Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
АНОТАЦІЯ
до уроку з ЛРК за оповіданням Лесі Степовички «Петро і Калоша». 9 клас.
Позакласне читання розвиває навички добору літератури для читання та іі
аналізу, викликає інтерес до самостійного додаткового читання.
До малої батьківщини -Дніпропетровщини варто приурочити поетичні та прозові твори Лесі Степовички. Найнеймовірніші сюжети письменниці мерехтять спалахами здогадувань про потаємний смисл буття земного. Саме про це йдеться в оповіданні авторки «Петро і Калоша».
Урок з ЛРК за оповіданням Лесі Степовички «Петро і Калоша». 9 клас.
МЕТА : викликати в учнів інтерес до самостійного додаткового читання ху-
дожньоі літератури; допомогти усвідомити ідейно-художні особли-
вості твору, визначеного для обговорення; розвивати навички добору
літератури для читання, іі аналізу, вміння орієнтуватися в тексті, чи-
тати побіжно, висловлювати власні думки з приводу прочитаного, об
стоювати іх; виховувати кращі людські якості, активну життєву пози
цію.
ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ : учні знають зміст самостійно прочитаного тво-
ру, вміють його переказувати, виділяти ключо-
ві епізоди, аналізувати, висловлювати з приво-
ду прочитаного власну думку; розуміють зна-
чення читання книг для духовного розвитку
людини.
ТЕОРІЯ ЛІТЕРАТУРИ : оповідання, герої художнього твору, тема, ідея.
ОБЛАДНАННЯ : збірка творів Лесі Степовички «Стернею долі» , портрет
письменниці, виставка улюблених книжок, матеріали для
гри, призи.
ТИП УРОКУ : бесіда з позакласного читання – урок-гра.
ХІД УРОКУ –
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОІ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
Зорю свою шукала в збуреному небі,
Свічу запалену в супротиві несеш.
Вогонь душі , при будь-якій потребі,
Мов милосердя людям віддаєш.
( А. Поповський, доктор української філологіі,
професор Дніпропетровського Національного
університету )
Олександра Несторівна Булах ( літературний псевдонім – Леся Степовичка )
народилася 21 травня 1952 року у селищі Петриківка Царичанського району
на Дніпропетровщині. Предки іі – славні запорожці : козак Іван Булах, ота-
ман Іван Булах, що були відомі своєю мужністю в боях й тим, що жертвува-
ли срібні речі, хрести на церкву.
Леся Степовичка активно заявила про себе як поетеса, публіцист, перекладач,
прозаїк в середині 90-их років ХХ століття. ІІ вірші і прозові твори публіку-
ються в газетах «Днепр вечерний», «Зоря», «За вільну Украіну», «Літератур-
на Україна», «Голос Просвіти» та інших.
Народний депутат Украіни Володимир Яворівський зауважив у радіопереда-
чі «Двадцять хвилин з Володимиром Яворівським» : «Леся Степовичка – жін-
ка, якій мужності вистачить на десять чоловіків».
Про потаємний смисл життя земного написано і сказано дуже багато, але як
цю тему розкриває авторка ви дізналися , прочитавши оповідання Лесі Степо
вички «Петро і Калоша». Давайте сьогодні й поміркуємо на цю тему.
11. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
* ПРОВЕДЕННЯ НАВЧАЛЬНОІ ГРИ – ЗМАГАННЯ .
Ознайомлення з правилами гри.
МЕТОДИЧНА ПОРАДА
Гра нагадує відоме телевізійне шоу «Найрозумніший» , але з деякими зміна-
нами відповідно до умов іі проведення в класі з усіма учнями. Вона має кіль-
кА раундів , після кожного кількість гравців зменшується до визначення фіна
лістів та переможця.
Спочатку всі учні розміщуються на задніх партах, потім переможці пересіда-
ють все ближче й ближче , поки фіналісти не опиняються за першими парта-
ми.
ПЕРШИЙ РАУНД -
БЕСІДА
-Чи сподобалося вам оповідання Лесі Степовички « Петро і Калоша», чим са-
ме ?
-Що знайшов Петро у траві на стежці ? ( Чорну, лаковану, блискучу, майже
нову калошу).
-Що засмутило головного героя ? ( Те, що калоша була на ліву ногу, а іі у Пет
ра не було ).
-Як вплинула знахідка на героя ? ( Він прибрав і вимив усе в кімнаті, купив
фіранки, кинув пити ).
-Що відчував Петро до калоші ? ( Трепет та якусь ніжність ).
-Які фантазійно-казкові елементи має оповідання ? ( Калоша розмовляє з Пет
ром, з неі виросла прекрасна рослина, у героя почала відростати нога ).
-Від чийого імені ведеться оповідання? ( Від імені автора ).
-Що означають останні подіі оповідання ? ( Добрі почуття, турбота, чистота
помислів відрощують крила, а у Петра – ногу ).
*ЗАВДАННЯ ПОШУКОВО – ДОСЛІДНИЦЬКОГО ХАРАКТЕРУ.
Запитання до учнів.
--Зобразіть умовну лінію життя головного героя оповідання Лесі Степович-
ки «Петро і Калоша» .
( Сім*я – каліка – Калоша – квітка – нова нога .
Щаслива родина – трагедія(відрізана нога) – гарна блискуча знахідка – чис-
тота та блиск у кімнаті – скринька і поява рослини – усихання Калоші і від-
ростання ноги ).
ВИСНОВОК : лінія життя нерівна – злети й падіння . Необхідність жити для
когось дала шанс стати повноцінною людиною .
ДРУГИЙ РАУНД -
Виконання тестових завдань.
1.Стоіть Петро і роздумує , як йому із знахідкою вчинити :
А. Викинути калошу ;
+ Б.Вирішив взяти додому;
В.Подарувати другові Івану;
Г.Продати калошу на базарі.
2.Пляшок приятелі здали аж на сім гривень, та щось Петро не поспішає до
гастроному. Що вирішив герой ?
А.Купити другу калошу;
Б.Докласти гроші й купити дорогі фіранки;
В.Зайняти ці гроші Іванові;
+ Г.Купити симпатичні фіранки із яскраво-зеленими листочками;
3.А вночі знову бачить Петро сон про …
+ А.Про молодість свою і знову він з обома ногами ;
Б.Про нову збудовану хату ;
В.Що з*явилася друга калоша;
Г.Що зав*яла квітка у калоші;
ТРЕТІЙ РАУНД -
Гра « Шифрувальник»
Розшифруйте слова
В І Н А , О Р Т Е П , Л А К О А Ш
Відповіді : І В А Н , П ЕТ Р О , К А Л О Ш А.
Р І Ф К А Н А , С Ь К Н Р А К И , Т І К В А К
Відповіді : Ф І Р А Н К А , С К Р И Н Ь К А , К В І Т К А .
ЧЕТВЕРТИЙ РАУНД -
Завдання учням .
Опишіть рослину, яка зіп*ялась угору з Калоші.
П*ЯТИЙ РАУНД -
Творча робота .
Складіть кодекс щасливоі людини ( за оповіданням Лесі Степовички та влас-
ними міркуваннями ).
Наприклад :
Бути дружним, чесним, порядним.
Допомагати, піклуватись про інших.
Не пити, підтримувати чистоту в домі.
Сповідувати загальнолюдські цінності, поважати морально-етичні норми.
111. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ , УМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ.
* Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
- Що символізує Калоша ?
Очікувані відповіді :
-Калоша – узагальнений образ щастя.
-Калоша – добробут, благополуччя.
-Калоша – любов .
-Калоша – життя, здоров*я.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Скласти усний твір «Щастя у моєму житті».
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.
* Визначення та відзначення переможців.
* Інтерактивна вправа «Мікрофон» :
- Сьогоднішній урок мені сподобався тим , що … .
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»