українців не володіє українською літературною мовою, зокрема діловою. Тому ми часто чуємо у виступах політиків, бачимо на рекламних плакатах порушення норм рідної мови, вживання русизмів. Які помилки зустрічаються найчастіше? ("приймати участь" замість "брати участь"; "на протязі" замість "протягом"; "говорити на українській мові" замість "говорити українською мовою"; "міроприємство" замість "захід" і т.д.). Хочеться вірити, що нинішнє покоління старшокласників прийде у доросле життя з переконливими мовними знаннями. Перевірте себе. Перекладіть словосполучення українською мовою, запишіть. Кожна правильна відповідь – 1 бал. Колективна групова робота.

1.По приказу (за наказом)

На протяжении дня (протягом дня)

Заслуживать (заслуговувати)

Приносить неприятности (завдавати прикростей)

Принимать участие (брати участь)

Пришлось (довелося)

2.Капризная погода (примхлива погода)

Отпуск по болезни (відпустка через хворобу)

Общественное мнение (громадська думка)

Поставить в пример (поставити за приклад)

Стечение обстоятельств (збіг обставин)

Принимать меры (вживати заходів)

3.С давних пор (здавна)

Быть на хорошем счету (мати добру репутацію)

Между прочим (між іншим)

На повестке дня (на порядку денному)

Оставить в покое (дати спокій)

Підписка (передплата)

Х. Рефлексія.

.Картка самооцінки на уроці

- я повторив раніше вивчений матеріал

- я висловив нові думки

- я плідно попрацював на уроці

- я зможу скласти узагальнюючу розповідь

- мої очікування та настрій…….

Роботу учнів у групах аналізують керівники груп.

Дякую вам за активність у підготовці матеріалів до уроку, ви продемонстрували глибокі знання, були толерантними один до одного, уважними до свого та чужого мовлення, будьте такими завжди і пам’ятайте, що правильно і чисто говорити своєю мовою може кожен, аби тільки було бажання. Це обов’язок кожної культурної людини.

ХІ. Домашнє завдання: написати твір – роздум на тему

"На все впливає мови чистота: зір глибшає і кращають уста,

Стає точнішим слух, а думка гнеться, як вітром розколихані уста."

(Дмитро Павличко)

Вміст матеріалу:

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення зі змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документа.

Доступ до плеєра. Вбудувати плеєр:

Завантажити файл у хорошій якості

Усі придбані матеріали можна знайти в розділі мої придбані матеріали

Рекомендуємо

Конспект уроку "Розвиток зв'язного мовлення"

docx
Конспект уроку "Розвиток зв'язного мовлення"

911

Аватар профіля Щербина Вікторія Вікторівна
Українська мова
3 клас

50 грн

Самоаналіз уроку розвитку зв’язного мовлення

doc
Самоаналіз   уроку розвитку зв’язного мовлення

251

Аватар профіля Лисаков Сергій Володимирович
Різне
5—6 років

33 грн

Урок розвитку зв’язного мовлення: "Пишемо листи"

docx
Урок розвитку зв’язного мовлення: "Пишемо листи"

780

Аватар профіля Коротун Ірина Вікторівна
Українська мова
3—5 клас

20 грн

Урок розвитку зв’язного мовлення “Як створити комікс?”

zip
Урок розвитку зв’язного мовлення “Як створити комікс?”

990

Аватар профіля Лендел Марія Михайлівна
Українська мова
2 клас

25 грн

Урок розвитку зв'язного мовлення "Мої літні канікули"

zip
Урок розвитку зв'язного мовлення "Мої літні канікули"

73

Аватар профіля Чередниченко Валентина Михайлівна
Українська мова
3 клас

25 грн

Урок з української мови "Урок розвитку зв’язного мовлення"

pptx
Урок з української мови "Урок розвитку зв’язного  мовлення"

230

Аватар профіля Пайос Олена Олегівна
Українська мова
3 клас

20 грн
