Урок з християнської етики в українській культурі "Весна природи і весна душі"

Опис документу:
Учні знайомляться з ознаками весни, із давнім звичаєм нашого народу – зустрічати весну, прикладами християнських традицій в Україні, основними духовно-моральними цінностями українців, вчаться аналізувати і оцінювати свої вчинки та вчинки інших, розвивають спостережливість, заохочуються до здійснення добрих вчинків. Діти усвідомлюють, що весна - це пробудження природи, наповнення її красою та теплом, а весна душі - це очищення людини від гріхів, прагнення її до добра.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок «Християнська етика в українській культурі» (1 клас)

Тема: Весна природи i весна душі.

Мета уроку: познайомити учнів з ознаками весни, із давнім звичаєм нашого народу – зустрічати весну, прикладами християнських традицій в Україні, розкрити значення основних духовно-моральних цінностей українців; вчити аналізувати і оцінювати свої вчинки та вчинки інших, розвивати спостережливість; заохочувати дітей до здійснення добрих вчинків; виховувати духовно-моральні і естетичні почуття, любов до природи, спонукати дітей до очищення душі.

Провідна ідея: пояснити, що весна - це пробудження природи, наповнення її красою та теплом, а весна душі - це очищення людини від гріхів, прагнення її до добра.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Привітання учнів (вірш)

Привітання вчителя:

Доброго дня!

Усміхнемось один одному, усміхнемось нашим гостям та побажаємо їм добра і гарних вражень від нашого уроку.

Наш урок розпочався з усмішки. Тож ми створили собі гарний настрій. Мабуть, на це впливає і погода. – А яка сьогодні погода? – Чи є сонечко?

ІІ. Повторення та актуалізація опорних знань.

Гра «Хмаринки закрили сонечко»

  • Скільки хмарок закрили сонечко?

Розганяємо 4 хмаринки

  1. Як називається наш предмет? А повна назва? Чому він так називається?

  2. Хто прилітає до нас кожного уроку? Хто такий янгол?

  3. Яку книжечку він тримає у руці? Що таке Біблія?

  4. Що ми робимо, коли хочемо звернутися до Бога? Що таке молитва?

Дитяча молитва (діти повторюють за вчителем)

Боже! Дай нам силу й розум,

Щоб ми в школі добре вчились,

Віру теплу, серце чисте,

Щоб неправді не корились.

Нам усім даруй здоровя,

Згоду – учнівській родині.

Дай Твій захист, волю й долю

Нашим людям в Україні!

Всі хмаринки відлетіли, а ми з вами помолилися за нашу рідну Україну, у якій ми живемо. Наше місто знаходиться в Україні - це наш рідний край

Бесіда з учнями:

  • А які дерева ростуть у нашому краю? Квіти?

  • Які тварини водяться у степах і лісах нашій місцевості?

Вправа «Україна – чудовий сад божого творіння»

Робота в парах, 1 учень – біля дошки

(МУЗИКА Ф. Ліст «Кампанела»)

Перевірка. Читаємо. Оплески.

Богом створений цей світ, і Бог присутній поміж нами.

Ф/к хвилинка «Бог присутній поміж нами» (вчитель проводить, а 2 учня допомагають)

Бог присутній поміж нами

Він на небі й на землі.

Він все бачить, він все чує.

Усім світом він керує.

Господь любить усіх нас,

Поряд з нами повсякчас.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

  • А яка зараз пора року? – А яка пройшла, пішла від нас?

Після зими – наступила весна. (Декоративний кущ «4 пори року» перегортаємо із зими на весну)

Вправа «Асоціація»

- Які думки у вас виникають при слові «весна»?

(– З чим вона повязана? -– Якою ви уявляєте весну?

- Які зміни в природі відбуваються з приходом весни?)

Дізнаємося, чи ми праві. Увага на екран!

Релакс «Весна»

ІV. Повідомлення теми

Поступово, тихими маленькими кроками, приходить до нас весна, найпрекрасніша пора року. Сьогодні ми будемо говорити про весну.

V. Сприйняття й осмислення нового матеріалу.

  • Іще раз перевіримо, чи правильно ми називали з вами ознаки весни, коли про неї говорили.

Читання вчителем вірша Дмитра Павличка "Весна"

(МУЗИКА «Веснянка» із к/ф «Тіні забутих предків»)

До мого вікна 
Підійшла весна, 
Розтопилася на шибці 
Квітка льодяна.

Крізь прозоре скло 
Сонечко зайшло 
І поклало теплу руку 
На моє чоло.

Видалось мені, 
Що лежу я в сні, 
Що співає мені мати 
Золоті пісні,

Що мене торка 
Ніжна і легка, 
Наче те весняне сонце, 
Мамина рука.

  • Такі ми ознаки весни назвали?

  • З ким порівнює весну поет?

А ви вітали матусь зі святом 8 Березня?

Весною наші матусі стають ще красивішими. Так?

І природа теж оживає.

  • А що ми з вами можемо зробити, щоб наш край став іще кращим?

Відповіді учнів.

Так ми можемо звеселити свій рідний край.

  • А як ми можемо себе звеселити? ( У тому числі, за допомогою свят)

У давні часи люди зустрічали весну весело і пишно: з піснями, танцями, іграми. Багато звичаїв і традицій зустрічі весни збереглося у нас в Україні.

Наприклад, свято Стрітення, яке святкувалося під час Сиропустного тижня, Масляної.

  • Що треба робити? (Млинці, вареники)

А ще наші прадіди та прабабусі співали веснянки. Увага на екран!

Кліп Н. Матвієнко «Веснянка»

На свято Масляної було прийнято водити хороводи. А які хороводи ви знаєте? «Подоляночка». Знаєте таку гру?

«Подоляночка» - дівчата водять хоровод.

Десь тут була подоляночка,
Десь тут була молодесенька,

Тут вона сіла,
Тут вона впала,
До землі припала,
Сім літ не вмивалась,
Бо води не мала.
- Устань, устань, подоляночко,
Устань, устань, молодесенька,
Біжи до Дунаю,
Бери ту, що зкраю.

  • А ще було прийнято закликати весну. Учні нашого класу підготували сьогодні заклички. Будь ласка!

Виступи учнів, які отримали попереднє завдання.

Заклички:

  1. Благослови, мати,
    Весну закликати!
    Весну закликати,
    Зиму проводжати!
    Зимочка в возочку,
    Літечко в човночку!

  2. Дощику, дощику, припусти, Ти , зелена веснонько, ой прийди. Дощику, дощику, поливай, Нас, маленьких діточок, звеселяй. (Поплескаємо)

Отже, ми тепер знаємо, що на Масляну не тільки пекли млинці, їли вареники, а і співали веснянки, водили хороводи і зверталися до весни із віршиками – закличками.

Весною природа змінюється, оновлюється, стає краще.

Питання учням:

  • А що ми з вами можемо зробити, щоб стати краще? (Робити добрі вчинки).

Пояснення вчителя.

Так, і тоді ми станемо краще і наша душа звеселіться.

Весною оживає не тільки природа, а і наша душа. Але ми з вами говорили про те, що у наших серцях і душах, на жаль, може оселитися гріх.

Питання учням:

  • А що таке гріх?

Перевіримо, чи зможемо ми визначити, де добро, а де – зло.

Ф/к хвилинка. Гра «Добрі і погані вчинки».

Визначити випадки, у яких з дітьми буде Господь

Робота із завданнями на картках. «Закресли малюнок».

(МУЗИКА Ф. Ліст «Кампанела»)

Взаємоперевірка (разом із вчителем).

  • Всі впоралися із завданням? Поплескаємо!

Діти, давайте підсумуємо.

Розгляньте малюнки на дошці. На додатковій дошці – малюнки: 3 дерева і сонечка.

Питання учням:

  • Яке дерево на 1 малюночку? – На 2-ому? – На 3-ому?

  • Як сонечко до цього ставиться?

От так, як сонечко, до цього ставиться і Бог.

  • Як птахи допомагають хворим деревам?

От таку силу має і слово Боже у боротьбі із гріхом.

VІ. Узагальнення і систематизація знань.

Пояснення вчителя

Весну розпочинає значна християнська подія - Великий піст (можливо, ви чули такі слова, а ми з вами ще будемо про це говорити). Великий піст – час очищення, оновлення перед великим святом – Великоднем – днем Воскресіння Бога нашого – Іісуса Христа. Віруючі, християни, готуються до цього свята, намагаючись очистити свої душі від гріха.

Демонстрація вчителем досліду «Очищення душі від гріха»

(МУЗИКА «Квітка – душа»)

Весна душі - очищення душі від злих наших думок і почуттів, сповнення їх доброзичливістю і радістю. Це - очищення від гріхів. Весна душі - це прагнення людини до світлого, доброго, нового, яке порівнюють з весною, що оновлює весь світ.

Коли людина чиста душею – вона щаслива.

Вірш «Я щасливий» (учитель і діти) Вірш «Ми щасливі» (з народного)

Бог посилає все для нас

І сонце й дощик в добрий час -

Ми щасливі!

Ми любим трави запашні,

Барвисті квіти навесні

Ми щасливі!

І тато й мама в кожний час

Завжди турбуються про нас!

Ми щасливі!

Про нас подбає добрий Бог

І захистить нас від тривог!

Ми щасливі!

VІІ. Підсумок уроку

Ми з вами радісні, щасливі, радіємо весні, як і всі люди. Бо маємо у душі надію на світло і добро. Весна з'являється в наших душах, проростаючи весняними квітами любові, добросердя, чуйності та любові.

На минулому уроці ви отримали завдання підготувати квіти "добрих почуттів". Зверніть увагу на дошку – ваші квіточки уже розміщені на ній, а, значить, і добрі почуття вже надіслані всім, хто на них дивиться.

Які ми добрі, чуйні, хороші! Поплескаємо собі!

Рефлексія

  • Скажіть, діти, вам сподобався наш урок?

  • А що вам сподобалося більше за все?

  • І що б ви хотіли побажати один одному?

Заключне слово вчителя

А я вам бажаю, щоб погані вчинки, гріхи не затьмарили вашу душу, і ви були добрі, чуйні, з чистою душею. А гостям, на згадку про наш урок, ми даруємо янголяток, які принесуть у ваші душі весну.

(МУЗИКА «Квітка – душа»)

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація інклюзивного середовища в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.