Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Побудова дисципліни у ЗДО: профілактика проблемної поведінки
»
Взяти участь Всі події

Урок з літературного читання на тему: «Олександр Нопиленко «Хоробре кошеня».

Літературне читання

Для кого: 2 Клас

03.12.2019

300

10

0

Опис документу:
Вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; вчити аналізувати прочитане, складати план; висловлювати оцінні судження; розвивати зв'язне мовлення учнів; розширювати їх світогляд; виховувати любов до природи.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

ОЛЕКСАНДР КОПИЛЕНКО «ХОРОБРЕ КОШЕНЯ»

Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; вчити аналізувати прочитане, складати план; висловлювати оцінні судження; розвивати зв'язне мовлення учнів; розширювати їх світогляд; виховувати любов до природи.

Обладнання: підручник «Літературне читання», пазли, словникові слова, презентація, портрет О.Копиленка, малюнки героїв твору, дидактичні картки

( тема уроку, характеристика головних героїв)

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку

І Організація класу.

І. Організаційний момент.

Добрий день!

В добрий час!

Раді ми всі бачить вас!

Ми почули всі дзівнок

Він покликав на урок.

Кожен з нас приготувався,

На перерві постарався

Зараз сядуть всі дівчатка,

А за ними і хлоп’ятка.

- Діти, а тепер скажіть, яким має бути наш урок і якими будемо ми з вами на уроці.

Урок має бути : Ми маємо бути :

- цікавим; - дисциплінованими;

- повчальним; - уважними;

- незвичайним; - зібраними;

- продуктивним; - активними;

- креативним. - креативними.

ІІ. Мовна розминка. Жодна людина не може читати, якщо в неї слабкі легені. Розпочнемо урок із розчитування.

  1. Розминка для очей. Уявімо собі Буратіно з його довгим носом і в уяві напишемо своє ім’я.

  2. Надування кульки. У кого найбільша кулька. (Діти імітують надування кульки)

  3. Вправи для розвитку артикуляції дихання

    • Цокання язиком у ротовій порожнині.

    • Маятник – ротик відкритий в усмішці, язик рухається від лівої до правої щоки.

    • Надуваємо щоки.

    • Дуємо на кульбабу.

4 Додайте склад або букви, утворіть слова.

Очі – (ов) очі Доба - (з) доба

Рій – (об) рій Крок – крок(одил)

Він – (дз)він Кіл – (со)кіл

Міль – (дж)міль Так – (лі)так

  1. Гра «Твердий – м’який»

  • Замініть твердий звук на м’який, щоб утворилося нове слово.

Лук (люк), лапа (ляпа), мий (мій), лис (ліс), кит (кіт), витер (вітер), син (синь)

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

  1. Прийом «Пінг-понг»

До дошки виходять два учні і ставлять один одному за домашнім завданням запитання.

1 пара - Чому півня назвали горлопан?

- Півень голосно кричав.

- Яким він був сам?

- Він був сплюх і соня.

2 пара - Кого слухала лисичка?

- Лисичка слухада соловя.

- Чим хизувадася лисичка?

- Лисичка хизувалась черевичками та шовковою спідничкою.

(Учитель оцінює відповіді дітей)

- Добрий день! Діти! Бажаю вам гарного настрою, доброзичливого ставлення до товаришів, активної колективної праці. Посміхніться один одному. Запрошую вас на урок читання.

Девіз уроку.

- Я хочу, щоб настрій у вас не змінився, тому девізом нашого уроку будуть такі слова:

Усміхнися всім навколо:

Сонцю, небу, квітам, людям

І тоді обов’язково

День тобі приємним буде.

2.Робота над чистомовкою

Чі-чі-чі — сидить кіт на печі.

Ла-ла-ла — миша від нього втекла.

Енько-енько-енько — в нірку вскочила швиденько.

Та-та-та — сміється з нашого кота.

 3. Складовий аукціон

Ча — (час, часник, чай, чайка, чари.)

Чо — (чоботи, чоловік, чорний, чоло.)

Че — (черевик, червень, чернетка, чесність.)

ІІ Актуалізація знань. Артикуляційні вправи

- А щоб добре працювати, треба ротик повправляти.

  • Почистіть зубки язичком.

  • «Дмухаємо на пір’їнку» ( на долонці легенько і сильно)

Конкурс «Кращий скоромовець»

1 ряд повільно 2 – швидше, 3 – якомога швидше

ІІІ Оголошення теми та мети уроку.

(На дошці розташовано букви червоного та синього кольору, прибрати зайві сині літери та прочитати тему уроку)

Сксривньскамціркаввихсінповчзальжнихвісгторвій

Це тема нашого уроку. На сьогоднішньому уроці ми будемо виразно читати оповідання; вчитися аналізувати прочитане, давати характеристику головним героям, складати план, виховувати любов до природи

І V. Опрацювання нового матеріалу

1. Гра «Уважне око»

На дошці прикріплено склади в пазлах .

  • Діти, з’єднавши пазли, ви дізнаєтесь хто автор твору, над яким ми сьогодні будемо працювати. (Копиленко).

(Оцінювання: …. Ти був найуважніший, я твоєю роботою задоволена)

2. Ознайомлення з біографією О. Копиленка

— Народився Олександр Іванович Копиленко на Полтавщині у родині залізничника       Тут минули дитячі роки майбутнього письменника. Підлітком йому довелося заробляти на хліб. Пізніше навчався в Харківського інституті народної освіти. І хоч не став Олександр Іванович вчителем, а зайнявся літературною діяльністю, він на все життя зберіг любов до природи і намагався прищепити її дітям.

3. Робота з підручником.

- Діти, прочитайте самостійно інформацію про автора на с.110 і доповніть мою розповідь.

Оцінювання.

Чудово! Ти швидко віднайшов нову інформацію.

4. Опрацювання оповідання О. Копиленка «Хоробре кошеня»

1) Виразне читання оповідання вчителем.

- Прослухайте оповідання О. Копиленка «Хоробре кошення», слідкуючи за мною. Назвіть головних героїв.

Діти, поміркуйте, чому собачці дали таку кличку? Яку вона має вдачу?

2) Словникова робота.

паща

ганочку

мандрує обійшлороздере

неймовірна

подержавши

ризикованим

—Прослідкуйте за мною, як читаються слова, які зустрічаються в цьому тексті.

Я пропоную вам прочитати ці слова.

Читання слів разом з вчителем.

3) Читання мовчки

- Прочитайте це оповідання і подумайте:

« Від чийого імені веде розповідь автор?»

Фізкультхвилинка

Гра «Котик»

- Діти. Уявіть себе котиком, який стежить за мишкою. Мишка побігла вправо, потім вліво. Мишка побігла на стелю, потім заховалася в нірку. А в цей час сонечко своїми промінчиками засліпило котикові очі. Він заплющив їх і лапками ніжно потер повіки. Потім поморгав трішки, розплющив очі й побачив своїх родичів.

4) Читання вголос (котик сідає на робоче місце)

- Діти, давайте почитаємо котикові. До кого він завітає – той і читає.

Аналіз змісту оповідання з елементами вибіркового читання.

— Який цікавий випадок описано у творі?

— Що викликало в автора хвилювання?

— Прочитайте речення, в якому містяться наукові відомості про собак.

— Чи дійсно, на вашу думку, кошеня було хоробрим? Яким виявився Гопак?

5)Характеристика кошеня і Гопака.

Вчитель прикріплює малюнки дійових осіб на дошці.

_Виберіть з цих слів ті, які характеризують кошеня? Гопака?

розморений маленьке спокійний нахабне ризиковане великий безпечне

Фізкультхвилинка

«Сірий котик міцно спав (прихилити голову на складені долоньки)
Навіть пісню не співав.
Та нарешті пробудився
І довкола обдивився (повороти голови вліво, вправо).
Став смачненько потягатись ( потягування).
І чистенько умиватись (поглажування обличчя).
Порозчісував він вуса
Довгі-довгі, русі-русі (нахили тулуба).
Ми, як котик, відпочили
Щоб зміцніли наші сили (сіли за парти).»

6) Гра «Хвиля». Ведучий задає «тон» і «темп» гри.

Я пропоную вам прочитати це оповідання так, нібито хвиля прибивається до берега і відходить від нього: тихо — голосніше — голосно — тихіше — тихо.

7)Складання плану .

Діти, а чи помітили ви те, що не всі слова у тексті надруковано однаково.

За допомогою виділених слів складіть план.Хочу вам нагадати, що пункт плану – це невеличкий заговолок до кожного абзацу. Знайдіть виділені слова у першому абзаці,у другому, у третьому і п’ятому.

Ти дослівно переказав першу частину тексту.

8) Гра «Дослідники».

Уявіть себе дослідниками. Уважно очима перегляньте текст оповідання.

  • Скільки разів у ньому зустрічається слово «кошеня»?

9)Робота в парах (Складання приказки з пазлів)

Цікава дитяча гра «Пазли». Давайте пограємось. Складіть в парі склади і діснаєтесь одну із приказок.

  • Поясніть значення приказки: «Живуть, як кішка з собакою».

  • Чи відповідає вона змісту оповідання Олександра Копиленка?

Діти, цей твір казка чи оповідання? Чому?

Придумайте для нього свою назву.

Малювання котика. - Діти, заплющіть очі і уявіть собі котика. Яким ви його уявляєте? .

Побудова «Асоціативного куща»

- А які ви знаєте породи котів?

 Читання вчителем тексту «Хоробре кошеня»

Пояснення значень незрозумілих слів

вранішнє потові

залози полювання

ризикованим нахаба

способом з-за погрібника

Робота із кольоровими словами

Якось повернувся Думаю: ну полювання. Спека Присів я з лугу у дворі на ганочку стояла в тіні перепочити. А паща в вранішнього нього велика. І ось після раптом з-за погрібника неймовірна… з’являється маленьке полювання. кошеня і мандрує просто до Гопака зараз він його роздере.

Підсумок уроку

— З яким оповіданням ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

— Хто його автор?

— Що нового дізналися з цього оповіда

— Що вас найбільше вразило?

Домашнє завдання За допомогою виділених у тексті слів скласти план і переказати оповідання.

Урок має бути : Ми маємо бути : бути:

цікавим; - дисциплінованими;

повчальним; - уважними;

незвичайним; - зібраними;

продуктивним; - креативним.

Очі – Доба -

Рій – Крок –

Він – Кіл –

Міль – Так –

Усміхнися всім навколо:

Сонцю, небу, квітам, людям

І тоді обов’язково

День тобі приємним буде.

Сксривньскам

ціркаввихсінповчзальжнихвісг

торвій

Словникова робота.

паща

ганочку

мандрує

обійшло

роздере

неймовірна

подержавши

ризикованим

Кошеня Гопак

Розморений

маленьке

спокійний

нахабне

ризиковане

великий

безпечне

«Живуть,

як

кішка

з

собакою».

Якось повернувся Думаю: ну полювання. Спека Присів я з лугу у дворі на ганочку стояла в тіні перепочити. А паща в вранішнього нього велика. І ось після раптом з-за погрібника неймовірна… з’являється маленьке полювання. кошеня і мандрує просто до Гопака зараз він його роздере.

Якось повернувся Думаю: ну полювання. Спека Присів я з лугу у дворі на ганочку стояла в тіні перепочити. А паща в вранішнього нього велика. І ось після раптом з-за погрібника неймовірна… з’являється маленьке полювання. кошеня і мандрує просто до Гопака зараз він його роздере.

Якось повернувся Думаю: ну полювання. Спека Присів я з лугу у дворі на ганочку стояла в тіні перепочити. А паща в вранішнього нього велика. І ось після раптом з-за погрібника неймовірна… з’являється маленьке полювання. кошеня і мандрує просто до Гопака зараз він його роздере.

Якось повернувся Думаю: ну полювання. Спека Присів я з лугу у дворі на ганочку стояла в тіні перепочити. А паща в вранішнього нього велика. І ось після раптом з-за погрібника неймовірна… з’являється маленьке полювання. кошеня і мандрує просто до Гопака зараз він його роздере.

Якось повернувся Думаю: ну полювання. Спека Присів я з лугу у дворі на ганочку стояла в тіні перепочити. А паща в вранішнього нього велика. І ось після раптом з-за погрібника неймовірна… з’являється маленьке полювання. кошеня і мандрує просто до Гопака зараз він його роздере.

Якось повернувся Думаю: ну полювання. Спека Присів я з лугу у дворі на ганочку стояла в тіні перепочити. А паща в вранішнього нього велика. І ось після раптом з-за погрібника неймовірна… з’являється маленьке полювання. кошеня і мандрує просто до Гопака зараз він його роздере.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.