Урок з природознавства у 2 класі

Опис документу:
Тема: "Звірі восени. Підготовка звірів до зими". Даний урок розрахований для учнів 2 класу. Мета уроку: ознайомити учнів із життям звірів восени, зі змінами, що відбуваються в їх житті; вчити наводити приклади тварин, які змінюють забарвлення хутра; готують запаси кормів; готуються до зимової сплячки; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати; виховувати навички охорони природи на прикладі звірів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Звірі восени. Підготовка звірів до зими.

Підготувала

вчитель початкових класів

Зрай Наталія Анатоліївна

Тема . Звірі восени . Підготовка звірів до зими

Мета: ознайомити учнів із життям звірів восени, зі змінами, що відбуваються в їх житті; вчити наводити приклади тварин, які змінюють забарвлення хутра; готують запаси кормів; готуються до зимової сплячки;

розвивати спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати;

виховувати навички охорони природи на прикладі звірів.

Обладнання : презентація , тести , ілюстрації звірів.

Тип уроку. Комбінований .

Хід уроку

І.Організаційний момент ( 2 хв) (слайд 1 )

1. Привітання

Встаньте, діти, всі скоріше,

Посміхніться всім миліше.

Привітайтесь: «Добрий день!»

Продзвенів дзвінок: «Дзелень»

2. Енергізатор «Сонечко».

Створення емоційного настрою.

Перед дітьми на дошці прикріплена модель сонечка.

- У кожного з вас на парті лежить маленький промінчик. Ми зараз разом із вами із цих промінчиків будемо складати сонечко сподівань.

Діти кажуть, чого вони очікують від уроку і прикріплюють на магнітну дошку свої промінчики.

-Я теж хочу прикріпити свій промінчик. Сподіваюся, що ви будете на уроці старанними, активними, працьовитими. І все у нас буде добре.

- Подивіться, яке гарне у нас вийшло сонечко.

ІІ. Перевірка домашнього завдання ( 3 хв ) ( слайд 2 )

- Яку тему вивчали на минулому уроці ?

1. Тести

1.Птахів змушує летіти у вирій:

а) голод б) холод

2.На південь відлітають :

а)синиця б) ластівка в) дятел

3. Горобці , галки,ворони :

а) перелітні б) зимуючі

4. Яка з цих пташок перелітна :

а)Ластівка б) сорока в) ворона

5. Птахів , які восени відлітають , а навесні повертаються у свої краї , називають :

а) зимуючими б) перелітні

6. Оберіть зимуючого птаха :

а) Зозуля б) лелека в) горобець .

Розкажіть, які птахи живуть поруч із житлом людей восени.

2. Взаємоперевірка ( слайд 3 )

  • 1. а

  • 2. б

  • 3. б

  • 4. а

  • 5.б

  • 6. в

ІІІ. Хвилинка спостереження ( 3 хв ) ( слайд 4 )

  1. Календар природи

- Яка пора року ?

- Які зміни відбулися в живій та неживій природі?

- Які осінні місяці знаєте ?

- Чому вони мають таку назву ?

- Який сьогодні день?

- Який стан неба?

- Чи були зранку опади?

- Яка температура повітря?

ІV.Мотивація навчальної діяльності учнів ( 1 хв) ( слайд 5 )

1. Гра «Знайди "зайве"»

  • Шпак, ластівка, ведмідь, грак.

  • Бабка, метелик, заєць, бджола.

  • Окунь, карась, їжак, щука.

- Про яку групуживої природи ви почули?

До якої групи тварин ми відносимо ведмедя, зайця? (До звірів.)

- Які ще гурпи тварин ви чули?

- Чим група звірів відрізняється від інших груп тварин?

V. Повідомлення теми і мети уроку ( 1 хв) ( слайд 6 )

- Розгляньте малюнок. Кого ви бачите на ньому? Що вони роблять?

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як звірі восени готуються до зими.

VІ. Вивчення нового матеріалу ( 15 хв ) ( слайд 7 )

  1. Робота з ілюстраціями

А) робота за картиною ( слайд 8)

Розгляньте картину в художній галереї Матінки-Природи. Яку осінь зобразив художник?

До нас завітав гість, але він ховається. Щоб його знайти треба відгадати загадку.

Гостроносий і малий

Сірий, тихий і не злий

Вдень ховається…А вночі

Йде шукать собі харчі.

Весь із тонких голочок.

Як він зветься?.....(їжачок)

Б) Слухання аудіо - запису

Що розповів їжачок Хитрячок про осінні турботи різних звірів? Що таке линяння?

В) Словникова робота

Линяння – періодичне оновлення зовнішніх покривів (луски, шерсті,піря, рогів тощо) у тварин.

Підсумок. Накопичення запасів жиру та линяння — це осінні явища у житті звірів.

Фізкультхвилинка (відео)

1.Робота за підручникам (с. 60-61)

А).Відгадайте загадку. ( слайд 9 )

Маленький, чорненький, сліпенький, горбатенький, все поле переорав

(Кріт)

- Послухайте, як кріт готується до зими.

Місця, де мешкає цей звір, легко знайти по купках землі на луках, у лісі з вологим грунтом, узліссях, випасах – кротовинами. Найактивніше кріт звичайний риє восени та навесні – вночі та вранці. Улюблена страва крота – комахи та їхні личинки, які живуть під землею. Він активний упродовж всього року і в зимову сплячку не впадає.

- А що ще можна сказати про крота? Знайдіть відомості про нього у нашому підручнику та прочитайте ст. 55.

  1. Розповідь дітей «Як зірі готуються до зими » ( слайд 10)

Бобри

Роблять запаси з гілок, стовбурів дерев, які перегризають і складають у воді біля своїх хатинок.

Їжаки

Пізно восени, коли промерзає ґрунт і зменшується кількість кормів, їжаки зариваються в опале листя і загортаються у клубок, впадаючи у глибоку сплячку аж до березня. Під час сплячки у їжаків більше, ніж на третину, зменшується маса, бо протягом сплячки вони не живляться, а живуть завдяки жиру, відкладеному в тілі восени.

Білки

Білки дуже старанно запасають на зиму корми — жолуді, горіхи, гриби, які ховають у дуплах, під опалим листям, або розвішують на сучках дерев. Іноді в білчиних запасах буває до трьох і більше кілограмів горіхів. У зимову сплячку білки не залягають, хоч у дуже люті морози і в хуртовину кілька днів сплять. . Міняє білка хутро руде на сіре – тепліше, пухнастіше.

Заєць

З настанням холодів хутро у зайців стає густішим і світлішим. На відміну від інших звірів, зайці не мають постійних лігвищ, не риють нір. Запасів їжі на зиму вони не заготовляють. Харчуються дрібними корінцями, згризають молоді пагони дерев, кору.

Ведмідь

Ведмідь за кілька тижнів до холодів намагається якомога більше наїстися – їдять все, що трапляється їстивного: горіхи, рибу. Потім вибирає у тихому густому лісі закуток під великим деревом і там готує барліг. Викине зайву землю, нанесе туди сухого листя й гілочок ялини і вкладеться спати на всю зиму.

Борсук

Борсук ,як ведмідь і їжак, запасається жиром, споживаючи жуків, ящірок, ягоди. Потім утеплить нору і лягає спати на зиму.

3. Поради на екскурсії у лісі ( слайд 11 ) – слухання аудіо - запису

- На екскурсіях, під час походів і прогулянок не ламати гілки дерев і чагарників.

-У лісі намагатися ходити стежками, щоб не пошкодити траву і грунт.

- Не розкопувати нори й не турбувати лісових мешканців.

- Не розводити багаття в лісі, від багаття може виникнути пожежа.

- Не вмикати на повну потужність музику, не піднімати крик і шум. Від цього звірі і птахи залишають свої нори.

- Не залишати в лісі після себе безлад.

- Виготовити годівниці для пташок.

V. Узагальнення й систематизація знань ( 5-7 хв) ( слайд 12 )

1.Тести

1.Які звірі роблять на зиму запаси корму?

А)зайці;

Б)ведмідь;

В)білки;

2. Що таке линяння тварин?

А) зміна забарвлення і густоти хутра;

Б) зміна довжини хвоста;

В)зміна кольору очей;

3. Які звірі впадають в сплячку?

А)зайці;

Б)ведмеді;

В)бобри;

4.Для чого деякі звірі відкладають запаси жиру?

А)щоб спати до весни;

Б)щоб швидше бігати;

В)щоб краще виглядало хутро.

5. Які звірі змінюють колір хутра?

А) ведмідь

Б) бобер

В) білка

6. Які звірі запасають жир?

А)борсук

Б) заєць

В) лисиця

2. Самоперевірка ( слайд 13 )

3.Розгадування кросворду ( слайд 14 )

Прийшла кума із довгим віником

На бесіду із нашим півником.

Схопила півня на обід,

Та й замела мітлою слід. (Лисиця)

По гілках вона стрибає.

Хоч сама мала на зріст,

Та великий має хвіст.

Як намисто, оченята.

Хто це? Спробуй відгадати. {Білка)

Я — вухастий ваш дружок,

В мене сірий кожушок,

Куций хвостик, довгі вуса,

Я усіх-усіх боюся. (Заєць)

Хоч у нього шуба є,

Та як холод настає,

Він не їсть тоді, не п’є,

І не ходить, не гуляє,

А у лігво залягає. (Ведмідь)

Котиться клубочок,

Зовсім без ниточок.

Замість ниточок —

Триста голочок. (їжак)

  1. Гра «Знайди місце тварині»

Які з цих тварин змінюють забарвлення хутра?

Які з цих тварин готують запаси кормів?

Які з цих тварин готуються до зимової сплячки?

VIІ. Підбиття підсумків. Рефлексія ( 4-6 хв ) ( слайд 18 )

1.Вправа « Мікрофон »

Якою новою інформацією ви поповнили свій багаж знань?

2.Вправа «Куб»

Що цікавого запам’ятали про звірів?

Наведіть приклади тварин, які змінюють забарвлення хутра?

Наведіть приклади тварин, які готують запаси кормів?

Наведіть приклади тварин, які готуються до зимової сплячки?

3.Коло – вражень

- Діти, втанемо всі в коло і поділимось своїми враженнями та знаннями, які ви здобули на цьому уроці.

- Ви всі молодці, добре попрацювали . Дякую за увагу, старанність і активність на уроці. На своїх сонечках відобразіть свій настрій на кінець уроку .

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Інтернет-ресурси для опитування і тестування»
Левченко Ірина Михайлівна
24 години
490 грн