! В а ж л и в о
Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Урок з природознавства "Південний берег Криму"

Опис документу:
Мета: сформувати знання дітей з теми «Південний берег Криму», розкрити особливості тваринного і рослинного світу Криму, розвивати навички самостійно працювати з матеріалом по темі, збагачувати мову дітей, виховувати естетичні смаки, екологічне ставлення до природи

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Л.О. Білик Я і Україна. Природознавство. 4 клас

вчитель ссш№9

м. Суми

•••••••••••••••••••

Тема: Південний берег Криму

Мета: сформувати знання дітей з теми «Південний берег Криму», розкрити

особливості тваринного і рослинного світу Криму, розвивати навички самостійно працювати з матеріалом по темі, збагачувати мову дітей, виховувати естетичні смаки, екологічне ставлення до природи

Обладнання: карта України, ілюстративний матеріал «Південний берег

Криму», макет телевізора

Форма уроку: урок-телеміст

Хід уроку

  1. Організація класу

Заглядає сонце у наше віконце,

Кидає промінчик на низенький стільчик,

Зазирає в очі, мов сказати хоче,

Що воно вже сяє і нас всіх вітає.

  • Я хочу привітати всіх вас і побажати гарного настрою, натхнення і задоволення від роботи на уроці. Попереду нас чекає цікава зустріч з далеким Південним берегом Криму. Але поки «оператори» налаштовують «пряме включення» з Кримом, я пропоную розгадати кросворд.

  1. Актуалізація знань учнів

  • Чи відомо вам, як називається наука, що допомагає людині охороняти природу?

Спробуймо розгадати кросворд і ми прочитаємо назву цієї науки.

1 б

о

б

е

р

2 б

у

к

3 о

л

е

н

ь

4 л

е

л

е

к

а

5 с

о

л

о

в

е

й

6 г

е

к

о

н

7 л

е

б

і

д

ь

8 л

а

т

а

т

т

я

  1. Річкова тварина – будівельник гребель.

  2. Рідкісна порода дерев, що росте у горах.

  3. Велика рогата худоба, яка одержала назву «благородний».

  4. Птах, який на Поліссі відкриває весну.

  5. Невеличкий птах, розміром з горобця, який за чудовий спів отримав назву «великий маестро».

  6. Рідкісний вид ящірки, що мешкає у зоні мішаних лісів.

  7. Рідкісний вид птаха. Друга частина назви – «шипун».

  8. Водяна рослина, що має білі квіти і велике листя, яке вкриває поверхню води.

Вчитель підсумовує:

  • Екологія – це наука, яка допомагає людині охороняти природу

  1. Оголошення теми і мети

Сьогодні ми проводимо телевізійну зустріч. На прямому зв’язку – Південний берег Криму.

Під час телемосту ми дізналися про місце розташування цієї зони, ознайомимося з особливостями клімату, рослинного і тваринного світу Криму.

Я прошу бути уважними і готувати свої запитання до вчених екологів, які будуть виступати.

На столі – макет телевізора. Кожен виступаючий розповідає «з телевізора»

Вчитель.

Увага! На зв’язку – Південний берег Криму.

  • Добрий день! Як ви нас чуєте?

  • У нас сьогодні холодно. Температура - 5. Зранку був сніг.

  • А яка у вас погода?

Виступ синоптика Гідрометеоцентру.

  • Погода у нас сонячна. Вчора випав сніг, але відразу ж розтав. Для нашого регіону характерна дуже тепла зима, тому сніг відразу тане. Середня зимова температура +2, +5. Весна починається рано. Літо майже бездощове, довге і спекотне. Тому кожного року ми зустрічаємо багато відпочиваючих і пропонуємо їм найкращі місця відпочинку на берегах Чорного моря. Влітку середня температура повітря становить +25, + 27. Більша частина опадів припадає на осінь.

Вчитель:

  • Дякуємо за цікаву інформацію.

  • Діти, як ви гадаєте, чим пояснюється такий клімат Криму? (Діти висловлюють свої думки)

Робота з картою

Учні досліджують розташування природної зони на карті і роблять висновок:

Південний берег Криму знаходиться на півдні нашої країни, а це значить, що сонячні промені падають прямо і гарно прогрівають і сушу, і море. Це перша причина, яка пояснює теплий клімат Криму.

Друга причина – це наявність Кримських гір, які захищають материк від вітрів.

Запитання.

Однією із окрас Південного берегу є Кримські гори. Яка їх природа?

Виступ краєзнавця.

Кримські гори вузькою смугою пролягають вздовж узбережжя Чорного моря. Найвища точка гір – це Роман – Кош (1545м). Приблизно 200 млн. років тому на місці гірського Криму був океан. Про це свідчить те, що частина гір складається з вапняку.

Кримські гори невисокі. Вони продовжують утворюватися і сьогодні. Про це свідчать землетруси.

Запитання.

Який клімат у горах?

Виступ синоптика

У Кримських горах переважає помірний клімат: зима коротка і м’яка. Літо жарке і сухе. Гори затримують взимку холодні вітри з Північного Льодовитого океану, тому зими тут майже не буває.

Вчитель.

Зараз ми перериваємо нашу телезустріч по технічним причинам. Свою роботу телеміст продовжить через декілька хвилин.

Фізкультхвилинка.

На дошці – ілюстрації дерев (кипарис, пальми, магнолії, кедр, лавр, ялівець, дуб, рускус).

  • Назвіть дерева, які ви впізнали?

  • До якої групи належать ці дерева? (хвойні чи листяні?)

Стратегія мозкового штурму.

  • Поміркуйте. Чому в цій зоні ростуть рослини з різних куточків світу?

  • Які фруктові дерева ростуть в Криму?

Вчитель.

Південний берег Криму може похвалитися розмаїттям самих вишуканих і дивовижних дерев. Одне з них – суничник дрібноплідний (в народі – «безсоромниця»). Свою назву дерево отримало через те, що кожного року міняє кору, ніби роздягається. Одночасно скидає і листки.

Добре всім відомий лавровий лист має теж своє казкове минуле. Назва лавра благородною грузинською звучить «дафна».

КАЗКА

Дафна була німфою, народившись від матері – землі Геї та бога річок Пенея. Зачарований красою дівчини, Аполлон закохався в неї, але Дафна заприсяглася залишитися самотньою, як покровителька мисливства Артеміда. Порятунок від сонцесяйного Аполлона вона знайшла у свого батька. Пеней перетворив дочку на гарне дерево з пахучими листками, яке ми знаємо під назвою лавр. З того часу Аполлон зробив лаврове дерево своєю священною рослиною. Вінками з лавру нагороджували переможців спортивних змагань та поетів. Сьогодні ми називаємо премійованих митців «лауреатами», а про чемпіонів говоримо, що вони здобули лаври.

Робота з підручником.

  • Прочитайте статтю на с. 120 і скажіть, які особливі ознаки мають деякі рослини Криму?

  • Які вічнозелені рослини зустрічаються у Криму?

Вчитель.

Наш зв'язок з Південним берегом Криму відновився і ми продовжуємо роботу телемосту.

Запитання.

Чим славиться рослинний і тваринний світ Криму?

Виступ працівника Міністерства охорони природи.

Тваринний світ Криму славиться своїм розмаїттям. Тут живе багато комах: коники, джмелі, бабки. Серед рідкісних: мертва голова, турун, кримський, вусач альпійський. Комахи є кормом для плазунів, птахів, звірів.

В гаї та парки прилітають солов’ї, дрозди, корольки. На березі є чайки, баклани, качки.

На полювання із гір прилітають орли, яструби, соколи. У Криму багато жаб, ящірок, зміїв.

Запитання.

Як стоїть питання збереження і охорони природи Південного берега Криму?

Виступ професора інституту екології.

У Криму є заповідники: Ялтинський, Карадаг, Мис Мартьян. Тут під їх охороною знаходяться рідкісні тварини і рослини. Ялтинський гірсько-лісовий заповідник створений у 1973 році – Водопад Учан – Су – гордість заповідника.

Особливо величний він навесні, коли бурхливі води зриваються зі стометрової височини. Приваблюють туристів печера Йо граф, химерні скелі Тарах – Таш та Ставри – Кач.

Заповідник «Мис-Мартьян» - найменший в Україні. Його площа заходить у море.

Заповідник безцінний своїми дикими рослинами: ялівець, суничне дерево, рускус, чист кримський. Мис-Мартьян оточений землями Нікітського ботанічного саду. А тому щороку мільйони відвідувачів прагнуть побачити і відпочити в обіймах чудової природи і теплого моря.

  • Державний Карадазький заповідник знаходиться між Феодосією і Судаком. Цей заповідник – музей під відкритим небом. Тут немає ні рік, ні струмків, він дуже бідний на прісну воду, бо має вулканічне походження. Флора і фауна заповідника дуже різноманітна.

  • Зустрічаються тут мишоїд, осоїд, сова. Баклани, богомоли, жаби, полози, їжаки, лисиці, бурозубка, куниця, тушканчик та інші.

Запитання.

Як стоїть питання збереження і охорони здоров’я?

Виступ працівника Міністерства охорони здоров’я.

  • Наша природна зона багата цілющими озерами, мінеральними джерелами. Щороку у санаторіях оздоровлюється велика кількість відпочиваючих. Адже цілюще морське повітря, мінеральні джерела, чудова природа – це найважливіша умова для оздоровлення і відпочинку.

Вчитель.

  • Наш ефірний час закінчується. Ми дякуємо гостям у студії за цікаві розповіді.

  1. Підсумок.

  • Яку нову інформацію ви почули?

  • Як знадобиться вона вам у житті?

  • Покажіть на карті Південний берег Криму?

  • Чим ви можете пояснити розмаїття рослинного і тваринного світу Криму?

  1. Домашнє завдання

Підготувати розповідь про природу Криму (в ролі екскурсовода).

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Географічні задачі»
Довгань Андрій Іванович
36 годин
590 грн
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації (лист МОН № 4/2181-19 від 30.09.2019 р.).

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись