Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Тема: Дмитро Білоус «У назвах міст і сіл слова…»
Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання; розширювати уявлення учнів про історію свого краю, походження назв міст, річок; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення; виховувати любов до рідної землі.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Обладнання: підручник з літературного читання, скоромовка, наочність для ігор, додатковий матеріал.
Література: ресурси інтернета.
Хід уроку
І. Організація початку уроку.
1. Привітання.
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Пролунав уже дзвінок,
Починаємо урок!
2. Знайомство.
- Добрий день! Мене звати Анна Ігорівна. Сьогоднішній урок літературного читання проведу у вас я.
ІІ. Мовленнєва розминка.
1. Вправи для рухливості губ
- Урок ми почнемо з вправ для рухливості губ.
- «Усмішка-трубочка» - посміхнутися, старанно розтягуючи губи, а згодом витягнути їх уперед трубочкою.
- «Старенька бабуся» - закусити обидві губи зубами й утримувати в такому положенні протягом 5–10 секунд.
- «Рибка» — ввібрати щоки всередину, щоб губи утворили бантик, і в такому положенні змикати верхню і нижню губи.
2. Робота над скоромовкою
- Зараз я пропоную попрацювати над цікавою скоромовкою, яка знаходиться у нас на дошці.
Гра «Дощик»
Діти читають хором.
- Накрапає дощ (тихо).
- Дощ пускається сильніше (голосніше).
- Злива (голосно).
- Дощ слабшає (тихіше).
- Дощ припинився (читання припиняється).
Говірка та горда Ганна -
Господиня бездоганна.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Гра «Обличчям до обличчя»
- Поверніться один к одному, та перекажіть текст, який вам було задано додому.
Учні в парі повертаються одне до одного та стисло переказують текст Івана Крип’якевича «Книги за княжих часів» (с. 42).
2. Гра «Підніжка»
- Подивіться на дошку, на якій розташовані слова.
Робота за таблицею «кольорових» слів
Вчені, письменники, пергамент, гусяче перо, сажа, буряковий сік, князь, Нестор, монах, Печерський монастир, рукописи.
- Яких слів немає у творі?
IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми продовжимо гортати сторінки історії України. Мова піде про назви міст і сіл.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1. Виразне читання вчителем вірша Дмитра Білоуса «У назвах міст і сіл слова...»
- Відкрили підручник на ст. 45, прочитаємо виразно вірш Дмитра Білоуса . (читання вірша учнями)
- Які почуття викликав у вас цей вірш?
- Що постало у вашій уяві?
2. Словникова робота
- Зараз я вам пропоную завдання, подивіться на дошку. До слів лівого стовпчика доберіть слова-синоніми з правого стовпчика.
Предки гукає
цуратися казкове
кличе пращури
таємниче зневажати
3. Фізкультхвилинка
Ноги ширше, руки в боки —
Ліс зійшов в короткі строки.
Вітру лісу не зламати.
Для звірят ліс — їжа й хата.
Гілля-руки підняли,
Сонцю шану віддали.
А земельці — поклонились.
Гіллям долу нахилились.
4. Робота в парах
- В парах, прочитали один одному виразно вірш. (читання учнями вірша в парах)
- У якому темпі, з якою інтонацією будете читати вірш?
- Які слова виділятимете при читанні?
5. Виразне читання вірша учнями
- Зараз прочитаємо виразно вірш.
- Прочитайте ще раз виділене речення. Поясніть його зміст.
- Наведіть приклади із вашої місцевості, що підтверджують цю думку.
- Знайдіть спонукальне речення.
- До чого спонукає нас поет?
6. Гра «Диктор телебачення»
Учні читають вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
7. Гра «Добери риму»
Слова ... (ожива)
Таємниче - ... (кличе)
Мій - ... (у якій)
Роду - ... (народу)
Цікаво знати!
Існує кілька легенд, досить розповсюджених, що пояснюють походження назви міста Харкова. Одна із них - легенда про Харитона. З топографічного опису Харківського намісництва 1785 року довідаємося, «що на тім місці, де розташоване місто Харків, один із заможних малоросів на ім’я Харитін, а за простомовою Харько, завів собі хутір». Від імені Харько нібито одержали свою назву ріка й місто. Поступово по сусідству із Харитоном почали розселятися нові поселенці, й Харків-Хутір перетворився на Харків-Слободу, а потім на Харків-Город.
VI. Підсумок уроку.
- Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
- З яким настроєм завершуєте сьогоднішній урок?
VII. Домашнє завдання.
- Підготувати повідомлення про походження назви одного з поселень вашої місцевості.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»